Paulhunterspet Paulhunterspet komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Přes odpor k tomuto tématu jsem vydržela první desítky stránek a opravdu se vyplatilo, protože takto bravurně a do nejmenších podrobností popsaná totalitní společnost je opravdu mistrovské dílo. Kniha Bratrstva vysvětluje chod společnosti a ideálů tak skvěle, že zapomenete na chvíli, kde vlastně žijete. Pro svou vlastní bezpečnost není dobré tvrdit, že dvě a dvě jsou čtyři, co když se zrovna požaduje tři či pět?

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Po přečtení musím obdivovat, jak se dokázal poměrně poeticky shrnout ve svém novém albu refrénem "Everyone Will Come To My Funeral To Make Sure That I Stay Dead". Podle mého to tak skutečně bude jako dost velké zadostiučinění po tak bouřlivém životě. Ale naštěstí to vypadá, že stejně jako on si jeho hudba prošla svou uřvanou pubertou a na posledních albech se začíná zklidňovat, muzikálnět a dokazuje, že přece jen umí zpívat tak, až to dokáže chytit za srdce. Začínám si ho vážit mnohem více právě jako muzikanta, když ukázal, že je taky pouze člověk, což prozrazuje i tahle kniha, takže si určitě zaslouží své rozhřešení... Ale kdo ví, "They Said That Hell's Not Hot"...

17.04.2011 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Nádraží Perdido jsem do poloviny rozečetla a kvůli nedostatku času jsem se k němu vrátila až po dlouhé době. Nicméně i přesto (nebo možná právě proto) to byla pořádná jízda. Jsem nadšená, v rozpacích, podrážděná i spokojená. Velmi zvláštní mísení pocitů, ale do takto laděného světa se to myslím perfektně hodí.

Prvních pár kapitol bych asi popsala jako vstupní test - pokud akceptujete a přivyknete tónu, novinkám a ražení celého vyprávění, pak máte před sebou rozsáhlý a nádherný svět, který vás bude neskutečně bavit. Já jsem velmi rychle celý ten paškál neuvěřitelně zvláštních ras, vynálezů a zákonitostí přijala jako novou a "normální" realitu.
A na rozdíl od většiny kritických komentářů, já si zdlouhavou popisnost užívala - zdálo se mi, že mi to pomáhá vstřebat dějové linky a udržovat mě ve větším napětí.

Nemám k čemu bych Nádraží Perdido přirovnala, protože jsem zatím nic podobného nikdy "nezažila". To říkám proto, že jsem možná poprvné knihu žila, ne pouze četla.
A za to dávám i tu poslední pátou hvězdu - je to vzácnost, kterou můžu všem doporučit.

11.04.2014 5 z 5

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Neil Gaiman

"Byl jsem nervózní z toho, jak mi ležel na klíně. Měli jsme ho dát do kufru."

"V kufru už něco mám."

05.11.2013 4 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Když jsem začala číst, napadaly mě úžasné pasáže a trefná přirovnání, kterými pak tento mástpís popíšu. Dočetla jsem poslední stránku a cítím v hlavě naprosté prázdno. Sandman mi vzal dech, smysluplné uvažování a mou milovanou slovní zásobu jakbysmet (hmm nakonec docela trefné úsloví).

P.S.: Děkuji, že jsem se mohla po tak dlouhé době dobře vyspat bez těch odporných nočních můr.

29.09.2013 4 z 5

Na cestě: Rukopisný svitek Na cestě: Rukopisný svitek Jack Kerouac

"Pak se domů vrátil chudák Bill ve svým texaským ševráku a zjistil, že se mu do domu nabourala banda cvoků."

Ano, přesně tak, nenormálnější hrdiny by svět pohledal. Myslím, že četba nutí k tomu se neustále zamýšlet, jestli v danou chvíli souhlasíte s počínáním této uřícené a praštěné sebranky. Moje sympatie se na hony vzdalovaly od Jacka k Nealovi a naopak, podle toho, kdo z nich začal bláznit víc. Asi vnitřně nesouhlasím s flákáním se s pár šupy v kapse po své rodné zemi. Četba se mi tak dost táhla a oba hlavní aktéři mi začínali zmatkovat, opakovat se a nevěděla jsem, jestli po nich vůbec chci, aby se dobrali cíle. Jejich vzácné a jedinečné "TO" by se nejspíš nepodařilo najít nikomu, ale směřujeme k němu všichni a hledáme ho. Možná "TO" nikdy nemáme najít, proto všechny naše cesty jsou samy o sobě posláním i cílem zároveň.

