petbrab petbrab komentáře u knih

A odkud bych asi tak byl? A odkud bych asi tak byl? Miroslav Karas

Velmi čtivá kniha o Rusku, které pan Karas jako reportér České televize procestoval patrně křížem krážem.
Podává zajímavá svědectví o známých událostech jako Krym, Donbas, Savčenková, názory Rusů na srpen 68, sochu Koněva, vražda Němcova apod.
Věnuje se je ale i ostatním - Sibiř, Kamčatka, Bajkonur, legionáři, Volha, jantary...
Vytknout lze, že jednotlivé kapitoly nejsou označeny čili chybí i obsah knihy. Když se chce čtenář k nějaké kapitole vrátit, tak musí hledat a listovat.
Menší mínus dávám i za narážky autora směrem k Zemanovi, které tam dle mě nepatří.

24.09.2022 4 z 5

Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Tomáš Šebek

Moje první kniha od autora.
Syrový popis lékařské mise a jeho každodenní práce, kde musí často improvizovat.
Mám obdiv ke všem humanitárním organizacím, které pomáhají v zaostalejších částech světa.
Původně to byl deníkový zápis, kterým autor patrně pouštěl ventil. Proto patrně i ta občasná vulgarita.
Jako plus vítám skvělý formát knihy, množství fotek i přiznání, že nejde jen o humanitární smýšlení ale i o zkušenost, adrenalin, endorfiny a návykovost.
Jako mínus mi vadilo, že autor častokrát předhazuje, že není chytrý, má jednu mozkovou buňku apod. Jistě si to o sobě nemyslí a hází tím jen čtenáři udičku.

13.08.2021 4 z 5

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

Výtečných pět povídek ze současnosti.
Dlouho jsem se tak nezasmál.
Autor ukázal současné nešvary i obecné pravdy.

03.11.2020 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Neřekl bych, že jde o knihu kontroverzní a perverzní, jak se občas píše.
Jde spíš o příběh čtyř sourozenců, sestry 17,13 let, bratři 15 let a cca 8 let, kteří prvně přijdou o otce a následně o matku, kterou ze strachu o to, aby neskončili v děcáku, pohřbí trochu netradičně.
Smrtí rodičů přijdou o příkazy a zákazy a vyrovnávají se životem.
To k čemu dojde cca na posledních tří stránkách knihy, je tak nějak logické vyústění jisté svobody bez rodičů a společného tajemství a toho, že ještě nejsou zcela zralí na život a nemohou odhadnout všechny důsledky svého jednání.
Jen poznámku k filmové verzi. Až na malé detaily se knihy věrně drží.

12.08.2019 4 z 5

Neónová bible Neónová bible John Kennedy Toole

Toole to napsal v 16 letech. Nezbývá než smeknout. Lehká deprese a ponurý závěr. V podstatě bez konce. Hezký tam zní i kritika křesťanství malých amerických vesnic či měst, které je až zvrácené.

09.08.2019 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Nic nového o Babišovi jsem se nedozvěděl. Kmenta sepsal staré známé věci.
Čtivé to samozřejmě je.
Líbil se mi dodatek, kde Kmenta popisuje, jak nějaká babička na předvolebním setkání pohladila Babiše po tváři jako nějakého Jánošíka.
To je pro mě nepochopitelná příčina jeho velké oblíbenosti u mnoha lidí. Mají ho stále za jakéhosi spasitele

31.07.2019 3 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Knihu jsem si se zájmem přečetl. A nemohu se zbavit dojmu, že prvních cca 200 stran, kde samozřejmě nemohl chybět Havel a Peroutka, bylo napsáno, jen kvůli závěrečné kritice Babiše a Zemana.

30.07.2019 3 z 5

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Naprosto brilantně podán životní příběh jediného člověka, který v Moskvě 1968 ukázal charakter a nepodepsal.

29.07.2019 5 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Pro mě jedna z top knih, které jsem kdy četl.
Příběh z druhové světové války má vždy kouzlo.
Tady skvěle namíchaná směs - vražda vdovy po německém generálovi, blížící se konec války, gestapo, pražská kriminálka, jak snadno lze využít dodatečné vlastenectví v prvních dnech osvobození

29.07.2019 5 z 5

Skutečná cesta ven Skutečná cesta ven Patrik Banga

Nezáživná kniha hrající pouze na city. I literárně je na úrovni slohové práce na střední škole.

30.03.2024 odpad!

Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Michail Zygar

Výborná kniha popisující Rusko a jeho vládnoucí elity od nástupu Putina do roku 2016.
Měli by si ji přečíst všichni, aby pochopili chování Ruska i Putina a jeho okolí.
Pak všem dojde, proč je nyní válka na Ukrajině. Proč se změnil Putin a komu to v Rusku vyhovovalo.
Po přečtení knihy cítím skepsi, že Rusko už prostě jiné nebude.
Oceňuji též jak snadno a svižně se četla. Patrně skvělý překlad.

