parxel parxel komentáře u knih

Jsme Anonymous Jsme Anonymous Parmy Olson

O uskupení Anonymous jsem měl dosud jen velmi mlhavou představu. Občas jsem zachytil nějakou zprávu, ale nijak cíleně jsem si informace nevyhledával. Popis knihy mě však zaujal natolik, že jsem nevehál a pustil se do čtení.

Autorka popisuje historii Anonymous od jeho vzniku až po události cca v roce 2010 vedoucí k zatčení některých členů. Uvedené skutečnosti jsou popsány věcně, bez odsuzování a vždy s odkazem na zdroj informací. Většinou se jedná o maily a rozhovory. V případě, že měla autorka více zdrojů, které se rozcházeli, tak uvedla i k jakým informací se přiklání a co ji k tomu vedlo.

Na knize oceňuji, že je velmi čtivá. I přes svůj rozsah jsem ji přečetl doslova jedním dechem. Jediné co mne trochu mrzí je, že jsem se nedozvěděl, jak dopali jednotliví protagonisté u soudu. Podle mého názoru by bylo zajímavé dozvědět se, jak byly skutky jednotlivých členů Anonymous posouzeny soudem a jaké mělo dopadení další vliv na jejich život. V tomto směru jsem měl pocit, že příběh zůstal nedokončený.

Celkově odvedla autorka velmi dobrou práci. Knihu doporučuji všem, kteří se zajímají o uvedenou problematiku a rovněž všem rodičům. Anonymous totiž není jenom o partě hackerů, ale je to současně i kniha o tom, co a jak utváří a formuje mladé lidi. Aniž bych komukoliv stranil, tak v tomto směru ve mne kniha zanechala pocit silného znepokojení. A to je to hlavní, co si z ní odnáším.

Dávám plný počet hvězd.

17.01.2022 5 z 5

Duchové vesmíru aneb třináctero příběhů o neutrinech Duchové vesmíru aneb třináctero příběhů o neutrinech Petr Kulhánek

Kniha Duchové vesmíru pro mne byla velmi podnětným a inspirativním překvapením. Dozvěděl jsem se mnoho nových poznatků o neutrinech, ale hlavně jsem si uvědomil, že výzkum neutrin je nesmírně zajímavou vědeckou oblastí. Správné pochopení těchto částic může mít významný dopad nejem do částicové fyziky, ale rovněž do našeho chápání vzniku a vývoje vesmíru.

Zkrátka za mne jsou Duchové vesmíru velmi zdařilou knihou. Petr Kulhánek mne opět přesvědčil, že je člověk na správném místě. Knihu bych doporučil všem zájemcům o vědecko populární literaturu. Přestože je kniha orientovaná na velmi úzké téma, tak má významný přesah. Pokud vás téma zaujme, tak rovněž doporučuji volně dostupnou přednášku na youtube Neutrina v částicové fyzice a v kosmologii. Za mne plný počet hvězd.

13.01.2022 5 z 5

Výdech Výdech Ted Chiang

Nedovedu přesně vyjádřit čím to je, ale osobitý styl Teda Chianga se mi líbí. K jeho povídkám se rád vracím, protože mi přijdou zajímavé, insiprativní a při jejich čtení si příjemně odpočinu. Pokud máte chuť na originální sci-fi povídky s pomalejším tempem založené na zajímavém nápadu, tak je Výdech knihou přesně pro vás. Mě osobně nejvíce zaujaly povídky: "O kupci a alchymistově bráně" a "Úzkost je závrať ze svobody". Naopak mi nesedla povídka "Daceyho patentní automatická chůva", která mi přišla taková nijaká. Celkově se mi povídky líbily a v porovnání s předchozí autorovou knihou je podle mne Výdech o stupínek lepší.

05.01.2022 5 z 5

Gwilanina harfa a jiné povídky Gwilanina harfa a jiné povídky Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin je pro mne autorkou, pro kterou je typická absence akce a pomalé tempo. V tomto smyslu povídky obsažené v této sbírce naplnily mé očekávání. Některé mne zaujaly více, jiné méně a asi 2-3 povídky jsem přeskočil, protože mne neoslovily. Celkově je to taková všehochuť.

