petr_ petr_ komentáře u knih

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Zjišťuji, že se mi líbí knihy z prostředí jižanských států, protože jsou to knihy se zajímavým dějem, jehož součástí jsou také rasové problémy. Nikdy mě nenapadlo, že rasovými problémy mohou (nebo mohli) trpět afroameričané mezi sebou a to jenom proto, že jsou někteří světlejší a někteří tmavší. Ale líbilo se mi, jak potomci (Judy, Kennedy) těchto lidí nastavili svým předkům zrcadlo a chopili se těchto problémů s vlastní invencí a přetvořili je k něčemu lepšímu.

13.11.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

U této knihy mě zaujal rozpor mezi formou a obsahem. Samotné téma knihy je hrozné, protože popisuje svět příživníků, kteří jsou schopni zadupat do země každého, kdo jim stojí v cestě k úspěchu a jejich pohodlnému životu. Samozřejmě že jsou to lidé chytřejší a šikovnější než oni sami. Elizabeth takových lidí zná spoustu, a nehodlá se s nimi smířit. Má tolik sebevědomí, že je schopná jít za svým cílem i přes klacky, které jí hážou pod nohy její šéfové ,kolegové, ale i novináři.
Tolik k obsahu a proto musím obdivovat autorku, s jakým humorem popisuje nelehký život Elizabeth. Knihu jsem začal číst odpoledne a druhý den ráno jsem ji dočetl, jak mě chytila. Nad některými citáty jsem se musel hlasitě smát (což normálně nedělám, ale musel jsem), protože byly trefné. Reakce Elizabeth, ale i Madeleine na některé životní situace jsou prostě úžasné. O to směšnější jsou reakce lidí v jejich okolí, kteří jsou svázáni společenskými konvencemi (raději je označme za předsudky).
Knížka je to poučná, protože ukazuje, že neúspěch a nespokojenost je stav mysli a úspěch a štěstí také. Jsou lidé, kteří jsou schopni, kolem sebe šířit pohodu, odpovědnost za svůj život a soudržnost lidí z nejbližšího okolí. To jsou vlastnosti, které chci mít a snažím se tyto věci naučit, protože pak je život lepší.

Určitě se podívám, jestli lze tuto knihu ještě sehnat, protože ji chci mít ve své knihovně a kdykoliv se do ní podívat.

PS. Jenom mám obavu, že ten konec je moc happy.

08.07.2023 5 z 5

Země mrtvých nadějí Země mrtvých nadějí Christopher John Sansom

Opravdu výborná kniha, dokonce bych řekl, že je autor díl od dílu lepší a lepší. Zaujala mě hustota děje na jednotlivých stránkách, protože jsem přečetl 20 stránek této knihy, přičemž děj na nich by vydal na 50 stránek jiné knihy.
Co však nejvíce oceňuji na celé sérii, je reálný popis historických událostí, prostředí a vztahů. Fakt je ten, že historie mě začala bavit až když jsem začal číst knihy jako je tato. Velmi zajímavý je také historický komentář na konci knihy.

Pro mě byl vůbec zajímavý popis událostí za kralování Edwarda, protože většinou jsem se dozvěděl, že brzy zemřel a další události byly pod taktovkou jeho starších sester. Přitom už v té době se utvářely události, které měly dopad na vztah Anglie a Skotska a zároveň na vztah Alžběty a Marie Tudorovny, které vlastně otřásly celou Evropou.
Prostě lze říci, že Tudorovce ještě čeká mnoho krvavých událostí a dokonce krvavějších, než-li jsou ty popisované v této knize.

Takže dofám, že se ještě objeví nějaká zajímavá kniha jejímž bude právník jménem Matthew Shardlake.

05.07.2023 5 z 5

Drak Drak Conn Iggulden

I poslední díl "Války růží" si zachoval svoje tempo i přitažlivost děje. Pokud jsem se setkal s historií tohoto období, tak to byly jednotlivé výňatky z této historie a nedokázal jsem si tyto jednotlivé střípky dát do vzájemné souvislosti, což se podařilo autorovi této tetralogie. Pravda je že Shakespeare vykreslil Richarda jako hrbatého křiváka, ale musíme si uvědomit, že psal v době, kdy vládli Tudorovci a tak ten popis vypadal podle toho.
Na celém díle je také vidět, jak byla provázána politika Francie a Británie a pokud se něco semlelo, mělo to následky i za průlivem La Manche.