S odstupem času mi dochází, že co mi bylo na začátku nesympatické a nudné, změnilo se v atraktivní pohled na svobodu duše i těla. Dostanete se jim pod kůži hlavě díky Jackově milované hudbě a vytouženém ráji ve Spojených státech mexických. Takže se nenechte odradit sáhodlouhou učeneckou předmluvou. "TO" totiž může být na dosah a pořádně se s vámi rozjede...

26.07.2011 4 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Přestože jsem se nejprve dostala k filmu, tohoto pořadí nelituju. O to víc oceňuju širší souvislosti a jsem ráda, co se mi dostalo pod ruku. Zjistila jsem, že film ve mě nezanechal (kromě starého známého Boba Dylana) vůbec nic, kniha však naplnila až po okraj. Ač těžký laik, scénář musím nadšeně obdivovat. Přirostla mi k srdci i kresba, která nejspíš moc lidí nenadchla. Nechápu ale proč, protože dokáže vtáhnout a ukotvit člověka na místě, které se jí zamane. Když se do práce pustí tak šikovný pár, šlape to.. inu, jako hodinky. Velké, přesložité a monstrózní hodinky. ;)

25.06.2011 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Nemůžu říct, že jsem zklamaná. Ale ani nadšená. Toto Absolutno ve mně zanechalo velmi málo, paradoxně mělo udělat opak. Možná nejsem sžitá s tímto druhem osekaných kapitol, a velmi záleží i na rozpoložení. Sledovat jednotlivé fejetony by byla hned jiná káva, v románu už tak dobře nefungují. Ale jak se dočítám pod sebou, jedná se o páně Čapkovu prvotinu, a to rozhodně zdařilou. Někdy zkrátka musí forma ustoupit obsahu.
Konec konců, já si vážím pana Čapka i jako proroka, protože "největší víra by byla věřit v lidi."

26.09.2011 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Jediná vada na tomto perfektním díle je příšerná obálka, ale obsah vše vynahradí :-) Koho oslovila povídka, nezklame ani román.

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Ságu Zeměplochy jsem poznala díky Mužům ve zbrani a nemohla jsem se dočkat, až si přečtu první díl a pochopím, jak to celé začalo. Myslím, že pochopení tu není vůbec primární cíl a jeden zde zapomene, cože to vlastně chtěl dělat a co to drží v ruce. A to je dobře, protože podobný mind blow jsem zažila u Stopařova průvodce galaxií a dodnes nelituji.

"Dvoukvítek byl turista, první v dějinách Zeměplochy. Slovo "turista" Mrakoplaš považoval za ekvivalent slova „idiot“."

Hlavní postavy si svou svéráznou chutí musíte zamilovat a děj příjemně ubíhá (někdy až příliš), jindy zase poskočí o hodný kus dál a vy máte co dělat, abyste mu stačili.

Můžu jen doporučit, nenáročný úvod do velmi bouřlivé ságy ("nenáročný" zní paradoxně, ale věřte mi, že to pravé absurdum vás teprve čeká).

22.09.2013 3 z 5

Mýtus o věčném návratu Mýtus o věčném návratu Mircea Eliade

Z pozice laika byla tato drobná esej skvělým výkladem duchovní existence člověka. Podáno s grácií a jazykově lehce přístupné, takže je opravdu zážitek ji dostat do rukou. Vřele doporučuji.

02.04.2012 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Zatím jsem se nesetkala s příběhem a s hrdinou, který by dokázal uhranout dvě odlišné skupiny lidí, a to malé děti a dospělé. Oba protipóly dostaly možnost být na pár hodin unesené neuvěřitelně silným a překrásným charakterem Malého prince, a já už si prošla oběma. Milovala jsem pohádku jako malý špunt a dnes jí miluju o to víc, když jí vidím z pohledu ostříleného pilota, ale nezapomínám ji vidět očima dětské naivity. Malý princ byl, je a zůstane moje láska, pro kterou nepřestanu plakat, když nás po všech dobrodružstvích opouští za svou milovanou růží...

