pavel.2 pavel.2 komentáře u knih

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Pana Stančíka mám ve velké oblibě dík jeho práci se slovy, fantazii, atmosféře. Andělí vejce jsou dobrá kniha, ale přijde mi, že trochu slabší než ostatní - zatímco třeba Mlýn na mumie je jedním slovem fantastická, tohle je klidnější a ne tak intenzivní.
V příběhu se prolínají dvě časové linie, z průběhu první a konce druhé světové války. Zřejmě dík tomu je příběh trochu temnější a ne tak lidsky živelný.
Nepovažujte to prosím za kritiku, kniha je výtečná, leč jiná než jiné knihy tohoto spisovatele (a navíc s trochu jakoby zbytečným koncem, řekl bych).

13.04.2020 4 z 5

Masky apokalypsy Masky apokalypsy Robert R. McCammon

Nedočteno, tak bez hvězdiček...
Ne že by se kniha četla špatně, je napínavá i zajímavá, ale odradil mě rozsah a hlavně mystika. U Kingova Svědectví (které tato kniha poněkud vykrádá, jen katastrofa je jiná) mi o dost větší tloušťka nevadila, ale tohle není až taková perla.
Postava Plížilky/Svaté a skupinky okolo ní mi není sympatická (a já se prostě potřebuju s hrdiny nějakým způsobem ztotožnit), naopak obr s malou Swan mi byli sympatičtí velmi (a právě nadpřirozené záležitosti spojené se Swan jsou právě tou hranicí mystiky, kterou bych byl ochoten akceptovat, na rozdíl od zlých měňavců, božských hlasů a zázračných kusů skla).
Mé doporučení je tedy prosté: pokud máte dost času na víc než 600 stran a ochotu snést v postapo literatuře zničehonic se zjevivší nadpřirozeno a boží zásahy, je to kniha pro vás. Dle mého autor píše dobře, atmosféra je pěkně temná...

28.01.2020

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Výtečné počtení. Petr Stančík je mistrem pera, s češtinou si pohrává jako básník, kniha je prodchnuta poetikou a zvláštní atmosférou, která je pro jeho knihy zřejmě typická.
Samotný příběh je nalinkován velmi podobně jako Mlýn na mumie, který mě také nadchnul. Čili jakási detektivka, prodchnutá opojením vším příjemným, co život člověku nabízí - sexem, jídlem, alkoholem a kulturou. A také Čechami a jistým svérázem lidstva, okořeněnou trochou mystiky a spiklenectví.
Proč tedy jen 3 hvězdičky? Jen kvůli existenci lepších děl, kdy 5 si jich zaslouží Victor Hugo a jeho Bídníci, a Mlýn na mumie se mi také líbil více, byl to pro mě tehdy jakýsi blesk z čistého nebe, originální, jedinečný. Zde se autor svým způsobem opakuje (ovšem to děla u všech svých knih i David Gemmell, a jsem za to rád). Takže jsou to skoro 4 hvězdičky a velmi příjemně strávený čas.

09.01.2020 3 z 5

Emma z umírajícího města Emma z umírajícího města Vladimír Šlechta

Šlechtu mám rád, tak jsem s chutí zhltnul i Emmu. Zatímco ostatní ale víckrát, tuto knihu jen jednou. Je to průměr, neurazí ani moc nenadchne, ale pro milovníky světa Oggerda a Goweryho by ji bylo škoda přehlédnout.
Ostatní co k tomu říct napsal trudoš.

05.01.2020 3 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Prozatím nedočteno. Jediné, co mě drží, je zvědavost kdo je vlastně Amy...
Jinak první část knihy (dávám 4 ****), s agenty FBI a příchodu apokalypsy, mě velmi bavila a nemohl jsem se od knihy odtrhnout.
Ale druhá půlka knihy je pro mě utrpením, hryžu si nehty nudou a otáčím stránku za stránkou, doufajíc že se bude dít něco důležitého.
Takže po necelých 400 stranách dočasně odkládám (s hodnocením odpovídající spíše druhé části knihy) a jdu si spravit chuť povídkami A.C. Clarka...
No, po odchodu z Kolonie se děj na chvíli trochu vypjal k tomu mě zaujmout, ale jen na chvíli. Takže odkládám definitivně, do vypuknutí apokalypsy jako velmi příjemné počtení, a budoucnost jako absolutní ztráta času.

