Pampalini Pampalini komentáře u knih

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Krásny príklad, ako sa z nezáživného prostredia paneláku dá dostať zaujímavý príbeh. Autori ho využívajú málo (napadá ma Domofón). Výborne fungujú postavy, každá je zaujímavá. Marko H. nepotrebuje príšery a tvorov z cudzích galaxií, aby dokázal vystrašiť, ani odtrhnuté údy. Veľkým, preveľkým plusom je neskutočná atmosféra, ktorá sa postupne nabaľuje. Stojí za prečítanie. Klobúk dole pred vydavateľom:)

26.05.2022 5 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Blaze si svoji brázdu životem vyoral poněkud… klopotně. Byl silný na těle, ale slabý na duchu. Potkával nesprávné lidi. Příběh předem ztraceného života člověka, který se jen snaží najít svoje místo v tomto světě. A všechno dělá špatně. Tradičně příběh se spádem a výbornými postavami.

03.10.2021 4 z 5

Cizinci Cizinci Mort Castle

Hodně psychologie a psychopatologie, snad až moc se řeší úmysly a souvislosti. Tohle letělo v 80. letech, když jsme se nehrály na falešnou rovnost a korektnost. Na druhé straně je děsivé, co všechno nevnímáme a uvědomíme si to až když máme nožík v břiše. Paranoiky příběh utvrdí v tom, že všude kolem máme samé psychopaty. Dobrá práce vydavatele, trošičku laxný přístup korektora... což je činnost velmi nevděčná.

09.02.2021 4 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Hodně vycibrená prvotina se zajímavými postavami. Příběh chvílemi trochu vrže, ale stále působí velice autenticky. Nic prevratného se neděje, takových tady bylo hodně, až si je škoda pamatovat... ano, dvěma slovy, snaživé a upřímné.

25.06.2019 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Příběh střídá lepší a horší pasáže, někdy dokonce nudí. Celkem se jedná o tuctovou detektivku v zaujímavém prostředí. Vyšetřovatel je génius s postřehem hodným Sherlocka. Jako koření slouží občasné bizarnosti, sex a násilí. Kdysi dáno se mi to líbilo víc, teď jsem asi poněkud náročnější. Nesbo umí dialogy, které všechno táhnou. Hodně vázne když má popsat děj nebo akci.

02.12.2023 3 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Slovenská literatúra má nového Adama Š. Za príbehom vidieť dlhá a poctivú prípravu, vynikajúce remeslo, prostredie a postavy. Ďuro sa za posledné roky prepracoval na absolútnu špičku. Šikovne spojil americkú občiansku vojnu a slovenský romantizmus. Postava pána Dobšinského nabrala skutočné rozmery a prestala byť školským strašiakom. Vynikajúci jazyk (ehm, nenávidím superlatívy, ale teraz mi nedá). Preklad trebárs do češtiny bude veľmi zaujímavý. Ku koncu sa všetko priveľmi zrýchľovalo a zfilmovatelo, čo je trocha mínus. Podľa úspechu u čitateľov bude musieť živiť nielen príbehy s Barbaričom...

18.12.2022 4 z 5

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Tradiční příběh o čarodějnici na moderní způsob. Lehké, čtivé, lehce jsem měl pocit, že na některé drobnosti jsem příliš starý - dívka, 18 let, deprese zmírňuje chlastem, trávou a rychlým sexem... ale proč ne. Má to hlavu i patu, vidět, že autorka umí psát a umí o čem píše.

20.07.2022 4 z 5

Vztek a další příběhy Vztek a další příběhy Lucy Taylor

Po přečtení jsem zjistil, že to napsala... babička. A je jedno, že povídky sahají do poloviny 90. let. Babička se dovede odvázat a hodně naturalisticky předvést všechny odstíny vzteku, který nemusí být jenom explicitní emocí. U čtení jsem si uvědomil, jak nejasné jsou žánrové hranice hororu, jak s oblibou prosakuje a kontaminuje prakticky jakýkoliv příběh. Stačí mít odvahu a nedržet se vyšlapaných stezek.

07.04.2022 4 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Pestrofarebná koláž príbehov z rozličných kútov histórie. Všetko poňaté síce dokumentaristicky, ale s dôrazom na štýl a formu. Tak sa aj menej zaujímavé témy stávajú príťažlivými. Oceniť musím vydavateľskú, redakčnú a korektorskú prácu. Takúto profesionalitu veľkí vydatelia môžu len závidieť. Hoci pochybujem, že by si to dokázali priznať;)

17.02.2022 4 z 5

Běsnění Kojota Běsnění Kojota Owl Goingback

Fantasmagorický svět původních obyvatelů Ameriky a současnost se přelínají. Knih vycházejících z indiánské mytologie je málo a pro nás budou vždy zajímavé. Je výborné, že se to dostane také k našim čtenářům. Osobně jsem mírně postrádal více epiky ve střetech, autor je příliš skratkovitý. Ale to je drobnost.

08.01.2022 4 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Akce s nápadem. Silné a v několika případech i originální čtení. Šedý muž je nesmrtelný, ale značně trpí, až si člověk řekne, že lepší by bylo všechno skončit. Obdobná zarputilost je neobvyklá. Styl psaní je přiměřeně popisní s pestrou paletou charakterů a motivů. Nejlepší škola pana Clancyho. Těším se na film.

