petr_ petr_ komentáře u knih

Nebeský strom Nebeský strom Edith Pargeter

Skvělá knížka s nádherným příběhem o morálce a o loajalitě.

27.12.2019 5 z 5

Vazač vzpomínek Vazač vzpomínek Bridget Collins

Tato kniha není ani fenomenální, ani mysteriózní, jak je uvedeno v komentáři, ale dobrá je. Konstrukce příběhu mi trochu připomínala podání příběhů Davida Mitchella.
Je to tím, že tři obsažené příběhy se na konci spojí v jednotlivý celek.
Je to správné se zbavovat nechtěných vzpomínek? Obzvlášť když si uvědomíme, že někteří lidé s velkými zkušenostmi jsou schopni vršit na sebe stále stejné chyby. Čehož jsou důkazem i hrdinové této knihy.
Trochu se zamýšlím nad podstatou krásné literatury, jestli její četbou nemohu někomu ublížit, když se šťourám v jeho životě.

06.12.2023 4 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Je to vlastně třetí knížka od tohoto autora, kterou jsem četl (Zpěv drozda, Kroky slunce) a všechny tyto knihy mají mnoho společného. I když autor popisuje tragické události, jakoby stál trochu mimo a vnímal je s určitým smutným sentimentem. Podobný sentiment cítím také například nad knihami Kurtha Vonneguta, ale o tom bych se momentálně nechtěl rozšiřovat.
Další zajímavou charakteristikou jsou hrdinové těchto knih. Jsou osamělí, ale schopní a vidí svět úplně jinak než jejich okolí a proto jsou schopni věcí, které jejich okolí nedokáže.

Trochu mám pocit, že tato knížka je takovým protipólem Zpěvu drozda. Protože hrdina této knihy Thomas se vypraví na Zem s velkým úkolem, ale skončí jako důchodce, aby žil život alkoholika s vědomím, že nejen jeho rodná planeta, ale i Země se řítí do zkázy, která je nevyhnutelná.
Zatímco Zpěv drozda popisuje katastrofický svět, kde lidé ztratili veškerou motivaci něco dělat, nebo měnit, ale na konci jim vysvitne naděje na obnovení civilizace.

22.11.2023 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Souhlasím se slovy ukecaný a rozvleklý děj. Číst takovou knížku bylo utrpení. Navíc je děj nesourodý a nelogický. Myslím, že autorka toho při psaní měla sama dost, takže smysl celého děje odkryje na několika posledních stránkách ale tím se děj nestane srozumitelnější.

28.09.2023 2 z 5

Na západ od ráje Na západ od ráje Harry Harrison

Námět je zajímavý, i když nevím, jestli ho lze počítat mezi sci-fi. Zajímavá je kultura ještěrů, která se vydala naprosto biologickým směrem, ačkoliv je pro mě nepochopitelné, že by to zvládla bez znalosti ohně a pochopení jeho důležitosti. Ale protiklad takovéto kultury a začínající kultury člověka s výrobou nástrojů jako protipól kultury, která přeměňuje biodiverzitu ve svoje nástroje na ovládnutí teritoria.
Kniha se mi dostala náhodou do ruky až teď a asi se podívám, po dalších dílech tohoto autora.

14.05.2023 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Nevím jestli se mi kniha líbila. Je o společnosti, která v lidech probouzí to nejhorší, co v nich je. Tato společnost je řízena takovými lidmi, kteří nemají žádné skrupule, jak ovládat celou společnost. Podle vyznění tohoto příběhu, změna není možná, opozice je nemilosrdně potlačována i těmi nejbrutálnějšími prostředky.
Je to příběh o technologii moci, který vlastně vidíme sami ve sdělovacích prostředcích a můžeme jenom přemýšlet co čeká naše potomky.
Nevím, jestli se mi chce přečíst si další části této série, i když kniha je napsána čtivě a dobře se čte.

28.02.2023 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Tuto knihu bych označil jako slabší, protože při její četbě jsem se trochu ztrácel v ději, který podle mého názoru byl roztříštěný a málo srozumitelný. Občas jsem měl pocit, jako by některé kousky děje chyběly, jako bych je přeskočil, ale když jsem se vrátil v textu, tak jsem zjistil, že jsem nic nepřeskočil.
Jinak téma je vtipné. Možná autor neměl tak dobrý vztah k rockové hudbě, ale dobře popsal hudební pozadí, kde jsou kapely, hudební manažéři, vydavatelé i fanoušci s fanynkama, které házejí po muzikantech nejmenovanými částmi spodního prádla. V příběhu je mnoho vtipných částí, ale chybělo mi jejich včlenění do plynulého děje.