26.12.2019 1 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Předpokládal jsem postapo, dostal jsem spíš romanci v pokřiveném světě budoucnosti... Přiznám se, že na to jsem neměl zrovna náladu, přesto se kniha četla dobře - postavy jsou vykreslené poměrně hezky děj a reálie také. Co mi ale chybělo je hlubší popis některých událostí, ale to je prostě dáno zaměřením knihy spíše na mezilidské vztahy než na popis příčin úpadku lidstva (ale radost jsem z toho prostě neměl). Z mého pohledu tedy nic moc extra, ale nejedná se o vyloženě zabitý čas...
SPOILER: pár věcí mi nedává logiku - když má dík internátní výchově praktická každá žena vypálené vaječníky, tak jak pomůže v záchraně lidstva zastavení distribuce narkotik? To vyhyne tak jako tak...

22.12.2019 3 z 5

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Nadšen zdejším vysokým hodnocením jsem se do této knihy pustil s očekáváním něčeho ve stylu Světová válka Z. Což odpovídá, psáno je to v podobném stylu deníku, i když autor je jen jeden. Ale nadšení se u mě nekonalo - je to dobře napsané, ale nakopnutý očekáváním jsem se nakonec spíš trochu nudil... I tak ale jako plus přiznávám dobrý a (na poměry žánru) uvěřitelný příběh, logických chyb ani špatného překladu jsem si nevšiml, příběh odsýpá a hrdinům prostě fandíte. Ale jestli budu číst i pokračování ještě nevím, záleží co se dočtu ve zdejších recenzích :-)

19.12.2019 3 z 5

Ve stínu apokalypsy Ve stínu apokalypsy * antologie

Nedočteno, zklamán jsem chtěl odložit, ale s ohledem na zdejší vysoké hodnocení jsem se ale rozhodl pokračovat... Tak se mi zdá, jestli autoři nedostali omezení na třeba 10 normostran - některé povídky jsou výseky, jiné zase směs šotů... Takže některé povídky vypadají nadějně, ale jsou useknuté (což mě štve), jinými se zase proběhne tak rychle, že přes zajímavý nápad nebo atmosféru jsou pak o ničem (a to mě taky štve).

Devět životů - 0*, připomíná mi zadání školní slohové práce na téma kočky, 1. světová válka a mýty a nějak to smotejte dohromady.

Pro pár krys šel bych světa kraj - 5*, dost jsem se pobavil. Napsáno chytlavě a vtipně.

Křižáci jdou do nebe - 1*, tak nějak v podobném stylu jako první povídka. Aspoň to není tak rozsekané, možná by mě to chytlo víc kdyby to bylo postapo a ne fiktivní historie

Muž, který psal dopisy - 2*, celkem zajímavá zápletka a místo, ale nic se z toho nezrodilo.

Nemesis - 5*, dobrá atmosféra, příběh se krásně posouvá, závěr jak má být

Čtyři králové - 3*, četlo se to dobře, ale vcelku o ničem: skupina lidí doručuje balík, musí přeplavat Vltavu, k tomu pár záporáků, zranění a konec. Jako by někdo vzal román, z něj kapitolu 4, tu pojmenoval a vydával za povídku... V ČR se To stalo, teď je Praha skomírajícím městem ruin, a tečka. Trochu málo...

