Pine Pine komentáře u knih

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Troufám si tvrdit, že jsem otrlá čtenářka - při Carterovkách cítím jen lehké šimrání. Ale Čtvrtá opice, to je jiný kafe! Level „joo, to je správně úchylný“ se během čtení několikrát přetavil do „uf, to je sakra zvrácený“. Ale co? Vždyť je to thriller. A pořádnej. Konečně!

Pozitivně hodnotím navození atmosféry, sarkasmus a špičkování mezi parťáky. Závěr vůbec nebyl uspěchaný a jako bonus se nám otevřely dveře (ne-li dokonce vrata) k pokračování. Deník mě fakt bavil, každá kapitola s ním končila tak nepředvídatelně!

28.01.2020 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Svrbí mě ruce, musím začít trhat. (...) Nechci nic měnit. Jsem sama se vším všudy a tak to mělo vždycky být. Nikdo mě nezná. Žili vedle mě, ale nikdy nevěděli, kdo jsem a po čem toužím. Bez čeho dokážu a bez čeho nedokážu žít. Celý život bolí, říkávala mi mi babička. (...)
Pozoruju svoje ruce při práci, jsou upracované a zničené. Přesně tak to má být, tak je to správné. Probírám dlaněmi další a další trsy přesličky, čekám jestli na mě nevykoukne babiččina hlava. Potřebuju ji znovu vidět.
-----
Ten vytříbený jazyk. Krátké věty. Cítím červencové horko, bodavé slunce, první kapky deště ze začínající bouře, vůni bylin - všechno tak reálně. Autorčina sugesce je neskutečná, díky ní se opravdu ponoříte do tmy. Do tmy v zákoutích lidské duše. Bolest, rozervanost, deprese, neukotvenost, totální zmar... jako by neznaly hranice. Ale zároveň jsou tu jako protiklad odhodlání, motivace, radost.
Velmi originální knížka, u které mi po dočtení bylo líto, že další stránky už nebudou...

07.08.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Čtenářská výzva se protnula s dárkem od Ježíška. Kytice s ilustracemi od Míly Fürstové.
Kolikrát se nám v běžných knížkách nedaří začíst a děj se vleče. Erben nejenže nás neochudil o děj, ale ještě si vyhrál s veršovanou podobou. Mrazení, gradovaní napětí, poučení. Klobou dolů! Mojí nejoblíbenější básní sbírky je Svatební košile.

25.12.2020 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

"Všeobecně panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky."

Je mi jedno, že Pýcha a předsudek má předvídatelný děj, protože o ději to tentokrát není. Tady jde o postavy. A ty Austenová dokázala pro čtenáře mistrovsky zpracovat. S panem Benettem byla sranda, Elizabeth mě potěšila trefnými glosami a pan Darcy... ach pan Darcy! Vlastně nechápu, proč jsem se té knize vyhýbala až do svých pětatřiceti, když působí jako pohlazení na duši.

"Ohlížej se nazpět jen tehdy, přináší-li ti to potěšení."

29.05.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Tak tuhle známe všichni :) Čapek je mistr slova, ten bohatý jazyk, ze kterého vyzařuje laskavost i láska... je to knížka mého dětství. A zároveň ji mám spojenou s mým dědečkem, který mi ji přehrával na gramofonových deskách, pohádku O pyšné noční košilce jsem chtěla stále dokola. I hlas Karla Högera je nezapomenutelný.

20.11.2020 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Nejdřív jsem si říkala, že jsem se asi už moc namlsala a na chudáka Angelu kladu příliš vysoké nároky. Ale za těch pár hluchých míst dokázala na oplátku nabídnout velmi napínavou druhou polovinu knihy a dechberoucí závěr. Všechny ty dějové linky do sebe krásně zapadly. Pozitivně hodnotím i to, že prostor dostali také další členové týmu.

10.05.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

I přes to velké wow, které knihu doprovázelo, jsem neměla zásadní očekávání. Přesto jsem si přišla zklamaná, až podvedená. Nepochopila jsem nadšení většiny čtenářů. Námět zajímavý, rozhodně s potenciálem. Asi by mě víc chytlo, číst jen o příběhu Dory nebo komu a jakým způsobem dokázala Surmena pomoci. Někdy jsem měla pocit, že čtu jakousi vatu, podivně nafouklý příběh a toužila jsem po konci, abych už knihu mohla zaklapnout. Nemastné, neslané, kouzlo tomu chybělo. Začátek slibný, ale od poloviny jsem se do čtení nutila.

09.02.2024 2 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Vlak. Sníh. Super atmosféra. Příjemné tempo. Bezvadný motiv. Dokonalé rozuzlení. Perfektně vystavěné dialogy. Co si přát víc?
Víte všechno, monsieur Poirote. Hluboce se Vám obdivuji. A Agatho, ty jsi detektivek královna!

30.12.2020 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Mám ráda, když si kniha získá mou pozornost rychle a autorka, jako by to vědela, na nic nečekala a hrnula to na mě hned od první kapitoly.
Nemám co vytknout, neotřelá zápletka, příběh postupně graduje, špetka humoru mezi kolegy, opět skvěle vykreslené postavy, osobní životy Luca a Avy se začínají trochu formovat... Callanachova zoufalost vyloženě hmatatelná, Turnerová zralá na pár facek, Edgar úplně na zabití. Drsnější popis některých scén nemusí vyhovovat každému, ale kdo má rád Cartera, přijde si na své.

