parxel parxel komentáře u knih

Roztěkaná mysl - Původ a léčení poruch pozornosti Roztěkaná mysl - Původ a léčení poruch pozornosti Gabor Maté

Kniha Roztěkaná mysl na mne zpočátku působila trochu teoreticky. V některých pasážích mi nebylo zcela jasné, na jakém základě dospěl autor ke svým závěrům, že ten či onen problém může ve svém důsledku vést k poruchám pozornosti. Osobně to však nepovažuji za zásadní nedostatek.

Hlavní přínos spatřuji v praktické části, která mi poskytla nový pohled na přístup ke svým dětem a k jejich výchově. Obecně jsou to spíše takové drobnosti a detaily, ale pro mne osobně nesmírně důležité. Dnes například přistupuji k některým emocionálním projevům svých synů s větším nadhledem a snažím se to brát více z té pozitivní stránky, že se své emoce nebojí dát najevo.

Shnutí: i přes drobné neporozumění autorovi v teoretické části, jsem tuto knihu nakonec shledal jako velmi přínosnou. Doporučuji všem lidem, kteří se zajímají o problematiku poruchy pozornosti a nebo prostě usilují o lepší porozumění svým dětem.

19.04.2022 5 z 5

Když není král Když není král Nguyen Huy Thiep

Jednou za čas si v knihovně půjčím knihu, která je mimo běžný okruh mého čtenářského zájmu a téměř nic o ní nevím. Tentorkát padla má volba na soubor vietnamských povídek Když není král.

Hlavním tématem povídek jsou většinou příhody a útrapy obyčejných lidí. Přestože jsou povídky velmi jednoduché a prosté, tak to vůbec nebylo špatné čtení. Výsledný dojem mi kazilo pouze tápání ve vietnamských jménech. Občas jsem se zkrátka ztrácel v tom, kdo je kdo.

Za mne to je za 3-4 hvězdy, ale protože půl dát nemohu, tak 4. Doporučuji jako knihu pro rozšíření literárního obzoru.

19.04.2022 4 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Komiksových adaptací klasických románů je dnes již celá řada. Z těch několika, které jsem měl možnost číst, mi tato adaptace přišla jako jedena z nejzdařilejších. Po jejím přečtení jsem konečně pochopil jaké to je, zvítězit sám nad sebou a začít milovat velkého bratra. :-)

21.03.2022 5 z 5

Když jsem začínal číst tuto knihu, očekával jsem, že dostanu sci-fi příběh založený na vztazích mezi postavami a na zajímavé zápletce. Bohužel ani jednoho jsem se nedočkal. Místo toho jsem dostal spoustu různých popisů mimozemských ras a všech možných i nemožných technických vynálezů.

Zhruba v polovině knihy jsem si uvědomil, že se začínám ztrácet a že na mne svět této knihy nepůsobí konzistentně. Spíše to je taková sbírka více či méně náhodných nápadů. Za mne zklamání a ukončuji čtení celé série.

18.03.2022 2 z 5

Mezi světy Mezi světy Lucie Výborná

Mezi světy je svým stylem trochu netypická kniha. Je to taková směs různých poznámek, útržků vzpomínek a pocitů. Já osobně jsem se s tímto stylem vyprávění zpočátku trochu trápil, ale po několika kapitolách jsem mu přišel na chuť.

Autorka podle mého názoru velmi dobře zachytila, co jí lezení po horách přináší, jak to ovlivnilo její životní priority a ukázala, že věk nemusí být překážkou pro cestování do obtížně přístupných oblastí. Osobně jí asi nejvíce závidím návštěvu Antarktidy.

Případným čtenářům bych doporučil, aby se nenechali odradit stylem knihy a více se soustředily na to, co je ukryto mezi řádky.

18.03.2022 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Turnus je volným pokračováním románu Silo. Časově se vrací do období, které předcházelo projektu světového řadu a částečně tak vysvětluje události popsané v prvním románu. Přestože má Turnus o špetku horší hodnocení než Silo, tak z mého pohledu je tento román stejně kvalitní. Mně osobně se nejvíce líbilo prolínání různých časových rovin. Knihu doporučuji všem čtenářům, kterým se líbil první díl této trilogie. Myslím, že nebudete zklamáni.

