Paulika Paulika komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Osudy Marie-Laure a Wernera mi byly behem cteni nejak ukradeny. Kniha je asi tak ze 75% vcelku nudna a rozvlacna. Az ke konci dochazi k jistemu napeti a pohlceni do deje. Autor extenzivne pouziva sama prirovnani k navozeni melancholicke nalady a nostalgie, coz pusobi dosti levne. Knihu jsem cetl ctvrt roku, pac me vubec nevtahla a mezitim jsem precetl dve dalsi zabavnejsi knihy. Nutil jsem se k dalsi cetbe, coz se mi moc u knih nestava, ale chci docist vsechny knihy, ktere rozectu, az do konce. Knihu jsem cetl v originale, tak nemohu hodnotit preklad - mozna preklad do CJ knihu o neco vice zhodnoti. Dal jsem na pozitvni recenze, Pulitzerovu cenu a komentare; priste si dam vetsi pozor.

08.01.2016 2 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Ale jo, uslo to. Lepsi prumer. Z tech tri posledne vydanych severskych krimi (Lagercrantz - Divka v pavouci sity, Lars Kepler - Stalker) asi nejlepsi. Obcas dost nahod a obcas nejake to klise, ale jinak vcelku uveritelne a stravitelne.

23.10.2015 4 z 5

Marie Antoinetta: Strmý pád Marie Antoinetta: Strmý pád Juliet Grey

Cela trilogie je velice dobre napsana a opravdu drzi ctenare prikovaneho ke knize. Atmosfera je jedinecna a ctenar je zcela pohlcen onou dobou, at uz u dvora, ci pozdeji ve vezeni. Libila se mi objektivnost autorky, i kdyz sama skromne priznava v dodatku knihy, ze je to fikce. Behem cteni jsem udalosti konzultoval predevsim s Wikipedii a musim uznat, ze autorka byla velice pecliva. Kniha by si urcite zaslouzila obrazovou dokumentaci, portretu z one doby s vetsinou dejovych postav existuji (ale asi problem s pravy) a ctenar by si udelal i obrazovy dojem tvari postav. Jen obrazu MA v urcitych zivotnich cyklech je plno. Stejne mapka uteku kralovske rodiny a prip. mapka mesta Parize z one doby s vyznacenymi hlavnimi dejovymi budovami. Proto opet doporucuji wiki prip. Google. Hodne me zaujala kruta doba z obdobi 1789-1793 - doby revoluce, kdy "pozirala i sve vlastni deti" a nemohl jsem se ubranit srovnani s alegorickou knihou Farma zvirat od Orwella.

16.10.2015 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Tak jsem vcera knihu precetl, ale nejak extra super dupr cupr se mi nezdala. Takovy prumer. Cetl jsem i predesle dily od SL a ty se mi zdaji o maly fousek lepsi.
Stvalo me, ze Lizbeth je takovej neprustrelnej Aljosa, Mikael je zase od zacatku do konce frustrovanej, vsichni jsou strasne moc vycerpani a unaveni atd. Bylo tam plno jinych nelogicnosti a klise. Konec na muj vkus hodne sladkej. Kniha je ale jinak dobre marketingove zmaknuta - konec vola po pokracovani, coz bude, podle me, do roka hotove. DL a jeho vydavatel si z toho muzou udelat zlatej dul, tak jak Rowlingova z Harryho Pottera.
Velky plus si autor zaslouzi za reserse ohledne zabezpeceni IT, matematiky a astrofyziky a dobre zakomponovani do samotneho pribehu. Obcas nejake vyjadreni Lisbeth o cernych dirach a o hackovani serveru je naivni az usmevne, ale je to vse fikce a ma to pobavit a tak to ma ctenar brat. Za me 3 hvezdy.

04.09.2015 3 z 5

Einsteinova krev Einsteinova krev Philip Sington

Velmi pekna kniha. Dobre se mi cetla. Kniha je vicevrstevnejsi a vyzaduje vice soustredeni a tim ctenare odmeni pohlcujici atmosferou. S predeslych nazoru ctenaru jsem ke knize pristupoval s odstupem, ale nakonec si me ziskala. Kniha opravdu nevynika popisem akcnich scen, ale jedna se spise o psychologickou baladu. Skvely popis atmosfery mezivalecneho Berlina vcetne strachu z nastupujiciho nacismu v nemeckem obyvatelstvu. Uveritelne realie. Popsane i socialni vztahy a tehdejsi mezilidske vztahy. Nadherne propletena fikce se skutecnostmi kolem Alberta Eisteina a jeho prvni rodiny. Zajimalo by me, jestli byl opravdu takovy, jak je v knize popisovan (asi budouci cetba jeho zivotopisu). Za me plny pocet hvezd!

