PeťulaV. PeťulaV. komentáře u knih

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Jedním slovem PŘEKRÁSNÉ. Po delší době opět jedna z těch knih, které se nedají odložit a musíte číst dál a dál, dokud se nedostanete až na úplný konec. Dala jsem ji na jeden zátah a to už se mi hodně dlouho nestalo. Je to neskutečně nádherná kniha s velmi smutným, silným a pro mě i emočně velmi náročným dějem. Střídají se kapitoly s krutým životním příběhem dvou hlavních hrdinek Tiny a Chrissie. Obě ženy potkal nemilosrdný osud a i když každou jinak, srdce se mi svíralo u obou. Strašně jsem jim přála, aby to dopadlo lépe a stačilo by tak málo a všechno mohlo být jinak.. Autorka úplně bravurně popisuje životy obou z nich, až je jako zázrakem propojí a konec je tak skvělý, že jsem až nevěřila, že toto je její prvotina. Za mě opravdu výborný a skvěle propracovaný román, který maximálně doporučuji. 5* je v tomto případě málo, zaslouží si daleko víc.

21.10.2023 5 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Tak mně se tohle líbilo moc a i mi to teď vyloženě bodlo. Už hooodně dlouho jsem se u žádné knížky tolik nenasmála. Tady jsem se nejenže smála nahlas, ale i až mi slzy tekly. Hlavně první půlka naprosto dokonalá. Bylo to strašně milé, vtipné, psané s láskou, úctou i respektem a hlavně neskutečným optimismem. Kdo hledáte nenáročnou knížku na rozveselení a odreagování, vřele doporučuji. Autorce přeji hodně moc zdraví a ať se jí i nadále takhle daří. A jestli jsou i další její knížky takhle povedené, tak se už teď moc těším na další :-)

24.06.2023 5 z 5

Řecké štěstí Řecké štěstí Kateřina Panou

Tady možná nebudu úplně objektivní, protože je to pro mě veliká srdeční záležitost a jsem nadšená už jen z toho pocitu, že tuto knížku držím v ruce. Katčin blog sleduji na FB už od samého začátku a čtení jejích každodenních příspěvků se pro mě stalo rituálem. V Parze, malém přímořském městečku, kde autorka Katka již spoustu let žije, jsme byli několikrát na dovolené a bude to pro nás už napořád to první místo, které se nám až do konce našeho života hluboce vrylo do srdíčka. Právě tam jsme si totiž až neskutečně moc zamilovali Řecko. Právě tam jsme si zamilovali Řeky, řeckou kulturu, kuchyni, našli si první řecké přátele a zkrátka a dobře právě tam jsme Řecku nadobro a úplně propadli. Od té doby už jinam než do Řecka nejen nejezdíme, ale hlavně už jinam ani nechceme. Pro nás láska na celý život a to právě díky Parze. Takže co komu budu vykládat, Katčiny příběhy jsem hltala jeden za druhým, někdy byly veselejší, jindy zase smutnější.. Ale o tom už život je. Katčin život i její vyprávění o Řecku, o Řecích a životě právě tam, pro mě od té doby bylo a stále i je takovým tím mým dobíječem baterek, ve dnech, kdy já být v mém milovaném Řecku nemohu. Katka o Řecku vypráví s obrovskou láskou, s úctou k lidem v této zemi, k jejich tradicím i jejich životnímu stylu. Řecko se stalo jejím druhým domovem, rodinou, životem. A kdo tam někdy byl, pochopí, že životem v ráji. I když i v tom ráji někdy přijde bouřka.. Když jsem pak na FB narazila na další její příspěvek, tentokrát s překvapením v podobě nově vycházející knihy, neváhala jsem ani minutu a okamžitě si ji objednala. A pak už jsem se jen těšila a těšila, dokud jsem ji neměla doma. Je to pro mě svým způsobem památka, jak už jsem psala neskutečná srdcovka, která mě naplňuje vzpomínkami a dělá mi radost už jen tím, že ji mám. Parga pro nás prostě vždycky bude tím prvním a nezapomenutelným místem, kde jsme poprvé pocítili, jak moc jde milovat i jinou zemi, jiný národ, jinou kulturu.. Pokud milujete Katčin blog, budete milovat i tuto knihu, protože v ní je totéž. Na FB je více fotek, ale jinak je kniha soupisem vybraným z těch každodenních příspěvků. Ani tady nechybí ta láska, pokora a nesmírná vděčnost k životu, který tam se svou rodinou může žít. Za mě moc a moc doporučuji nejen tuto knihu, ale i Řecko jako takové a vím, že kdo ho poznal, ví, o čem mluvím. A já abych se teď do krásné Pargy také povinně vrátila, protože do této knížky nutně potřebuji i autorčin vlastnoruční podpis :o)

