postoran-CZ postoran-CZ komentáře u knih

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Ke knize jsem se dostal nahodou na doporuceni od kolegyne. Prvnich cca 80 stran to bylo takove ... ehm ... nijake. Nejak jsem se do toho deje nemohl dostat. Ale pak se to docela rozjelo a ja to behem chvile docetl.
Gaiman ma rozhodne zajimave napady. Myslenka alternativniho "Londynu" mi prijde paradni. Rozhodne by ji mohl rozvest i dal a dat prostor dalsim postavam. Prostor na druhy dil v zaveru knizky tam urcite byl.
A postavy najemnych vrahounu Croupa a Vandemara maji neco do sebe. Dival jsem se i na kousek toho serialu BBC, ale tam se jim ty postavy moc vychytat nepovedli. Urcite si to pred prectenim nepoustejte. :)

25.05.2018 5 z 5

Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou Zdeněk Šmíd

První díl byl parádní. A tenhle by dostal taky 5*, nebýt konce. Vzhledem k autorovým osudům ... Byl to záměr? Vize budoucnosti?

18.04.2018 4 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Knihu jsem si koupil na doporučení od známých. Doporučení znělo na celou sérii. Ale koupil jsem do začátku jen první knihu. Večer před spaním jsem to otevřel s tím, že přečtu pár stránek. Když jsem to o pul druhé ráno a o 100 stránek více než byl úmysl zavíral, bylo vše jasné, co se bude číst v následujících měsících. Hned ráno jsem objednal další díly série.

12.04.2018 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Zřejmě nejslabší kniha ze Zaklínačské série. Možná dílem tím, že jsem ji četl po dočtení předešlých sedmi knih. Ne, že by se četla nějak špatně. To vůbec ne. Pokud bych ji bral jako samostatnou knihu, tak byla velice dobrá. Ale prostě tomu srovnání s předešlými knihami (a především pak s poslední knihou - Paní jezera) se nejde ubránit.

12.04.2018 4 z 5

Banda lvů Banda lvů Michal Šefara

Román který ve své surovosti popisuje dramata dvou mužů ve francouzských zákopech. Autor se v rámci vyprávěného příběhu retrospektivně vrací zpět, aby rozepsal předválečné osudy obou hlavních hrdinů (ale i vedlejsších postav).
Ač je příběh smyšlený, není pochyb o tom, že se klidně takto mohl odehrát. Osudy Čs. vojáků za Velké války byly různé a autor je dokázal provázat do poutavého a čtivého příběhu.

11.04.2018 5 z 5

Jiný vítr Jiný vítr Ursula K. Le Guin

A tohle je krásné zakončení celé ságy. Opět se nejedná o nějaký "překotný úprk dějem", ale o pozvolné vyprávění příběhu. Bohužel arcimág Ged už zde vystupuje pouze jako vedlejší postava, která se v ději objeví na začátku a následně už jen ve zmínkách. Příběh se, podobně jako v Tehanu, točí kolem mladé (nyní již vlastně dospělé) Tehanu a novém Králi Lebanenovi.

16.02.2024 4 z 5

Tehanu Tehanu Ursula K. Le Guin

Pokud by se dala tato kniha shrnout jedním slovem, tak to slovo bude "komorní" (jak už tu několikrát zaznělo). Ale komorní není nudné. Ten příběh si tak postupně plyne až k samému závěru. Je to příběh ženy, která se snaží ochránit svoji svěřenkyni. A částečně i příběh Krahujce, který zhrzený vlastní bezmocí víceméně hledá sám sebe.

