Politre Politre komentáře u knih

Ohněm a mečem 1 Ohněm a mečem 1 Henryk Sienkiewicz

Historický dobrodružný epos o udatných polských rytířích rubajících ukrajinské kozácké rebely a Tatary snese porovnání snad jen s Dumosovými Třemi mušketýři, ba co více pro svou syrovost a že nejde pro uťatou hlavu daleko Sienkiewicz vítězí v souboji králů dobrodružných románů. Oběť jednoho z hlavních hrdinů na konci románu mi utkví dlouho v paměti. Nejoblíbenější postavou byl mi vychytralý a statečný pan Zagloba. Neváhejte tedy a pusťte se do čtení plné udatných rytířů a urozených panen, protože nic lepšího v žánru napsáno nebylo.

14.08.2022 5 z 5

Sakra trek Sakra trek Geof Darrow

Parádní jízda mlčenlivého kung-fu mistra a užvaněného osla jak ze Shreka mě naprosto odrovnala. O příběh tady vlastně nejde, spíše jde o sled brutálních soubojů kovboje s bandity a poté s panem Parádou, natřískané slovním a obrazovým humorem. O co jde ale především je neskutečně promakaná a detailní Darrowova kresba, kterou jsem zatím v žádném jiném komiksu neviděl. Už první setkání s partou spolumstitelů je epické a brutální, co do míry krvavých detailů nemající obdoby.

31.07.2022 5 z 5

2000 CREW  (obálka s mumií) 2000 CREW  (obálka s mumií) kolektiv autorů

Naprosto skvělý béčkový nářez kratších komiksů ze začátku vydavatelství CREW a nutno dodat, že příběhy dostály názvu, protože o krev není nouze. Soudce Dredd mě zaujal natolik, že mám chuť hned nakoupit všechny díly, které tady vyšly. Určitě bych se nezlobil kdyby se vydávaly další podobné sborníky.

18.07.2022 5 z 5

Podivný osud Rip van Winkla Podivný osud Rip van Winkla Karel Hloucha

Kvalitní sbírka fantasticko-hororových povídek od pro mě dosud neznámého spisovatele Karla Hlouchy která, jak zaznělo již v komentáři od Arkuse, může směle konkurovat zahraničním velikánům. Za povídku Hlas hlubiny by se nestyděla ani taková ikona žánru jako je H.P.Lovecraft a povídka Onen Strom zase zabrousí do vod postmoderní literatury. Shrnuto a podtrženo je to dílo velice zdařilé a doporučuji všem zájemcům o fantastično.

16.07.2022 4 z 5

Poslední noc s tebou II. Poslední noc s tebou II. Mayra Montero

Velice dobře napsaný erotický román z exotického Karibiku. Všechny tři hlavní postavy Celia, Fernando a Julieta jsou dostatečně psychologicky prokresleny. Příběh vrcholí a dočkáme se nakonec i zvratu v ději. Určitě doporučuji zájemcům o tento druh literatury.

03.07.2022 4 z 5

Poslední noc s tebou I. Poslední noc s tebou I. Mayra Montero

03.07.2022 4 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Naprostý klenot hororové literatury. Atmosférické putování dvou vodáků po Dunaji, kde vrby nejsou tím, čím se zdají být. Psáno krásným jazykem a na to, že kniha vznikla před více než sto lety, se to velice dobře četlo, tzv. zhltnuto na jeden zátah. Pro mě osobně zábavnější než samotný H.P. Lovecraft, jež ostatně sám Vrby obdivoval.

29.06.2022 5 z 5

Fixní idea Fixní idea Leonid Andrejev

Útlou novelu jsem přečetl během chvíle, jakmile jsem se začetl, nemohl jsem přestat. Autor naprosto bravurně zvládl popsat propad doktora Kerženceva do šílenství, ať už opravdového nebo hraného. Dílo se jistě dá zařadit mezi vůbec ty nejpovedenější psychologické romány.

