pollyanna pollyanna komentáře u knih

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Zvěrolékař se sice oženil, ale moc se nezměnilo. Manželka Helena se povídkami spíš jen mihne, protože i zde jsou zvířata v hlavní roli. Ale to nějak vůbec nevadí, protože jsou to opět milé příběhy, které člověka pohladí po duši. :)

16.04.2023 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Nádherná kniha, jedna z těch, které budu moci číst pořád dokola a které se vyplatí mít v knihovničce. Kdysi jsem viděla i film, ten zanechal tísnivý dojem, ale bude potřeba se na něj podívat znovu. Jako pohádku bych příběh rozhodně nebrala. Možná jsou dnešní děti odolnější, ale já měla i teď husí kůži a těžko se mi vstřebávaly některé části... Prostě opravdu silný příběh. Jen škoda, že ten konec byl tak rychlý. Klidně bych s Krabatem a ostatními zažila i kousek šťastnějších časů :-).

12.02.2022 5 z 5

Pětka na ostrově pokladů Pětka na ostrově pokladů Enid Blyton

Klasika pro děti:). Vždycky jsem měla pocit, že tyto děti nestárnou, i když se střídá rok za rokem. A asi jsem jim i trochu záviděla, protože si mohly cestovat, jak je napadlo, a rodiče jaksi nic moc nenamítali... No, knížky se rozhodně hodí jako podpůrný prostředek při nechutenství, protože popis všech těch svačin, obědů a večeří rozhodně nenechá jen tak někoho lhostejným, já mám od té doby chuť na sendviče... Správnou pětku jsem četla pořád dokola, kupodivu mě v první desítce nejvíc zaujaly liché díly.

02.06.2017 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Jsem asi jediná, které se s přibývajícími díly knížky čím dál míň líbily, a to tak, že třetí díl jsem po pár stranách musela s vnitřní nechutí odložit. Styl psaní autorky je fajn, takovéto rozvláčné psaní, ze kterého dýchá pohoda (byť v detektivce), mám moc ráda. Možná tomu napomáhá i celkový vzhled knihy;). Ale ten obsah... Autorka prezentuje jakýsi mišmaš názorů, které jsou všechny dobře a všechny se dobře doplňují a vedle sebe fungují... takže křesťané jdou klidně vyvolávat duchy apod. Nejde ani moc o to, že se autorka snažila být v tomto dnešní době co nejpoplatnější, ale spíš o to, že ten koktejl na mě fakt působil smrtelně. A nechci se k němu už nikdy vrátit.

23.05.2017 1 z 5

Marlow Marlow Volker Kutscher

Trošku slabší a méně napínavý než předchozí díl, ale pořád platí, že skvěle napsaný román. V podstatě jsem asi nenarazila na lepší detektivky od současného spisovatele než právě na romány od V. Kutschera. Oblíbené severské detektivky se s touto nedají měřit, jsou příliš krvavé, příliš „nápadité“ a podrobné, co se týče vraždy, mnohdy dost nechutné. A tímhle nešvarem příběh Gereona Ratha netrpí. Těším se na další díl!

10.03.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Nejdřív jsem si myslela, že jde tak trochu o fantasy knihu, pravděpodobně k tomu přispělo i jméno hlavní hrdinky. Kniha má moc pěknou obálku a velice oceňuji, že autorka dokázala, že i dnes se dá napsat kniha bez sexu na každé xté straně. Díky tomu jsem vydržela číst až do konce. Nejsem cílová skupina, ale byla jsem zvědavá... No, čekala jsem po tolika nadšených komentářích víc. Přece jen by bylo fajn, kdyby si autoři „románů pro dívky“ dali víc záležet na smysluplnosti textu. Neustálá přirovnání k Pýše a předsudku mi taky moc neseděla, já měla spíš pocit, že čtu jakousi moderní verzi Jany Eyrové (viz scény v bytě pana R. apod.). Ale zatímco Jana E. je dokonalá kniha, tahle není. Nesedělo mi skoro nic, styl – hlavně rozvláčné opakované popisování těch samých pocitů, nevěrohodný děj, podivné chování postav... Mnohdy jsem měla i pocit, že čtu Správnou pětku. To ve chvílích, kdy hlavní hrdinka prováděla věci, které by v dané době byly nepřípustné a které by jí rodiče jednoduše jen tak nedovolili nebo minimálně neschválili, ani na měsíc. Ale chápu, že nějakou záminku autorka mít musela, aby dala hrdiny co nejvíc dohromady. Možná by knížce ale přece jen ta fantasy slušela trochu víc. :D

24.06.2020 2 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Rowlingová rozhodně psát umí, o tom žádná, takže těch necelých tisíc stran člověka neodradí. V tomto díle se ale zřejmě chtěla blýsknout svými znalostmi astrologie a zahltila knihu zbytečnostmi, bez kterých by se člověk i děj rozhodně obešel.

03.09.2023

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

Kniha je napsána na módní vlně biografií známých osobností (žen) – s pěknou obálkou evokující romantické čtivo a odpovídajícím obsahem. A to je právě ten problém. Není to první taková kniha, která se mi dostala do ruky, a mám z ní smíšené pocity. Převažující spíš ty negativní. Kniha se skutečně dobře čte. Ale to je asi tak všechno. Fiktivní postavy v románu mě nepotěšily, protože pak je těžké rozlišit, co je skutečné a co nikoli – a od biografie přesně to očekávám. Edice „Významné ženy“ tak asi nebude pro mě.

