Radium Radium komentáře u knih

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tato knížka je pro mě překvapení minulého roku. Po předchozích hodnoceních jsem čekala brilantní postavy a ty jsem také dostala. Z čeho jsem ale šla do kolen já, byl předestřený svět. Tak uvěřitelný, brutální a hmatatelný. Vše je na patřičných místech vysvětleno a i když se mi ze začátku zdálo, že ho nikdy nemůžu pochopit, ke konci jsem se už cítila jeho součástí. Hlavní konflikt jsem sice čekala, ale co podle mě mělo být vyvrcholením dramatu, přišlo vzápětí jako jeden z mnoha zvratů a já už jsem se pak nestačila divit, co přijde dál. Poslouchala jsem jako audioknihu a díky naprosto skvělé interpretaci Vasila Fridricha a Jany Strykové ji mohu jen doporučit.

04.02.2023 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Příběh je krásný, ale styl zpracování ještě lepší. Často vzpomínám na celou kapitolu v přímé řeči, originální popis erotických scén i nejlepší konec, který jsem kdy četla.

04.12.2020 5 z 5

"Život, když se aspoň trochu povede, je krásnej." Hlavně tedy, když máte tolik nezdolného optimismu jako hrdina této knihy. Bylo to mé první setkání s knihou pana Hrabala, první poslech čtení pana Mrkvičky a jsem unešená. Jen nevím, z čeho víc. Jestli z nádherné poetiky a vtipu i uprostřed těžké atmosféry druhé světové války, nebo z nádherného a naprosto přesného přednesu. Doporučuji.

05.11.2021 5 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

První třetina knihy je skvělá. Uvěřitelná hrdinka, do níž se dá vcítit, její jasné úsilí a zajímavé prostředí (byť mi do konce nebylo jasné, jaká je technologická úroveň, protože se v jednu chvíli střílí lukem, v druhé se rozebírají organické kyseliny v omáčce).
Pak ale propukne válka a místo očekávané šílené jízdy se rozprostře nuda. Ubyde jasný cíl, postavy se najednou zploští a řeší pitomosti, vytratí se logika (třeba když chci výbuch ledku jako v Bejrútu, potřebuju množství jako v Bejrútu. Tj. minimálně stovky tun. Ne to, co přivezu na jednom voze.). Aby se tyhle nedostatky zamaskovaly, je zapotřebí přihodit nějakou tragédii, aby to bylo to pravé dark, že jo. Když jsem četla recenze, tušila jsem, že tu bude i nankingský masakr, ale způsob, jakým zde byl jen tak přihozen do děje, mě znechutil skoro víc, než monotónně deklamované hrůzy (a marně jsem vzpomínala na Karikovu Na Smrt). A úplně to dorazily postavy, které spoléhaly na to, že nepřátelé nejdůležitější město státu prostě nenajdou.
V poslední části se možná nějaké světlejší chvilky mezi záplavou nejasných frází a patosu najdou, ale osud postav, říše i knižní série mi byl už ukradený.

13.02.2023 2 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Kniha, kterou všichni odflákli.
Autorka, která nám představuje armádní zdravotní sestru vystrašenou z trochy krve na schodech. Redakce, která autorku nepřiměla rukopis pořádně proškrtat a dovolila i pokračování promluvy jedné postavy v dalším odstavci (za dalšími uvozovkami, aby to vypadalo jako promluva další postavy). I překladatelka, která vyplodí "svatební prstýnek", "zeď jeskyně" a nechá v textu, že vlaštovky zobou drobky.
Dočítala jsem na sílu, spíš abych se pobavila dalšími koninami.

05.12.2020 2 z 5

Bedny - Zabít sráče! Bedny - Zabít sráče! Rosana Zvelebilová

Jako kdyby Tarantino napsal romanci. Tak nějak by se dal charakterizovat tenhle výjimečný román. Je sprostý, brutální, vtipný a chytrý. A krásný.
Na pohled určitě, protože moc bohatě ilustrovaných knížek kromě dětských pohádek nevychází. Ale i příběh mě velmi příjemně překvapil. Všechno má svůj smysl, detaily se skvěle proplétají a styl vyprávění zkouší morálku čtenáře, jestli (případně jak moc) bude litovat masového vraha.
Navíc můžu prozradit, že knížky, na které si vyžádáte u nakladatele autorčino věnování, voní jako hlavní hrdinka. Což je vážně super! Za prvé to úžasně prohlubuje zážitek ze čtení. Za druhé jsem veskrze ráda, že nesmrdí jako neustále pozvracený hlavní hrdina.

