Pine Pine komentáře u knih

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Jatka popsaná přesvědčivě a šefíci jednotlivých sekcí přiblíženi důvěryhodně. Co se mi protivilo nejvíc, to bylo chování Marcusovy sestry. Konec byl naprosto předvídatelný, nic jiného jsem ani nečekala, což je podezřelé - obvykle jsem vedle jako jedle.
Chytla jsem se od první kapitoly, žádné potíže s jazykem se nekonaly, vlastně jsem nebyla ani extrémně šokovaná - anotace a obálka (mimochodem fakt povedená) nedaly šanci pochybnostem, o čem kniha bude.
V komentářích zaznívá, že knize chybí děj. S tím se tedy neztotožňuji - vždyť dějem je námět. Mně nic hlubšího nechybělo. Autorka si to vybrala takhle, což plně respektuji. Způsob podání byl jasný, stručný, syrový, což k atmosféře knížky skvěle sedlo. V těch krátkých větách bylo jednoduše všechno.

12.11.2023 4 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

MILUJU HO
Tymián,
Pagnola,
dobrodružství, francouzský venkov, prázdninový čas, dětství a mládí, přátelství, zklidnění, vzpomínání, radování ze života, laskavý humor..
Moje srdcovka!

29.03.2023

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Autorův styl je bomba. Sice je knížka útlá, ale on ji nabušil tolika emocemi! Skvěle zpracoval postavy - jejich charakter i myšlenkové pochody.

Provokativní, deprimující, letargické, zapáchající... a kultovní.

26.03.2023 4 z 5

Já jediná jsem přežila Já jediná jsem přežila Lauren Elder

Název knihy předurčuje děj, čtenář tedy z většiny momentů nemůže být překvapený, nicméně sleduje, jak Lauren (s holým zadkem, nohou sedřenou na kost, rukou zdevastovanou tak, že ji pak minimálně 3 měsíce měla v sádře) slézá čtyřtisícovku a jako bonus - na 5 cm vysokých podpatcích. Bylo mi protivné její chování vůči Jayovi po havárii a naopak svou obrovskou touhou žít si vysloužila můj obdiv.
Stát se mi to samé, také napíšu knížku... vlastně ne. V těch podmínkách bych totiž umrzla.

To Janadvorackova: v knize je nepovedený  překlad, ale hrdinka opravdu neměla kalhotky.

11.10.2022 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Osm let jsem čtení odkládala, anotace mě nezaujala, téma mi nebylo blízké. Množství jmen, že se mi z toho v úvodu motala hlava. Pátý díl o oddělení Q není tak nervy drásající, jak jsem u Olsena zvyklá, přesto zůstává čtivý a představuje oddychovku, u které je radost otáčet stránky. Tentokrát to nebylo o brutálních vraždách a ten dobře propracovaný příběh se spoustou detailů kolem mohl působit až nudně. Souhlas, kniha mohla mít klidně o pár desítek stran méně a taky chci vrátit napětí předchozích dílů, přesto knihu jako celek nemůžu hodnotit nijak zle. Marcovi jsem fandila, byl mi sympatický, vůbec mi nevadilo, že podával nadlidské výkony a byl tak odvážný. A těším se na další Asadova pořekadla s velbloudy :)

09.07.2022 4 z 5

Příběhy nečekaných konců Příběhy nečekaných konců Roald Dahl

Miluju ho. Dahl je moje srdcovka. Jeho způsob psaní je neuvěřitelně obrazotvorný a zcela vás pohltí - s jediným umyslem: v závěru vyrazit dech.
Černý humor, místy špetka hororu, originální zápletka, lehkost, skvělá pointa... Tahle knížka naprosto dostála svému názvu.

22.10.2021 5 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Blíží se konec kapitoly… a prásk. Je to tam! Další šok. Překvapení střídá překvapení. Na těch nečekaných větách se stanete závislými a musíte číst dál. Každý z pěti příběhů byl svým způsobem nereálný, ale není právě tohle ten důvod, proč se noříme do světa knih?
Nenáročná četba s originálním nápadem a slušnou dávkou manipulativního chování.

09.03.2020 5 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Asi jsem četla jinou knihu… Tohle nebylo ani návykové. Ani psychologické. Ani thriller.
Ze začátku jsem se nemohla zbavit pocitu, že držím v ruce slaďárnu pro americké pubertální dívky. Na 350 stranách se to nebezpečně hemžilo slovy „ehm“ a „zamlaskal/-a“. Hlavní postava měla neustále knedlík v krku, a co čert nechtěl, ještě jí ob kapitolu „horké slzy štípaly v očích“.
Emily – naivní, nedospělá, nezkušená – měli jsme si ji snad pro tu roli trpitelky zamilovat? Na jméno „Pammie“ jsem dostala alergii po pár stránkách. Do toho Adam, se kterým by snad nikdo normální nemarnil svůj čas.
A prosím, v čem mělo spočívat to psycho? Intriky budoucí tchýně se nevyznačovaly ničím přehnaným. Milé Em bych nepřála okusit praktiky skutečného manipulátora.

