Petoklad Petoklad komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturninovi jsem se dlouho vyhýbal, protože mě štval film. Nedávno jsem knize dal ovšem druhou šanci a ejhle - zřejmě se stářím a moudřením se dostávám do toho správného rozpoložení, chytám drobné nahrávky na vtip, čtu mezi řádky, pokyvuji hlavou nad lidskými slabostmi. Skvělá četba! A jsem zvědav, jaký bude ten další Saturnin od Macka. Mám mu dát šanci?

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Originální prostředí, i příběh, přečetl jsem naráz. Líbili se mi ty kontrasty mezi postavami, jejich přístup k životu.

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádherná kniha, která otevírá srdce. Dnes se může jevit příliš jednoduchá, ale je třeba chápat období jejího vzniku a tehdy byla přelome, úkazem.

Příběh lvice Elsy Příběh lvice Elsy Joy Adamson

Kniha, která stála u zrodu mnoha ochranářských snah 20. století, řekl bych že spolu se vstupem na Měsíc, kdy lidstvo prvně vidělo tak nějak polopaticky, že obýváme stejnou planetu, sjednotila Elsa lidi v lásce ke zvířatům. Příběh je nesmírně čtivý i po letech, její smrt vždy zasáhne. Nesmrtelná kniha.

15.12.2020 5 z 5

Upřímně tuto posedlost Ziburou nechápu. Jistě je originální a vtipný a odvážný, ale ty knihy jsou hlavně a oněm a ne o cestách. A jakmile člověk přečte jednu, pak už ví vše a Zibura se jen opakuje.

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Zibura ziburovatí, je to stále jedna one man show, i když umně skrytá za slova o pokoře a objevování příběhů lidí. Je to přesně ten povrchní typ dnešního mladého muže, který rádoby filozofuje, ale vlastně mluví pořád hlavně o sobě. Přitom takový šikovný kluk by to mohl být, ale za záře reflektorů, ta mu dává...

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Co říst, z úcty k paní Mornštajnové a za snahu dávám pět hvězd, ale myslím, že sama autorka ví, že je tam jakási snaha hlavně vydat další knihu, co jí tlačí v pozadí. Děj nemá takovou vnitřní jiskru a naléhavost, aby byl vyprávěn, jako v jiných jejích knihách. Pointa na konci je slabá náplast, která me už, ukodrcaného nezáživnými životy protagonistů, vlastně nezajímá. Pořád jsem čekal, co se stane, a ono nic.

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Tak tohle je přesně klasika, která nestárne. A je to proto, že reálie zůstávají zajímavé a jednak je to stylem. Zajímavé je, že žádná z dalších Waltariho knih se Egypťanovi ani zbla neblíží. Vyprávění je svkěle rytmizované, průpovídky typu "jsou mouchou v mých uších" jsem si začal zapisovat. Hluboký román, který nepustí.

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Kniha, která roste s vámi. S každým rokem rozumíte více slovům a tomu, co je za nimi.

16.12.2020 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Skvělá detektivka, napětí od začátku do konce, vyvrcholení nečekané, alespoň tedy pro mě, nejsem žádný detektivkový matador. Takže za mě spokojenost.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nezapomenutelný příběh, který vtahuje víc, než by si literární řemeslo zasloužilo.

19.12.2020 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Kniha, která se zakousne a nepustí. Útlá a graficky krásná.

Selfíčka Selfíčka Marek Vácha

Mě je to líto, ale autor mi připadá jako čím dá větší pozér. Nechce údajně nijak moralizovat - ale vším, co vyjde z jeho úst nedělá nic jiného. Falešná skromnost a pokora, vystřelit osten a pak nasadit tvář smířlivého, který chápe ty ostatní. Svoje štiplavé názory nedokáže "obhájit", jsou to jen dojmy a je jich na mě prostě moc a čiší z nich faleš, abych je bral nějak vážně. S touhle to proti selfíčkům nevyhrajem.

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Opět vtipem i láskou a pochopením naplněná kniha.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Pán Prstenů je klasika, kterou někdo miluje a někdo nesnáší. Já jsem to první.

15.12.2020

Diamantová sekera Diamantová sekera Jaroslav Tichý

Moje dětská klasika, trochu jiné pohádky, a ilustrace už jako pro dítě pro mě byly krásnější, než Trnka.

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Kniha rozhodně stojí za přečtení, máte-li rádi tajemno, zapeklité zápletky, soustředěnost a - Eca.

16.12.2020 5 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Nechápu nízké hodnocení. Mě se kniha líbila, má spád a co je nejdůležitější, líbila se synovi, který ji zhltl za dva dny. Takže není o čem, splnila svůj účel, obohatila dětský svět příběhem.

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Jemné, taková jednohubka, ale nelze u ní vypnut docela, pohladí, i podrápe. Velice stravitelně se poučíte o duchovních zákonitostech.

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Taková její klasická jednohubka, no.

15.12.2020 4 z 5