14.05.2020 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Tahle autorka fakt nemá problém vtáhnout do děje, když mě kvůli ní málem srazí tramvaj...
Máme tu oblíbenou Kim s týmem, suprovou farmu lidských těl, nezmara Frostovou a kvalitativně nechybí nic z toho, na co jsme od začátku série zvyklí. Marsons ve svém počínání rozhodně nepolevuje. To čtení je návykové a nezbývá než hned sáhnout po navazující knize.

02.05.2020 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Uzrál čas na posezení s Helen a její prvotinou. Inspektor-nováček, oťukávání s kolegy, vychytralý psychopat-úchylák, únosy, nějaké ty nechutnosti, pár mrtvol... kolikrát už to tady bylo? Jenže tentokrát má ta známá omáčka zvláštní přísadu. Luc a Ava jsou sympaťáci, překlad je povedený, děj je svižný. Knížka splňuje všechny prvky thrilleru. S druhým dílem rozhodně nebudu otálet!

24.04.2020 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Ten Barker se snad zbláznil?!? Závěrem prvního dílu mě namlsal a závěrem toho druhého úplně rozsekal. Krátké kapitoly i postupné odhalování tajemství a veškerých pohnutek mi dovolily knihu odložit pouze ve výjimečných momentech. Plynulé dialogy, skvělé tempo, fascinující sociopat... ta kniha je návyková.
Napnutá jsem jako struna. Od zítra je v prodeji Šesté dítě. Finiš trilogie si rozhodně nenechám ujít, autor má ještě hodně co vysvětlovat. Věřím, že se máme sakra na co těšit!

15.04.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Jak pár stránek dokáže zasít hlubokou myšlenku. Kéž by si každý ve svém dobrém konání našel smyl. Nadčasový příběh, kdy skutečný význam má dávat, nikoli brát. Také jste po přečtení měli touhu jít a zasadit strom?

03.03.2020 4 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Úvodní kapitola mě okamžitě vcucla. Tradičně. Zvolené téma a prostředí opět bezva. Vraha jsem neodhalila, i když tipů jsem pár měla. Druhá vyšetřovací dějová linka se mi líbila. Na chuť jsem přišla i Fifi. Skvělé dialogy, vtipné hlášky, sarkasmus. Všechno propracované. Za mě trochu méně napětí, než obvykle; tak dávám 4,5 ⭐
Marsons je sázka na jistotu a já už si ke čtení chystám další díl.

13.08.2022 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Nový Hunter je vždycky událost! První kapitola mě doslova vcucla. Carter se vlastní fantazie fakt nebojí. Míň krve, víc temných zákoutí duše a emocí. Kniha psychologická, přesto akční. Chladná, ale nechybí jí lidskost. A kvalitou stále top.
Chrisi, díky za další díl, my, věrní čtenáři, jsme stále s tebou. A těšíme se na druhou desítku thrillerů, kterou jsi, velmi zdařile, odstartoval.

31.01.2021 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Autorka potvrdila, co už všichni víme - je báječná. Avšak jakoby nestačilo, že nás v předchozím díle vyždímala, emočně si nás podala znovu. Ostřílení čtenáři detektivek se možná nenechají dlouho vodit za nos, ale knížce to na kvalitě neubírá. A ten závěr? Vyloudil mi na tváři usměv. Škoda jen, že na další příběh o Kim a její bandě musíme znovu čekat. I když... já si počkám ráda, vím, že mě Angela nezklame!

14.08.2020 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Svérázná inspektorka opět na scéně. A zas to byla jízda. Autorka potvrdila svůj talent, nápad na tento případ považuji za originální. Kombinace napětí, čtivosti, vykreslení atmosféry, vyvolaných emocí, krátkých kapitol... je vražedná. Tuhle knihu je těžké odložit, nedá se od ní odtrhnout. Takže, stejně jako já, čtete do posledního řádku i za cenu toho, že druhý den budete vypadat jako zombie.

28.04.2020 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Na prvotinu zatraceně dobré počtení!
Hlavní hrdinka není sympaťanda od prvního řádku, ale o to víc jsem si ji zamilovala, ta její přirozenost mi sedla. Popichování s kolegou Bryantem mě taky bavilo.
Příběh postupně gradoval, kniha si držela svižné tempo, o napětí nebyla nouze... jo, mně se to líbilo. Včetně obálky :)

25.04.2020 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Ani nespočítám, kolikrát jsem je četla. Jednu dobu jsem je uměla zpaměti, přesto jsem dál hltala řádky. Unášená na vlně představivosti... Vůbec jsem tu knihu nevnímala jako povinnou četbu, pro mě to byly pohádky. Skvěle naservírovaná řecká mytologie!

Nejraději mám tu s Filemonem a Baucidou, pro ten krásný závěr:
... a listí v korunách stromů si dosud šeptá o těch dvou dobrých lidech, jimž se milostí bohů dostalo stejné hodinky smrti i dobrodiní, aby byli nadále spolu. Vždyť se druh druha dotýká svými větvemi, jako by jeden druhého hladil. Jejich něžná láska žije dál.

06.05.2022 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Porter je vymačkaný jako citron. A já taky. To zase byly nervy! Celá série geniální, finále grandiózní. Same a Ansone, budete mi chybět. Bez mučení přiznávám, že závidím všem, kteří mají čtení této trilogie ještě před sebou. A pro nás ostatní by knihkupectví mohla předložit další lahůdky z autorovy tvorby. Barker je borec!

26.05.2020 5 z 5