03.01.2023 2 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Detektivka byla podle mě naprosto zbytečně brutální, měla nelogické scény (například to kopání rýčem v krutém mrazu, autorka si mohla aspoň vybrat jiné roční období, aby to „sedělo“). Pachatele jsem odhalila skoro hned. Líbil mi jen styl, kterým je kniha psána, za ten hvězda nahoru. Knihy v ich-formě na mě často působí jaksi nabubřele, a tady se to naštěstí nekonalo. Jinak škoda, že současní autoři ve snaze být „moderní“ stupňují brutalitu svých děl, až to skoro vypadá, že...

26.11.2018 3 z 5

Zaslepení Zaslepení Jørn Lier Horst

Autor umí poutavě vyprávět, proto se jeho knihy tak dobře čtou. V tomto díle mi ale nebylo úplně jasné, proč za daných okolností policie nechala trezor tak nějak bez povšimnutí. Sice by padl jeden z pilířů knihy, ale policie by z toho možná vyšla lépe :).

06.02.2024 4 z 5

Příběh hořkého trojlístku Příběh hořkého trojlístku Marie Macková

Paní Mackové tímto velice děkuji, že pokračuje v sérii, protože píše skvěle! A samozřejmě bych si s chutí přečetla další díl :-). Komisař Plischek byl sice tentokrát odsunut víceméně na druhou kolej, ale to románu neubralo na kvalitě a příjemném počtení.

30.01.2024 5 z 5

Agnes a ostrov Stínů Agnes a ostrov Stínů Veronika Hájek Hurdová

Svět Magrejů na mě nepůsobil zvlášť věrohodně. Jde o jakési ideální společenství, na mě asi až příliš statické (viz první díl), které náhle začne churavět. Záchrana tkví v obnovení jeho rovnováhy. K tomu je ale potřeba, aby na sobě postavy v příběhu zapracovaly a splnily několik úkolů. Odměnou za každý jednotlivý splněný úkol je posunutí do dalšího „levelu“. Akce má vyústit v záchranu ostrova a uzdravení jeho obyvatel... Kdo má rád explicitní poučení, navíc zabalená do líbivého příběhu, bude se mu kniha dobře číst. Já to nejsem, poučení tam bylo jednoduše až moc. Tenhle druhý díl byl proto z mého pohledu příjemnější, víc děje knize prospělo. Na druhou stranu nejsem cílová skupina, takže uznávám, že se věc dívám jinýma očima. Jazykově mi přišly oba díly nevyvážené a kromě toho se korektura obou knih nepovedla, což je i vzhledem k tomu luxusnímu vydání škoda.

17.05.2022 3 z 5

Neboj se Neboj se Lisa Gardner

Nemohla jsem se začíst, nudila jsem se a nelíbilo se mi, nesympatické postavy, příliš vykonstruované...

07.11.2021 1 z 5

Modrá smrt Modrá smrt Dylan H. Jones

Začátek byl poměrně slibný, ale pak už jsem se nudila. Bylo to o ničem a nějak zmatené a nevěrohodné.

18.12.2020 2 z 5

Příběh falešného copu Příběh falešného copu Marie Macková

Paní Macková, napište prosím pokračování! Vaše knihy jsou skvostné a čtou se samy. Promyšlený příběh, postavy, styl... všechno sedí. Je tedy pravda, že s komisařem Plischkem se život nemazlí, ale na druhou stranu je to tak blíž k reálu. Jedinou výtku mám k jazykové stránce, ta se moc nepovedla.

19.10.2020 5 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Autorův styl mi vyhovuje, kniha se četla dobře. Jen tedy nesouhlasím s komentáři na přebalu knihy, že po přečtení nebude člověk moci usnout bez rozsvíceného světla atd. Kvůli tomu jsem trochu zvažovala, zda se do knihy vůbec pustit, ale nakonec se žádné takové hrůzy nekonaly. K hlavnímu hrdinovi a jeho jednání bych jen řekla, že kdo si zahrává s ohněm, může se spálit. V tomto směru ten konec úplně překvapením nebyl...

13.09.2020 4 z 5

Agatha Raisinová a zlý veterinář Agatha Raisinová a zlý veterinář M. C. Beaton (p)

Povedená oddychová detektivka, která je navíc místy vtipná. Co víc si přát... :)

28.07.2019 4 z 5

Příběh staré šperkovnice Příběh staré šperkovnice Marie Macková

Tohle byla opravdu krásná kniha, poklidná a přitom velice poutavá. A dokonce lepší než první díl. Doufám, že paní Macková napíše ještě další knihu. Jen korektury by příště nakladatelství mělo svěřit do rukou odborníka, tolik chyb na tak pěknou knihu, to je opravdu škoda.

17.04.2018 5 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Po dlouhé době konečně kniha, která má spád a není to brak. První strany pro mě byly trochu kritické stran jazyka a množství cizích slov, ale to se poddá a knížka se čte dobře... i když děj nijak pozitivní není.

22.02.2018 4 z 5

Stejně jako Bennymu nebo Krásce mi dělalo problém strávit tu věc s mrtvolou, a tak moje jízda se staříkem skončila předčasně, přesněji řečeno u jednoho zdemolovaného BMW. Myslím, že jako ukázka díla tohoto autora to bohatě stačilo.

28.05.2017 2 z 5