31.08.2015 5 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Tahle se Vondruskovi povedla. Dobre vystavene, prehledne, da se dedukovat, kdo je zlocincem. Hvezda dolu za obcasne nelogicnosti.

25.08.2015 4 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Jedna z tech nepovedenejsich. Totalne prekombinovane a konec usekly. Zdalo se mi, ze je to az moc pritazene za vlasy. Predesla kniha "Dabluv sluha" je o nekolik trid vyse.

25.08.2015 2 z 5

Velký švindl: Krymská válka 1853-1855 Velký švindl: Krymská válka 1853-1855 Václav Králíček

Kniha popisuje docela vycerpavajicim zpusobem valku na Krymu od uplneho prvopocatku (kdy se valcici strany jeste mely v oblibe) az po konec a nasledne roky po valce. Popisuje ne jen samotny konflikt na Krymu, ale i v celem Cernem mori, na Baltu, na vzdalene Kamcatce (Petropavlovsk). Autor se snazi priblizit atmosferu na bojisti, komunikaci mezi veliteli, popsat ocividne chyby velitelu (ne jen ty, kdy je po bitve kazdy general), zasobovani, logistiku, zdravotnictvi, zkratka vse, co k ozbrojenemu konfliku patri. Dobre popsane bitvy, jak namorni, tak pozemni. Obcas je i popsana technika zbrani a lodi, ale tady mohl autor vice pritlacit. Zajimavy je i zaver knihy, kdy je vyhodnocen tristni vysledek valky pro vsechny zucastnene (az na Sardinii, ktera vyvazla nejlip a podle meho nazoru byla vitezem). Pekny popis i ekonomickeho dopadu na svetovych burzach te doby.
Nedostaky knihy jsou ve skromne mapove dokumentaci. Moc mi chybely mapky, schemata bitev, rozestaveni vojsk, jejich smer utoku. Bohuzel ani mapa Cereho more, Baltu s dulezitymi opernymi body v knize nejsou (vse jsem si vyhledaval na Google mapach). Jedina mapka je na konci knihy k bitve u Sevastopolu, bohuzel ne plne vycerpavajici vzhledem k textu. V textu jsou sice popsany utoky na delove baterie číslo 5, 6 apod., ale jeden obrazek vice napovi nez tisice slov.
Jinak se mi kniha cetla dobre (cteno v elektronicke podobe), stravil jsem s ni cca 2 tydny.

08.06.2015 4 z 5

Ano, kniha je dost pritazena za vlasy, ale Michel-RD5692 si musi uvedomit, ze kniha je psana pro nactilete, kteri jsou v puberte a potrebuji se stale s nekym ztotoznovat (obzvalst u Americanu). A to jim Katniss, Peeta, Hurikan, Cinna a spol. plne poskytuji - jsou proste cool. Tak je pojata i stylistika knihy. Jednoduse napsano, s jasnymi rozhodnutimi, kratsi vety a jasny kladas a zapornak. Logika veci zde hraje take druhoradou roli. Holt, neni to Tolstoj. Proste, kniha uzce miri na jisty typ ctenare a je to treba vzit v uvahu. Pokud bych byl o nejaky patek mladsi, taky bych tu knihu bral asi trochu jinak. Jinak za me prumer.

27.05.2015 3 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Z Vondruskovi literatury je tato kniha asi zatim to nejlepsi, co napsal. Dodavam i vedle Premyslovske epopeje, ktera se mi take moc libila. Bohuzel nejsem historik, abych potvrdil erudovanost autora, ale zda se, ze i tento aspekt neni osizen. Je mi jasne, ze z te doby neexistuje moc duveryhodnych historickych zdroju a autor musel mlhava mista preklenout nejakym pribehem a o Vratislavovych pocitech nemluve.

