Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Začalo to filmem, který byl totální hovadina, která nedávala smysl a polovina věcí a událostí byla natočená stylem "domysli si sám". Proto jsem sáhla po knize v naději, že v ní najdu odpovědi na otázky, kterými se film nezabýval. Stalo se tak a náhle příběh začal dávat smysl, i když... Uznávám, je to svým způsobem hovadina, která balancuje na hranic věrohodnosti, ale napsané je to dobře a čtenáře to nenudí. Ve chvíli, kdy máme záhadné bludiště za sebou, nic nekončí, ale příběh teprve začíná a vyvolává otázky, které nutí k hledání odpovědí v dalším díle.

22.08.2015 4 z 5

Těžká planeta Těžká planeta Isaac Asimov

Příjemná sbírka povídek všeho druhu, převážně od známějších autorů. Je vidět, že Asimov se v oboru vyzná a ví, co stojí za to zařadit do výběru.

22.08.2015 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Tohle zrovna běžně nečtu, ale film se mi celkem líbil, tak jsem sáhla po knize. Pokud znáte film, překvapení se moc nedočkáte. Je to prostě romantika pro teenagery a ani ta všudypřítomná rakovina knihu nedokáže povznést na něco víc. Augustus je namachrovanej týpek, i když ne nesympatickej. Hazel mi často připadala tak trochu schyzofrenní, protože nejdřív se chovala jak náctiletá hloupá husička a vzápětí promlouvala na odborná témata stylem, že to hraničilo se smysluplností. I sedmnáctiletí můžou být hodně chytří, ale tohle by snad nikdo z pusy nevypouštěl. Možná v českém překladu to není tak znatelné, ale v originále to tak vyznívá.

18.06.2015 3 z 5

O čem sní psyborgové O čem sní psyborgové Pierre Barbet

Tak takovouhle blbost jsem dlouho nečetla... To je můj pocit po otočení poslední stránky. Když pominu první a poslední kapitolu, které byly opravdu sci-fi a dávaly pocit, že to mohl být zajímavý příběh, to všechno uprostřed byl jeden velkej blábol. Asi bych byla schopná skousnout planetu, kde to vypadá jako ve středověku (rytíři, zámky, draci...), ale způsob, jakým je příběh vyprávěn a jak mluví a chovají se jednotlivé postavy, mi fakt nesedl.

13.06.2015 1 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Zvláštní kniha... Nějak stále i s odstupem času nevím, co si o ní myslet. Ze začátku mě velice nebavila, v půlce poměrně chytla, ale ke konci jsem zase dočítala z "povinnosti". Asi jsem čekala víc, než jen příběh obyčejného chlápka příležitostně říznutý fantasy prvky. Bohužel postranní linky byly pro mě zajímavější než příběh samotného Charlieho, který však zabíral většinu prostoru.

04.11.2014 3 z 5

Lucky Starr a prstence Saturnu Lucky Starr a prstence Saturnu Isaac Asimov

Závěrečný díl série se zuby nehty drží zavedeného schématu vyprávění. Tzn. máme tu pouze nový problém k vyřešení. Jak už předchozí dva díly naznačovali, závěr se točí výhradně kolem největší záporáků Sirijců. I když se mi příběhy líbily, je už nejvyšší čas, aby skončily. Hrozilo by, že by se série zvrhla v pásovou výrobu jednoho příběhu za druhým a čím dál pitomějším. Takhle čtenářovi zbyde příjemná vzpomínka na sešt zábavných dobrodružství dvou přátel.

30.07.2014 4 z 5

Nesmrtelný bard Nesmrtelný bard Isaac Asimov

Je to poměrně slušná sbírka povídek, co se týče kvality vyprávěných příběhů. Nejsou nijak konkrétně zaměřeny na jedno téma, ale je tu většina toho, o čem kdy (ve sci-fi) Asimov psal. Nejvíc mě zaujala povídka Povolání, která řešila klady a zápory "předurčeného osudu". Z dalších zajímavých byly např. Třísetletý incident věnovaný robotům tak vyspělým, že by mohli nahradit člověka, Život a doba Multivaku, kde byl souboj mezi strojem a člověkem, a Šikana, která byla svým námětem velmi netradiční.