21.04.2023 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Další skvělá kniha od této autorky, která vás prostě nenechá jít spát. Zase jsem ji musela dočíst na jeden zátah, nedalo se odtrhnout. Jako vždy, napínavé od samého začátku, až do úplného konce. B. A. Paris zkrátka umí, má dar chytnout a nepustit a její thrillery řadím mezi jedny z nejlepších. Za zavřenými dveřmi i V pasti lží naprosto super, vřele doporučuji.

12.10.2022 5 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Tahle knížka je pro mě milým překvapením. Zajímavý námět, neokoukaný nápad a k tomu skvěle napsané. Věříte na osud, v nějakou vyšší moc, která vám po celý váš život ukazuje směr, jakým se vydat? Věříte na spřízněnost duší, na to, že je na světě někdo určený přímo pro vás a je jen na vás, jestli tu společnou cestu najdete? Věříte na to, že ať se vydáte jakoukoliv cestou, dobrou, nebo špatnou, že vás stejně ten váš předurčený osud nemine? Nebo je to všechno jinak a náš život určují náhody? Ať tak, nebo tak, mně se to líbilo. Donutí vás to zamyslet se i nad tím svým co by kdyby.. Kdo ví, kde a jak bychom teď třeba žili, kdyby jsme se někdy dříve rozhodli jinak, když jsme tu volbu měli.. A kdo může říct, že se vždycky rozhodl správně, a že je šťastný přesně tam, kde teď právě je. No za mě výborné čtení k zamyšlení a další knížka, která mě nejen svým tématem, ale i příběhem, opravdu zaujala.

29.04.2023 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Další milá odpočinková knížka od mé oblíbené autorky. Miluji knížky Julie Caplin už jen pro ten pocit klidu a radosti, co ve mně vždycky vyvolají. Přečetla jsem už čtyři knížky z této série, Kavárnu v Kodani, Pláž v Chorvatsku, Hotýlek na Islandu a teď tuhle. Byla hezká, ale alespoň za mě z těch čtyř nejslabší. Poprvé nemám chuť sbalit si ten kufr a New York poznat osobně a právě to se mi na těch jejích knihách pokaždé líbilo absolutně nejvíc. Tady bylo víc té romantiky, ale míň toho cestovatelského poznávání, což mi trochu chybělo. Konec je opravdu najednou strašně uspěchaný a v té fázi vztahu, v jaké zrovna byli, mi přišel nereálný. Nic to ale nemění na tom, že se Julii tahle série opravdu povedla, jen mě ty ostatní díly u toho srdíčka zahřály o dost víc. Jinak zase láska, romantika, přátelství, spousta dobrot a jako vždycky šťastný konec :o)

21.01.2023 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Právě jsem tuto knížku dočetla a opět mám krásný hřejivý pocit u srdíčka. Knížky od Julie Caplin mám opravdu moc ráda, vždycky si u nich dokonale odpočinu. Všechno jsou to romantické příběhy, každý se odehrává v jiné zemi. Autorka má ale navíc až neuvěřitelně skvělý smysl pro detail, takže se v každé dozvíte i spoustu informací o tom daném místě, mohla by psát turistické průvodce. Vždycky máte chuť sbalit si kufr a jet tu nádheru poznat na vlastní kůži. Zatím jsem přečetla Kavárnu v Kodani, pak Pláž v Chorvatsku, teď Hotýlek na Islandu a musím říct, že se mi snad každá její další kniha líbí víc a víc. Vidět na vlastní oči polární záři, zažít tvrdou a zároveň pohádkově nádhernou krajinu Islandu, vidět to nebe plné hvězd.. Postavy jsem si zamilovala taky snad úplně všechny a z konce jsem měla upřímnou radost. Skvělý relax, na oddych určitě doporučuji. P.S. Ke čtení nutná deka na zachumlání, teplé ponožky, šálek horkého čaje a nějaké mlsání a pak už se jen začíst a můžete snít :o)