31.01.2020 2 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Sever Anglie. Mokřady. Vřesoviště. A spoustu svérázných lidí kolem. Ponurá atmosféra, tajemno, láska, nenávist, bolest, pomsta. Příběh, který není složitý, přesto se v něm tolik skrývá!
Číst knihu by mě rozhodně tak nebavilo (spíš bych se u ní trápila), ale rozhlasová dramatizace byla sakra povedená a já k tomuto dílku získala pozitivní vztah.

13.01.2024 4 z 5

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

Setkání po tolika letech! Knížku jsem v ruce držela až obřadně a bála se mít jakékoli očekávání. Námět sice nebyl přesně mým šálkem kávy, přesto velmi oceňuji jeho originalitu a chválím, jak trefně se podařilo téma zapracovat i do samotného názvu knihy. Při čtení jsem si užívala napětí a jen tušila, jak se bude vyvíjet vztah mezi Lacey a Markem. Knížka se mi četla lehce a svižně, i přes vyšší počet stran jsem byla brzy na jejím konci. Tento díl se od ostatních liší, přesto věřím, že si vás získá stejně jako mě.
SJB je bez pochyb skvělou představitelkou krimirománu, což také dokládají mnohá literární ocenění, která doposud získala.

19.11.2023 5 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Knížku jsem četla před 4 měsíci a furt se mi její děj (i mnoho detailů drží) v hlavě. Protože se to neděje příliš často, je to jasná známka kvality :)
Kdo Fitzeka zná, předem počítá, že nic není, jak se na první pohled zdá a tuší, že od autora lze čekat nějakou podpásovku. Jednu, dvě, tři, nekonečno! Jenže... mě si zase povodil. Na téměř 400 stranách se nebudete ani jednou nudit, naopak - protože vám osud Klary nebude lhostejný, přimějete se příběh hltat dál a přijít na kloub těm nečekaným zvratům.
Takže si rvu vlasy, co to ten Fitzek vymyslel, jak to vymyslel... dokonce se přistihnu, jak listuji v knize zpět, abych ho nachytala při nějakém nedostatku odůvodnění a nelogičnosti. Jenže tady žádné mínusy nejsou, je to vážně supr čtení! Víc takových knih. Tuto si umím představit i zfilmovanou.

14.05.2023 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Alice rozhodně není hrdinka, se kterou bych sympatizovala. Nicméně postavy na mě působily reálným dojmem, tento pocit umocňovaly i delší dialogy, které jako by byly vytržené ze skutečného života. Některé informace se opakovaly, protože co si řekla Alice s Leem, to pak znovu vyprávěla Eve nebo jinde a přiznám se, že místy mě to až otravovalo.
Nápad se mi líbil (navíc mám ráda sousedské thrillery), užila jsem si i závěr knížky, jenže jsem se nedočkala žádného wow. Tentokrát mi to dílko přišlo jak od Shari Lapena, kterou moc nemusím, protože kvalitou psaní je níž. U Za zavřenými dveřmi jsem se namlsala a nyní měla asi přehnané očekávání, což se promítá i v mém hodnocení - škoda, že nejde udělit 3,5 hvězdičky...

05.05.2023 3 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Dva roky čekání a těšení na další příběh s Joonou. Úvod mě úplně nechytil, podařilo se mi začíst po cca 70 stránkách, pak už měl děj ten správný šmrnc a nechybělo napětí. Líbila se mi vyšetřovací linie, i to, že jsme se dozvěděli více ze životů našich dvou hlavních aktérů.
Vůbec mi nevadilo, že autoři opět použili Jurka Waltera - no co, tak vymysleli pořádnýho psychouše, proč ho nevytěžit? A Pavouk byla skvělá postava, vždyť komu by z takového prožitku nejeblo!
Nijak mě neuráží zde uváděné poznámky, že je příběh nereálný a přitažený za vlasy, Joona je superhrdina, Saga mu zdatně sekunduje. A mě to děsně baví.

23.04.2023 4 z 5

Pasažier 23 Pasažier 23 Sebastian Fitzek

S touhle knížkou si dal autor vážně práci. Boží nápad, netradiční prostředí a skvělá zápletka. Krásně napínavé, krásně psycho. A to já fakt ráda. Jakmile jsem se dala do čtení, nemohla jsem se odtrhnout. Čím víc se blížil konec, tím víc jsem valila oči. Nekonečná představivost a zvraty - to je Fitzekova silná stránka. A dokud sám autor nechce nic vyzradit, nemáte šanci trefit, co se bude dít dál. Ten závěr je poctivý Fitzek. Velká škoda, že moje adrenalinová plavba je už u konce.

