pipa36 pipa36 komentáře u knih

Faja Faja Petra Stehlíková

Jak ohodnotit slovy něco, co nemá chybu? Jak popsat tento dokonale vybroušený diamant - sklenit, jehož úžasná hudba ve vás i po skončení příběhu stále zní? Jak číst další knihy a předstírat, že mě zaujaly?
Neuvěřitelné pokračování, kde se nadechnete při otevření knihy a tak jako v mém případě vydechnete až po jejím dočtení. Dnes jsem nešla spát, nešlo to. Jestli je potřeba knihu ohodnotit slovy, poskládejte si všechna superlativa, která bohatý český jazyk obsahuje, a s klidným svědomím je této knize (sérii) můžete přiřknout. Není nic, co bych mohla vytknout, a stejně jako v hodnocení prvního dílu by bylo potřeba daleko více hvězd, aby hodnocení bylo pravdivé. Za mě dvakrát plný počet hvězd, nominace na knihu roku a nedočkavě očekávám další díl...

11.03.2018 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Románová kronika…
Koupila jsem audioknihu (Vilma Cibulková) jako dárek na přání někomu v rodině, a i když jsem to původně neměla v plánu (ráda se ztrácím ve světech vymyšlených, nikoli těch reálných), nakonec jsem to poslouchala taky. Co k tomu říct? Něco takového se jen tak nezrodí, naprosto chápu vysoká hodnocení a já se přidávám.
I když hlavní postavy "nestopujete" v každém dni, týdnu nebo měsíci jejich života, setkáváte se s nimi v důležitých milnících, které vám dohromady poskládají obrázek jejich radostí, strastí, údělu a života jako takového. Kniha popisuje období na přelomu 19. a 20. století – život tehdy nebyl žádné peříčko, takže úsměvných míst je v knize opravdu jako šafránu. Zato máte pocit, že toho reálného, surového života tehdejší doby si užíváte plnými doušky. A pokud jste citlivka jako já (bohužel, dojímám se snad pokaždé i nad Pinocchiem, když mu ten nos opět a zase vyroste…), není to jednoduché poslouchání – já to poslouchala po troškách asi 14 dní. Mimo jiné jsou v knize popsány události, o kterých český dějepis mlčí – člověk opravdu musí pátrat, aby něco našel, a hlavně musí vědět, co hledá. Kniha vás (nebo mě osobně tedy určitě) proto obohatí nejen velmi dobře popsaným příběhem vystavěným na skutečných událostech, ale také vám strhne růžové brýle a váš pohled na zrod naší republiky již nebude tak romantický, jako býval.
Takhle dobrá kniha se vám dostane do rukou málokdy. Paní Ledecká putuje k mým oblíbeným a opravdu se těším, až si (i když po troškách) přečtu nebo poslechu zbývající části této kroniky. Doporučuji!

24.07.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tuto knihu jsem dostala asi před dvěma lety jako dárek - ležela doma nepovšimnuta, zapomenuta, nepřečtena - české spisovatele jaksi nečtu, pouze osvědčené výjimky. Takže vlastně ani nevím, co mě předevčírem přimělo knihu otevřít - a 2 dny jsem ji (téměř) nezavřela. Takovýhle náboj, úžasný děj, který vás vtáhne a nepustí, něco naprosto odlišného od toho, co dá se říct čteme pořád dokola... Jedním slovem dokonale úžasné, propracované, nepřekonatelné, famózní.
Tato kniha zasluhuje na databázi knih vlastní kategorii, kde by bylo možné udělovat výrazně větší počet hvězd - jestliže jsem do této chvíle spoustu knih ohodnotila 5 hvězdami jako "výborné", tak této knize bych dala minimálně 9 hvězd...
Pokud se v české literatuře najdou takovéto skvosty, jsem ochotná ji vzít na milost. Kniha putuje do mých nejoblíbenějších, ke kterým se v průběhu času pravidelně a často vracím, a stejně tak hodnotím i spisovatelku, kterou jsem zařadila po bok mé nejoblíbenější spisovatelky Anne McCaffrey...
Toto byla opravdu nádhera a neuvěřitelný požitek. Děkuji :-).