21.05.2019 1 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Enderův stín, Fazolek, je podle mě asi nejlepší knihou v rámci knih okolo Endera.
Zejména začátek knihy, kdy si Fazolek už jako batole dokáže poradit v těžkých situacích, je velmi poutavá. Jeho putování až do Bitevní školy je také strhující.
Jednoznačná čtenářská povinnost pro všechny milovníky dobrých příběhů :-)

28.02.2019 4 z 5

Alej prokletí Alej prokletí Roger Zelazny

Alej prokletí je dobrá povídka, nalákala mě proto, ze Zelazny je můj dost oblíbený autor. Hlavní hrdina je psychopat motorkář, žijící v opravdu tvrdém světě - obydlí jsou opevněná ani ne tak kvůli nestvůrám, jako kvůli nevyzpytatelné atmosféře ap.
Příběh je jednoduchý, dovést zásilku léků. Jenže doprava čehokoli na delší vzdálenost je smrtelně nebezpečná a nikdo jiný, než schopný zločinec nemající jinou možnost, by se do ní s kapkou pudu sebezáchovy nepustil...
Takže kniha je dobrodružnou cestou po totálně šíleném světě - a čte se dobře. Žádné vysvětlování záhad, žádné hluboké charaktery... prostě jen akční počtení.

25.02.2019 3 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Velmi dobré čtení: Poutníci ke Štírovi dál pokračují ve své pouti, zároveň se stupňuje napětí v celém obydleném vesmíru Hegemonie člověka. Postupně se vysvětlují mnohé velké záhady a lidstvo zjišťuje, že jde úplně o všechno...
Napsáno skvěle, místy jsem nebyl nadšen z poezie (obvykle přeskakována), trochu mi vadilo připomínání uplynulého děje (a to nejen z předchozí knihy, ale i toho, co se stalo před pár kapitolami). Ale to jsou tak jediné malé mínusy. Atmosféru to má skvělou a moc jsem se bavil, "jen" 4 hvězdičky dávám proto, že 5 si šetřím pro výjimečná díla a dal jsem je předchozímu dílu, takže celkově 90%.

13.02.2019 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Rodinná dovolená, která se postupně mění v temné psycho. A film podle Osvícení natočený je neméně dobrý, řekl bych.

Temná věž Temná věž Stephen King

Závěrečný díl, kterým se cyklus o Pistolníkovi uzavírá. Je to moc dobré počteníčko, ale ten závěr asi Stephen King nikdy v plánu neměl tak tam asi hodil aspoň nějaký trochu smysluplný. To je asi jediná kritika, jinak ale skvělý cyklus a díky za něj.

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Dobrá akce a hodně prvků "reálného" světa. Od tohoto dílu Temné věže se není snadné odtrhnout :-)

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Tento první díl skvělý, ty ostatní pro mě byly ztráta času.

16.01.2019 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Mám rád postapo tematiku, proto jsem si tuhle knihu přečetl. Ale nudila mě, namísto očekávaného příběhu o protloukání se poničeným světem a jeho popisy a hledání příčin, je v knize spíše sociální tématika - komunikace a rozkoly mezi přeživšími. Takže pro mě nuda.

16.01.2019 3 z 5

Memento Memento Radek John

Velice mi vadilo všelijaké skákání a pokračování dějů jako odprostřed. Špatný způsob psaní, takový chaotický.
Bylo to tak rušivé, že ani potenciálně zajímavý obsah to pro mě nemohl zachránit.

02.04.2024 2 z 5

Pobryndané spisy Pobryndané spisy Charles Bukowski

Tohle nehodnotím, protože odkládám... Bukowskiho mám v mimořádné oblibě, ale co jsem s tímto začal, tak jsem se neprokousal k něčemu, co by se mi četlo dobře a s chutí. A čekat jestli na straně 200 bude něco skvělého se mi nechce. Rozhodně třeba Všechny řitě... které jsou hodnoceny o něco hůř než toto, se mi zdají být o řád lepší.

24.03.2023

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Za mě super, psát něco jiného než DarthElle níže by bylo plýtváním slov :-)

26.11.2022 3 z 5

Smrtonoš Smrtonoš David Gemmell

"Pche! Kéž bych dostal zlatej raq pokaždý, když mi někdo řekl, že je nějakej chlap silnější nebo rychlejší nebo lepší nebo nebezpečnější. A kde jsou teď?"
"No, starý brachu, většinou jsou mrtví, zabils je při tom svém nekonečném pátrání po tom, co je dobré a čisté a správné."

Opět skvělé počtení, a jako obvykle alespoň s jedním vtípkem, jak má David Gemmell ve zvyku. Osvědčená klasika hrdinské fantasy.

22.04.2022 4 z 5