18.03.2022 5 z 5

Tajemství vesmíru Tajemství vesmíru Paul Murdin

Tajemství vesmíru je vědecko-populární kniha o astronomii. Je rozčleněna do krátkých kapitol (4-6 stran), které na sebe navazují velmi volně. Můžete tedy číst pouze části, které vás zaujmou a ostatní kapitoly přeskočit.

Osobně čtu hodně knihy o kosmologii a kapitoly týkající se tohoto tématu mi připadaly až příliš zjednodušené. Pokud jde o samotnou astronomii, tak naopak moc načteno nemám a v této oblasti pro mne byla kniha přínosem.

Jako negativu zmiňované knihy považuji datum vydání 2012. Od té doby lidé učinili spoustu významných objevů. Byl potvrzen objev gravitačních vln, Higgsova bossonu, poprvé vědci na základě reliktního záření odhadli velikost vesmíru a jeho geometrii atd. Zkrátka pokud se do čtení pustíte, tak některé kapitoly jsou z dnešního pohledu neaktuální.

Dále mám výtku k většímu formátu knihy a s tím související vyšší hmotnosti. Zkrátka tohle není kniha do autobusu pro čtenéře mého typu. Na druho stranu je to vyváženou spoustou krásných fotek a ilustrací.

Knihu doporučuji všem zájemcům o úvod do astronomie. Dozvíte se základní informace o povaze a objevu vesmírných objektů. Jenom prosím berte v potaz, že od vydání uběhlo více než deset let a některé kapitoly jsou zastaralé.

15.03.2022 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Kniha Silo mne zaujala poznámkou o všemocném úseku IT v popisu na zadní straně obalu. Připadalo mi to, jako zajímavá paralela k současnosti. Spousta lidí totiž vnímá obor IT jako takový svět sám pro sebe s velmi nejasnou představou, co vlastně ti tzv. "ajťáci" dělají, což jim dává určitou "moc". V této knize je to dohnáno až do krajnosti. Přestože má předchozí poznámka může působit lehce úsměvně, je svět Sila velmi drsný. Je vybudovaný na manipulaci s lidmi prostřednictvím záměrných lží a uměle vytvořeného strachu.

Mě osobně se Silo velmi líbilo. Kniha má tíživou atmosférou a příběh soustředící se na postupném rozplétání polopravd a lží. Více nechci případným čtenářům prozrazovat, protože čím méně víte, tím více si čtení užijete. Knihu bych doporučil všem zájemcům o příběhy s postapokaliptickou tématikou a rovněž čtenářům, kteří si na toto téma moc nepotrpí. Možná, že obdobně jako já, změníte svůj názor a uvědomíte si, že toto téma má co nabídnout.

15.03.2022 5 z 5

Myšlenkové mapy pro studenty Myšlenkové mapy pro studenty Dagmar Chytková

Knihu Myšlenkové mapy jsem si půjčil ze zvědavosti a také trochu pro inspiraci. Z pohledu struktury je kniha rozdělena na několika témat a poskytuje tipy, jak k těmto tématům přistupovat prostřednictvím myšlenkových map.

Osobně myšlenkové mapy používám příležitostně, když cítím potřebu udělat si pořádek ve více nesourodých oblastech. V tomto směru se mi myšlenkové mapy osvědčily.

Na druhou stranu využívat myšlenkové mapy pro plánování týdenní harmonogramu a nebo nákupního seznamu mi přijde zbytečně komplikované. Rozvrh chci mít přehledný a nechci dohledávat, že po nákupu v levém rohu následuje plavání a v pravém rohu. To mi prostě nedává smysl.

Rovněž dělat si zápis z porady formou myšlenkové mapy mi přijde kontraproduktivní, protože když se podívám do myšlenkové mapy někoho jiného, tak mi je v podstatě k ničemu. A zápis z porady je zrovna dokument, který má sloužit i lidem, kteří na poradě nebyli atd.

Když to shrnu, tak já osobně mám trochu pocit, že myšlenkové mapy jako nástroj jsou poněkud přeceňované. Za sebe jsem z knihy načerpal trochu inspirace, ale držím se selského rozumu. Tam kde mi to dává smysl, použiji myšlenkovou mapu a nákup si dál píšu formou seznamu. Celkově dávám tři hvězdy.