28.06.2022 5 z 5

Rozvrat Rozvrat Émile Zola

Naprosto vynikající Zolův válečný román. Už když jsem se dočetl v anotaci, že tento francouzský naturalista se tentokráte pustí do zpracování Prusko - francouzské války z roku 1870, věděl jsem, že právě zde vynikne spisovatelův talent a um převést syrovost a hrůzy války na papír. Hlavně druhá část popisující bitevní vřavy v okolí Sedanu je naprosto strhující a autor vás dokáže vtáhnout na bojiště, jako byste sami byli v řadách ubohých vojáků vedených na popravu. Hlavní dějová linie soustředící se na vztah a kamarádství venkovana Jeana a vzdělance Maurice je vystavěna taktéž na výbornou. Zola opět nezklamal a pomalu se stává jedním z mých nejoblíbenějších autorů.
Čteno vydání z roku 1931 s krásnými 117 ilustracemi Stanislava Hudečka.

09.02.2022 5 z 5

Lidská bestie Lidská bestie Émile Zola

Z trojice Nana, Zabiják a Lidská bestie je právě poslední jmenovaný zatím jasným vítězem. Mistrovský naturalistický styl Zoly je zde hned v několika scénách vyobrazen do dokonalosti (např. scéna s vlakem) a díky tomu ještě dlouho utkvějí v paměti. Napříč tomu, že spisovatel a celkově literatura té doby je známá určitou rozvláčností a sáhodlouhými popisy všeho možného, tady jsem to nijak nepocítil, jednoznačně proto, že je skvěle napsaná. Po přečtení mám chuť dát si komplet celé Zolovo dílo, což značí o jaký majstrštyk se jedná. Čteno vydání z roku 1934 s překrásnými ilustracemi mistra Hudečka, což také přispělo k absolutnímu požitku ze četby a tudíž doporučuji sehnat si právě toto vydání.

13.01.2022 5 z 5

Chlad Chlad Paul Tobin

Na čtvrtou hvězdu to vytáhla famózní Ferreyrova kresba, jinak po scenáristické stránce se jedná spíše o lepší průměr. Dávám radši přednost propracovanějším a mnohovrstevnatějším příběhům, které tvoří třeba Moore nebo Talbot, v tomhle případě se spíš čtenář veze rychlostí blesku po různých hororových výjevech na úkor propracovanosti charakterů obou dvou hlavních kladných postav. Co si rozhodně zaslouží pochvalu jsou záporáci, jak Čipera Jack, tak hlavně Obrtlík, vášnivý to sběratel prstů všech velikostí a barev, jsou zapamatovatelné postavy. Jedná se tedy o takový popkornový zážitek, který rozhodně stojí za to, ale na druhé čtení vám krom krásné kresby nic nepřinese.

14.12.2021 4 z 5

Bouře Bouře Régine Deforges

Velice zajímavá perverzní jednohubka o lásce a smrti, kterou jsem zhtl na jedno posezení. A věru, mohu ji s klidným vědomím zařadit mezi klenoty erotické literatury u nás vydané. Rčení "láska až za hrob" zde dostává úplně nový rozměr. Pod oponou všech sexuálních dobrodružství ústřední hrdinky se skrývá hlavní motiv, a to duševní rozklad, ponor do hlubin šílenství, po ztrátě milované osoby.

05.11.2021 5 z 5

Písně mrtvého snivce Písně mrtvého snivce Thomas Ligotti

Naprosto skvělá záležitost a já děkuji nakladatelství Carcosa za vydání a Milanu Žáčkovi jmenovitě za bravurně přeložený text. Povídky v sobě mají kus z Lovecrafta a Poea, ale přesto je Ligottiho styl svojský a jedinečný. Kdo prahne po inteligentním nemaistreamovém hororovém počtení, plné šílenství a temnoty, pak jednoznačně doporučuji knihu zakoupit a podpořit nakladatelství, neboť takové skvosty u nás nevychází každý rok.