20.01.2024 4 z 5

Vládce klanů Vládce klanů Christie Golden

Thralle, synu Durotanův, náčelníku Hordy, bylo s tebou trošku složitější, než jsem čekal. Nebo možné je lépe říci, bylo to jiné, než jsem (po první knížce*) čekal.
Místo přímočaré, a v některých místech celkem prvoplánové akce příběhu čaroděje Rhonina, jsem dostal něco zcela jiného, co jsem asi tak nějak předem "fakt nečekal" (díky, Karle!). Podívali jsme se společně s Christie Golden do "duše" Orka, toho krvelačného monstra, co žere děti. Nebo vlastně ne?
Poté, co jsem dal prvnímu dílu 4 hvězdy, tak Thrall si zaslouží těch hvězd pět.
Závěrem jedna výtka - Ten příběh by si zasloužil více stran, více příběhu. Ale chápu, doba tomu (asi tolik) nepřála. Tehdy by tak rozsáhlou věc (nejspíš) nikdo nevydal. Škoda. Zdá se mi, že paní Golden má co říci i lidem, kteří si své sedací ústrojí useděli u Warcraftu I, II a III ... Za hordu život položím!

/* Richard A. Knaak - Den Draka

26.01.2023 5 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Asi nemá smysl komentovat "knížku", od toho je recenze na Hustej nářez jako samostatnou knihu dostatečný prostor. Snad jen to, že pokud jste nečetli předem knihu, tak vám to možná může připadat trochu chaotické, jelikož si myslím, že tam chybí spousta věcí a rozhovorů, které v knize jsou. Ale to by tato publikace musela být nejspíše minimálně dvakrát taková.
Po grafické stránce super. Velmi povedená práce paní Kiliánové. Postavy byl zcela jasné a dokonce mi ani nevadil jejich vzhled, jako jsem to měl například s jinými knižními adaptacemi (ať už komiksovými či filmovými). Možná je to tím, že od mého dočtení série o boji mezi upíry a mimozemšťany už uplynulo pér let a tak si nějak nevybavuju, jakou jsem měl vlastně v hlavě vizi postav. Ale musím říct, že do Uhříka se paní Kiliánová trefila úplně přesně. :)

28.08.2022 4 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Postapo není úplně věc, kterou bych pravidelně četl, ale přesto jsem tuto knihu chtěl zkusit. Téma i námět velice zajímavé. Podobně jako v Glukhovského Metru to vypadalo na začátku zajímavě. Ale nakonec ... Nakonec jsem se tím nějak nemohl pročíst. Druhá půlka mi připomínala spíše soupis úvah autorů vložený do monologů jednotlivých postav.
Bohužel jen tři hvězdy, více dát nemohu.

14.09.2021 3 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

K pokračování příběhu bratra Vélina jsem byl na základě zdejších recenzí mírně skeptický. Nicméně první kniha byla taková, že mne to nenechalo nechat pokračování jen tak ležet na poličce. A jsem rád, že jsem to neudělal.
Trošku mne rozmrzelo rozdrobení na více příběhů, které mi ze začátku čtení vadilo. Nicméně pak se příběh rozjel a rozdělení příběhu začalo dávat více smysl.
Co se týče postav, tak samotný Vélin je pořád něco jako kříženec Mirka Dušína a El Cida. Frentis je skvělý, zatímco Kenis je ... Kenis. Lyrna je v konečné fázi celkem fajn. Ale Reva! Reva se mi líbila, jak byla napsána a jak se její postava dějem vyvíjí. Ačkoli jsem jí ze začátku nemohl přijít na jméno, tak na konci jsem na ni nedal dopustit. Jsem zvědavý, jak bude její (a nejen její) příběh pokračovat dále.

07.04.2021 5 z 5

Nástup temné síly Nástup temné síly Timothy Zahn

Pokračování ságy začíná tam, kde končí Dědic impéria. A končí tam, kde začne třetí díl. Není to nijak ucelené. Prostě musíte skočit hned do trojky.
K samotné knize nezbývá než dodat, že Thrawn je pořád super záporák. Snad mne bude síla provázet i třetím dílem.

09.02.2021 4 z 5

Totální nasazení Totální nasazení Petra Soukupová

Po grafické stránce milé překvapení. Obsahově taky super. Za mě pět hvězd.

24.11.2020 5 z 5

Souboj bez vítěze Souboj bez vítěze Jan Lakosil

Výborné!

