Pampalini Pampalini komentáře u knih

Píseň přežití Píseň přežití Paul Tremblay

Téměř komorní drama na minimální ploše. Vše se děje v průběhu asi troch hodin a je toho dost. Apokalypsa je nenápadná, autor se striktně drží faktů a uvěřitelnosti. Výborně sedí do kontextu doby, šíření bludů, obav a nepřipravenosti. Intenzitu prožitku sráží příliš obsáhlé opisy prostředí, cest... pití vody na dvou stranách je příkladem. I když má svou důležitost. Je vidět, že autor je matematik, dílo je precizní, všechno má logiku. Vynikající překlad pana Žáčka.

15.07.2022 4 z 5

Rybář Rybář John Langan

Zaujímavý román, ktorý vznikal dlho (autor uvádza v doslove). Rovnako uvádza potiaže s vydaním - pre niektorých vydavateľov bol príliš literárny a pre niektorých príliš žánrový. Je jedno aj druhé. Ctí obtiažne tráviteľný štýl a jazykové prostriedky rozprávania a zároveň na scénu prináša javy a tvorov, ktoré by mali zostať mimo našej reality. Je to kniha formou aj obsahom výnimočná. Je o vyrovnávaní sa so stratou najbližších a o hľadaní zmyslu pre ďalší život. Ide riadne do hĺbky. Atmosférické, prekvapujúce a naplňujúce.

07.04.2022 4 z 5

Krysy Krysy James Herbert

Archaicky jednoduchá struktura příběhu - postupně narůstající hrozba, přibývající oběti, několik postav jako hybatelé děje. Knížka vznikla v časech, kdy autor minimálně podléhal trendům, očekáváním a požadavkům, psal tak, jak to chtěl a cítil. Nadšení kompenzuje řada nelogičností, které by se neměly vyskytovat ani v okrajových vodách hororu. O taxonomických nesmyslech překladatele (korektora) škoda slov, čeledě a odrůdy patří do říše rostlin.

26.08.2021

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Kniha aj autor si zaslúžia pozornosť. Výborný príbeh s celým radom dobrých nápadov je len jednou stránkou mince. Tou druhou je v súčasnosti málo vídané poctivé spracovanie. Práve snaha o dokonalosť zatieňuje spontánnosť a istú živelnosť charakteristickú v prípade tohoto žánru. Napriek snahe - a nie márnej - osloviť širší okruh čitateľov, knihu budú čítať výhradne prívrženci podvratného žánru. A budú spokojní.

07.05.2021 3 z 5

Moře rzi Moře rzi C. Robert Cargill

Tohle mi sedlo. Šílenost, která je směsí Mad Maxe, Borderlandu a některých příběhů z Lásky, smrti a robotů. Lidi přestávají (přestali) být lidmi a roboti se chtějí stát lidmi. Celý Terminátor se Skynetem je lehkou selankou pro starší dámy. Hodně propracované a poctivě sepsané. Za pozornost stojí čísla kapitol v binárním kódu.

16.03.2020 5 z 5

Hovory se spodinou Hovory se spodinou Liao I-wu

Liao - autor - je nepřítelem státu. Veľkého státu, pro který je běžný člověk jenom “mrvou ve stáji”. Vyspovídal 25 nedůležitých, aby nastavil zrcadlo společnosti, která dodnes stojí na základech položených předsedou Maem a jeho kulturní revolucí. Definice pěti temných živlů jako velkostatkářů, bohatých rolníků, kontrarevolucionářů, zločinců a pravičářů se dá aplikovat i dnes. Třídní boj nekončí, pod rudou zástavou pošlapeme vlastní historii, víru a rozdrtíme nepřátele. I kdyby jich bylo třeba 100 milionů. Děsivě skutečné střípky do mozaiky dnešní Číny.

06.03.2020 4 z 5

Kde se skrývá ďábel Kde se skrývá ďábel Craig Russell

“Nehledej ďábla, mohl bys ho najít.” Určitě ne dokonalé, ale atmosférou, postavami i příběhem stojí za pozornost. Autor stvořil českého Jacka rozparovače a posunul ho o level výš. Kombinace předvojnové republiky, psychiatrické léčebny a mytologie. Na Skota výborná práce, hodně nastudoval a spletl zajímavý příběh.

05.01.2020 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Pôvodné vydanie bolo výrazne skrátené - ani sám autor, ani vydavateľ netušili, ako to čitatelia prijmú. Až po výbornej odozve vyšla "uncut" edícia. Takéto knihy sa neposudzujú podľa počtu strán. Vždy ich nebude dosť. Je to nálož. Výborná jazda zničeným a znovu sa tvoriacim ľudstvom. Kniha má viac vrstiev - dokumentuje čo by sa mohlo stať, popisuje ako človek reaguje a prináša podnety na zamyslenie. Svet ani ľudia nie sú čiernobieli, správajú sa veľmi rôznorodo. Rovnako dobro aj zlo mávajú množstvo podôb. Tu je všetko. Na prvý pohľad banálny problém v podobe chrípky prakticky zlikviduje spoločnosť ako ju poznáme. U Kinga mám rád postavy, ktoré prechádzajú medzi knihami. Vždy prinášajú istý prvok dobra alebo zla. Hail to the King.

15.12.2016 5 z 5

Úvod do teórie chaosu Úvod do teórie chaosu Jana Plauchová

Tuhle knížku by měl přečíst každý milovník žánru (a nejenom). Dobrý příběh v atraktivním prostředí, celkem fajn a rozlišitelné postavy s logickým chováním, nadstandardně poctivá příprava. Není to lehké čtení, vyžaduje si značnou pozornost. Velikým plusem je schopnost autorky vysvětlit souvislosti bez toho, aby ze čtenáře dělala debila.

16.07.2023 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Vcelku dobré čtení, komplikovaný příběh s hodně postavami a dobrou myšlenkou. Některé události jsou zbytečné a jenom šokují. Autor se pokusil vytvořit dalšího ultimátního netvora, ale Hannibal L. je jen jeden. Nadměrná koncentrace zvráceností příběhu nepomáhají a místo detektivky nakonec působí až surreálním a fantastickým dojmem. Ten umocňuje také geografická neukotvenost, nevíme, kde se to odehrává. Někteří z vyšetřovatelů by u policie působit nemohli. Autor si hodně nastudoval, co je pro mě velké plus. Na druhé straně všechny informace děj zpomalují a dělají méně přehledným.

11.06.2023 3 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Taky jsem se rozhodl vstoupit do universa Legie a moje touha po zábavě byla naplněna. Příběh se se hrne rychlostí TGV, že občas jsem se ztrácel ve které stanici jsme. Pan Kotleta srší vtipem, více takovým hospodským, ale nevadí, občas používám obdobný slovník. Jeho psaní postrádá hloubku, jedná se o jakési supersoft sci-fi. Nic nevysvětluje, z každé situace je k dispozici pohodlný únik, scény jdou jak v akčním filmu. Brilantní plážové čtení - stačí číst jedním okem, polovinou mozku... druhé oko a druhou polovinou mozku lze věnovat jiným objektům pozornosti.

05.07.2022 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Je to o dětství, dospívání a dospělosti. O tom, jak svět vnímá dítě a jak dospělý. Co všechno se stává a ovlivní nás navždy. Dobrý styl, autorka občas filozofuje (to se mi líbí). Překombinovanost patří k tomuto žánru. Inspirace u těch nejlepších se omlouvá.

12.06.2022 4 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Legenda známa vďaka filmovému spracovaniu. Logika miestami zatvára oči, hlavne pri tom, s akou rýchlosťou sa zistí, s čím majú postavy do činenia. Tu až príliš vstupuje autor do deja, akoby nemal čas na postupné odhaľovanie a skúmanie. Kostrbato pôsobí aj repetitívnosť v konštatovaní teplôt, rýchlosti vetra a farebnosti prostredia. Pochybnosti vnášajú aj krvné testy. Všetko bohato vyváži mrazivá atmosféra a uveriteľnosť doby 30. rokov, kedy tento nesmrteľný príbeh vznikol.

24.10.2021 4 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Je dobře vidět, že i fantasy se vyvíjí. Tahle kniha je pěkným příkladem. Samotná příběhová linka není originální, ale to vůbec není na škodu. Všechno stojí na skvělých a hodně sympatických postavách. Je úžasné zaplnění světa rozličnými podivnými tvory, kteří přispívají atmosféře a funkčnosti vymysleného světa. Mírně mi vadila až přílišná pohádkovost, občas jsem čekal, že na scénu přijdou i sedmimílové boty nebo oslík otřes se. Někdy se problém vyřeší magickou hůlkou. Snad malá poznámka k wyverně, myslel jsem si, že je ženského rodu (obdobně jako žirafa, nebo kosatka). Ale to je drobnost.

22.03.2021

Lidožrouti z Lízátkova Lidožrouti z Lízátkova Carlton Mellick III

Úlet jak se patří, nic není předem dané, pan Mellick dovede pěkně překvapovat. Důležité je odložiť očekávání, normálnost a předsudky. Dávky bizarnosti se berou po kapkách, tomu odpovídá i délka. Plyšákokalypsa se mi líbila víc, tady se některé postupy opakují.

14.11.2020 4 z 5

Ten báječný den Ten báječný den Ira Levin

Kdysi to bylo nepředstavitelné a děsivé sci-fi, utrhlé představy autora a dnes se tam nenápadně ocitáme. Stačí 50 let. Příběh má výborný, i když pomalší, rozjezd. Výborný svět se zajímavou atmosférou sterility. V půlce se začne mírně rozpadat. Konec je... lepší je číst a udělat si vlastní názor.

27.10.2020 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Boží ruka autorky vede hlavné postavy pěkně za límce tam, kde jich chce mít. Jinak by se bezprizorně plácali jak můry v okně. Někdy pokulhává logika, ale proč ne, v tomhle originálním světě je možné všechno. Hodně se umírá, hodně se trpí. Když toho je příliš, pomůže injekce. Moderní literatura si to žádá. Romantická linka působí nepatřičně a sileně, ale čtenář to tak chce. Akční scény by chtěli vypilovat, působí zmateně. Stojí za přečtení, v našich končinách je takových knih málo. Hlavně pro mladší čtenáře.

08.08.2020 3 z 5

Říše Říše Roman Bureš

První část je akčnější a dost to v ní skřípe. Jisté drobnosti mne iritovali. Hlavně proč pank v smyslu odpůrce režimu musí nosit potrhané triko se zicherajskami, obojek, martensky... tenhle archetyp je dávno prošlý. Druhá část je výborná, bez akce, s dokonalou atmosférou zmaru. Zvykneme kritizovat dobu ve které žijeme, někdy stačí příběh o tom, jak by to mohlo vypadat. A hned je veseleji.

07.05.2020 4 z 5

Bestie Bestie Mark E. Pocha (p)

Brutální žánrovka. Všechna varování na obalu knihy nelžou. Skutečně je potřeba dobře zvážit, jestli jít do toho. Cílová skupina čtenářů je kolem dvadseti, my starší, se nepřiznáme;) Příběh má všechno co má mít, Mark se posouvá, ví, co chce psát a dělá to dobře. Podle mě je to jeho nejlepší počin.

28.03.2020 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Malá Gréta tleská, tenhle příběh rozšiřuje rozkol mezi generacemi. Hybatelmi děje jsou adolescenti, dospěláci jsou za ty zbytečné, nerozumné bytosti stojící za příčinami problémů. V knize se vesměs správají jako tupouni. Řemeslo dobré, příběh fajn, nesourodá skupinka by nikdy nefungovala, výborný konec. Ten tomu dává hvězdičku navíc. Vcelku nedospělé a značně naivní čtení...

02.11.2019 3 z 5