PFP PFP komentáře u knih

Sedmilháři Sedmilháři Zdeněk Jirotka

Skvělé povídky. Do MHD brát jen když vám nevadí, že se před ostatními smějete nahlas.

26.12.2021 5 z 5

Ustláno na růžích a pod nebesy Ustláno na růžích a pod nebesy Jindřiška Smetanová

Knížky Jindřišky Smetanové jsou pro mně vstupní bránou do mámina světa. Ale i bez tohoto emočního propojení jsou její povídky krásné a pohladí po duši.

Deník moderní jogínky Deník moderní jogínky Šárka Vojáčková Konečná

Zajímavá osobní zpověď. Trošku jsem bojovala s nastavením vypravěčky, ale o to víc pak takové čtení člověka někam posune. Jsem ráda, že jsem knížku neodložila a pro mně krizový moment překonala. Rozhodně to stálo za to.

A Bůh pravil: Musíš mi pomoci! A Bůh pravil: Musíš mi pomoci! Hans Rath

Četli jsme ji oba, můj muž i já. Můj muž z ní byl nadšený - akce, humor, zakončení. Mně se líbilo novodobé vypracování desatera. Ale celkově se u mně nesetkalo očekávání s tím, jak je příběh napsaný, což je tedy klasicky spíš zásek u mně. Určitě doporučuji k přečtení.

29.10.2021 4 z 5

Noc před oslavou Noc před oslavou Saša Stanišić

Skvělá knížka, chytla mně na začátku a nepustila až do konce. Mix východoněmeckého, skomírajícího venkova a magického realismu byla absolutně neodolatelná. Nádherná hra s jazykem (i díky skvělému překladu do češtiny). Byla to potěcha si tuto knížku přečíst.

29.10.2021 5 z 5

Grébovské motyky a další pražské legendy Grébovské motyky a další pražské legendy Pavel Houser

Vtipná, lehká knížečka založená na hře se slovy. Nové legendy k matičce stověžaté a přilehlým vesnicím/městečkům. Většinou jsem se opravdu pobavila. Za mně jednoznačným vítězem bylo Mamutí jezero. A hned za ním Rozvodna.

01.08.2021 5 z 5

Přináležení - Rozpomínání se na domov Přináležení - Rozpomínání se na domov Toko-pa Turner

Knížka není špatná, ale úplně mne nenadchla a s odstupem i docela "zapadla" za jiné, pro mne osobně "trefnější" knížky s podobnou tématikou. Ale oceňuji jak autorka s daným tématem pracuje a jak se primárně otáčí na své osobní zkušenosti. Nesnaží se jen "papouškovat" nějakou školu. Hledá svoji cestu.

31.07.2021 4 z 5

Kočičí povídání aneb Jak nám kočky dovolily s nimi bydlet Kočičí povídání aneb Jak nám kočky dovolily s nimi bydlet Romana Junková

Moc hezká a pohodová knížka na večer na gauči s kočkou na klíně. Myslím, že se zasměje kočkař i nekočkař. Některé příběhy jsou smutnější, ale tak jde život.

Od slackline k tiché radosti Od slackline k tiché radosti Anna Hanuš Kuchařová

Nádherná knížka, a to nejen díky fotografiím, ale především díky textům, vyprávění. Vzestupy a pády, nadšení, láska, respekt k horám i lidem a hlavně obrovský kus práce, kterou Annička sama se sebou odvedla. Hluboce se skláním.

31.07.2021 5 z 5

Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Nick Bilton

Knížka mně nezaujala byť jsem na tenhle příběh byla hodně zvědavá. Dost jsem zápasila s jazykem, jakým je to psané. Zároveň mi to přijde až moc zjednodušené.

31.07.2021 2 z 5

Poslední vlak do Istanbulu Poslední vlak do Istanbulu Ayşe Kulin

Tuhle knížku jsem přečetla jako druhou po Ptáci se zlomenými křídly, která mne nadchla a čekala jsem prostě něco víc. Chybí tam de facto nějaké vykreslení postavy Rafaela, a nějaký vývoj. Selva je hodně zajímavá postava, nicméně i tady by to mohlo jít víc do hloubky. Líbil se mí závěr knihy a začátek. Prostředek byl slabší. Pořád je to hezká a čtivá knížka, nicméně autorka to umí líp.

31.07.2021 4 z 5

Klapy klap Klapy klap Honza Čáp

Krátké povídky retronauta. Musím říct, že po dlouhé době texty, které reflektují dobu normalizace s nostalgií skončeného dětství, ale zároveň i s reálným zpětným pohledem a (sebe)relfexí. Stejně tak i pozdější léta. Moc se mi líbil ten sladkobolný tón vyprávění. Určitě je to jedna z knížek, kterou časem "podstrčím" svému synovi ke čtení. A ilustrace jsou velký bonus navíc.

31.07.2021 5 z 5

Aby vám peníze dobře sloužily... a nikam vám neuletěly Aby vám peníze dobře sloužily... a nikam vám neuletěly Denisa Prošková

(SPOILER) Skvělé pokračování "Kde rostou peníze?". Je to o něco suchopárnější, nicméně pořád mohu říct, že je to skvělá knížka pro děti na konci prvního stupně, začátku druhého stupně (nebo i starší). Věnuje se již složitějším věcem jako je investování, hypotéka, dluhy, přeplácení úroky, lichva.... V něčem dochází k zjednodušení, ale přijde mi, že je to adekvátní vzhledem k očekávanému věku čtenáře. Moc se mi navíc líbila i "lekce" z naší historie k roku 1948 (co to je znárodnění a jaké to mělo důsledky) a kapitola o bratranci a exekucích je také skvělá. Další věc, kterou na této knížce oceňuji je snaha vštípit čtenáři, že dluh je vždy třeba splatit a měl by vždy být smysluplný a hlavně splatitelný. Je to jeden z hlavních motivů, který se táhne celou knížkou jako červená niť.

08.07.2021 5 z 5

Kde rostou peníze? Kde rostou peníze? Denisa Prošková

Hledala jsem něco pro syna, co by sumarizovalo základy finanční gramotnosti vzhledem k jeho věku. Tohle je sice primárně pro dítka ve věku konce školky - začátku školy, ale řekla bych, že ani o něco starším neuškodí. Za mně skvěle usebrané a vysvětlené základní termíny, pro děti zasazené do příběhu, včetně zvířátek. Zároveň je vše doplněné hezkými obrázky, které si, kdo chce, může vybarvit. Výhoda je i český kontext, což definitivně usnadňuje pochopení.

08.07.2021 5 z 5

Radost z obyčejnosti Radost z obyčejnosti Roland Merullo

Lehká a zároveň velmi lidská knížka. Přečetla jsem ji jedním dechem i když konec mi přišel lehce ujetý. Ale celkově to bylo přesně to co jsem potřebovala. Její čtení mi prosvětlilo relativně pochmurné odpoledne a vrátilo mi dobrou náladu.

02.06.2020 4 z 5