04.10.2022 5 z 5

Nelíbánky Nelíbánky Christina Lauren

Tak mě tohle teda taky bavilo. Knížky jsem si všimla úplnou náhodou díky vtipné obálce a i když jsem od ní nic moc ani nečekala, mile mě překvapila. To špičkování mezi Ethanem a Olive bylo skvělé, ty jejich hlášky a trapné situace (třeba koupelna na lodi..), no několikrát jsem se fakt i nahlas zasmála. Usmiřovací scénka pak v restauraci ta byla úplně boží :-D Tohle bych vážně moc ráda viděla i zfilmované, jako romantická komedie by to bylo super. Moc mě bavila i Oliviina rodina, sama bych si takovou přála a pomsta nepovedénému manžílkovi, jooo, ta byla taky skvělá. Nic hlubokého tady opravdu nehledejte, je to milá vtipná romantická oddychovka, ale jako odpočinkové čtení třeba někam na dovču, nebo i jen tak pro lepší náladu, určitě moc prima. A název teda dokonalý.

12.04.2023 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Krásná a nápaditá kniha s originální tématikou, která vám nabídne určitě daleko víc, než to, co od ní očekáváte. Pro mě byla moc milým překvapením. Příběh je nejen o romantice a postupně vyrůstajícím vztahu dvou neznámých, ale i o odvaze, síle, víře v sama sebe, naději a důležitosti přátelství. Zajímavý, nečekaný, jiný.. nechte se překvapit ;-)

07.02.2022 5 z 5

Obchůdek s knihami Obchůdek s knihami Rebecca Raisin

Tak tohle bylo opravdu milé. Krásná romantická pohádka pro dospělé, kterou doporučuji v klidu si vychutnat, zabalit se do něčeho hřejivého, k tomu něco dobrého na mlsání a číst nejlépe před anebo přímo v období Vánoc. Sarah dostane nabídku od své kamarádky z Paříže, vyměnit si na nějaký čas svá milovaná knihkupectví. Obě ženy potřebují velkou životní změnu a tak Sarah kývne. Vydává se poprvé ve svém životě za hranice svého rodného města, vstříc úplně novým zážitkům. Jak se jí to podaří, nebo jaké útrapy ji v Paříži čekají, to už prozrazovat nebudu. Je to kniha o lásce a tentokrát nejen té mezilidské, ale i o lásce ke knihám. Při čtení jsem měla až chuť, jít všechny moje knížky pomazlit a obejmout. Zní to bláznivě, ale až budete tento příběh číst, pochopíte :-D Za mě moc příjemná oddechová záležitost, zahřála mě u srdíčka. Miluji knížky s krásným a šťastným koncem a tady bezesporu krásný je. Kor v dnešní době je takových knížek potřeba víc a před Vánoci obzvlášť ;-)

20.10.2023 5 z 5

Pozdrav z Itálie Pozdrav z Itálie Jules Wake (p)

Blíží se léto, čas dovolených a mně už se zas zapalují lýtka, mozek pracuje na plné obrátky a nejraději bych popostrčila čas, aby už tu ta plánovaná dovča byla. A právě proto jsem se teď vrhla na sérii S láskou. Miluji knížky Julie Caplin, kromě dvou mám všechny a jsou pro mě všechny do jedné zárukou pohodového čtení. Vždycky si u nich dokonale odpočinu a ani tahle nebyla výjimkou. Zase jsem se při čtení zasnila a hlavní hrdince záviděla tentokrát její cestu po Evropě. O Ferrari a Camovi ani nemluvím ;-) Je to moc milý příběh o hledání sama sebe, rodinných poutech a samozřejmě o lásce, štěstí, radosti a také uspokojení. Knížka mě bavila, byla vtipná, svižná, četla se opravdu lehce. Pokud nehledáte nic složitého a potřebujete jen každodenní starosti hodit za hlavu, tak vřele doporučuji. Jako odpočinkové čtení jsou Juliiny knížky naprosto skvělou volbou.

