pagac17 pagac17 komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Čtu Saturnina již po několikráte, tentokrát mám vydání z roku 1968, ilustrace Stanislav Duda, to nemění nic na tom, že jsem se s chutí pobavil autorovými vtipnými nápady o věrném sluhovi Saturninovi a o celé společnosti, která utváří ten humor.

27.04.2020

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Další úspěšný a humorný román autora, který se všeobecnými znalostmi historie a současností mile nás baví svými bonmoty a taktéž poučuje o naších dějinách

07.11.2020

Vzpomínky Göringovy sekretářky Vzpomínky Göringovy sekretářky Cindy Dowling

Velmi zajímavá publikace. Autorka spolu s Louise Fox popisuje pod názvem Vzpomínky Goeringovy sekretářky.. Protože jsem senior, který pamatuje vznik Hitlerovi říše jsem si rád připomenul tehdejší situaci od nastoupení Hitlera jako kancléře, zabrání naší země, zahájení světové války, její průběh a i konec. Velmi poučné zvláště pro dnešní mladou generaci. Osoba Louise dokumentuje víru ve vůdce a jeho pomahačů. Jeho druhým mužem byl právě Goering. Sama Louise osvětluje jeho povahu, která se zakládala na jeho chuti o moc a popularitu. Jeho počínání bylo často až dětinské. Goebelsova propaganda ovlivnila národ do té míry, že věřili jeho propagandě do posledních chvil konce války. Podle Louise a i autorky, běžně Němci převážné nevěděli o zvěrstvách, které páchali na Židech a ostatní neárijcích a likvidovali je v koncentračních táborech. Až v průběhu konce války a hlavně spojeneckého bombardování jim pomalu otevíralo chápání skutečnosti. Závěr románu dle skutečnosti popisuje útěk Louise do Australie a její tamnější peripetium. Možno říci, že celý děj románu je učebnicí, co se v Německu dělo před světovou válku, během ní a i po ní. Charakterizuje také počínání vítězných mocností, jak si počínali Američané, jak Britové a Francouzi a také Rusové. Ti prožili světovou válku nejkrutěji a s největšími lidskými ztrátami, nehledě na rozvrácené hospodářství

08.12.2014

jIž podruhé čtu tuto knihu, kterou nám ve své knihovně. Opět jsem s chutí a se zájmem přečetl autorizované povídání herce a divadelníka Jaroslav Duška. Jeho poznání jsou úžasná a poučná, i když některé názory jsou v praxi neuskutečnitelné. Inu, kniha je určitým rozjímáním o věcech našeho života, kdy rozděluje jej do dvou směrů, na věci důležité a nepodstatné. Klade nám i neodbytnou otázku: co dobrého jsem udělali pro svět? A co pro svět ještě vykonáme, aby byl o trošku lepší. Tím bychom se měli zabývat my, všichni, i když je to nereálné. Hlavně však světoví politici, včetně našich. Doporučuji k přečtení a studiu

04.01.2015

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Čtu již druhou publikaci tohoto autora, opět jsem se moc pobavil a poučil, jeho vtipná pojetí situací a jejich glosování mi vyhovuje. jsem spokojen

15.11.2020

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Je to opravdu Kronika slavného malíře, pročítal jsem jí se zájmem, také s ohledem na mého otce, který se narodil o dva roky dříve, když mi pak vyprávěl svoje zážitky ze svého mládí, tak se dají z části přirovnat ke kronice pana Lady, jeho podání je veselé a zábavné, a pak doprovázeny poutavými obrázky.

19.10.2019

Dukla mezi mrakodrapy Dukla mezi mrakodrapy Ota Pavel

Výborně napsaná tato publikace, osvěžil jsem si svoje poznatky o úspěších naší Dukly, která předváděla světový fotbal. A Josef Masopust byl nejlepším světovým hráčem. Škoda, že již nemáme takový tým, který porážel soupeře světových jmen. Autor popsal svůj námět jedinečně a k tomu zajímavě.

08.08.2019

Anatomie strachu Anatomie strachu Benjamin Black (p)

Já čtu již druhou publikaci tohoto autora, kniha mě opět zaujala, je dobře a zaujatě napsaná, do poslední chvíle není patrné proč a jak byla zavražděna mladá a krásná žena Deidra. Autor odhaluje i pozadí současné společnosti v tomto století, je velmi zajímavá kniha i po stránce psychické a psychologické. Mohu si tím ověřovat i názory autora publikace, které vlastně promítá prostřednictvím svých hrdinů.

12.04.2019

Kurupira: Zlověstné tajemství Kurupira: Zlověstné tajemství Jaroslav Mareš

Mám za sebou hodně přírodopisných knih, ale tato převyšuje ostatní, je to snad encyklopedie Amazonské přírody. Autor sugestivně líčí své zážitky a svých partnerů, při pátrání o stolové hoře uprostřed pralesa. Popisuje důkladně své zážitky, že se tak trochu cítím s ním. Jsem zase podrobně informován o životě domorodců v Brazilii a okolních státech, až mě dochází dech. Co všechno se dá nalézt v pralesích Amazonky a jejich přítoků. Jsou to drsné zážitky, které přesahují možnosti normálního badatele. Bohužel se nepodařilo při první akci objevit tajemnost KUKUPIRY a zatím to snad trvá. Znovu se ukazuje, že zájem o tuto stolovou horu je především ekonomický, vždyť se tam nalézá také vzácný niob, nehledě na zlato. Vřele doporučuji.