03.12.2022 3 z 5

Živel Živel Jess Kidd

začnu citátem z knihy:
"Je všeobecně známou pravdou, že když se mrtví snaží na něco si vzpomenout, živí se ještě usilovněji snaží na to zapomenout."

Tato věta velmi výstižně a stručně vystihuje obsah knihy. Jenom si s údivem uvědomujete, že čtete detektivku, knihu o mrtvých a možná ještě něco jiného v jednom celku. Jsou tam zajímavé postavy, rodinné příběhy, zajímavé přírodní scenérie z Irska. Protože jsem nedávno v Irsku byl tak se mi to prostředí (které mě fascinovalo ) vybavilo. Nerad bych více zabíhal do děje, protože si ho musí čtenář sám pročíst a prožít. Mohu jenom konstatovat, že se nejedná o tuctovou knihu.

12.05.2022 5 z 5

Tady, teď a tehdy Tady, teď a tehdy Mike Chen

Kniha se mi líbila, protože neotřele popisuje cestování časem. Ukazuje to, že ani agentury pro kontrolu časového kontinua, si nejsou ničím jisty. Kromě toho, že někdo něco udělá jinak než-li měl, autor popisuje nové (hakerské) cestičky jak měnit minulost.
Pokud k tomu všemu přidáme lidské emoce tak se může stát, že různá pravidla pro cestování časem jdou stranou a o tom bych řekl že je tato knížka.

06.05.2022 4 z 5

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Nádherný popis toho, co dokaže lež a faleš. Jaké může mít důsledky a jak se rychle šíří. Je to moderní příběh o stromu poznání, které je vykoupeno lidskými tragédiemi. V přeneseném smyslu ukazuje , jakými tragédiemi musí musí lidstvo projít ve jménu pokroku a jestli to stojí za to.
Navíc se příběh odehrává ve společnosti, ve které si ženy musí hledat vlastní cestičky jak se uplatnit, protože bez mužů neznamenají nic. Jsou na mužích závislé majetkově, jejich kariéra končí ve starostlivosti o rodinu protože nic víc jim není dovoleno.
Autorce se poveklo napsat zajímavý příběh který je jak realistický, tak fantaskní. Tuto knihu doporučuji.

25.04.2022 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Pěkně napsaná kniha která je vlastně o ničem, autorka rozehrává velké pátrání kolem zmizení Owena Q. v ději je spousta zápletek a když jsou všechny záhady rozuzleny, tak si čtenář uvědomí, že je to o ničem. Věřím tomu, že v literárním světě se odehrává mnoho dramat (a tato kniha je o literátech), ale pro laika mohou být naprosto nezajímavá.
Trochu mě to připomělo knihu Josefa Škvoreckého "Lvíče". Proč? Přečtěte si ji a uvidíte, taky je o literátech.

30.12.2021 3 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

Jestli Joe umí něco dobře popsat, tak to jsou mizerové, kteří mají svoje lidské stránky, ale když je chytí běs, tak to může dopadnout všelijak.
Z popisu Valbeckých událostí mi naskakovala husí kůže. Takhle nějak to mohlo vypadat v Rusku, a bojím se toho, že naši političní vůdci dostanou rozum teprve až se něco takového stane nyní, u nás. Což se může stát hned, ale než-li se to srovná, tak to může trvat podstatně déle v porovnání s Valbeckem. Vlastně se ukázalo, že nejlepší investicí Savine bylo do armády, i když by si to asi ani nepřipustila.
Souhladím s tím, že ženské postavy mají svoje kouzlo a zajímavé charakteristiky, ať se jedná o Rikke, Isern, nebo Savine. Jako by byly také postiženy výpary testosteronu, které jsou všude v ovzduší, protože chlapi se nedovedou chovat normálně (většinou). Ale ony se jenom snaží přežít v tom bláznivém světě.
Těším se na další pokračování. I dyž se může zdát, že autor píše jenom o drsném světě, plném krve a výkalů, tak ho pokaždé sleduje z jiného úhlu pohledu.

13.07.2021 5 z 5

Případ jantarové komnaty Případ jantarové komnaty Ludvík Souček

Ano, cesta slepých ptáků to není. Pan Souček si nemohl vybrat jestli bude psát dokument, nebo akční knihu. A dopadlo to podle toho

28.11.2020 2 z 5

Pretorián Pretorián Simon Scarrow

Dobrodružství Catona a Macrona ve službách Narcissuse se mi vždy líbily. Opět autor nalezl zajímavě prostředí pretoriánské gardy, kde si může čtenář udělat obrázek o vlivu vojska na volbu a udržení císaře u moci. Zároveň je popsána snaha jednotlivých mocenských skupin mít v pretoriánské gardě svoje lidi, takže i uvnitř pretoriánů se odehrávaly mocenské půtky, které mohly ovlivnit politiku císaře.

