Paulhunterspet Paulhunterspet komentáře u knih

Mýtus o věčném návratu Mýtus o věčném návratu Mircea Eliade

Z pozice laika byla tato drobná esej skvělým výkladem duchovní existence člověka. Podáno s grácií a jazykově lehce přístupné, takže je opravdu zážitek ji dostat do rukou. Vřele doporučuji.

02.04.2012 5 z 5

Intelektuálové ve středověku Intelektuálové ve středověku Jacques Le Goff

Na svůj malý rozsah vynikající a podrobná sonda do světa středověkého intelektuála, proměněného do raných základů humanisty. V rámci povinné četby hodnotím velmi kladně.

26.03.2012 5 z 5

Hodina slávy Hodina slávy Bryan Lee O’Malley

Velkolepé finále Scottí slávy? Myslím, že se to tak opravdu dá říct. V první chvíli nejspíš zažijete lehké zklamání, ale na druhou stranu, na tenhle okamžik čekáme už od prvního dílu. Chválím :)

18.03.2012 4 z 5

Proti celému vesmíru Proti celému vesmíru Bryan Lee O’Malley

Pro mě zatím nejslabší díl série. Ale Scott pod svůj standard klesnout stejně nemůže ;)

03.03.2012 3 z 5

Slovník biblické ikonografie Slovník biblické ikonografie Jan Royt

Skutečně výborná a účelně zpracovaná pomůcka, nicméně doporučuji kombinovat i s Hallem a Rulíškem pro objektivní ikonografický rozhled.

06.01.2012 5 z 5

Legenda aurea Legenda aurea Jacobus de Voragine

Těžko hodnotit či přiblížit knihu, která pojednává o duchovnu. Nicméně jako učební pomůcka je výborná a jsem s ní naprosto spokojena, neboť jazyk není překážkou, naopak. Mohu jen doporučit pro každého, kdo chce čtivé příběhy, které ho obohatí po historické a kulturní stránce.

02.01.2012 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Nemůžu říct, že jsem zklamaná. Ale ani nadšená. Toto Absolutno ve mně zanechalo velmi málo, paradoxně mělo udělat opak. Možná nejsem sžitá s tímto druhem osekaných kapitol, a velmi záleží i na rozpoložení. Sledovat jednotlivé fejetony by byla hned jiná káva, v románu už tak dobře nefungují. Ale jak se dočítám pod sebou, jedná se o páně Čapkovu prvotinu, a to rozhodně zdařilou. Někdy zkrátka musí forma ustoupit obsahu.
Konec konců, já si vážím pana Čapka i jako proroka, protože "největší víra by byla věřit v lidi."

26.09.2011 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Zatím jsem se nesetkala s příběhem a s hrdinou, který by dokázal uhranout dvě odlišné skupiny lidí, a to malé děti a dospělé. Oba protipóly dostaly možnost být na pár hodin unesené neuvěřitelně silným a překrásným charakterem Malého prince, a já už si prošla oběma. Milovala jsem pohádku jako malý špunt a dnes jí miluju o to víc, když jí vidím z pohledu ostříleného pilota, ale nezapomínám ji vidět očima dětské naivity. Malý princ byl, je a zůstane moje láska, pro kterou nepřestanu plakat, když nás po všech dobrodružstvích opouští za svou milovanou růží...

14.08.2011 5 z 5

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Tohle bylo moje druhé setkání s panem Márquezem, první ohlásil Pohřeb Velké matky. Nadmíru mě potěšil svou vypravěčskou dovedností a schopností zachytit do pár řádků až naturalistický pohled na zkrouceniny lidské společnosti. Pravda je, že ač je příběh i na naše poměry lehce morbidní, nechybí tu těžká satira při poukazování na zbytečné chyby, kterých se dopustili druzí. Kniha plyne velmi rychle, takže nám neuniknou ani maličkosti a sami máme čas přemýšlet nad údělem celého prapodivného případu, který se nám tu rýsuje. Musím velmi pochválit, protože mě navnadila na další díla.

12.08.2011 4 z 5

Na cestě: Rukopisný svitek Na cestě: Rukopisný svitek Jack Kerouac

"Pak se domů vrátil chudák Bill ve svým texaským ševráku a zjistil, že se mu do domu nabourala banda cvoků."

Ano, přesně tak, nenormálnější hrdiny by svět pohledal. Myslím, že četba nutí k tomu se neustále zamýšlet, jestli v danou chvíli souhlasíte s počínáním této uřícené a praštěné sebranky. Moje sympatie se na hony vzdalovaly od Jacka k Nealovi a naopak, podle toho, kdo z nich začal bláznit víc. Asi vnitřně nesouhlasím s flákáním se s pár šupy v kapse po své rodné zemi. Četba se mi tak dost táhla a oba hlavní aktéři mi začínali zmatkovat, opakovat se a nevěděla jsem, jestli po nich vůbec chci, aby se dobrali cíle. Jejich vzácné a jedinečné "TO" by se nejspíš nepodařilo najít nikomu, ale směřujeme k němu všichni a hledáme ho. Možná "TO" nikdy nemáme najít, proto všechny naše cesty jsou samy o sobě posláním i cílem zároveň.