08.03.2018 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Jak to ten Weir dělá, že při poslechu jeho knih máte pocit, že to, co slyšíte, je doopravdy možné? Před 2 lety jsme po vánočních svátcích poslouchali Marťana, takže když vyšel Spasitel, měla jsem o vánočním dárku jasno - a nebyla to jen trefa do černého, bylo to přímo terno.
Napínavé, vše výborně popsané (takže i uvěřitelné), jen ten Rocky (omlouvám se, nevím, jak se to píše - knihu jsme poslouchali)... Kdybych byla úplně sama někde v úplně jiné galaxii, tak kdyby na mě můj mimozemský přítel s Rockyho vizáží spustil "potlesk pro neslyšící", asi bych jako správná žena vzala nohy na ramena a už by mě nikdy více nikdo nespatřil :-).
Výborná a vtipná kniha, v něčem možná ještě lepší než Marťan. Vřele doporučuji!

31.12.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Zajímavé. Rozhodně jsem nečekala, že mě tato kniha takhle chytne. Poslouchala jsem jako audiobook během vánočního cestování za rodinou - ani se mi nechtělo vystupovat z auta :-). Jedná se o naprosto reálný popis naprosto nereálné situace - nevím, do jaké míry jsou situace v knize (obecně míněno pobyt v kosmu) a jejich řešení možné, ale napsané to bylo poutavě, s humorem a pro laika celkem srozumitelně (použité výpočty s převedením jednotek na pirát-ninja byly výborné). Za mě velmi dobrá kniha, doporučuji.

31.12.2019 4 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Návrat do dětských let - klasika, která snad nikdy nezestárne. Líbilo se mi to stejně jako kdysi.

06.08.2021 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Co dodat? Připadá mi, že všechna superlativa jsem na autorku a její knihy vyčerpala v předchozích dílech a říct o knize že byla "dobrá" nebo "výborná" mi přijde jaksi málo. Opět se nám dostalo velmi dobře promyšleného příběhu s hlavní vyšetřovatelkou Kim, která od jejího prvního případu prošla velkým osobním vývojem, a i když to naštěstí pořád není žádná usměvavá kamarádka, která by si chtěla požvatlat o svých radostech a strastech, přece jen už to není takový uzavřený asociál jako na začátku. Při vyšetřování příběhu se dostává do výzkumného střediska Westerley (tzv. farmu mrtvol) a zjistí, že je tam o jednu mrtvolu více, než by mělo být...
Jak říkám - velmi dobrá kniha, velmi dobře se to četlo. Za 5*.

16.08.2019 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Pomalejší rozjezd, i když od první chvíle tušíte, že s Rachel a alkoholem to není úplně v pořádku. Líbilo se mi pozvolné odkrývání příběhu, což jej dělalo ještě napínavějším, padoucha jsem začala tušit až na konci. Dobře propracované postavy, bylo zajímavé sledovat jejich úhly pohledu. Knihu jsem původně vůbec nechtěla číst, protože nemám ráda "bestsellerové" nálepky - ráda si dělám názor sama. Na doporučení kolegyně jsem však Dívku ve vlaku vzala na milost a rozhodně toho nelituji - titul bestseller je dle mého názoru zasloužený (v době psaní tohoto komentáře má kniha na Databázi knih 5810 hodnocení, což není málo). I proto dávám 5 hvězd.

25.01.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Při cestě za zimními radovánkami jsem se po 2 letech opět vrátila do úžasného světa, který paní Stehlíková stvořila, tentokrát ve formě audioknihy, načtené paní Ježkovou. Ke knihám jsem se chtěla vrátit až za pár let, až bude celá série dopsaná, ale prostě jsem nevydržela. Mé pocity jsou stejné, jako tehdy - příběh je úžasný, neotřelý, napínavý, promyšlený, krásný..., styl vyprávění autorky je opravdu podmanivý. Takže dnes přijde na řadu druhý díl, a potom... Doufám, že půlroční frustrace z toho, že mě jiné knihy nezajímají, přejde dříve.
A paní Ježková by za svůj přednes zasloužila samostatné, také hodně vysoké hodnocení.

09.12.2019 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Pokud knihu hodnotím jako čtenář - výborně se to četlo, spisovatelka si drží vysoký zavedený standard. Žádná hluchá místa, opět jsou paralelně řešeny 2 případy.
Hodnocení jako rodič? Stát se mi něco takového - tohle bych nedala...
Jako vždy plný počet hvězd, líbí se mi, jak si autorka pohrává s nervy čtenářů.

27.07.2019 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Před Vánocemi jsem si koupila audioknihu, po které jsem pokukovala už hodně dlouho. Znala jsem pouze filmové zpracování, proto mě hned na začátku poslechu překvapila změna jména hlavního hrdiny. Ale celkově knihu hodnotím jako dobrou a nadčasovou - a narátor p. Somr tomu dal ještě další rozměr, protože jeho výkon je jako vždy prostě perfektní. 5*.