29.11.2022 4 z 5

Bahnitá pole Bahnitá pole Hillary Jordan

Ten lidský příběh mi přijde stále stejný, lidé kteří se angažují pro to, aby byl svět lepší dokokočí svou práci, vrátí se domů, kde je vše při starém. Prďolové, kteří zůstanou za pecí, když vše skončí, najednou vědí jak by měl svět fungovat a dají to těm, kteří něco udělali pěkně sežrat.
Na této knížce mi přijde geniální spojení poválečných událostí, kdy se vojáci vrací ze světa a prostředí bavlníkových plantáží, kde stále vládne KKK. To jsou naprosto přesné protiklady, na kterých jsou zřetelně vidět ubohé stránky civilizace.
Pokud si někdo myslí, že současný svět je lepší, tak to je pouze iluze, protože lidé se tak snadno nemění.

27.11.2022 4 z 5

Atlasova vzpoura Atlasova vzpoura Ayn Rand (p)

Četl jsem Zdroj a proto jsem si sehnal i tuto knížku. Zpočátku děje mě připadalo, že čtu dílo inspirované J.Londonem, kdy šikovní lidé využívají okolní zdroje k obživě a vytváření něčeho nového. Postupně se děj změnil na verneovku a na konec přešel k Orvelovi. Čtenář si sám musí vybrat, kterým idejím uvěří, nebo ne a musí si vytvořit vlastní úsudek. Zároveň s touto knihou by si čtenář měl asi prostudovat Marxův "Kapitál" a k tomu přidat i "Komunistický manifest".
Příběh vlastně poukazuje na slabiny demokracie i když si myslím, že v demokratické společnosti, by zde popisovaná krize nemohla dojít tak daleko.
Pravdou je to, že bandité se najdou všude a dokáží udělat velké škody, musí však své cíle schovávat za různé ideje, aby jim společnost umožnila dělat to co chtějí. Jakmile však realita ukáže holou pravdu, je s nimi konec. Nevím jak ostatní čtenáři, ale pro mě mystici, jak je označila autorka, jsou socialisté a komunisté a rovnostářství, je slepou uličkou civilizace. Druhým extrémem, je však otroctví, kdy ten kdo dává obživu svým lidem, má nad nimi absolutní moc. Proto správný podnikatel by se měl dobře starat o své spolupracovníky, protože bez nich nemůže podnikat.
Takže pozor na bandity.

22.10.2022 5 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Kniha se mi moc líbila, protože měla zajímavý děj, který zahrnoval historické události z doby porážky generála Custera a boj s indiány, popisuje paleontologické nálezy v na západě a co za nimi bylo. Dalším zajímavým tématem byl život v Deadwoodu v té době i s desperáty nebo Calamity Jane. Takže vlastně nevím, jestli jsem četl historický román, nebo western a možná proto se tato kniha tak dobře četla.

15.09.2022 5 z 5

Dynastie Dynastie Conn Iggulden

Nerad bych se opakoval po ostatních recenzentech, ale kniha byla napsána strhujícím způsobem. Ukazuje, že nikdo nemá nic jistého a válečné štěstí je prchavé, jak ukazují obě popsané bitvy. Jakmile je vyřazen jeden soupeř, zbývající vítězi se snaží eliminovat politický vliv těch ostatních, což je vlastně základ budoucí zkázy. Ani Markéta však není úplně vyřazena z dění a uplatňuje svoje diplomatické umění, aby zasáhla do dění v Anglii.
Už se těším na další díl.

13.09.2022 5 z 5

Trojice Trojice Conn Iggulden

Autor dobře vystihl tragédii krále Jindřicha, který kdyby nebylo Markéty by jinak rychle dovládl. Jinak nemám co dodat, protože tato kniha pro mě představuje ucelený pohled na toto bouřlivé a zajímavé období z historie Anglie.
Už se těším na další díl, až se mi dostane do ruky.

