pietroaretino pietroaretino komentáře u knih

Čekání na barbary Čekání na barbary John Maxwell Coetzee

Děj se odehrává ve Francově Lhotě a v Lidečku. Barbary jsou míněni šohajové z hostýnsko-vizovických vrchů.

12.08.2014 4 z 5

Vyplácení služky Vyplácení služky Robert Coover

" Pokoj je čistý, postel převlečená a ustlaná, služka zbičovaná, cožpak to nestačí ?"

04.07.2014 4 z 5

Osamělý Osamělý August Strindberg

" Zkušenost mě naučila, že jakými jsme se narodili, takovými zůstaneme téměř nezměněni celý život. Všechny lidské zárodky, které jsem od dětství vídával, jak kolem mne procházejí životem, byly zpravidla stejné i v padesátce, opravdu se změnily jen trochu.Mnozí samozřejmě potlačili některé své příliš nápadné vlastnosti, které nejsou vhodné pro život ve společnosti. Někteří je však jen skryli pod lehkou polituru a v jádře zůstali stejní. U některých výjimečných případů leckteré vlastnosti a charakterové rysy vyrostly, u některých dokonce ve šlechetnost, u jiných v nízké neřesti. Znám jednoho, jehož pevnost se změnila v umíněnost. Jeho smysl pro pořádek se stal hnidopišstvím, šetrnost lakotou, láska nenávistí k lidem. Ale znal jsem také jednoho, jehož bigotnost se proměnila ve zbožnost, nenávist se stala shovívavostí a umíněnost pevností. "

09.05.2014 4 z 5

Pochodeň v uchu Pochodeň v uchu Elias Canetti

" Úcta k lidem začíná tím, že jejich slova nebereme na lehkou váhu."

27.01.2014 5 z 5

Motolice a plankton Motolice a plankton Boris Vian

" On se jmenoval Alexandr a přezdívali mu Koko. Ona se jmenovala Marie. A přezdívali jí Koko."

23.01.2014 4 z 5

Nemesis Nemesis Philip Roth

" Není na světě nikoho, jehož by bylo obtížnější zachránit, než zdrceného charakterního muže. "

14.10.2013 5 z 5

Strach a chvění Strach a chvění Amélie Nothomb

" Kdybych měl být simultánním tlumočníkem projevu pana Omočiho, přeložila bych to takto: " Ano, vážím sto padesát kilo a ty padesát, dohromady vážíme dva centy a to mě vzrušuje. Tuk mi brání v pohybech, těžko bych tě uspokojil, ale díky své hmotě tě můžu překulit, drtit tě, což zbožňuju, hlavně s těmi kretény, co nás pozorují. Zbožňuju, jak tím trpí tvá pýcha, zbožňuju, že se nemáš právo hájit, zbožňuju tenhle druh znásilnění." "

19.09.2013 4 z 5

Vědomí konce Vědomí konce Julian Barnes

" Člověk dospívá ke konci života. Ne, nemyslím tím život jako takový, ale něco úplně jiného. Konec sebemenší pravděpodobnosti, že se ve vašem životě ještě něco změní. Všechno se zastaví a vy máte najednou dost času na to, abyste se ptali, co zlého jste ještě mohli provést ".

14.09.2013 5 z 5

Mít s kým běžet Mít s kým běžet David Grossman

Co se to tady děje, pomyslela si unaveně. Jak to všechno začalo, jak se z toho najednou stal můj svět, můj život. V určité chvíli, říkala si, vybočíš jediným kratičkým krokem, nepatrným jak tenounký vlas, a potom musí následovat druhá noha, a zničehonic ses ocitla na neznámé cestě. Každý krok je víceméně logický, rodí se z toho předešlého, a ty se najednou pohybuješ uprostřed noční můry.

22.08.2013 5 z 5

Teorie sraček Teorie sraček Arto Salminen

První věta: "Každý jak umí - Jasmine si při souloži prdla."

,,Východiskem teorie sraček je prdění. Lidi pořád vypouštěj prdy, od začátku dějin, za miliony let to dělá tisíce miliard prdů.
S každým prdem se uvolní smrad, víc nebo míň. Smrad se skládá z několika molekul hovna. Ty molekuly někam stoupaj a shromažďujou se. Nikam nezmizej. Až jednou nastane ten den, kdy se nám to všecko vylije na hlavu. A že je toho hodně, opravdu hodně. Utopíme se ve sračkách."