19.01.2021 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Opět velmi dobré a napínavé.
V tomto dílu Edinburghská policie řeší případy velmi brutálních vražd, jejichž motiv je víc šokující, než si vůbec dokázali představit... Již podruhé velmi dobře namluvená audiokniha (J. Šťastný).

20.11.2020 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Doposloucháno. Už podruhé se loučím s tímto úžasným světem, a pocity mám úplně stejné, jako kdysi - něco tak úžasného člověk často nepotká. Znovu smekám, paní Stehlíková :-).

11.12.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Mě se tato kniha líbila - problém jsem ovšem měla s neustálým opakováním titulů hlavních hrdinů (...„Pohybujete se na tenkém ledě, detektive šéfinspektore Fosterová,“ poznamenal Marsh. „Telefonoval detektivu šéfinspektorovi Sparksovi, který mi předal zprávu.“... ...„To by stačilo, detektive šéfinspektore Fosterová. S detektivem šéfinspektorem Sparksem budete pracovat na linii vyšetřování,...")
Možná je to v Anglii normální, ale v knize to působí rušivě. Za všechny ty detektivy a šéfinspektory jedna hvězda dolů, jinak kniha velmi dobrá.

27.01.2018 4 z 5

Scandalous: Šokující láska Scandalous: Šokující láska L. J. Shen

Po roce jsem se náhodně vrátila do světa FHH - příjemný návrat. L. J. Shen ty badboye umí, jen co je pravda - v normálním životě asi nereálné, ale hezky se to čte...

19.07.2021 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Pro mě velmi povedený návrat do post apo světa, který jsem si plánovala delší dobu. Hunger Games jsem poslouchala kdysi dávno, a i když se mi první díl líbil nejvíc, další mi v paměti taky zanechaly jistou stopu. Takže už jsem věděla, do čeho jdu - poslech audioknihy v dokonalém hereckém i hlasovém provedení Terezy Bebarové, díky které řadím Hunger Games (hlavně první díl) mezi mé nejlepší audioknihy vůbec.
Znovu hodnotím 5* a doporučuji - knihu a ještě víc audioknihu.

06.06.2021

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Promyšlené, napínavé, rozhodně doporučuji k přečtení.
Pokud knihu opět srovnám s předchozí sérií, Kate je mi v mnoha směrech sympatičtější, než kdy byla Erika - je taková uvěřitelnější, normálnější.
Poslouchala jsem jako audioknihu s Martinem Stránským.

24.04.2021 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Autor zde vytvořil imaginární, fantaskní, temný a špinavý, přesto úžasný a uvěřitelný svět, jehož největší devizou jsou informace. Podlondýn je plný kaleidoskopických postaviček z různých dob, které propadly dírami světa a vytváří tak nový, úplně jiný svět, tak odlišný od toho, který známe... Autorova fantazie je úžasná, moc se mi to líbilo.
Posloucháno jako audiokniha s Matoušem Rumlem.

15.12.2020 5 z 5

Lov Lov Elle Kennedy

Již dříve jsem od spisovatelky četla sérii Off-Campus, jejíž alfou a omegou byla univerzita Briar. I když jsem to mohla očekávat, stejně mě překvapilo, že se jedná o pokračování této série, kde se objevují původní postavy.
Kniha jako taková je velice vtipná - Summer i Brenna mají pořádně prořízlou pusu a s ničím se nemazlí. Moc se mi to líbilo - příjemné, lehké, svižné. Než skončí dovolená, snad ještě stihnu 2 a 3 díl.

01.08.2020 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Spisovatelka opět nezklamala - výborné, čtivé, napínavé. Šla jsem do toho s čistou hlavou, nečetla jsem ani o čem to je, ani názory čtenářů. Po první zkušenosti s touto spisovatelkou jsem tak nějak čekala, že to bude sázka na jistotu. A vyplatilo se.
Hlavní hrdinka paralelně řeší 2 případy, oba svým způsobem stejně náročné. Jedním z případů je doktorka - psychiatrička - sociopatka, která na svých pacientech provádí výzkum pomocí manipulace. Vhled do myšlení a jednání člověka, který jedná bez svědomí a zájmu o druhé, je velmi zajímavý. Autorka velmi dobře popsala i neschopnost s tím cokoli udělat, osobní frustraci okolí manipulátora včetně beztrestnosti takového jednání, protože se špatně prokazuje úmysl...
Ne, že by knize nebylo co vytknout, ale paní Marsonsová umí psát, takže za 5*.

27.05.2019 5 z 5