09.08.2022 4 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Velmi zajímavé téma. Když jsem knihu začal číst, vzpoměl jsem si na film Indiana Jones archa úmluvy na scénu kdy Indiana předal archu státním úřadům a úředník jej ujistil, že se dostala ke správným odborníkům, přičemž závěrečná scéna ukazuje ten šílený sklad plný dřevěných beden. To jsem ještě netušil, že v podobném duchu je napsaná celá kniha. Okořeněná zajímavými zkratkami a přeškrtnutými poznámkami Melisandy.
Tak jak je únavný svět byrokratů, tak únavné bylo číst zprávy agentury DODO. Ačkoliv jsou různé agentury bezpečnostní, nedokážou zakrýt, že jsou to úřady a podle toho také vypadá jejich práce. Když k tomu přičteme protekci, dojdeme k tomu, že vlastní činnost provádí pouze úzký okruh lidí, který je obalen skupinou různě inteligentních šéfů a byrokratů.
A ještě něco mi příběh připoměl, knihu "Nové Pompeje", kde nová technologie oživí starpé římany, ale to by nebyli římané, aby se nesnažili ovládnout své pány a vyzrát nad nimi.
Takže si myslím, že autoři na této knize odvedli skvělou práci.

21.07.2022 4 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Nemohu si pomoct, ale děj by měl být v celé knize, a ne jenom na konci. Polovina knihy je plná drbů a děj nijak nepokročí. Autorka, asi zapoměla, že by děj měl postupně čtenáře seznamovat s dějem a uvádět ho do závěrečné pointy.
Nemohu číst knihu s tím, že na konci bude něco zajímavého.

27.06.2022 2 z 5

Jiné dny, jiné oči Jiné dny, jiné oči Bob Shaw

Oceňuji originální nápad s vynálezem retarditu. Dokonce jsem zjistil, že jsem někde četl druhou kapitolu jako samostatnou povídku (už tenkrát mě zaujala).
Co se mi na knížce líbilo nejvíce byl popis dopadu jednoho vynálezu na celou civilizaci, protože neustále docházelo k jeho vylepšování, které umožnilo změnu v chování lidí. V podstatě něčím podobným dnes procházíme, protože ztácíme individualitu a soukromí díky internetu. Představuji si, jaký dopad by byl ve spojení retarditu, propojeného s iternetem.
Zajímavé je, že v současné době vlastně látka (nebo vlastně skupenství látky), která umí zpomalovat světlo existuje, je to Bose-Einsteinův kondenzát.

19.06.2022 4 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Tuto knihu jsem už četl minimálně čtyřikrát, možná vícekrát. Líbí se mi na ní, to, že to, co v ní autor popisuje je naprosto srozumitelné. V některých sci-fi jsou používány často termíny, které čtenáři, nic neříkají (možná proto, aby autor nemusel nic vysvětlovat), u některých se četbou knihy dopracujete k pochopení a často vůbec ne. V tom je Asimov mistr, protože si čtenář umí dobře představit prostředí, které popisuje.

06.11.2021 4 z 5

Prorokova zima Prorokova zima Håkan Östlundh

Řekl bych, že děj je nezajímavý. Pokud autor chce napsat trilogii, tak by první díl měl být dostatečně zajímavý, aby čtenář měl zájem o další díly. A pokud někdo slibuje na přebalu knihy napínavou detektivní trilogii, tak by to tak mělo také být. O další díiy nemám zájem.
Možná, že jsem na knihu přísný, ale pokud mohu porovnávat, úrovně "Milénia"(která je pro mě v tomto žánru vzorem) tato kniha ani zdaleka nedosahuje .

28.10.2021 3 z 5

Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

To nemá smysl komentovat, je to krásná kniha ke které se mohu kdykoliv vracet.

11.07.2021 5 z 5

Vlk a lev - Válka tří Jindřichů Vlk a lev - Válka tří Jindřichů Denis Lépée

Pro mě to byla osvěžující četba, protože se snaží popisovat události z dějin Francie, které znám i z jiné literatury. Ale pěkné je, že popisují události z pohledu Katolické ligy. Vzhledem k tomu, že tyto události znám z knih Merleho (Dědictví otců - doporučuji !), tak to pro mě opravdu bylo osvěžující. V této knize mi připadal děj dosti zhuštěný, jako by se odvíjel během několika dní, což není pravda. Právě díky zhuštění děje, si čtenář uvědomí, že se jedná o historickou fikci.
Zajímavou postavou je zde Kateřina Medicejská, která vlastně byla katalyzátorem veškerých události, byla to vlastně stará žena, která se snažila na trůně udržet posledního ze svých potomků a přitom měla za sebou velkou část Hugenotských válek. Nejdříve vlastně krále ohrožoval Gaspard de Coligny, jehož kariéra skončila Bartolomějskou nocí (králem byl tenkrát Jindřichův bratr Karel) a následně královský majestát ohrožoval představitel ligy Jindřich Guise.
Zajímalo by mě, jestli tělo vévody bylo zhanobeno, jak je to popisováno v této knize, protože král nemohl dobře vládnout bez bez členů takových rodů, jako byli Guisové.