26.03.2023 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Tak tohle bylo naprosto skvělé. Výborný thriller, který mě chytil hned od první stránky a nepustil až do té poslední. Byla to má první zkušenost s tímto autorem, takže jsem jeho styl psaní do teď neznala a jsem nadšená, píše opravdu bravurně. Příběh je šokující, plný napětí, ale i smutku a frustrace.. To, co se v knize odehrává, je noční můrou všech rodičů, tohle by si nepřál zažít nikdo. Ale také je to hodně o odhodlání, síle stát při sobě a bojovat do posledních sil, důvěře a hlavně lásce rodičů k dítěti, za kterou by byli ochotni obětovat naprosto vše. Celou knihu krásně vystihuje jedna z posledních vět, "Láska k dítěti stojí nade vším a nic se jí nevyrovná". Konec byl perfektní, vůbec jsem nevěděla, co čekat. Každopádně překvapil a musím říct, i se mi ulevilo. S hlavními postavami jsem celou knihu strašně soucítila a tohle bylo dokonalé. Zkrátka každému, co si zaslouží.. No já mám nového oblíbeného autora a už teď se těším na další z jeho knih. Tuto určitě a všemi deseti DOPORUČUJI.

30.12.2022 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Další skvělá kniha tohoto autora, má zatím druhá, kterou jsem od J. P. Delaneyho přečetla a opět jsem nadšená. Jako první jsem četla knihu Slušní lidé a musím říct, že ta nasadila laťku opravdu hodně vysoko. Tato ji alespoň za mě nepřekonala, byla o malinko slabší, ale povedená je také. Celou knihu tápete, kdo z postav je psychopat, kdo oběť a ve finále zjistíte, že psychopati jsou v ní skoro všichni :-D Z domu bych asi zešílela, nebylo by to vůbec nic pro mě, ale jako nápad na zápletku super, moc mě to bavilo. Konec mě překvapil, čekala jsem jiný. Určitě se chystám i na další autorovy knihy a už teď se na ně těším.

07.03.2023 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Krásná, ale hrozně smutná. Téma jsem věděla, už když jsem tuto knihu začala číst, ale i tak mě to vzalo. Příběh o nemoci, umírání, vnitřní síle a odhodlání, ale i o lásce, porozumění a pochopení. Sama jsem si tímhle už několikrát prošla, takže jsem se do toho všeho vžila asi víc, než bych sama chtěla. V takové situaci člověk musí být silný, nic jiného nezbývá a autor toto všechno v knize popsal dokonale. Jen to zkrátka není jeden z těch příběhů, které končí šťastně a s hřejivým pocitem na srdci. Doporučuji všem těm, pro které to nebude až tolik osobní. Je to krásný příběh, procítěný, ale pro ty, co si něčím podobným už někdy sami prošli, je to prostě až tak reálné, že to bolí.