12.02.2023 5 z 5

Uvadlé listí Uvadlé listí Ivan Franko (p)

Na poezii nejsem, ale nějak se mi nedařilo vybrat si ze žebříčku u Čtenářské výzvy k bodu 6. No a čekalo na mě slušné překvapení. To dílo je tak... opravdově bolestné, srdceryvné, chladné. A také pan překladatel musel mít perfektní cit pro jazyk.

Proč se tvé oči čarovně třpytí,
tak že se srdce jako vích vznítí?
Ach, ty tvé oči, kdo do nich zhlédne,
ten ani k slunci už zrak nepozvedne.
Proč mě tvé úsměvy vždycky jen bolí,
proč mi rvou srdce jak bouře v poli?
Hoj, ty mé děvčátko, jasné jak zoře,
tys moje štěstí, tys moje hoře.
Když na tě pohledím, rád tě mít musím,
a když tě miluji, žalem se dusím.

* ještě jsem si obohatila slovní zásobu :)
vích = svazek slámy
zoře = ranní záře, jitřenka

01.02.2023 4 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

Od knížky jsem nic nečekala, proto mě překvapilo, že jsem i přes nedostatek času proplula příběhem za tři večery. Způsob zpracování obsahu a využití jazykových prostředků autor volil prostě skvěle.
Jen… asi jak jsem zvyklá na fiktivní hrůzy z jiných knih a různé reálné životní bolesti… nebylo to pro mě čtení nijak nervy drásající (počítám, že jsem hned za nelidu). Vlastně mi nejvíc vadilo, že to celé procházelo tak dlouho, nepochopila jsem, že s tím otec neudělal krátký proces hned na začátku, macecha to nechala zajít sakra daleko... Že ty holky neřekly nic ve škole, to ještě dává smysl. Ale že se těch zrůdností dobrovolně účastnil dospělý? Nad tím chlapem, který nesebral ani špetku odvahy popadnout děti a opustit tu tyranskou manipulátorku, nepřestávám kroutit hlavou.

26.12.2022 4 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Jo, to se mi líbilo. Mám ráda povídky a tyhle v sobě skrývaly bezva pointu. Jsou propracované a každá z nich mě hned vcucla do děje - jedno, že předvídatelného. U autora severské krimi nesmějí chybět mrtvoly a mrazení, těmito atributy Nesbo nešetří ani tentokrát. A ty perfektní dialogy! Vážně skvělá oddychovka.
PS: Povídku Žárlivost jsem jsem si nechala jako poslední a celkový dojem z knížky možná právě tato umocnila. Plus bylo fajn zpestření číst řádky z řeckého prostředí :)

04.07.2022 5 z 5

Letní smrt Letní smrt Mons Kallentoft

Doporučuji větrák zapnout na maximum, jinak hrozí, že se vám triko bude lepit na kůži.
Dusivé vedro a pomalé tempo vyprávění = smrtící kombinace. I na ten jazykový styl je potřeba si přivyknout. Plusem je však autorova fantazie, promlouvání obětí, psychologie postav a drama na závěr.

23.01.2021 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

HH11. Na jednu stranu srdcovka, ale otevírala jsem ji s respektem. Má Nesbø stále co nabídnou? Tyto obavy se ukázaly jako liché. Moc si cením vývoje v životě postav a že má Harry sakra hodně negativních vlastností - jako reálný chlap v reálném životě. Všechno do sebe skvěle zapadalo, nápad opět fajnový, ale hvězdičku musím ubrat za rozvleklé vysvětlování, zdlouhavé pasáže, na můj vkus mírnou dávku napětí a přehnaný závěr.

25.10.2019 4 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Vítejte ve Wind Gap, americkém jižanském maloměstě, kde hlavní roli hraje sex, drogy... a místo rockenrollu sebepoškozování, narušené vztahy a alkohol. Ústřední postava tu není na to, aby si ji čtenář oblíbil, má ale zásadní roli průvodkyně a dává nahlédnout do života postav, které dost divoce válčí s různými démony. Jo, všichni jsou tu značně pošahaní.
Za doprovodu dusné, temné atmosféry se nakonec podaří poskládat drobky indicií a odhalit pachatele.
(...dále SPOILER)
Nic pro puritánky, které jsou přesvědčené, že děti ze základní školy nevědí, co je sex nebo čtenářky, které odmítají věřit, čeho jsou některé mámy schopné... A vy ostatní? Přečtěte si kroniku rodinky Crellinových a vychutnejte zrychlení ve finiši.

03.09.2023 4 z 5