S odstupem času mi dochází, že co mi bylo na začátku nesympatické a nudné, změnilo se v atraktivní pohled na svobodu duše i těla. Dostanete se jim pod kůži hlavě díky Jackově milované hudbě a vytouženém ráji ve Spojených státech mexických. Takže se nenechte odradit sáhodlouhou učeneckou předmluvou. "TO" totiž může být na dosah a pořádně se s vámi rozjede...

26.07.2011 4 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Myslím, že hodnotit hry v této podobě často zkresluje, především anti-divadlo. Godot by na mě nezapůsobil dobře, ale hlavně, že na prknech fungoval výborně. Nevadí mi přehnaná nedějovost, ani dětinskost. Koneckonců, kam by se čekající a mrzutý pár měl taky dějově posouvat? Didi a Gogo si na nic nehrají, nemají kam se vyvinout, a přitom dokáží skvěle pobavit. Pro mě tu rozhodně nadčasovost někde vězí...

28.06.2011 5 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Přestože jsem se nejprve dostala k filmu, tohoto pořadí nelituju. O to víc oceňuju širší souvislosti a jsem ráda, co se mi dostalo pod ruku. Zjistila jsem, že film ve mě nezanechal (kromě starého známého Boba Dylana) vůbec nic, kniha však naplnila až po okraj. Ač těžký laik, scénář musím nadšeně obdivovat. Přirostla mi k srdci i kresba, která nejspíš moc lidí nenadchla. Nechápu ale proč, protože dokáže vtáhnout a ukotvit člověka na místě, které se jí zamane. Když se do práce pustí tak šikovný pár, šlape to.. inu, jako hodinky. Velké, přesložité a monstrózní hodinky. ;)

25.06.2011 5 z 5

Jako pára nad Texasem Jako pára nad Texasem Garth Ennis

Dá se říct, že myšlenka, kdy moc všemohoucí sbalí svých pár švestek díky kazateli ze zaplivaných pajzlů, je svým způsobem perfektní. Charakter jí však kazí jedna jediná postava, která je z mého pohledu nadbytečná a je to právě Cassidy. Nebýt jeho krvelačných choutek, měl by Preacher jasné poselství. Nicméně, stojí za to.

25.06.2011 4 z 5

Kazatel #1: Předehra pro mrtvé Kazatel #1: Předehra pro mrtvé Min-Woo Hyung

Nevýslovně jsem se těšila na předlohu zfilmované verze, která bohužel od režiséra lehce utrpěla. Naneštěstí jsem zjistila, že se koná lehké zklamání. Měla jsem to dočinění s naprosto odlišným pojetím myšlenky o bandě z horoucích pekel, kosených strážcem božího zákona. Nápad za pět hvězdiček, zpracování kresby za pět, údernost frází za dvě, líčení příběhu za tři. Nakonec zanechal příjemný dojem, ale žádný velký zážitek. Už chápu, proč nevyjdou další díly, nicméně dočtu ságu alespoň elektronicky. Třeba má pro nás kazatel údernější bohoslužbu...

21.06.2011 3 z 5

Plešatá zpěvačka / Židle Plešatá zpěvačka / Židle Eugène Ionesco

Sama o sobě je Zpěvačka geniální, ale ožívá až v divadle. Při čtení jsem ji vnímala jako perfektní předlohu, dobří herci jí však vtisknou duši a jevištní dialogy šité na míru jí dají ten správný říz. Dá se říct, že je to pořádná rána pro každého, kdo se snaží o nemožné - pochopit smysl věcí minulých i příštích :) Společně s Židlí hodnotím jako pravé šperky.

28.05.2011 4 z 5

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Po přečtení musím obdivovat, jak se dokázal poměrně poeticky shrnout ve svém novém albu refrénem "Everyone Will Come To My Funeral To Make Sure That I Stay Dead". Podle mého to tak skutečně bude jako dost velké zadostiučinění po tak bouřlivém životě. Ale naštěstí to vypadá, že stejně jako on si jeho hudba prošla svou uřvanou pubertou a na posledních albech se začíná zklidňovat, muzikálnět a dokazuje, že přece jen umí zpívat tak, až to dokáže chytit za srdce. Začínám si ho vážit mnohem více právě jako muzikanta, když ukázal, že je taky pouze člověk, což prozrazuje i tahle kniha, takže si určitě zaslouží své rozhřešení... Ale kdo ví, "They Said That Hell's Not Hot"...

17.04.2011 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Musím se přiznat, že jsem se velmi těšila a jsem trochu zklamaná. Příběh i jazyk je příjemný, ale popis mě nedokázal vtáhnout. Takže pro mě je to hezký kousek, ke ktrému se však už nemusím vracet.

28.03.2011 3 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Vtipné a plné náboje nadčasovosti, takže jsem byla naprosto spokojená. Kritika společnosti formou satiry je nejlepší způsob, jak otevírat oči.

28.03.2011 4 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Můj šálek to nebude, nicméně výborně čtivé a téma odlehčené a místy úsměvné. Myslím, že najde řadu nadšenců, mě však nenadchl, ani neurazil.

28.03.2011 3 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Zatím jeden z nejlepších kousků, co se dostal pod ruku. Výborně čtivé a okouzlující vtipem. Maličký zásah deus ex machina ke konci mě trochu nemile překvapil, proto dávám 4 z 5. Doporučuji :)

15.03.2011 4 z 5