26.09.2021 4 z 5

Co dělá tenhle knoflík? Co dělá tenhle knoflík? Bruce Dickinson

Trocha netradičná autobiografia o človeku, ktorý si popri úspešnom spievaní a koncertovaní plní sny. V knihe vynechal všetko, čo by tam každá iná “celebrita” musela dať. A to ju robí výnimočnou. Ešte aj hudba je len kulisou. Pritom príbeh zostáva dostatočne zaujímavý. Je o ukrytom rozmere človeka, ktorý s kapelou ovplyvnil snáď milióny ľudí, niekoľko generácií a bez škandálov. Tie by sa určite našli, ale v kontexte by vyzneli lacno. Na druhej strane by sa lepšie predávala, keby obsahovala zopár pikošiek. Myslím, že dokáže zaujať aj niekoho, pre koho je heavy metal nepodstatnou, hlučnou, kanálovou sebarealizáciu. Dokáže si niekto predstaviť hudobný projekt, v ktorom by spievali Dio - Halford - Dickinson? Škoda, že ostalo len pri zámere. Vydavateľstvo, na škodu, odflákalo jazykové korektúry.

16.07.2021 4 z 5

Klec duší Klec duší Adrian Tchaikovsky (p)

Životní cyklus lidské civilizace se uzavírá. Žádná expanze do vesmíru, nebo inteligenční revoluce. Naopak, regrese a úpadek na staré, dobré Zemi. Příběh je totálním úletem v značně bizarním, ale funkčním světě. Autor pravděpodobně navštěvuje stejnou hospodu jako pan Miéville. Jak se ke konci píše… opravdové rekviem za lidské plémě.

04.07.2021 5 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

Novela nedává prostor pro zbytečnou vatu, také nabízí jenom omezený rámec pro vykreslení postav, zápletky, motivací a pointy. Všechno tady sedí. Pan Sivok výborně zvládl to, v čem jiní zlyhávají a tím je atmosféra. Psaný projev je ideální na vykreslení pocitů, zvláště u tohoto žánru. Vnitřní prožívání je tím, s čím se vytváří spojení mezi autorem a čtenářem. A to se povedlo k maximální spokojenosti.

13.02.2021 5 z 5

Ponorka Ponorka Lothar-Günther Buchheim

Kniha má úroveň dokumentu. Menej štatistík (snáď okrem zdrvujúcich faktov, ako napríklad, že 3/4 ponoriek sa nedožilo konca vojny), viac drobností a podrobností zo života ľudí na ponorke. Čitateľ cíti návaly klaustrofóbie, smrad neumývaných tiel, naftu a slané more. Minimálna nádej na prežitie. Je tu všetko, bezuzdnosť hýrenia v prístavných bordeloch a baroch, podmorské bombardovanie, torpéda, potopené lode a trýznivý návrat. Záplava popisov a faktov ide na úkor čitateľnosti.

25.01.2021 4 z 5

Lovec přízraků Lovec přízraků Viktorín Šulc

Cesta do profesního života vedoucího mordparty, který se stal legendou. Řídil vyšetřování případů, které vstoupili do dějin kriminalistiky - Hojer, Straka, Vocásek a další... všechno spoluobčané, kterých můžeme kdykoli potkat. Třeba ráno v tramvaji, nebo na dětském hřišti.

09.02.2020 5 z 5

Škvíra Škvíra C. J. Tudor

Líbilo se mi to. Drobnosti se najdou, ale jsou nepodstatné. Autorka umí psát i povídky, má strohý, ne moc popisný styl, jede po hlavní lince příběhu. Dobře buduje atmosféru a znepokojuje. Dnes již knihy neděsí, čtenář viděl vše. V tom je moderní. Za velký klad považuji, že nepoužívá explicitní, nadměrnou brutalitu a prvoplánové prostředky. Celkově se jedná o hodně kvalitativně vyrovnanou sbírku, podobných je málo.

15.09.2023 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Dílko o období života, kdy končí dětství a začíná dospělost. Plné objevování, zranitelnosti, překvapení a nostalgie. Zajímavé podání ve formě dopisů příteli (je zřejmé o koho se jedná), hodně otevřené povídání. V každém slovíčku je upřímnost a mírná naivita která k tomuto období života patří. V polovině světa (včetně krajiny v EU) se jedná o zakázané čtení, co jen podtrhuje jeho význam a smysl.

30.07.2023 5 z 5

Mrtvé ženy Mrtvé ženy Martin Štefko

Jako celek hodně dobré, příběhy jsou dobře promyšlené, nápadité, vygradované a moderní. Žádné čtivo pro slabší povahy, žádné pěkné mrtvoly. Hank je trošku příliš toporný, občas jeho chování postrádá logiku, kterou se ohání (možná záměr). Nevadí, že někdy se dedukují podstatné skutečnosti z ničeho - vpich jehlou nemusí být hned spojen s určitou substancí, stejně soubory v počítači nemusí obsahovat na první dobrou to... Nepoužívání ženských jmen tak, jak je u nás zvykem a pravidlem, evokuje špatný překlad, i když se jedná o původní literaturu. To jsou ovšem drobnosti.

12.01.2023 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Kniha, kterou musí přečíst každý. Vynikající absurdita úžasného světa, který chce být tím nejlepším. Společnost je predestinovaná, každý má svoji funkci v pevné hierarchii. Postavení jedince je dané již v embryonálním stadiu, všechno se děje in vitro i když sexu je více než libo. Výchova stojí na hromadných sugescích, drogy jsou normální. Lidskost, jak ji snad známe, je fuč. Vše padá na příběhu, který je prostý a v něm se nejvíc podepsala doba vzniku. Zestárl a zdětinštěl. Hodně podnětu na přemýšlení a diskuze:)

09.11.2022 3 z 5