08.10.2020 4 z 5

Tuto knihu doporučuji. Zaujalo mne popis výzkumu spánku a mozku, protože mě biologie zajímá jako taková, včetně této problematiky.
Pokud chcete vědět co všechno děláme špatně, jak si ničíme zdraví a hlavně zdravý rozum, tak si tuto knihu přečtěte.
Velice zajímavá část je o prášcích na spaní, které nás vlastně okrádají o spánek, protože to co vyvolávají spánek není. Nevynechejte ani poslední část o důsledcích narušených biorytmů na podnikání a veškerou činnost člověka, dokonce i na HDP. Nedivte se, že celé státy vedou psychopati, kteří, kteří nedokážou kreativně myslet, a narušují celou společnost, její zdraví i životní prostředí.
O tom všem tato kniha je. A jestliže nebudeme schopni si udržet zdravý rozum, tak nám není pomoci.

30.04.2020 4 z 5

Nezničitelná Nezničitelná Colin Falconer (p)

Kniha se mi velmi líbila, opět mě Colin Falconer nezklamal. Zajímavé v této knize byly právě reálie.
Jako první bylo potopení Titaniku, kromě popisu života na lodi z pohledu stewardů, mě fascinoval popis zkázy lodi. Viděl jsem dva celovečerní filmy o potopení Titaniku, ale nejreálnější mi přišel nepříliš dlouhý popis agonie smrti od autora. Nechtěl bych něco takového zažít. Proti tomu potopení Luisitánie byla drobná epizodka (aniž bych ji chtěl jakkoliv zlehčovat).
Hrdinka se místy zmiňovala o krutostech v Srbsku a Bulharsku. Co o nich víme? Já prakticky nic.
Revoluce v Rusku pro nás není neznámá, ale je vždycky dobré si vyslechnout svědectví o tom jak fungovala komunistická mašinérie ve Smolném a jak se rychle změnila v totalitu.
Zajímavé také bylo sledovat občanskou válku v Irsku z pohledu Irů. O těchto událostech jsem věděl, ale pouze okrajově. Iry mám rád, protože mám pocit, že jsou v některých ohledech podobní čechům. Ale o jejich ko-existenci s brity toho vím málo a když tak pouze v narážkách.

A nakonec hrdinka, tvrdohlavá irská žena, která si tím vším prošla a měla nárok vidět svět jinak než-li ostatní, kteří neměli její zkušenosti. A dovedla to s patřičným důrazem dávat najevo.

Jediná věc, kterou považuji za nereálnou je, aby se chlap v deseti letech zamiloval do ženské na celý život. Mít celoživotní přátele z dětství považuji za reálné, a přál bych to všem lidem, aby něco takového poznali, ale láska, to je něco jiného.
A tím se opět vracím k autorovi, protože jestli něco umí, tak psát o přátelství, pomoci a lásce.

07.01.2020 5 z 5

Kladivo Boží Kladivo Boží Eric Schumacher

Opět se mi do ruky dostala zajímavý historický příběh ze severu a z Anglie. Příběh je čtivý a dobře napsaný. Dějiny Skandinávie jsou pro mě zajímavé právě proto, že jsou trochu jiné, než-li naše středoevropské. Několik historických příběhů jsem již z této oblasti přečetl a zaujaly mě jak historické souvislosti, tak i mentalita místních lidí. Těším se na další pokračování.

06.03.2024 4 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Zajímavé a přehledné zpracování událostí, kdy Lucemburkové dosedli na český trůn. Řekl bych, že ,kniha dobře popisuje motivace Jana Lucemburského, které vedly k jeho problémům s českými stavy a Eliškou Přemyslovnou a přijde mi, že se díky těmto problémům dobře vyškolil kralevic Karel, který politiku vnímal trochu odlišně a více diplomaticky.
Zajímavými postavami, zde jsou kromě jiných i Eliška Rejčka a pan z Lipé.

16.02.2024 4 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Jestli je toto thriller, tak je celým thrillerem politika vůbec.
Je to dobrý náhled do zákulisních jednání, o etických profilech politiků a jejich vazbách na lobistické mediální skupiny.
Vůbec si nedělám iluze o duševních trpaslících, kteří se perou o moc a mají za zády státní i stranické byrokratické aparáty, takový dojem na mě dělá současný stav.

PS. Nechápu jak může někdo fandit takovému haj**ovi

21.12.2023 4 z 5

Flotila zatracených Flotila zatracených J.S. Dewes

Pěkné napínavé čtení s dobře popsanými charakteristikami postav. Ani se mi nechtělo přerušovat četbu, takže jsem knihu rychle přečetl.
Možná by se mi líbilo dobré filmové zpracování.

16.12.2023 4 z 5