Pebra Pebra komentáře u knih

Pět bohů táhne přes moře Pět bohů táhne přes moře Bohumil Říha

Říha měl cit pro děti velké i malé, klobouk dolů. Tuhle knihu jsem viděla v dětství na poličce u mé starší sestry a odrazoval mě název, jelikož jsem myslela, že jde o literaturu faktu :). Až dnes jsem si ji jako trofej přinesla z knihobudky a s nostalgií přečetla. Kniha je plná zajímavých symbolů psaných mezi řádky.

22.10.2023 5 z 5

Hlava Upanišády Hlava Upanišády Pavel Brycz

Trochu úlet.

22.10.2023 3 z 5

Bílá paní Bílá paní Adolf Brabec

Až tady jsem si přečetla, v jaké období žil autor, a proto není kritika na místě :). Trochu červená knihovna.

17.10.2023 4 z 5

Smrt odpoledne Smrt odpoledne Ernest Hemingway

Tradiční představení autora fascinovalo a vypráví o všech zúčastněných s úctou, poctivě a se všemi detaily. Koho umírání býků, koní a lidí při španělské koridě děsí, ať knihu vynechá.

02.10.2023 4 z 5

Kluci, holky a Stodůlky 1 Kluci, holky a Stodůlky 1 Eva Bernardinová

Sice mě po letech překvapila ta nevraživost vůči Pražákům, ale v dětství mě to nezarazilo vůbec, a to jsem z Prahy. Takže je to asi správně :).

29.09.2023 5 z 5

Takový pěkný pár Takový pěkný pár Francis Scott Fitzgerald

Báječně popsané pochody myšlenek nejen dospívajících Američanů před sto lety. Kouzelná svobodná doba, kdy se hrál jazz, ragtime a kluci i holky chtěli být elegantní, zdvořilí a vzdělaní. Docela peklo, když si při čtení uvědomíte, co se tou dobou odehrávalo na druhé straně planety po vítězství velké říjnové revoluce.

17.09.2023 5 z 5

Pantáta Bezoušek Pantáta Bezoušek Karel Václav Rais

Po přečtení už je mi jasné mámino rčení směrem k tátovi: Ty se tváříš jak starej Bezoušek, když přijel do Prahy. :).

15.09.2023 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Moudrost indiánů jednoduše popisovaná ústy malého kluka. Nadčasové dílo.

11.09.2023 5 z 5

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Vždy mě fascinuje, jak se bohaté manželky hroutí, přičemž mají služku. :)

09.09.2023 5 z 5

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Ach, přiznávám, že jsem to četla kvůli zvědavosti, kdyže tam zazní hymna! Panenko skákavá, já si to spletla s Fidlovačkou! :)

05.09.2023 4 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Četla jsem ji opakovaně a už někdy ve dvanácti jsem se rozhodla, že také musím sepsat testament!

30.08.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Moudrý malý princ sděluje myšlenky, co se honily Exupérymu hlavou, když s letadlem ztroskotal na poušti. Obdivuhodné.

30.08.2023 4 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Nádhera. A znovu se mi potvrzuje, že chudé dětství formuje lidi k dobrému.

29.08.2023 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Všem těm dětem jsem záviděla báječnou pohodu, která z knihy čiší. Ale nikdy jsem nepochopila tu fintu s vypínačem na zdi! :)

26.08.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Nesmrtelná klasika, ať se to někomu líbí či ne.

25.08.2023 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Možná je dobré některé knihy poslouchat. Tahle je skvěle namluvená mladým Slovákem, který na youtube vystupuje jako Ondro. Toho pubertální mladíka vytvořil skvěle.

16.08.2023 5 z 5

Tam kde žijí divočiny Tam kde žijí divočiny Maurice Sendak

Kniha, kterou nemůžou hodnotit dospělí! Oslnila ale všechny děti, kterým jsem jim kdy četla a ukazovala. Děsivé obrázky je přitahují, i když se na ně dívají skrz prsty. Nemusí příběh zcela chápat, jde o to, aby si uvědomily, jak je jim dobře doma u maminky, kde žádné takové příšery nejsou. :)

10.08.2023 5 z 5

Loutkář Loutkář Jostein Gaarder

Další Gaarderův zajímavý nápad, ale je fakt že to tentokrát bylo tak zamotané, že jsem leccos nepochopila a ani neměla chuť se v tom zorientovat. Každopádně chodit na cizí pohřby, aby se člověk necítil osamělý, je dobře bizarní, a to jediné mě na knize pobavilo.

20.07.2023 3 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nejlepší je ta o noční košilce!!!

25.06.2023 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne