Parwana Parwana komentáře u knih

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Unikátní historický román, poměrně čtivý, i když některé pasáže byly rozvleklé a autor hodně skákal v čase.

18.11.2021 4 z 5

1794: Tři růže 1794: Tři růže Niklas Natt och Dag

Opět mě mrazilo. Nebyla to sice až taková sada jako první díl, ale i tak jsem měla husí kůži. Když mají hrdinové románu pocit, že už nemůže být hůř, autor je opět vyvede z omylu... Těším se na závěrečný díl a velké finále, ačkoliv mám už teď za to, že happyendu se nedočkáme...

07.11.2021 4 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Skvělý amistrně popsaný příběh z viktoriánské éry, který měl vše: precizní vykreslení postav, dobrou zápletku, rafinované a nebezpečné záporáky, ponuré prostředí, drama a byl napínavý do samotného konce, naštěstí měl i šťastný konec. Jako kdybyste smíchali B.A.Paris, Shari Lapenu a Agathu Christie a přesunuli je do devatenácté století.

25.04.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Tak toto bylo husté. Asi jsem úplně nepochopila konec (zabili ho, nebo ne? a kdo je Velký Bratr?), ale tuto knihu budu rozcházet dlouho. Právem je řazena mezi 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete.

27.03.2021 5 z 5

Šťastní a mrtví Šťastní a mrtví Mark Edwards

Super detektivka, přečtená jedním dechem. Sice trochu kulhal překlad a korektury, jinak to ale byla velká paráda.

25.12.2020 4 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Odložila jsem; cekou dobu jsem vlastně nevěděla, o čem ta knížka je. Oproti prvnímu dílu se jedná o vývar z vývaru.

01.08.2020 odpad!

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Další pohlazení pro duši z pera Fredrika Backmana. Pokud chci něco pěkného, co mi prozáří den, i když budu dočítat se slzami v očích, s jeho knihami nikdy nešlápnu vedle. Jenom mi přišla Elsa místama poměrně dost protivná, až si téměř mohla podat ruku s Britt-Marií. Dále mi šlo docela na nervy, že worse krmili sladkostmi a napájeli svařákem a kávou (ani jednou ten nebohý pes nejedl normální psí žrádlo), ředitel školy, ale i Elsina matka řešili šikanu Elsy ve škole poněkud laxně a nikdo z baráku nikdy neposlal Britt-Marii do patřičných mezí, i když si to zasloužila na každé druhé straně.

12.04.2020 4 z 5

O knize jsem slyšela spoustu věcí a v naději, že i mě změní život a já si doma konečně udělám pořádek ve věcech, jsem se do ní začetla. Jak už zde někteří psali, podstatný obsah by se dal smrsknout do 5 - 6 stran, zbytek je spousta mnohdy opakující se omáčky. Nicméně hned po přečtení jsem se pustila do částečné očisty mého pokoje a i když proběhla pouze částečná, mám z toho i tak radost. Jakmile se pustím do kompletního vyhazovacího a uklízecího procesu, vezmu si ji opět k ruce. Za opakující se pasáže a drobné nedostatky a nedodělky (nejsem si jistá, zda je nutno ty věci prostě vyhodit - daly by se třeba prodat nebo darovat někomu jinému, zvlášť teď, když se většina lidí snaží minimalizovat vyprodukované množsvtí odpadu a frčí swapy a secondhandy na cokoliv) dávám o jednu hvězdu míň.

29.03.2020 4 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Skvělá a strhující kniha, taháky na obalu nelhaly. Akorát ve mně hlavni hrdinka vzbuzovala už od začátku silné antipatie, jinak dobrý.

22.02.2020 5 z 5

Dračí město Dračí město Petra Machová

Nádherná obálka a poutavě napsaná záložka slibovaly čtenářský zážitek a já měla pocit, že jsem konečně kápla na zajímavou a kvalitní českou fantasy. To se změnilo poté, co jsem se do knihy začetla. Přiznávám, že téma bylo atraktivní, zpracování však kulhalo už po několika stranách. Kniha není nijak zvlášť čtivá, prapodivně se zde mísí město Zarna a Brno (jak se tam sakra z Brna dostali? vzdušnou čarou?), jména hlavních hrdinů Jana a Ondřej se dost tlučou se jmény ještěrů v Zarně a čte se to ještě obtížněji, některé situace jsou dosti nepromyšlené a groteskní ( jako např. Janina proměna v ještěra přímo uprostřed vyučování), a to za vydatného pobíhání všudypřítomných ještěrů; draci jakožto hlavní tahák se v knihe nevyskytují vůbec. Mohla z toho být dobrá kniha, takto autorka stvořila šílenou slátaninu, kterou jsem se snažila dočíst, nicméně na straně 127 přišel dosud největší bizár a já knihu odložila. Pokračování číst nehodlám, i když má relativně dobré hodnocení. Autorce bych doporučila ještě trochu vyzrát a vzdělávat se, propojení reality s fantasy mistrně ovládá např. China Miéville, ohledně té proměny doporučuju čerpat přímo od mistra svého řemesla, Franze Kafky. Takto stvořila jen paskvil, který, ačkoliv v řadě young adult románů poněkud vyčnívá, je v konečném důsledku hora zbytečně potištěného papíru v lákavém balení.

18.01.2020 1 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Výtečný thriller, ač trochu nechutný, přečetla jsem jedním dechem za den čistého času. Sice byly některé zápletky předvídatelné a překlad místy kulhal, ale patří rozhodně mezi ty lepší.

04.12.2019 3 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Knížka, která se čte jedním dechem. S hlavním hrdinou nemůžu než soucítit, i když mě jeho nihilismus místama štve. Ale občas jsem se i pobavila. Rozhodně doporučuju za život alespoň jednou přečíst (já už ji četla podruhé).

29.08.2019 4 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Výtečně napsaná kniha, autorka má neobyčejný dar vystihnout meritum věci a děj popisovat velmi plasticky. Kniha mě strhla, za dva dny byla přečtená. Nedala jsem plný počet bodů pouze za některé pasáže, které bych v knize nejraději přeskočila, protože mě šokovaly, a z toho důvodu už si Vlčí jámu podruhé nepřečtu. I když patří mezi klasiky a je velmi dobře psaná, stačilo jednou, nechci se k ní vracet a prožít to znovu. Je to ztělesněná deprese, bezmoc a žal, člověku je místy velmi úzko. Narozdíl od filmu má děj šťastný konec; za to jsem byla velmi ráda.

24.03.2019 4 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Klasika, která se neomrzí. Sice se místy vleče, ale vždycky se k ní ráda vrátím.

24.11.2018 4 z 5

Kdyby tak na mě někdo někde čekal Kdyby tak na mě někdo někde čekal Anna Gavalda

Super povídky, které se nezdráhám označit za artové. Krmivo pro mozek. Báječně jsem se u nich bavila a odpoledne doma mi příjemně uteklo.

07.03.2024 5 z 5

Boží. Tahle mě bavila ještě víc než první díl. Četlo se to velmi dobře. Annu jsem si od začátku zamilovala a se zatajeným dechem hltala její vzestup a pád.

01.01.2024 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Velmi vydařené završení trilogie Medvědín. Začátkem byl zprvu hodně rozlváčný, ale oceŃuji, že tam autor tuto rekapitulaci děje z předchozích knih vložil, protože jsem je četla několik let zpátky a už si na všehcno nepamatuju. Opět skvělen napsané, postavy věrně vykreslené, nelze je nemilovat. S těžkým srdcem jsem se s nimi loučila, i když jsem bylo po dočtení lehce PřeMedvědínovaná. Těším se na další knihy tohoto mého oblíbeného autora.

03.06.2023 5 z 5

Kdo zabil malého prince? Kdo zabil malého prince? Michel Bussi

Čekala jsem suchopárné odborné pojednání, jedná se však o šťavnatou jednohubku, kterou dáte na jeden zátah a divíte se, že už je po ní. Pro všechny milovníky Malého prince a záhad je jako dělaná.

06.05.2023 5 z 5

Balzamovač Balzamovač Alison Belsham

KNiha nebyla tak čtivá ani s tak překvapujícím koncem jak oba předchozí díly, ale bylo to svižmé a číst se to dalo.

06.05.2023 3 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Po delší době velmi dobře napsaná historická série, z níž jsem četla zatím poslední díl. Nemůžu se dočkat těch dalších, má to vše, co má správná kniha mít, a její hlavní hrdinové jsou sympaťáci.

06.05.2023 5 z 5