22.10.2020 5 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Ale jo, necháme 4 hvězdy, jako u předešlých dílů trilogie. Ačkoli teda mi to už přišlo dost přestřelené v některých pasážích (a to beru v úvahu, že se jedná o souboj upírů a mimozemšťanů). Celkově vzato, Kotleta nezklamal a dal mi to, co jsem od něj čekal. Je to prostě (pro mě) odpočinková literatura, u které není třeba moc přemýšlet, ale prostě jen číst a bavit se.
Btw: Jsem jediný, který si v roli Diany představil Foresta Whitakera (Poslední skotský král) nebo Michael Clarke Duncana (Zelená míle)? :)

09.09.2020 4 z 5

Kronika nacismu Kronika nacismu Zdeněk Ležák

Tak já tu první recenzi teda napíšu. :) Před touto kronikou jsem přečetl i Kroniku bolševismu. Té jsem dal 5 hvězdiček. Tady ovšem musím jen za 4. Textová část byla z mého pohledu oproti "bolševismu" slabší. Komiksová část opět kreslířsky na výbornou. Já ty kresby pana Duška mám prostě rád a líbí se mi.
Takže ... "Úsměv, blonďáci". :)

10.08.2020 4 z 5

Kronika bolševismu Kronika bolševismu Zdeněk Ležák

Kronika Bolševismu ... Komančům bych dal odpad, ale knize dávám 5*. Textová část je skvěle zpracována a výborně podána. U komiksové částí mi nemálokrát ucuknul koutek úst. Některé hlášky se opravdu povedly. :)
Dál už asi nemá smysl se rozepisovat, vše popsal callahanh ve svém komentáři níže.

07.08.2020 5 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Zajímavá kniha. Taková dost houpačka. Prvních cca 50 stran super úvod. Pak úpadek, který mi přišel spíš jako nějaká vata. Následně zase dobrá pasáž návratů do minulosti, aby se to opět utopilo v opakujících se a předvídatelných situacích. Naopak posledních sto až stopadesát stran zase dobrý.
Trošku jsem měl strach z toho neustálého střídání popisů v příběhu (zápis z deníků, emaily, dopisy, atd.), ale nakonec to bylo naopak oživením knihy a více mne to vtáhlo do děje.
Sumasumárum není to špatná kniha. To určitě ne. Jen by to možná mohlo být stáhnuto na cca 500 stran (a pořád by to neztratilo nic z příběhu a čtivosti).

--- VAROVÁNÍ: SPOILER ---
Osobně jsem byl zvědavý, jak se autoři vypořádají s kauzalitou v rámci cetování v čase. A dá se říci, že se jim to víceméně povedlo až na jednu věc, která je vlastně tím tahounem druhé části knihy (a hlavním vyústěním příběhu) - pokud by se Gráinne podařilo zamezit vědeckémnu pokroku, tak by nejspíše nedošlo ani k vytvoření ODD, a tedy ani Gráinne by nemohla být Vyslána dopředu, aby tomu zabránila. Tudíž by k tomu pokroku došlo, ale to by zase znamenalo, že Gráinne se může dostat do přítomnosti... Ale co. Je to přece Sci-Fi. :)

10.04.2020 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Nadšení z prvního dílu (pro mne) vyprchalo. Bohužel sestupná tendence v sérii se projevila přibližně od půlky knihy Tak nějak už mi přišlo, že je jen snaha o natažení příběhu. Pročítaje poslední stránky jsem přemýšlel nad třemi hvězdami, ale nakonec čtyři. Jednak pro to rozhodl závěr knihy a jednak tři hvězdy jsem dal horším příběhům než je tento.

11.12.2019 4 z 5

Zabíječ trolů Zabíječ trolů William King

Moje první kniha ze světa Warhammer. Hry jsem nehrál a vlastně jsem s tímto universem neměl do teď žádné setkání. A možná právě proto mne to nějak výrazněji neoslovilo. Jako oddechová četba, proč ne. Ale že bych to vysloveně hltal a chtěl hned otevřít další knihu, to už zase ne. Ale jeden nikdy neví, třeba se k další knize za nějaký čas, až se mi to rozleží v hlavě, dostanu.

23.10.2019 3 z 5