07.06.2021 4 z 5

Na Moravě nekvetou olivy Na Moravě nekvetou olivy George Agathonikiadis

Po dlouhé letní pauze jsem se konečně zase dostala ke čtení a musím říct, že mi to úplně neskutečně chybělo. A jak jinak začít, než připomínkou na letní dovolenou v Řecku, na moře, sluníčko a stále se usmívající Řeky. Tahle knížka je opravdu takovou zpovědí. Vyprávění ze života Řeka Stavrose, který se jako ani ne dvouletý chlapec dostal i s dalšími řeckými dětmi do tehdejšího Československa a více jak 30 let tu pak na Moravě žil. Vzpomíná na své dětství, své přátele, školu a hlavně na své prarodiče u kterých po dětském domově žil. V knížce se různě střídá minulost s přítomností a je to vlastně takový rozhovor tří chlapů kamarádů, kteří vzpomínají, jaké všechny lumpárny v tom dětství vyváděli. Trochu mi vadily vulgarismy, ale to už k té chlapské konverzaci asi patří. Pro ty, co by zajímalo srovnání s knihou Až uvidíš moře, tak za mě úplně něco jiného. Tady není tolik toho Řecka, té historie, ani příběh jako takový. Je to ale také moc hezká knížka, někdy veselá, častokrát jsem se zasmála, jindy zase hodně smutná. Prostě jako život sám. Konec jsem nečekala až tak smutný, osud kamaráda Martina mě zdrtil a přála bych mu určitě jiný. Přála bych mu to Řecko.. Ale jak se říká: "člověk míní, život mění". Každopádně za přečtení tahle knížka stojí a já se už teď těším na pokračování, mám i tu druhou. A ani jsem nevěděla, že mám od tohoto autora už pár let i kuchařku, tu určitě doporučuji také.

19.09.2023 4 z 5

Největší smraďoch Největší smraďoch Antje Szillat

Tuhle knížku jsem dostala jako dárek k objednávce a i když už samozřejmě nejsem ta určená věková skupina, přečetla jsem si ji také. Mám dva kluky, oba už moc velké, ale těch pohádek jsme se něco načetli. Tahle je tak trochu jiná a proto věřím, že se dnešním prckům bude líbit. Je psaná vtipně, písmo je větší, takže druháček si myslím, že už ji v pohodě zvládne, navíc je v ní spousta hezkých ilustrací. A jak bych to řekla, knížka je psaná ve stylu cool, prostě na tu dnešní dobu, s výrazy typu krutopřísně a hustý... :-D Pro chlapečky, co už nechtějí ty klasické pohádky, ale spíš už nějaký ten moderní a vtipný příběh, kde si navíc s hlavními hrdiny zahrají na detektivy, určitě fajn. A co se mi líbilo, tak je tam i úplně nenápadnou formou zastrčen třeba úklid, pomoc kamarádovi atd., takže se těm dětem snaží trochu i něco dát. Já už mám děti odrostlé, takže knížku pošlu dál, ale líbila se i mně :o)

22.04.2023 4 z 5

Pět dní Pět dní Julie Lawson Timmer

(SPOILER) Ufff, tak tady po přečtení nějak nemám slov... Strašně smutný příběh, konec jsem celý probrečela. Něčím podobným jsem si sama prošla, s mou maminkou. A právě proto, že vím, že přemýšlela nad tím samým a chtěla ukončit to trápení jak sobě, tak i nám všem, jsem ten příběh procítila asi o dost víc, než bych si teď sama přála. Nelituji, že jsem tuhle knížku dočetla, ale budu ji teď muset trochu rozdýchat. Nedovedu si představit tu odvahu a sílu, jakou člověk musí mít, aby tohle zvládl. Moje maminka to nedokázala. Byla jsem za to šťastná, šťastná za ten čas navíc, ale protože vím, jak strašně moc trpěla, pochopila bych to. Spousta lidí, rodin, si stejný příběh právě teď třeba zažívá, spousta už ho zažila a ještě bohužel spousta i zažije. Je to něco, co bych si moc přála, aby k tomu životu vůbec nepatřilo, ale patří. No dostalo mě to. Je mi teď po dočtení strašně smutno a přemýšlím nad tím, co bych na Mařině místě ještě udělala já. Trápilo by mě to "nedokončené". Nikdy u svých komentářů nedělám takovýhle spoiler, ale tady tak nějak nevím, jak to vyjádřit jinak. Příběh Scotta pro mě byl alespoň převážnou část knihy takovým odlehčením. I když byl i ten smutný a zažívat něco takového určitě není jednoduché. Ale ta láska Scotta vůči naprosto cizímu dítěti mi zaslepovala šrámy na duši způsobené čtením příběhu Mary. Asi to byl i autorčin záměr, alespoň tak mi to přijde. Tuto knihu doporučuji spíš silnějším povahám, já sama nevím, jak dneska usnu. Je procítěná, na jednu stranu krásná, ale na tu druhou až příliš bolestná.