27.08.2023 5 z 5

15 let v Rusku: Zápisník zpravodaje 15 let v Rusku: Zápisník zpravodaje Jiří Just

Výborná kniha k pochopení, jak uvažuje patrně většina ruského obyvatelstva a to nejen směrem k válce na Ukrajině ale je zde i celkový pohled na Rusko od rozpadu SSSR z pohledu jeho obyvatel.
Kromě toho i hezké kapitoly o kuchyni některých ruských republik.

20.08.2023 5 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

První řada seriálu Rodu draka se mně velmi líbila, takže jsem zakoupil i knihu. Tu z Arga roku 2023. Mám i stejnou sérii Arga Písně ledu a ohně i samostatného Rytíře sedmi království. Prostě tu sérii s erbem na obalu.
Vzhledem k tomu, že jsem před první sérií projel neprozíravě rodokmen Targaryenů, takže vím, jak linie bude pokračovat, a druhá řada seriálu bude až v roce 2024, tak jsem se do knihy pustil a rychle ji přečetl.
Byl jsem trochu v rozpacích, ve zdejších recenzích si lidé často střežují, že je psána kronikářským stylem a je tam mnoho postav.
Ani jedno mi nevadilo. V postavách se fanoušek série rychle zorientuje nebo se vrátí. Zdařilé byly i ilustrace, kterých je poměrně hodně, což není na škodu. Text vhodně doplňují. Oceňuji i rodokmen Targaryenů v závěru knihy. Umožnil rychlou orientaci.
Jediné, co lze vytknout, je, že tam Argo nedalo na vnitřní strany titulních stran mapu, která v knihách Písně a ledu i v Rytiří sedmi království je. Musel jsem mít u čtení i knihu Rytíře, abych se mohl občas kouknout do mapy.
Těším se na druhý díl, který jistě uzavře dějiny rodu Targaryenů od Aegona III po Šíleného krále.

07.02.2023 5 z 5

Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry Martin Jonáš

S touto knihou jsem se loučil nerad. Bylo mi až malinko smutno, že jsem ji dočetl. Pokud jsem zmínil v komentáři ke knize T.Etzlera, že je nejlepší z knih zahraničních zpravodajů České televize - Etzler, Karas, Szántó a Řezníček, musím se nyní poopravit.
Kniha M. Jonáše ji předčí, je totiž bravurní. Zcela nestranný a střízlivý popis dopadu éry vládnutí Angely Merkelové na Německo.
Osobní život A.Merkelové je zmíněn víceméně okrajově, ale v takové míře a tak přesně, že pak čtenář vidí, jaký měl vliv na její rozhodování v čele země po dobu 16 let.
Po přečtení knihy jsem na ni i na německou politiu a směr změnil v mnohém názor. Rozšířil jsem si obzor nejen v otázce migrační krize, což byla výtečná kapitola, alei v mnoha dalších - vztah k Rusku, USA, extrémistických stran, islámismu v Německu ....
Vzhledem k době, ve které jsem ji přečetl, ve mně kapitoly o Nord streamu 2 a energetické politice vyvolaly hořký pocit, jak obavy o ně, byly až pravdivě na místě.

07.10.2022 5 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Knihu jsem hned toužil přečíst hned po shlédnutí filmu Everest a dohledání informací o této tragédii z května 1996.
Dočetl jsem se o sporu Krakauer vs. Bukrejev.
Po přečtení první z nich to tak dramaticky nevidím.Byl to jen názor Krakauera na danou tragédii. Nijak zvlášť Bukrejeva neviní.
Krakauer prostě popsal vše ze svého pohledu a to velmi čtivě.
Bylo to dech beroucí. Chci si přečíst i knihu Bukrejeva.

04.03.2020 5 z 5

Obyčejní muži: 101. záložní policejní prapor a "konečné řešení" v Polsku Obyčejní muži: 101. záložní policejní prapor a "konečné řešení" v Polsku Christopher R. Browning

Neobyčejná kniha dokumentující jak se záložní prapor policistů podílel na masovém vraždění Židů.
Závěrečné dvě kapitoly plus doslov - zajímavé vysvětlení proč se z "obyčejných" lidí stanou masoví vrazi
Nekritizuje, dokumentuje, vysvětluje

02.03.2020 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Syrové čtení o prožitcích malého kluka z války.
Kdo ji neprožije, tak není schopen uvěřit, co při ní může udělat člověk druhému.

25.02.2020 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Mé první setkání s autorem.
Musím říct, že jsem zůstal po přečtení celkem jak opařený.
Myslím, že skvěle vystihl úpadek naší společnosti a cestu ven, kterou může plíživě paradoxně využít islám a to zcela nenucenou cestou přes elity.

21.02.2020 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Prvně jsem jako jistě mnozí další viděl film, který se mně samozřejmě velice líbil.
Kniha ještě lepší.
Tahle nabídka se prostě neodmítá.

05.08.2019 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Skvělý námět. Alespoň si člověk vžije do pocitu autisty. To je pro mě hlavní poselství knihy. I když se mi líbil i děj.

03.08.2019 5 z 5