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Za me je absolutni jednicka "Nadany zak", pak "Telo" a "Vykoupeni z veznice Shawshank". "Dychaci metoda" je totalni odpad.

27.05.2015 4 z 5

Encyklopedie parních lodí (1798–2007) Encyklopedie parních lodí (1798–2007) Chris Chant

Knihu jsem koupil svym detem, ale prvnim ctenarem jsem byl ja ;-) Kniha me absolutne pohltila. Obzvlaste parniky z prelomu 19. a 20. stoleti. Skvele ilustrace. Uvital bych vice technickych detailu, prurezy lodi, strojoven.

Titanic: Nikdo nechtěl uvěřit Titanic: Nikdo nechtěl uvěřit Václav Králíček

Velice ctiva kniha. Kompletni popis prubehu one osudne noci. Skvele uvedeni do kontextu a realii tehdejsi doby jako napr. platy namorniku, socialni deleni spolecnosti, zavody o rychlejisi lode, atd. Moc poucne. Knihu jsem si opravdu uzil. Skvela i obrazova dokumentace. Kdysi jsem cetl knihu "Titanic" od M. Hubacka a zdaji se mi obe na stejne urovni. Tato je ovsem novejsi tzn. i s novejsimi poznatky.

27.05.2015 5 z 5

Chytit tygra za ocas Chytit tygra za ocas James Hadley Chase (p)

Skvela kniha, temer klasika. Vyborne napsane se skvelym spadem. Jedna z nejlepsich ganstrovek. Chase, Chandler, McBain jsou kingove brakove literatury se vsim vsudy ;-)

Vesmír v tweetech Vesmír v tweetech Marcus Chown

Knihu jsem zacal cist, ale jeji format me vubec nezaujal. Nedocetl jsem a ani se nebudu vracet.

27.05.2015

Musíme si promluvit o Kelvinovi Musíme si promluvit o Kelvinovi Marcus Chown

V knize brakuje sam sebe a temer opisuje svoji knihu: "Kvantová teorie nikoho nezabije". Nechapu, delat znovu recyklat z toho, co uz napsal?!

Kvantová teorie nikoho nezabije Kvantová teorie nikoho nezabije Marcus Chown

Autor se snazi ozrejmit to, co se pred nim snazili S. Hawking, B. Greene, Thorne, ale moc se mu to nedari a na jejich latku nedosahuje. Zkuste spise tyto tri autory (jejich knihy jsou i s obrazky ;-)

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

V Nemecku tato kniha obsazovala prvni pricky v ctenosti, ale u me zase tak nezafungovala. Autor mel skvelou ideu, bouzel jeji potencial zustal temer nevycerpan. Mela to byt humorna kniha, ale ja se teda moc nesmal - zkratka to nebylo nejak komicky, ale spise nudny. Tou hlavni osobou nemusi byt ani tak Hitler, ale jakykoliv clovek, ktery se prenese z roku 1945 do nasi doby a seznamuje se s vydobytky moderni doby. Kladne hodnotim grafiku na titulni strane knihy.

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Kniha me ze zacatku velice nadchla. Autoruv zvlastni zpusob popisu hlavniho hrdiny u me doposud nevideny. Autor svym hrdinou temer opovrhuje a obcas se mu i vysmiva. Grenouille pusobi tak zapsklym, odpornym dojmem, ktery nesnese ani slitovani. Je to odporne kliste, ktere se prisaje a parazituje.
Jinak pribeh je take zajimavy. Naucil jsem se i novy termin: "olfaktoricky" ;-). Bohuzel, ale ten konec je totalne idiotsky a jako by napsany narychlo v kreci. Kroutil jsem nad tou zbytecnou, az groteskni, morbidnosti hlavou a zkazilo mi tak dojem z cele knihy. Snazil jsem se v tom najit nejaky jinotaj, metaforu, symbol, ale usoudil jsem, ze to byl asi jen casovy natlak nakladatele na autora. Skoda.

27.05.2015 4 z 5

Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Lion Feuchtwanger

Kniha se mi docela libila jako historicke ctivo. Zajimave je, jak autor hlavni hrdinku stale dokola shazuje a popisuje jeji ohavnost a prirovnava ji k ropuse, jako on sam by ji opovrhoval. Styl psani mi hodne pripomina Parfem - pribeh vraha od Suskinda.