10.07.2014 4 z 5

Lucky Starr a měsíce Jupiterovy Lucky Starr a měsíce Jupiterovy Isaac Asimov

Je vidět, že série jde pomalu do finále, protože problém „Sirius“ je zde předkládán s množem větší naléhavostí, než v předchozích dílech. Děj se točí kolem testování prototypu antigravitační lodě, kde ne všichni chtějí, aby projekt uspěl. Opět tu je typická zápletka, kterou má na starost Lucky a Čára, a řeší ji na pozadí dalších událostí. Dalším pozitivem je, že i sem Asimov zamontoval problematiku robotů.

11.06.2014 4 z 5

Star Trek – Klasické příběhy 01/1 Star Trek – Klasické příběhy 01/1 James Blish

Knížka kopíruje epizody první poloviny první sezóny. Příběhy jsou sepsané formou povídek, kdy každá má prostor nějakých třicet až čtyřicet stran. Není to moc, proto povídky jsou v podstatě stručným shrnutím děje televizní epizody. Není tu prostor pro další rozvoj postav, či detailnější děj. Knížka je prostě příjemné připomenutí a zavzpomínání na začátek jedné velké ságy, která tehdy neměla tušení, kam až se dostane...

08.06.2014 4 z 5

Železný muž Železný muž Ted Hughes

Velice příjemná kniha pro malé čtenáře, která učí lásce k druhým, ať jsou jakkoliv odlišní.

07.06.2014 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Zajímavá knížka, ke které ani nevím, jak jsem se dostala, protože je dost mimo můj běžný literární záběr. Zpočátku mě čtení velmi nebavilo a po knize jsem dál sahala, protože zásadně dočítám vše, co začnu. Během pár stránek se dovíme, co se stalo za zločin a kdo ho spáchal. A dále následuje poměrně rozsáhlá popisná část, která se věnuje dvěma hlavním postavám, a líčí jejich příběh (jak současný, tak minulý) do těch největších podrobností. Kdyby tato část byla třetinová, hned by to mnohem lépe odsýpalo. Kniha mě začala bavit až ve chvíli, kdy vrazi byli dopadeni a detektivové zpětně zjišťovali, co se vlastně událo a proč. Teprve tady příběh dostal spád a já pocit, že kniha konečně někam směřuje. Když to shrnu, první polovina slabý podprůměr, zatímco druhá velice slušný nadprůměr. Mám raději vyrovnanější vyprávění.

05.06.2014 3 z 5

Lucky Starr a piráti z asteroidů Lucky Starr a piráti z asteroidů Isaac Asimov

Kniha je rozhodně o fous lepší než jednička. S hlavními postavami se už známe a těch nových není zas tak moc, aby se s nim zdržoval děj. Příběh je poměrně jasný a jednoduchý, proto se dějově neskáče z místa na místo, ale stále se drží rozjeté linky a nepuouští se jí až do konce.

05.10.2013 4 z 5

David Starr - tulák po hvězdách / Lucky Starr a piráti z asteroidů David Starr - tulák po hvězdách / Lucky Starr a piráti z asteroidů Isaac Asimov

Největší chybou u této knížky je její rozsah. Na povídku je to dlouhé, na knihu krátké. To se projevuje i na příběhu samotném, protože Asimov rozjel zápletku, která by potřebovala mnohem větší prostor, který nemá, a tím pádem je všechno zkratkovité. Teď jsme tady, za chvíli zas někde úplně jinde. Teď se děje tohle a hned zas něco jiného, přičemž si čtenář nestačí vychutnat události a jen spěchá dál. Na nějaké podrobnější zkoumání postav či místa děje můžeme zapomenout úplně. Přesto knížka to špatná není, má jen nedostatky. Jako večerní oddechové čtivo je to více než vhodné, a protože je to tak zrychlené, nudit se nebudete.