02.10.2021 5 z 5

Fermata Fermata Nicholson Baker

Bravurně napsaný erotický román, jejž řadím na piedestal ve svém žánru. Příběh muže píšícího svou autobiografii, točící se kolem jeho superschopnosti zastavit čas. Té využívá k pozorování a svlékání nicnetušících žen, sem tam některé podstrčí vlastnoručně napsanou "prasárničku" a následně ji sleduje a pozoruje její chování. Děj často skáče v čase a jedná se tak spíš o různé kapitoly ze života Arnieho. Četlo se to velmi dobře, svižně a v knize je spousta dlouhých pornografických částí, co dokážou vtáhnout a vzrušit.

10.08.2021 5 z 5

Hrabě Monte Cristo. Kniha druhá (dvousvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo. Kniha druhá (dvousvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Jedno z těch monumentálních děl světové literatury, které by si měl přečíst opravdu každý, o cestě pomsty Edmonda Dantese, kdy úprk z pevnosti If je jen pouhým začátkem. Četl jsem nádherné velkoformátové vydání z roku 1975 rozdělené do dvou svazků od MF s nádhernými ilustracemi od manželů Bromových, které celé vyprávění podtrhují. Nezapomenutelný zážitek od krále dobrodružných románů, který nestárne ani po téměř 200 letech.

30.07.2021 5 z 5

Hrabě Monte Cristo. Kniha první (dvousvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo. Kniha první (dvousvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

30.07.2021 5 z 5

Žhavý měsíc Žhavý měsíc Mempo Giardinelli

U nás málo známá strhující novela z Argentiny. Příběh o vinně a trestu spouštící pudové vzplanutí k malé lolitce, prolíná kritika tehdejšího argentinského politického režimu. Napsáno je to svižně a surově a autor si nebere servítky.

15.06.2021 5 z 5

Probuzení nemrtvých Probuzení nemrtvých Tiziano Sclavi

Jeden z mých prvních komiksů, který jsem po letech vyštrachal ze své staré knihovny a znovu přečet. Panenko skákavá nebylo to vůbec špatný! Čekejte poctivej zombie hororovej brak s béčkovým scénářem a nebudete zklamáni. Objektivně za tři, ale z nostalgie přidávám tu jednu hvězdu navíc.

18.05.2021 4 z 5

Podhoubí Podhoubí Marcelo Luján

Kniha která vyžaduje po čtenáři maximální soustředění, kde se neděje jeden zvrat za druhým, to holt nemá v dnešní době úplně jednoduché. Určitě bych si přál, aby Argo vydalo i další Lujánovy knihy. Teď už ale k samotnému dílu. Žánrově se jedná o těžké psychologické drama, které spouští autohavarie za jedné letní noci a kolem této události se pak nabaluje další dění. Přičemž autor nevede příběh z bodu A do bodu B, vyprávění je ze začátku dosti zmatečné, informace jsou dávkovány po kouscích a kolikrát neúplně. S tímto autor pracuje velice chytře a nutí tak čtenáře neustále promýšlet různé scénáře. Jedná se o velice zdařilé dílo, ukazující temnou stránku lidských duši, jdoucí do hloubky lidských myšlenek a pocitů, a o tom má kvalitní literatura být.

18.05.2021 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Daphne du Maurier je předně skvělá vyprávěčka, a tak vás kniha vtáhne od úplného začátku a nepustí až do konce. Příjezd na Jamajku je vskutku atmosférický a tajuplný. Pocit neustálého napětí se autorce daří budovat i po celou dobu a tak není v knize hluchého místa. V tomto překonává i slavnou Mrtvou i živou, která přece jen gradovala spíše až na posledních stranách, ale přinesla zase pořádný zvrat, tady je jakési odhalení při konci knihy daleko průhlednější než bych býval chtěl, to je asi jediná výtka, ale zase naštěstí na tomhle jediném kniha nestojí. Nicméně kdo touží po dobře odvyprávěném temnějším dobrodružství s romantickou linkou, tomu nelze než dílo doporučit.

15.05.2021 4 z 5