27.07.2013 5 z 5

Tachles, Lustig Tachles, Lustig Arnošt Lustig

"... Ale jak ty ženy tenkrát šly, hlídali je mladí esesáci v nablýskaných holínkách, posmívali se jim, že některým teče menstruační krev po stehnech, a uráželi je, něco se ve mně zlomilo. Byla to hrůzná a ponižující scéna, ale ve mně probudila pocit velké úcty k ženám a ten mám v sobě dodnes. "

27.05.2013 5 z 5

Kniha zjevení Kniha zjevení Rupert Thomson

" Bude to hodně zvláštní Labutí jezero - verze, jakou nikdo předtím neviděl a jakou též nikdo už nikdy neuvidí.
Zvláštní představení, premiéra bez reprízy.
LABUTÍ JEZERO V ŘETĚZECH "

26.05.2013 4 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

..... Kdo dnes chce žít a radovat se ze života, ten nesmí být jako ty a já. Kdo žádá místo fidlání hudbu, místo zábavy radost, místo peněz duši, místo patlání opravdovou práci, místo hříček opravdovou vášeň, pro toho tenhle hezoučký svět není žádný domov....

19.04.2013 4 z 5

Otcové a děti Otcové a děti Ivan Sergejevič Turgeněv

Nesmysl, jakápak těžká četba! Nádherná kniha, nepochybně výtečně přeložena. Má skvělý temporytmus, disponuje překrásným jazykem, nepostrádá napětí, veselost, ironii, melancholii - a nade vším táhlý mrak neochvějného osudu.
150 let stará kniha, ve své době čeřila vody v Rusku (generační spory, rušení nevolnictví aj.). Stále aktuální znamenitý román.

01.04.2013 5 z 5

Chceme to, co máte vy Chceme to, co máte vy John Lanchester

"Čtivý Lanchesterův román je pozoruhodnou sondou do dnešní Británie, především do současného Londýna, který je dynamickým mikrosvětem moderní společnosti - se všemi klady a zápory, kkteré to v dnešním světe obnáší. Je dobré takové knihy číst, protože bychom měli vědět, co se děje. "

26.12.2014 5 z 5

Kapitán Kloss Kapitán Kloss Zbigniew Safjan

Ňam, to je žvanec !!

11.10.2014 5 z 5

Sto veselých kreseb Sto veselých kreseb Josef Lada

- Proč jste opustil své poslední místo?
- Pro dobré chování.
- Jak to?
- Pro dobré chování mi byl zbytek trestu prominut.

11.10.2014 5 z 5

Proč na tebe každej sere aneb Čefurové, raus! Proč na tebe každej sere aneb Čefurové, raus! Goran Vojnović

"Chlapík usnul a já sem se díval oknem ven. Kolem uháněla Bosna se svýma vypálenýma barákama, šedýma továrnama a zelenýma kopcema. Chudák Bosna. Polorozpadlý mosty, makadamový silnice, nevzhledný kavárny, domy bez fasád, bezzubí chlapi, fůra džamijí a kostelů, tetky a děti, který prodávají u silnic marmeládu a rakiji, auta spojených národů, starý švábský auta, neobdělaná půda plná min, rozesraný a prázdný nádraží.. Ubohá a bědná. Smutná.

02.02.2014 4 z 5

Hra o manželství Hra o manželství Jeffrey Eugenides

Vynikající román. Lahůdka. Kniha sleduje osudy tří mladých Američanů v průběhu a po skončení univerzitních studií na začátku 80.let minulého století. Studentka anglické literatury Madelaine píše diplomovou práci na téma manželství v anglické viktoriánské literatuře a sama spěje k manželství s maniodepresivním spolužákem a studentem biologie Leonardem. Do Madelaine je ale zamilovaný i Mitchell, který studuje religionistiku.

(Kniha obsahuje mnoho autobiografických prvků. Trojice hrdinů absolvuje Brownovu univerzitu, kterou vystudoval i autor. Madelaine, tak jako Eugenides, studuje anglickou literaturu. Mitchellovo příjmení je Grammaticus, což dává tušit, že má, stejně jako autor, řecké předky. Eugenides rovněž podnikl cestu do Indie a pracoval jako dobrovolník v nemocnici Matky Terezy, čímž nechává projít také Mitchella. Autor se vlastním životem podle všeho neinspiruje z nedostatku invence. Osobní zážitky ho spíš vybavily množstvím detailních postřehů, které ve Hře o manželství využívá k tvorbě tří odzbrojujícím způsobem propracovaných postav).

21.09.2013 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Něco je ve vzduchu, ale co vlastně, toť otázka. Proč jsou děti na internátní škole Hailsham izolovány od ostatního světa? Co mají znamenat všechny ty řeči o opatrovnících, dárcích a neplodnosti? Kdo vlastně tyhle děti jsou? Trvá dlouho, než čtenář spolu s postavami pochopí celou pravdu.

19.09.2013 4 z 5