26.09.2013 4 z 5

Star Trek – Nová generace: Q alternativa Star Trek – Nová generace: Q alternativa Petr Macek

Název knihy sice slibuje, že se v příběhu bude pohybovat jedna z nejoblíbenějších postav ST, bohužel tomu tak není. Q tu je pouze jako nástroj, který se vyskytne na začátku a na konci. Ze začátku mi to vadilo, ale nakonec budiž. Příběh jako takový je zajímavý, má hlavu a patu, a i když je rozcamraný o trochu víc než by musel, drží si své tempo po celou dobu. V podstatě sledujeme dvě linie, které se na začátku rozdělí a nakonci spojí, což z knihy dělá tak trochu 2v1. V příběhu si nejvíce užijeme kapitána Picarda, což je příjemná změna, většinou je „jen“ ten hlavní v pozadí. Kdo v příběhu trochu ostrouhal, byl Riker, jehož celá role spočívala v dělání rukojmí na můstku. Čekala jsem, že se aspoň jednou pokusí převzít věci do vlastní rukou. V příběhu nebylo moc logických/technických chyb, sem tam nějaká maličkost, co mě však dost zarazilo, bylo že si Andorian mohl v klidu běhat po lodi s Worfovým komunikátorem a všude ho to pustilo.

06.09.2013 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Šifru jsem začala číst až poté, co se kiny prohnala filmová adaptace. Jako film se mi to líbilo, jako kniha už mě to tolik nebavilo. Četla jsem to asi natřikrát s dlouhými pouzami, ale to bylo hlavně kvůli tomu, že jsem znala děj z filmu. V knize je sice jiný konec, ale než jsme se k němu propracovala, trvalo to asi tři roky. Kniha je to dobrá, ale ve chvíli, kdy víte, o čem to je, ztrácí napětí.

Vesmír 1 - Sluneční soustava Vesmír 1 - Sluneční soustava Róbert Čeman

Skvělá knížka pro všechny vesmírné nadšence. Dovíme se zde spoustu zajímavostí a faktů. Kniha je psána velice srozumitelně a doplněná množstvím barevných fotografií s popisem.

04.08.2013 5 z 5

Vesmír 2 - Hvězdy - Galaxie Vesmír 2 - Hvězdy - Galaxie Róbert Čeman

Velice pěkná knížka. Dobře zpracovaná, logicky rozčleněná a tématicky navazuje na první díl. Kapitoly jsou krátké, doplněné o spoustu barevných fotografií a napsané srozumitelným jazykem.

04.08.2013 5 z 5

Hadí hlava Hadí hlava Anthony Horowitz

Po Škorpionovi je to další příběh, jehož zápletka je poměrně komplikovaná a vychází z předchozích dílů. Jsou tu staří známí padouchové, přidávají se k nim noví a uprostřed toho všeho Alex zachraňuje, co se dá a zároveň se dovídá něco víc ze své minulosti.

Vesmírná archa Vesmírná archa Anthony Horowitz

V tomhle příběhu se Horowitz opět přesouvá za hranici reality, ale pořád je to starý dobrý Alex, který maří ďábelské plány a zachaňuje svět. Tentokrát mu je Země malá, proto se vydává do vesmíru.

Škorpion Škorpion Anthony Horowitz

V tomto díle se nám zápletka začíná poměrně komplikovat. Tahá se sem Alexova minulost, jeho rodina, MI-6 má taky krvavé ruce a chudák Alex neví, komu vlastně věřit, takže střídá strany jak ponožky a přitom zachraňuje nevinné obyvatelstvo a zbavuje se všech padouchů. A konec je otevřený...