Co napsat na závěr? Tuto autorku mám velmi rád od doby, kdy jsem četl Čaroděje Zeměmoří. Bohužel jakákoliv jiná kniha včetně této sbírky povídek mne již nikdy tak hluboce vnitřně neoslovila. Proto dávám tři hvězdy.

02.01.2022 3 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Jak je u Blaka Crouche obvyklé, je i tato kniha chytlavá a má rychlý spád. Zároveň má ovšem hodně logických chyb. Jednak název vůbec nedává smysl. Téma totiž mnohem více souvisí s kvantovou fyzikou a s teorií paralelních světů a nikoliv s představou temné hmoty. Tohle je ovšem jenom takový kosmetický detail.

Nemohu se ovšem ubránit dojmu, že se hlavní hrdina od počátku chová značně paranoidně. Místo toho, aby jednal chytře a zpočátku tak trochu "našlapoval", než zjistí co se ve skutečnosti děje, tak se hned vrhne po hlavě do akce. Zkrátka v tomhle mi příběh moc neseděl.

Podle mého názoru je Temná hmota průměrná kniha, která je sice čtivá, ale v některých místech logika příběhu trochu drhne. Chápu, že tohle je autorův styl, ale já bych zkrátka čekal více nápaditosti. Dávám tři hvězdy.

23.12.2021 3 z 5

O poklad Ciboly O poklad Ciboly James S. A. Corey

Čtvrtý díl Expanze se mi své knižní podobě líbil mnohem více než seriál. Hlavním důvodem bylo, že seriálové zpracování na mne působilo místy hodně lacině. Tohle v knize zcela odpadá.

Navíc mi přišlo, že hlavní postavy jsou v literární podobě mnohem lépe propracované, což vede k lepšímu pochopení jejich vnitřní motivace a jednání. Celkově jsem si knihu mnohem více užil.

Jenom mi pořád vrtá hlavou, jakým způsobem autor vybírá jména pro své knihy. Zatím mi ani jeden název nějak nepřiléhá k obsahu knihy.

19.12.2021 4 z 5

Silicon Valley: Tísnivé údolí Silicon Valley: Tísnivé údolí Anna Wiener

Na zadní straně knihy se skví podtitul: "Kniha, která otřásla světem startupů". Upřímně dost pochybuji o tom, že tato kniha něčím otřásla. Podle mého názoru je hlavním tématem hledání svého vlastního směřování v životě, což je úděl vetšiny dospělých lidí a často je to hledání velmi obtížné.

Autorka se nebojí otevřeně přiznat svou naivitu a roli outsidera. Rovněž popisované zkušenosti působí, jak bych to vyjádřil decentně, jako takové fňukání pro nic. V moderních nadnárodních společnostech to v podstatě funguje velmi podobně a člověk musí sám sobě nastavit hranici, za kterou už nechce zajít. A to je vše. Nic víc, nic míň.

Za mne celkem dobře a čtivě napsaná kniha, avšak podle moho názoru je její dopad přeceňovám resp. je to spíše reklamní upoutávka. Rovněž v kontextu poznámek výše se domníván, že hlavní téma je poněkud jiné, než co se vám obálka snaží vnutit. Po dočtení knihy nezmoudříte, možná se nad pár body pozastavíte, ale za pár týdnu, už si stěží vybavíte něco konkrétního.

18.12.2021 3 z 5

Můj šachový svět Můj šachový svět David Navara

Můj zájem o tuto knihu vycházel zejména ze zvědavosti týkající se života profesionálního šachisty. Nikoliv tedy partie samotné, které včetně komentářů tvoří hlavní část této knihy, ale ona zbylá část. V tomto směru mne tato kniha oslovila.

Bylo to zkrátka takové malé náhlednutí pod pokličku profesionálního šachu. David Navara velmi dobře popsal atmosféru profesionálních turnajů a také jak se psychika promítá do jeho úspěchů na šachovnici.