12.08.2021 5 z 5

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

*posloucháno jako audiokniha*
Mám z Kláry a Slunce poněkud rozporuplné pocity. Na jednu stranu obdivuji řemeslnou stránku věci, kde fakta prosvítají mezi řádky a zdánlivě nevýznamné příhody mají následně zásadní následky. Na stranu druhou jsem tuto stopáží krátkou audioknihu poslouchala asi měsíc. Začátek mě zaujal, konec bavil, ale prostřední třetina se neuvěřitelně táhla a nudila mě. Chápu morální otázky, které měla kniha nastolit, ale přílišná Klářina naivita a neinformovanost mi připadá málo uvěřitelná. Přiznávám, že jsem od díla nobelisty čekala trochu víc. Bezesporu musím ale pochválit zpracování audiopodoby. Nejen skvělou interpretku, ale i ruchy a doprovodné zvuky, které dodaly textu další rozměr.

24.05.2023 3 z 5

Myši patří do nebe Myši patří do nebe Iva Procházková

Mám trochu nevýhodu, že jsem viděla prvně film a až pak poslouchala audioknížku. Obě verze se dost liší – film je akčnější a emočně jde více na dřeň, knížka má zase kratší kapitoly a není tak strašidelná. Takže pro poslouchání před spaním je přímo ideální. Jen mě trochu mrzí, že se lišák v příběhu objevuje docela pozdě.

12.01.2023 4 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Největším problémem tohoto románu je přílišná strohost. Zapomeňte na popisy prostředí, natož atmosféru padesátých a šedesátých let. Dialogy jsou spíš štěkání neukotvených hlav a k nějakému emocionálnímu napojení na postavu nepomáhá ani neustálé přepínání pohledu nebo scény. Takže některé vypjaté momenty na začátku jen vyšumí, protože je to čtenáři tak nějak jedno.
Naštěstí se situace zlepší, když se postavy dostanou k oblasti, která je autorce evidentně bližší, a to veslování a narození potomka. To už postavy nejsou tak ploché a čtenář se i pobaví.
Bohužel, jako celoživotní nadšená chemička, musím konstatovat, že se chemická stránka vůbec nepovedla. Vášeň pro chemii se tu projevuje především používáním plných chemických názvů v běžné řeči (ale profíci používají spíš slang), špatných popisů (ne, destilační aparatura opravdu neslouží k denaturaci lihu) a důslednému dodržování bezpečnostních opatření jako v laboratoři (ehm…:-D). Ale tu skutečnou vášeň, to využívání chemikálií v běžném životě (nejen pro vaření kafe), to prostoupení chemie veškerým chováním i důvěrnými rozhovory s blízkými, to tu prostě nevidím a náznakům ani při dobré vůli nevěřím.

03.12.2022 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Celé je to poměrně přijatelně napsaná šablona zápletky typu quest, s obdobně rozvrženými postavami (love/hate, nenaplněná láska, dvojice s hláškami). Celou dobu jsem čekala, jestli mě něco překvapí a bohužel to byl až konec, kdy se místo uzavření zápletky veškeré dění soustředilo na nasměrování k dalšímu dílu.
U postav mi chybělo větší vybuzení emocí. Kluk se mohl povalovat na hromadě mrtvol a vyznělo to téměř stejně, jako kdyby ležel s kocovinou na pláži.
Na druhou stranu se mi líbil vybudovaný svět, který je hodně neotřelý a zajímavý. Také načtení audioknihy bylo super.

07.10.2022 3 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Tahle kniha se těžko odkládá. Chvílemi jsem zírala s otevřenou pusou, jak strašné věci jsou tam popsané, ale stejně jsem se nemohla od čtení odtrhnout. Příběh se odvíjí ve dvou časových linkách, které se skvěle doplňují. Pokud má hrdinka v přítomnosti nárok na trochu klidu, vzpomínky na minulost zvýší čtenáři tep a naopak. V závěru se příběh posune do takových obrátek, že směle snese srovnání se zahraničními thrillery.
Už se těším na další autorčiny knihy.

10.02.2022 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knížku jsem si koupila, protože o ní švagrová stále básní a recenze také nejsou špatné. No, asi mám jiný vkus nebo vysokou laťku nastavenou Saturninem.
V této knížce se mi dostalo jen epizodek napěchovaných situačním a občas slovním humorem, kterému ovšem k úspěchu chybí vybudování dané situace. Celou dobu jsem měla pocit, že poslouchám scénář, u něhož se autor spoléhá na to, že už to herci nějak dohrají. Ve filmu možná, v knize ne. Neustálé omílání jednoho povahového rysu každé postavy mi brzo lezlo krkem a vrchol byl závěr, který vlastně nebyl. Uprostřed další ze série epizod byl zahlášen konec prvního dílu a sbohem čtenáři. Žádné uzavření byť jen podružné linky, žádné vyvrcholení. Nic. Takže i za mě sbohem, aristokratko.