14.08.2011 5 z 5

Jizva Jizva China Miéville

Nezáleží po jak dlouhé době jsem se ke knize vracela, pokaždé mi to připadalo, jako bych ji nikdy ani na minutu neodložila.

01.06.2018 5 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Slyšela jsem jak adorující chválu, tak i obrovské zklamání nad Terrym a myslím, že tuším proč.

Většina z nás jako správní školáčci začali číst první knihu - v tomto případě Barvu kouzel, a tak se lehce stane, že Terry ztratí budoucí možné fanoušky už na první metě. Kniha totiž nepatří mezi ty nejpovedenější, i když svůj peprný jazyk dává na odiv ukázkově. Asi si dokážu představit, že pokud bych brala jako první knihu BK, asi bych se do fanklubu hned nepropadla a čekala by mě dlouhá cesta, než bych se k Mužům propracovala a je otázka, jestli by mi síly vůbec stačily. (Viz komentář Barva kouzel)

Moje cesta ale byla naštěstí jiná a první knihou od Terryho byla právě tato, Muži ve Zbrani. Myslím, že mě nezaujal pouze skvělý humor, obscénní morálka a perfektně vykreslené charaktery, to zápletka mi vzala dech. Terry je často neukázněný vypravěč a jeho děj má sem tam velké trhliny a tempo nemusí sednout každému. Tentokrát ale zvolil zlatý střed a doručil vyváženou a propracovanou věc, za kterou si ocenění zaslouží právem.

Každému, kdo se s Terrym ještě nesetkal a přemýšlí, zda si jeho knihy přečíst, nikdy nedoporučuji Barvou kouzel, ale právě tuto knihu. Ukazuje ho v tom nejlepším světle a hlavně dá (nebo právě nedá) implus, díky kterému se každý rozhodne, jestli pokračovat nebo odložit.

22.09.2013 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

"Tvrdit, že Bůh je naprosto všemocný a vůči svým vlastním rozhodnutím naprosto svobodný, neznamená snad dokázat, že Bůh neexistuje?"

21.11.2012 5 z 5

Legenda aurea Legenda aurea Jacobus de Voragine

Těžko hodnotit či přiblížit knihu, která pojednává o duchovnu. Nicméně jako učební pomůcka je výborná a jsem s ní naprosto spokojena, neboť jazyk není překážkou, naopak. Mohu jen doporučit pro každého, kdo chce čtivé příběhy, které ho obohatí po historické a kulturní stránce.

02.01.2012 5 z 5

Madame Okta Madame Okta Darren Shan (p)

Konečně tu máme původní vydání v měkké vazbě, pro mě je to srdcová záležitost a opravdu nemile mě překvapily nové přetisky. Díky tomu, že Albatros přestal v půlce vydávat měkkou vazbu mám Shany napůl, ale o to víc si vážím prvních. Snad mi další "původní" Shanovci dají za pravdu, ale příběh tím samozřejmě neztrácí na kvalitě, naopak se stupňuje. Nechci doporučovat každou knihu zvlášť, celá sága je od začátku do konce čtivá, plná překvapení, oddechovka pro náročné i zpestření pro nadšence. Jen do něj :-)

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Šla jsem do čtetby s varováním, že i přes výborné hodnocení to může být místy nuda nebo moc zdlouhavé nedůležité pasáže. Přesto mi všechno sedlo skvěle dohromady a zážitek mám opravdu perfektní. Můžu jen doporučit, jak nápadem, zpracováním i kompozicí knihy. I když pro odpůrce sci-fi může být zbytečná, stejně stojí za to jako literární dílo obecně a pro příznivce je to pak lahůdka. Mňam :-)

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Lidských povah, chtíčů, psychických poruch a zločinů je tisíce.. Malá Dolores je jen jedna a tak to pro mě zůstane :-)

Joker Joker Brian Azzarello

Velmi odvážný nápad obsadit vypravěče, protože jsme prozatím zvyklí na svůj osobní prostor a názor na příběh, který si vytvoříme sami. Jak říká Andresito, trochu to zkresluje pohled na průběh událostí. Byla jsem hodně napjatá, jestli mám před sebou první komix, který se obejde bez naší staré známé hvězdy. Finále tedy pro mě nebylo příliš originální, naopak lehce klišé.
Přesto ale hodnotím velmi vysoko: grafika úchvatná, charaktery povětšinou výborně vykreslené, děj rázný a s cílem.

06.04.2013 4 z 5