Má zvědavost byla uspokojena a přeji Davidovi mnoho úspěchů na šachovnici i mimo ni. S pokorou ještě přiznávám, že jsem neodolal a jednu partii si nakonec přehrál. :-)

Abaddonova brána Abaddonova brána James S. A. Corey

Abaddonova brána je třetím pokračováním série Expanze. Od doby, kdy jsem viděl seriálové zpracování uteklo již několik měsíců, ale přesto se nemohu zbavit dojmu, že v této části se seriál již trochu odchýlil od své knižní předlohy. To samozřejmě není apriori špatně, ale občas mne to nutí k zamyšlení, zda to bylo skutečně jinak nebo už mi jenom neslouží paměť.

Co mi vyloženě nesedlo, tak to byla postava Anny. K ní jsem si zkrátka nenašel cestu a navíc mi přišla tak trochu nadbytečná. Také mi zde vyloženě scházela Avasarala se svými peprnými komentáři a úderným slovníkem. :-) Naopak jsem si velmi užil postavu Bulla, která mi v knize přišla mnohem lépe propracovaná než v seriálu.

V každém případě kvalita třetího dílu byla srovnatelná s předchozími knihami a tedy velmi dobrá. Těším se na pokračování a doporučuji všem fanouškům této série.

26.10.2021 4 z 5

Struktura vesmíru Struktura vesmíru Brian Greene

Struktura vesmíru je jednou z náročnějších vědeckopopulárních knih o fyzice. Brian Green jde v některých pasážích hluboko do podstaty popisovaných fyzikálních jevů a občas je náročné si všechno v hlavně správně poskládat. Na druhou stranu jsem si některé důsledky speciální teorie relativity uvědomil, až po přečtení této knihy. Jedná se například o pasáž, ve které vysvětluje pojem současnosti a některá další přirovnání.

Osobně jsem některé kapitoly četl 2-3x, abych jim porozuměl a to se domnívám, že mám celkem dost načteno. Potenciálním čtenářům bych doporučil, aby se nenechali odradit vyšší obtížností textu a věnovali pochopení trochu času. To kam se součásné poznání světa posunulo je naprosto fascinující a tato kniha vám některé představy ozřejmí z trochu jiného pohledu a to za trochu námahy podle mého názoru rozhodně stojí.

Čarodějův syn Čarodějův syn Phyllis Eisenstein

Čarodějův syn je pro mne takové milé pohlazení po duši. Přímočará fantasy, která klade důraz na silný osobní příběh a nikoliv na epické souboje. Na knize oceňuji zejména styl vyprávění a dovednost autorky vtisknout světu svou identitu a jedinečnost. A to je důvod, proč se k této knize rád vracím.

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

Mnoho let po shlédnutí stejnojmeného filmu jsem se rozhodnul, že si přečtu knižní předlohu. Mě osobně se zmiňovaný film líbil a to i navzdory nízkému hodnocení. V porovnání s knihou však tento film neobstojí. Kniha je v tomto případě mnohem zajímavější a komplexnější, což nepovažuji za pravidlo.

Obecně se nejedná o žádné veselé čtení a v mnoha ohledech kniha působí velmi depresivně. Příběh lze vnímat ve více rovinách jako svědectví o životě v bývalém komunistickém režimu, ale zároveň jej lze vnímat i v obecně lidské rovině, kdy jedna generace následuje druhou a každá řeší v podstatě ty samé problémy a každá je nakonec náležitě semleta životem. Nalezl bych mnohem více témat, která mne zaujala, ale tento prvek na mne v knize působil asi nejsilněji. V jistém smyslu závěr knihy evokuje existenciální otázky, které jsou nadčasové a ze své podstaty nezávislé na politickém uspořádání.

Za mne vynikající kniha, která v mnoha ohledech předčila stejnojmenný film. Podle mého názoru má tato kniha stále co nabídnout i současným čtenářům. Pouze bych jí nikomu nenutil ke čtení, v rámci povinné literatury. To je zcela proti duchu této knihy.

26.10.2021 4 z 5

Trůny bohů Trůny bohů Marek Novotný

Nevím čím to je, ale tento druh knih přečtu vždycky doslova jedním dechem. Se svými "horolezeckými" zkušenostmi z Araratu(5100m) a Damávadu(5600m) si připadám jako kopcolezecké batole, ale to mi vůbec nevadí. Zažil jsem situaci, kdy lidé kvůli výškové nemoci nemohli chodit nebo když to někdo zabalí třeba 150 m pod vrcholem, protože je semele psychika. Zkrátka i přes to málo si některé situace dovedu živě představit a je mi tento druh knih velmi blízký.