02.03.2022 3 z 5

Teorie her Teorie her Kenneth Binmore

Prapodivně napsaná a možná spíše přeložená kniha. Při čtení mi nic nedávalo smysl. A tak se přikláním k podobně laděným komentářům zde na DB knih. Knihu nedoporučuji.

02.03.2022 2 z 5

Poslední rozbřesk Poslední rozbřesk Andrew Hunter Murray

Poslední rozbřesk je podprůměrná kniha, která mě osobně moc nenadchla. Svět ve kterém se příběh odehrával, nebyl podle mého názoru dobře popsaný a závěrečná rozuzlení mi přišlo nezajímavé. Potenciálním čtenářům bych doporučil spíše Klec duší, která sice nemá tak rychlý spád, ale je mnohem zajímavější a méně kýčovitá. Dávám 2 hvězdy.

02.03.2022 2 z 5

Hry Nemesis Hry Nemesis James S. A. Corey

Hry Nemesis jsou pátým pokračováním série Epanze a pro mne poslední část, kterou jsem viděl nejprve v seriálovém zpracování. Hlavním tématem se opět stává politika sluneční soustavy a funguje to skvěle. Parta se nám rozdělila a hlavní postavy dostaly prostor pro vypořádání s vlastní minulostí.

Z celé série mám zatím pocit, že mnohem lépe funguje v rovině vnitřního intrikaření a zápolení o moc, než pokud jde o emzáky. Ti zatím moc prostoru nedostali. Dávám 4 hvězdy, protože série si jako celek udržuje velmi dobrou úroveň.

02.03.2022 4 z 5

100+1 záludných otázek - Astronomie 100+1 záludných otázek - Astronomie Zdeněk Pokorný

Tahle kniha mi nesedla. Přišlo mi, že nemá dobrou struktru. Kapitoly jsou náhodně zpřeházené, jako by se nikdo nezamyslel nad tím, jak spolu jednotlivá témata nějak souvisí. Zkrátka po přečtení asi třetiny, jsem to vzdal a vrátil knihu do knihovny.

06.02.2022 2 z 5

Žijte ve své zahradě Žijte ve své zahradě Ferdinand Leffler

Na této knize se mi nejvíce líbilo, že si na nic nehraje. Z každé fotky je vidět, že autor dělá svojí práci s láskou a pečlivostí. A to dává jeho výtvorům něco navíc. Najednou před sebou nevidíte "jenom zahradu", ale prostor, kde chcete trávit čas, odpočinek a spoustu dalších věcí. Zkrátka vidíte v tom počínání smysl a to je pro mne na přístupu Ferdinanda nejhodnotnější.

Já osobně jsem při čtení a prohlížení této knihy zažíval pocit vnitřního klidu a uvědomil jsem si, že přesně tento pocit, bych chtěl zažívat ve své zahradě. Dávám plný počet hvězd, protože má očekávání byla naplněna. Autorovi posílám veliké poděkování.

01.02.2022 5 z 5

Čtyři strany mince Čtyři strany mince Lukáš Záleský

Čtyři krátké a slušně napsané povídky, které mne svou pointou nepřekvapily, ale ani neurazily. Za mne průměrná odpočinková četba s lehce mrazivou atmosférou.

01.02.2022 3 z 5

Pohřbený zaživa Pohřbený zaživa Richard Marsh

Syndrom uzamčení je podle definice vzácná neurologická porucha, při které dochází k úplné paralýze všech svalů, které můžeme ovládat silou vůle, s výjimkou těch, které řídí pohyby očí. Richard Marsch však popisuje svou zkušenost poněkud jinak. Zpočátku totiž nemohl ovládat ani pohyby očí. Byl při vědomí, vnímal co se okolo něj děje, měl pocit, že se topí ve vlastních slinách a poslouchal jak se lékař domlouvá s jeho ženou, zda ho má nebo nemá odpojit od přístrojů. Nevím jak vy, ale já si takhle představuji peklo.

Co víc k tomu dodat? Už dlouhou se mi nestalo, abych četl nějakou knihu bez přerušení hluboko do noci. Příběh sám o sobě je velmi silný a působivý, ale zároveň inspirativní. Občas je dobré si připomenout, že zdraví není samozřejmost a musíme se o něj přičinit. Dávám plný počet hvězd.