19.02.2023 5 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Kniha o vztahu dvou sester, dvojčat a o oddanosti jedna druhé. Četla se dobře, kapitoly se rychle střídaly, vždy z pohledu Rose a pak z pohledu Fern. Začátek mě úplně nechytil, ale to se zhruba v 1/3 změnilo a pak už to bylo fajn. Fern i Wallyho jsem si zamilovala hned, s Rose to bylo horší. Která je ta hodná je poměrně brzy jasné, ale i tak tam byla spousta překvapení, takže úplně předvídatelné to není. Celkově se mi knížka líbila, dávám 4*, ale nedokázala mě zaujmout tolik, jak jsem si díky hodnocení představovala. Za sebe musím říct, že jsem podle hodnocení čekala trochu víc. Myslím si, že je to jedna z těch knih, na kterou rychle zapomenete, alespoň tedy ve mně nic moc nezanechala. Každopádně přečtení nelituji.

07.02.2023 4 z 5

Přání Přání Nicholas Sparks

Překrásný příběh plný emocí a lásky, ale i ztráty a smutku. Byla to má první kniha od Nicholase Sparkse a musím přiznat, že jsem se tak trochu bála si ji přečíst, právě z důvodu rakoviny. Je to pro mě příliš osobní a vždycky mě to pak úplně "rozloží". Ale tak moc mě zaujala obálka a všechny ty krásné recenze, že jsem přece jen neodolala. A nelituji, je nádherná. Příběh je smutný a je pravda, že je už od začátku jasné, kdo je vlastně Mark, ale vůbec to nevadilo. I tak mě konec dostal. Je to velice silný a dojemný příběh, který toho ale skrývá daleko víc, donutí vás k zamyšlení a takové mám nejraději. Moc bych Maggie přála, aby šel vrátit čas, pořád jsem doufala v nějaký zázrak.. No a jako většina, jsem si nakonec stejně poplakala. Naprosto jsem si zamilovala skoro všechny postavy v knize, hlavně Maggie, Bryce, Lindu i Marka, ale i miláčka Daisy. Nicholase Sparkse si hned díky této knize přidávám do svých oblíbených a těším se na další z jeho knih. Za mě určitě DOPORUČUJI.

18.11.2022 5 z 5

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Ufff, tak tohle jsem četla opravdu dlouho. Na tuhle knížku jsem se strašně moc těšila a asi i právě proto, že se na ni komentáře tolik různí, jsem byla o to zvědavější. Bohužel se musím přidat k těm méně nadšeným, tedy alespoň kvůli první polovině, protože jsem to do nějaké 300. stránky hned několikrát málem vzdala. Ale nedalo mi to, knížky neodkládám. No a musím říct, že druhá půlka byla o dost lepší a nakonec moc mile překvapila. Jedná se o příběh rodiny, dvou milujících rodičů a jejich čtyř dcer. Je to příběh opravdu ze života a myslím si, že snad každý, kdo už má starší nebo dospělé děti, se v něm najde. Je to o lásce, pocitech, porozumění, ale i útrapách každodenního života. O tom, že i když nám v dětství často připadalo něco jako všední a neuměli jsme si toho vážit, až v dospělosti pochopíme, že to všední nebylo. Že i když se vztahy v rodině někdy poškorpí, že to vzájemné pouto úplně rozbít nejde. O tom, jak je rodina v životě člověka důležitá. Ta první polovina knihy mě musím přiznat vůbec nezaujala. Pak jsem si ale zamilovala Jonaha, jako prvního z celé té rodiny a než jsem se dostala na konec, zamilovala jsem si je všechny. Tak jako se postupně odvíjí jejich život v knize, i já jsem se postupně seznamovala s celou rodinou Sorensonových. A i když mi ze začátku nebyl sympatický snad nikdo, nakonec jsem je zbožňovala všechny. Pro mě zvláštní zkušenost, na plný počet to za mě určitě není, ale za to poselství, které tato kniha nese, dávám 4*. A vlastně mohu jen doufat, že i můj už dospělý syn časem pochopí...

08.05.2023 4 z 5