Já osobně nikdy na žádnou osmitisícovku nepolezu, protože je to nad mé psychické i fyzické schopnosti, ale o to raději si o tom sem tam přečtu nějakou knihu od borců, kteří toto riziko podstoupili a měli to štěstí, že se vrátili. Z knihy je totiž patrné, že často je to spíše otázka štěstí a že ne při každém toto štěstí vždy stojí.

Přeji autorovi další úspěšné výstupy a doufám, že s námi opět podělí o své zážitky.

06.10.2021 5 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Zhroucený čas pro mne byla takové knižní jednohubka. Žádné literární veledílo, ale v podstatě mnohokrát otřepané téma plus provařené rozuzlení. Na druhou stranu se mi kniha četla velmi dobře a přečíst si jednou za čas podobnou knihu pro relax není vůbec špatné. Doporučuji lidem, kteří mají rádi příběhy o cestování časem.

06.10.2021 4 z 5

Srdce na obrtlíku Srdce na obrtlíku Donal Ryan

Srdce na obrtlíku pro mne bylo druhé setkání s tímto autorem. Jeho prvotina Prosinec už je takovej mne vůbec nenadchla. Tato kniha byla o špetku lepší, ale pro mne pořád nic moc. Většina postav je vykreslená resp. mluví/uvažuje jako primitivní vesnický burani. Nedovedu posoudit, jak moc to odráží skutečnost, ale mám k tomu své výhrady.

Co oceňuji je nápad, že každá kapitola je vyprávěná z pohledu jiné postavy. Každá postava tak vypráví svůj vlastní příběh ze svého pohledu. Bohužel vyprávění má pouze několik pojítek a jinak podle mého názoru vyznívá tak nějak do prázdna. Toť alespoň můj závěrečný dojem.

Kniha mi zkrátka nesedla a proto ani nevím, jakému typu čtenářů bych ji doporučil.

22.09.2021 3 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Kámen a bolest je jednou z knih, na které jsem narazil v podstatě náhodou v knihovně.

Styl příběhu je netypický, ale přitom velmi čtivý. Osobně jsem nejvíce vnímal prolínání dvou rovin: životní příběh Michelangela Buonarrotiho, který vyzníval smutně, přestože byl naplněný tvořivou energií a neosobní příběh historických událostí, které se odehrávaly na pozadí a působily naopak komicky, přestože se jednalo spíše o tragédii. To vše dohormady vytvářelo zajímavý kontrast a moc se mi to líbilo.

V zápalu čtení jsem jaksi přehlédnul, že autor knihu nedokončil resp. příběh se uzavírá v období, kdy je Michelangelovi cca 30 let. A to mne mrzí, protože jsem si čtení moc užil a zajímalo mne, jak to bylo dál. Takže jsem si pak dohledal pár informací na internetu, což je dost chabá náhrada za tak vynikající knihu.

Dávám plný počet hvězd. Knihu bych doporučil všem čtenářům, kteří mají rádi historické romány a zejména období na přelomu 15-tého a 16-tého století.

22.09.2021 5 z 5

Čtyřprocentní vesmír Čtyřprocentní vesmír Richard Panek

Čtyřprocentní vesmír je vědeckopopulární kniha popisující objevy a pozorování, které předcházely vytvoření teoretického konceptu temné energie a temné hmoty. Diskuse o jejich podstatě se vedou řadu let a do současné doby se nikomu nepodařilo vysvětlit a experimentálně prokázat jejich existenici. Michio Kaku se ve své knize Paralelní světy příznačně poznamenal, že na vědce v této oblasti čeká celá knihovna Nobelových cen.

Název knihy odkazuje k podstatě celého problému. Podle v současnosti nejlepšího modelu vesmíru tzv. Lambda-CDM modelu, tvoří pouhá 4% vesmíru tzv. baryonová hmota, tedy nám dobře známá hmota, ze které jsou složeny hvězdy, planety, živí tvorové atd. O všem ostatním nevíme téměř vůbec nic. A protože by toho mělo být opravdu hodně: 25% temné hmoty a 70% temná energie, tak je to velký průšvih. V podstatě z toho vyplývá, že v našem chápání vesmíru je něco zásadně špatně. Na druhou stranu, lze tuto situaci chápat i tak, že dozrává doba k tzv. nové fyzice. Tedy k fyzice, která je za standartním modelem a za obecnou teorií relativity.