28.06.2021 4 z 5

Lilie z Palerma Lilie z Palerma Charlotte Lyne

Autorčiny romány mám rád. Když jsem knihu četl, měl jsem trochu obtíže děj zařadit do správného období a to jenom proto že jsem si nedbale četl úvody kapitol a knihy. A období 13.stol. je pro mě osobně docela nečitelné, což mě asi přinutí k tomu, si ho lépe prostudovat. Kdybych měl hodnotit děj, tak bych ho označil jako tragédii, všechny postavy byly dějově provázané a hromadily jednu chybu za druhou, čímž řetězili jednotlivé události, ke konečné katarzi, která se však nekonala. Což je škoda. V dnešní době se už tragédie nepíšou, ale pouze dějí, což je škoda, protože jsou velmi poučné.

28.06.2021 4 z 5

Půl války Půl války Joe Abercrombie

Autora mám rád a vždy se u jeho knížek dobře pobavím. Zde jsem udělal jednu chybu, a to, že netuše, že se jedná o celou sérii, začal jsem posledním dílem. Ale to se mi nestalo poprvé a určitě seženu ty ostatní a dočtu je.
Jako intrikán tu vystupuje otec Jarvi. Líbí se mi bohatost postav od krvelačných tupců až po chytré politiky, diplomaty a intrikány.

17.06.2021 4 z 5

Zmatení Zmatení Neal Stephenson

Kniha ve mě vzbudila přání si přečíst další autorova díla. Koho zajímají světové dějiny, měl by si ji přečíst, protože ukazuje, že ačkoliv existovaly bariéry mezi turky a křesťany, tak tyto bariéry byly překonávány ekonomickými zájmy. Elisu nemůže nic zastavit v získávání kontaktů a uplatňování vlivu v Evropě, kde všude má žhavá želízka. Její první problémy s nákupem dřeva ukazují fakt, že systém cechů a středověké ekonomiky končí a začíná nová éra podnikání, které je založeno na důvěře ve schopnosti obchodních partnerů a zároveň je o to nebezpečnější. Jinak to ani být nemůže, protože le roi dostal Francii na ekonomický na kolena, vzácných kovů je málo a tak se obchoduje jinými způsoby.

Jack ať bude kdekoliv bude stále vagabundem a pohybuje se od maléru do dalších ,malérů, ze kterých je však schopen se (i když s odřenýma ušima) vyhrabat. A stačí maličkost, jako zabitý komár, aby způsobil velkou pohromu. Jeho život v Orientu ukazuje tuto dobu na druhé straně světa. My jsme zvyklí historii vnímat z hlediska Evropy, ale dějiny probíhaly na celém světě.
V knize lze najít spoustu aktualit z té doby, ale je třeba trochu znát kontext těchto událostí, a nebo možná čtenáře donutí tyto souvislosti hledat v jiných literárních zdrojích.

14.05.2021 5 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Trochu mi to připomnělo knihu Příběhy pilota Pirxe, a ani nevím proč. Možná tím, že se jedná o povídky provázané jedním hrdinou. Vypráví příběh obchodníka před krachem, který dostal výjimečnou příležitost a využil ji. Nejenom, že se stal ekoinženýrem ale zároveň zůstal obchodníkem a dobrým stratégem. Moc se mi líbil vývoj děje, kdy po něm zákazníci něco chtějí a on jim to dá. Avšak najednou zjistí, že se upsali ďáblu, protože vysledky, jaké očekávali se nedostaví a jsou vmanipulováni do dalších obchodů a ne zrovna levných. V tom vidím aktuálnost tématu, protože názory politiků a vědců na řešení životního prostředí se mohou lišit a pravda může být někde jinde.

16.04.2021 3 z 5