18.12.2021 2 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Prostředek je ale skvělý, krásně ukazuje zbrklost hlavní hrdinky a krutost dobře propracovaného světa. Ovšem konec... Tam se asi všichni nechali strhnout a zapomněli na logiku (lapkové trpělivě čekají na možné oběti v pustině už stovky let) a korektury (poutní/putovní). Závěrečné odhalení bylo sice šokující, ale asi by chtělo víc rozpracovat. Bylo to hodně zmatené a nepřehledné.
A musím říct, že i styl ilustrací by se lépe vyjímal u nějakého méně temného příběhu.

11.02.2021 3 z 5

Theomachia: Válka bohů Theomachia: Válka bohů Petr Jaroněk

Tahle kniha je boží hned v několika významech toho slova. Už z názvu je jasné, že se budou přít obyvatelé Olympu. Ale zároveň se týká i skvěle napsaných smrtelníků v ději, kdy mi několikrát spadla brada nebo se zamlžily oči. Je to sice bichle, ale hrozně rychle mi čtení uteklo a bylo mi líto, že s některými hrdiny nemůžu zůstat déle (třeba s Adrasteiou). Doporučuji.

11.07.2023 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Půl krále je první kniha, kterou jsem od autora četla. A jsem z ní nadšená. Příběh je sice vcelku jednoduchý, ale popsaný svět i postavy doslova dýchají. V reálném životě bych se s nimi sice potkat asi nechtěla, v románu ale vše skvěle funguje. Hlavní zvrat jsem sice tušila od začátku, přesto mě autor dokázal překvapit. Humorem, postavami, které jsou skoro všechny šílené, ale naprosto uvěřitelné a především lidskostí, když jsem čekala zradu a zradou tam, kde jsem čekala lidskost.
Poslouchal jsem jako audioknihu ve skvělém podání Matouše Rumla. Dokázal skvěle odlišit velké množství postav, vystihnout jejich rozpoložení a já se vyloženě těšila, až některé postavy znovu uslyším (hlavně Nikoho:-D).

06.01.2023 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

První třetina mi připadala trochu nudná, až jsem knihu odkládala. Ono se totiž po nějaké době popisy co dělala pravačka, co dělala levačka a co které milence hrdina olízal docela omrzí. Pak byla ale najednou uspořádaná výprava do Číny a konečně se začalo dít něco zajímavějšího.
Na knize oceňuji především vtipná přirovnání a vývoj hrdiny (alespoň nějaký, v tomhle žánru to nebývá pravidlem).

06.01.2022 4 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Po skvělé audioknize Půl krále musím bohužel konstatovat těžké zklamání. Tohle se tak strašně táhne a za celých hustě popsaných 400 stránek se v podstatě nic nevyřeší. Beru, že je to prvotina, ale kdyby se třetina škrtla, žádná škoda by nevznikla. Ke konci jsem už přeskakovala odstavce, jestli se náhodou něco neuzavře. Neuzavřelo.:-(

01.05.2023 3 z 5

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

Sama trochu píšu a když jsem hledal mistra, od kterého bych se chtěla naučit psát postavy, Vladimír Neff a jeho Sňatky z rozumu a další dály byli jasná volba.

05.11.2022 5 z 5

Stín Černého hvozdu Stín Černého hvozdu Míla Linc (p)

Atmosféra přicházející zimy, skvělé konce scén a zajímavé postavy, to jsou hlavní klady tohoto románu. I když těch postav je trochu moc, v první třetině jsem měla pocit, že jsem poznala už většinu obyvatel obou království. Jménem. Až na nebohou kuchtičku, kterou jsem jménem poznat chtěla. Po polovině se začne jasný příběh pomsty komplikovat politikou, která mi posléze připadala mnohem zajímavější.

30.10.2021 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Co to teda jako bylo, he? Ze začátku jsem si říkala, že to asi nedám, týnština je naprosto příšerný jazyk. Díky naprosto brilantní četbě Davida Novotného v audiopodobě jsem ale příběhem hladce prosvištěla. Vyvíjel se zajímavě, většinu času jsem si říkala, že má 4 hvězdy jisté a pokud bude mít i chorošnej závěr, dostane plný počet. No, doposlouchala jsem se zklamáním. Poslední kapitola působila jako dopsaná po letech, kdy se autor zhrozil napsaného a chtěl to nějak napravit a relativizovat. Takže, co jsem to vlastně četla?

17.08.2023 3 z 5