16.07.2017

Jsem velmi spokojen s výkladem spisovatele z tohoto zajímavého a divokého období naších dějin. Je to patnácté století, ve kterém byl upálen náš Mistra Jan Hus. Pan Vondruška vyjádřil podle svého mínění současné problémy těchto části dějin. Píše to mistrně a zajímavě. Je to nejen učebnice dějin, ale také zábavné a populárně podané životy králů, bohatých rodů, řemeslníků a prostého lidu. Připomíná to i naše současné dějiny a životy našeho lidu. Bohužel, ta tehdejší nesnášenlivost, boj o moc a i korupce se opakuje v trochu jiném dějinném pojetí i dnes.

27.04.2015

První dotek - Styk s nekonečnem První dotek - Styk s nekonečnem Pavlína Brzáková

Poprvé čtu publikaci od Jaroslav Duška, kterého i jinak obdivuji, tato kniha mě zaujala pro neobvyklé myšlenky a pojetí, stále se mám co učit, jak si vykládat jednotlivé jevy z přítomnosti a minulosti, její pojetí uklidňuje a podává míru pohody a laskavost

11.05.2021 3 z 5

Plná bedna šampaňského Plná bedna šampaňského Ota Pavel

Opět druhá knížka od Oty Pavla, velmi jsem se pobavil a poučil vše o uvedených sportovcích. Nejvíce mě zaujal životopis Emila Zátopka.

16.08.2019

Primární důvěra - úhel pohledu Primární důvěra - úhel pohledu Martin Goffa

Jedním dechem jsem přečetl tuto knihu, první, kterou čtu o tohoto autora. Kniha mě velmi zaujala svým obsahem a podáním. Do poslední chvíle autor neodhalil velké tajemství kriminalisty Tonyho. Každá kapitola nás přiváděla pomalu k poznání obsahu publikace. Těším se na další knihy tohoto autora.

14.05.2019

Jak se dělá chalupa Jak se dělá chalupa František Nepil

Mám rád autora knih, i tato mě zaujala, své strasti vypisuje, tak jak si je představuje a nebo také prožil, napsáno s lehkým humorem

07.09.2018

Mezi nebem a peklem Mezi nebem a peklem Ivanka Devátá

Opět velmi vtipná a poučná kniha autorky. Podařilo se jí ve všech kapitolách podat svoje názory na jednotlivé životní situace a to s humorem. Paní Ivanka je silná osobnost. Kniha je čtivá

12.07.2018

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Pokouším se marně dopsat komentář, tak to zkrátím, podle mého názoru úžasná kniha, která mě tak zaujala, že jsem jí musel najednou dočíst. Autor, ač mladého věku je vzdělaný člověk, který podal své vyprávění nezvyklým způsobem a dokládal jej přiměřeným dějinným faktům. Jeho některé sentence jsou velmi moudré a nadčasové. Budu mít v budoucnu zájem vyschnout některou z jeho přednášek.

31.08.2017

Věra Čáslavská – Život na Olympu Věra Čáslavská – Život na Olympu Pavel Kosatík

Přečetl jsem autorizovaný životopis obdivované Věry Čáslavské, pan Pavel Kosatík se perfektně zhostil svého úkolu, napsal tuto knihu tak, jak život milované Věry probíhal od narození po její brzký skon. Byla to obdivuhodná žena, která jako sportovní gymnastka dosáhla ve své době ty nejvyšší mety, bylo ta paradoxně v Mexiku po kritickém roce 1968, kde také byla její slavná svatba s Josefem Odložilem. Pak se děli s Věrou a jejími dětmi neskutečné věci. Byla v té době 70 a 80let diskriminována, byla sdělovacím prostředky doslova odsouzena k zapomnění a fyzicky se musela starat o svojí obživu. Její partnerství s manželem zažilo trhliny a došlo k rozpadu. Po sametové revoluci opět získala své postavení doma a pokračovalo i ve světě. Pracovala úspěšně pro prezidenta Václav Havla, pak přišla tragedie, když nešťastnou náhodou její syn Martin ve skrumáži zasáhl do hlavy svého opilého otce, který pak nakonec zemřel. Dá se říci, že z této příhody se Věruška již nevzpamatovala, hlavně jí ublížil nespravedlivý tisk, závěr jejího života byl tragický a charakterizoval naše sdělovací prostředky, které jí doslova utýrali, nakonec po krátkém zvednutí zemřela v roce 2016. Celou publikace jsem přečetl snad jedním dechem. Ukazuje, jak je náš národ nespravedlivý vůči svým velikánům.

12.05.2017 5 z 5

Nenucený výsek Nenucený výsek Jaroslav Dušek

Jedná se o autora, o jehož knihy mám zájem. Četl jsem již knihu Pavlíny Brzákové, která pojednává o panu Duškovi. Moc se mi líbila. Takže se těším již ze čtení Nenuceného výseku. Jeho názory jsou mi blízké a dále se rád poučím.Také s touto knihou jsem velmi spokojen. Objasnila mi mnoho z minulosti autora a jeho společníků ze všech oborů. Myslím, že jsem obohacen novými a netradičními myšlenkami

23.05.2012 5 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

S velkým zájmem jsem přečetl tuto knihu, je to humorná a poučná kniha, je to moje parketa, díky autorovi

19.04.2022

Strážce stromů a jiné povídky Strážce stromů a jiné povídky Martin Rosocha

Čtu poprvé knihu od tohoto autora, jsem s ní velmi spokojen, rád čtu příběhy formou povídek, dobře jsem se pobavil, literatura podle mého gusta, autor prokazuje velké znalosti k psanému textu a používá své fantazie a překvapení

26.03.2022