Pebra Pebra komentáře u knih

Osmý den týdne Osmý den týdne Josef Frais

Je to pekelně české... až je mi stydno, že jsme vážně takoví. Asi je autor poplatný minulému režimu, ale tím spíš si čtenář uvědomí, jaké to tehdy bylo.

05.05.2024 5 z 5

Adam stvořitel Adam stvořitel Karel Čapek

Skvělé. Bože, já toho Čapka miluju.

04.05.2024 5 z 5

Báby a dědkové Báby a dědkové Jindřich Šimon Baar

Miluju tyhle figurky z 19. století. Lidé chodili pěšky desítky kilometrů, mívali skutečný hlad, věčně jim šlo o život, složitě sháněli živobytí, žili život všemi smysly. Baar to umí skvěle popsat.

10.04.2024 5 z 5

Za divadlem kolem světa Za divadlem kolem světa Zdeněk Štěpánek

Jímavé čtení bez patosu. Až k nevíře, co může člověk prožít. Oproti tomu jsou úsměvné životní osudy současných herců.

03.04.2024 5 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

U nás v obchodě prodavačka taky okrádá a má k tomu zajímavou metodu: markuje občas věci dvakrát. S chutí to dělá cizím. Málokdo si toho všimne, zejména ti, co u obchodu jenom přibrzdí a pak jedou dál. A když se ozvete, prodavačka se dušuje, že to je omyl a okamžitě částku vrací :). S mnoha kamarády vyzkoušeno.

18.03.2024 5 z 5

Jmenuji se Balujev Jmenuji se Balujev Vadim Koževnikov

Aťsi je to budovatelské. Ti lidé skutečně dřeli. A napsané je to dobře.

16.03.2024 5 z 5

Ekonomie rodiny v proměnách času, institucí a hodnot Ekonomie rodiny v proměnách času, institucí a hodnot Lubomír Mlčoch

Jak zlikvidovat čtenářův zájem o dané téma nicneříkajícími šroubovanými větami.

10.03.2024 3 z 5

Zrcadlo pro Kristýnu Zrcadlo pro Kristýnu Ludmila Romportlová

Film podle téhle knihy není špatný. Nevím, nakolik se však liší od textu. Každopádně hlavní hrdinka je na zabití. Člověku ani není líto, že se zranila.

07.03.2024 4 z 5

Dům radostí Dům radostí Helena Šmahelová

Šmahelová je taková klidná a dobře popisná. Od prostoru po pocity v srdci. Od počátku bylo celkem jasné, jak kniha dopadne, přesto ten proces nebyl nezajímavý.

03.03.2024 5 z 5

Lotosové zajetí Lotosové zajetí Jiří Studený

Dobře poskládané myšlenky.

02.03.2024 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

"Musím strašit!" Vtipné.

21.02.2024 4 z 5

Etta a Otto a Russell a James Etta a Otto a Russell a James Emma Hooper

Ve dvaaosmdesáti je asi nutné splnit si přání.

01.02.2024 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Ve mně dříme věčné dítě, takže se mi nejvíce líbily popisy hradních komnat a strašidelných nekonečných palácových chodeb, zahrady a vůbec prostředí, v kterém princové vyrůstali. Už to samo o sobě je příšerně neosobní a vydrží v něm žít jen ten, kdo v sobě utluče spoustu emocí. K příběhu snad jen podotknu, že smrtí Diany se v Harrymu zkrátka cosi zaseklo a zůstal také věčným dvanáctiletým klukem, i když prošel vojenskou přípravou. Upřímně vůbec nepatřím k obdivovatelům královské rodiny a jejich manýrů, Kate je mi velmi nesympatická a její dcera jakbysmet. A ten nejmladší spratek co se věčně pošklebuje a všichni ho za to obdivují? No - nevím :). Snad jen malý budoucí král se mi jeví upřímně.

10.01.2024 3 z 5

Otec Kondelík a ženich Vejvara 1 + 2 Otec Kondelík a ženich Vejvara 1 + 2 Ignát Herrmann

Oh, jak já miluju tyhle knihy z předminulého století! Úcta k tatíčkům, poctivě vydělávajícím na chleba, matinky na nekonečné mateřské a dospívající dcerky stydlivě klopící očka před nápadníky v rukavičkách... Všeobecná zdvořilost. Proč to sakra zmizlo?!

08.01.2024 5 z 5

Československá vlastivěda. Díl II, Dějiny. Sv. 1, Osídlení čs. území do r. 1781 Československá vlastivěda. Díl II, Dějiny. Sv. 1, Osídlení čs. území do r. 1781 kolektiv autorů

Skvělá práce. Není poplatné době vzniku. Přehledné, srozumitelné, doplněné dobovými ilustracemi a fotografiemi.

08.01.2024 5 z 5

Na dosah ruky Na dosah ruky Václav Erben

Když pominu detektivní zápletku, tak je to vlastně hrozně smutné čtení. Nenápadný popis mezi řádky, jak po osmačtyřicátém lůza ve jménu revoluce likvidovala vše krásné a kvalitní.

02.01.2024 4 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Jako vždy, kdy se odhodlám přečíst si detektivku, se mi pletly postavy a nemohla jsem se srovnat s časoprostorem, ale nakonec jsem se jen nechávala unést nostalgickými vzpomínkami na dobu minulou, na lidi u vody, kluky s kytarami, stánky s občerstvením, párky a dřevěnými stoly politými pivem :). Kdo je vrah jsem netušila do chvíle, kdy autor napsal jeho jméno. Ani pak mi to nebylo moc jasné :) Ale popsané je to pěkně, o tom žádná.

30.12.2023 5 z 5

Pět bohů táhne přes moře Pět bohů táhne přes moře Bohumil Říha

Říha měl cit pro děti velké i malé, klobouk dolů. Tuhle knihu jsem viděla v dětství na poličce u mé starší sestry a odrazoval mě název, jelikož jsem myslela, že jde o literaturu faktu :). Až dnes jsem si ji jako trofej přinesla z knihobudky a s nostalgií přečetla. Kniha je plná zajímavých symbolů psaných mezi řádky.

22.10.2023 5 z 5

Hlava Upanišády Hlava Upanišády Pavel Brycz

Trochu úlet.

22.10.2023 3 z 5

Bílá paní Bílá paní Adolf Brabec

Až tady jsem si přečetla, v jaké období žil autor, a proto není kritika na místě :). Trochu červená knihovna.

17.10.2023 4 z 5