01.02.2022 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Už je tady zas je takový trochu "ujetý" příběh o Hitlerovi, který se najednou objeví v současném Německu a komentuje aktuální situaci. Řada prupovídek je vtipná a vykouzlí na tváři pozorného čtenáře nejeden úsměv. Ovšem pro mě osobně byla na celé knize nejpůsobivější proměna postavy Hitlera. Zpočátku komickou postavu, která byla všem k smíchu, začínají lidé postupně brát vážně.

Obecně se podle mého názoru nejedná o žádné literární veledílo, ale na druhou stranu, když jsem se trochu zamyslel nad závěrem, tak mi z toho šel mráz po zádech. Dávám 4 hvězdy.

Ještě bych dodal, že na základě této knihy byl natočen i stejnojmenný film. Zajímavostí je, že film obsahuje autentické reakce lidí na herce přestrojeného za Hitlera, při procházce na veřenosti. Tohle prostě do knihy nedostanete a přitom to dodává filmu zajímavou atmosféru.

27.01.2022 4 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Tuto knihu jsem četl před mnoha lety na základní škole a moc se mi líbila. Po letech jsem se k ní vrátil se svými dětmi a světe div se, Lovci mamutů předčili v poptávce dokonce i Asterixe a Obelixe. A to už je co říct!

Navíc z dnešního pohledu je kniha úžasně nekorektní. A její čtení výrazně přispělo k mé duševní pohodě. :-) Zkrátka tuto knihu považuji, za takový malý a nenápadný poklad v knihovně. Za mě plný počet hvězd.

23.01.2022 5 z 5

Český krtek v CIA Český krtek v CIA Vladimír Ševela

Při psaní tohoto komentáře jsem hodně přemýlel o tom, co mi tato kniha dala. Pokud bych ji hodnotil pouze po literární stránce, tak jí nemám co vytknout. Podle mého názoru odvedl Vladimír Ševela kus poctivé investigativní práce a podařilo se mu poodkrýt cestu bývalého agenta STB až do CIA.

Životní příběh Karla Köchera a jeho osobnost ve mne vzbuzují velmi rozporuplné pocity. Dodnes je sporný jeho přínos v oblasti špionáže, neboť není zcela známý rozsah informací, které se mu podařilo ze CIA vynést. Nicméně ruská KGB si ho cenila a byla ochotná zprostředkovat jeho výměnu.

Zajímavostí je, že některé informace zůstávají i nadále tajné. Stále tedy s jistotou nevíme, kdo nakonec identitu Karla Köchera vyzdradil americkým úřadům. Další zajímavostí je skutečnost, že některé spisy, ze kterých Vladimír Ševela vycházel, byly na žádost USA opět utajeny. To vyvolává řadu otázek a spekulací. Zdá se, že příběh českého krtka ještě stále není definitivně uzavřený.

Případným čtenářům doporučuji podívat se na dokument "RINO - Příběh špióna". V závěru Karel Köcher pokládá sám sobě otázku "Kdyby jste se mne zeptali, zda bych do toho šel znovu?" a přesvědčivě odpovídá "Rozhodně ne". A to podle mého názoru dodává celému příběhu hořkou pachuť. Sám hlavní protagonista si uvědomuje, že to za to nestálo. Mně osobně to velmi ladí s pocitem, kterým jsem měl po dočtení knihy. Je to vlastně příběh o promarnění vlastního potenciálu a domnívám se, že si to Karel Köcher velmi dobře uvědomuje.

18.01.2022 4 z 5

Kryptografie Kryptografie Fred Piper

Srozumitelná a přístupná kniha pro všechny čtenáře, kteří mají zájem seznámit se základy kryptografie. Výhodou je stručnost a orientace na kryptografické principy a jejich praktické využití. Lze ji tedy číst i v případě, že matematika není vaší silnou stránkou. Pokud již základy kryptografie znáte, tak vám kniha nedá mnoho nového. A je to tak v pořádku, neboť kniha se prezentuje jako průvodce pro každého a v tomto směru podle mého názoru splňuje svůj účel.

18.01.2022 4 z 5