Tato kniha vám rozhodně nedá odpovědi na zmiňované problémy. Nicméně dozvíte se v ní spoustu zajímavých informací o tom, jak moderní fyzika dospěla k současnému stavu poznání. Od Hubble, Rubinovou a spoustu dalších vědců. Velká část knihy, je věnována problematice hledání supernov a jejich využití v astronomii pro určování vzdáleností a spoustu dalších poznatků. Vše je podáno maximálně odlehčenou formou, tak jak je pro tento typ literatury obvyklé.

Mě osobně se tato kniha velmi líbila, protože autor podle mého názoru velmi dobře popsal vývoj v astronomii a kosmologii, který vedl k vytvoření Lambda-CDM modelu. Samozřejmě v dnešní době je kniha neaktuální v tom smyslu, že není zmíněn objev gravitačních vln, objev Higgsova bosonu aj., ale ono nevadí, protože v oblasti temné energie a temné hmoty zatím nikdo neučinil, žádný zásadní objev.

Knihu doporučuji všem zájemcům o problematiku temné energie a temné hmoty. Přestože je kniha v současné době již lehce zastaralá, neboť neobsahuje nejnovější poznatky, tak se stále jedná o dobré čtení. Rovněž doporučuji přednášku od Petra Kulhánka Temná energie případně o podobně laděné přednášky Davida Hyerovského, které jsou volně dostupné na youtube.

Dávám plný počet hvězd. Podle mého názoru je kniha zde na DB knih lehce podhodnocená.

08.09.2021 5 z 5

Podivné ticho Podivné ticho Paul Davies

Podivné ticho je kniha o projektu SETI a o všem co souvisí s problematikou hledání vyspělého mimozemského života. S touto problematikou jsem se již setkal ve vynikající přednášce Tomáše Petráska Mimozemšťané před branami a řadu teorií a názorů jsem znal. Byl jsem tedy zvědavý, zda mne tato kniha přinese něco nového, a v tomto směru mne velmi mile překvapila.

Spousta témat je značně spekulativní a prakticky neověřitlená. Mě osobně přišla nejzajímavější kapitola o tom, jakým způsobem vědci zkoumají, zda se na Zemi, nevyvinula nezávisle jiná životní linie, která by se lišila od života jaký známe. To by vědcům pomohlo odhadnout, "jak moc" je život ve vesmíru vzácný.

Naopak mi neseděla závěrečná část knihy, která se zabývala různými úvahami o tom, jakým způsobem postupovat při oznamování "nalezení" známek mimozemského života atd. To mi přišlo takové moc úřednické a nezajímavé.

Knihu bych doporučil čtenářům zajímajícím se o problematika hledání mimozemských civilizací. A zároveň doporučuji podívat se na zmiňovanou přednášku Tomáše Petráska, která je volně dostupná na youtube.

07.09.2021 4 z 5

Unesená Unesená Manuro (p)

Půjčil jsem, zkusil jsem a zjistil jsem, že době gamebooků už u mne definitivně odzvonilo. Z tohto důvodu nedávám žádné hodnocení.

29.08.2021

Úvod do fyzikální kosmologie Úvod do fyzikální kosmologie Jan Novotný

Mám velký otazník k tomu, pro koho je tato kniha určena. Vzhledem k vysokému obsahu abstraktní matematiky rozhodněn není pro každého zájemce o astrofyziku. Naopak pro studenty a doktorandy příslušného oboru zřejmě také není, neboť na to je příliš stručná. Každé téma trochu nakousne a jde dál.

Možná je dobrá pro představu jaká matematika se za příslušnými tématy skrývá, ale i zde bych byl hodně opatrný. Ono totiž jedna věc je napsat vzorec a druhá je být pomocí něho schopný něco reálného spočítat.

Za mne je tato kniha vhodná k prolistování v knihovně a přečtení konkrétní části. Mne například zajímalo gravitační čočkování. Ale jako celek bych knihu rozhodně nedoporučoval.

14.08.2021 2 z 5