PabloFuentes PabloFuentes komentáře u knih

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Mohu říct jen to, co už tady padlo. Četlo se to krásně, bavilo mě to, ale víc si budu pamatovat linku s tím, jak problematické bylo pro Eriku nastěhovat se do nového domu (protože v tomhle se s ní dokážu sžít), než případ samotný, který byl mnohem zábavnější v první půlce, než v té druhé. Je to tak na 3,5 hvězdičky.

31.10.2023 3 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Knihu jsem dostal k narozeninám a vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu. Jen, že se má jednat o horor. Musím říct, že příběh Mallory Quinnové a hlídání Teddyho, se všemi podivnostmi, které se kolem chlapce dějí, se mi moc líbil. Přiložené obrázky tomu navíc dodaly krásný creepy rozměr. Obzvláště pak ty echt dětské. Není to příběh, který jste dosud neslyšeli. Ano, jeden pěkný zvrat před koncem zažijeme, ale zbytek jede podle klasické duchařské šablony všech těch duchařin, které jsme viděli a četli už tolikrát před tím. Nicméně to, jak je příběh zpracován, jak čtivě je napsán, plus zmíněné kresby, tomu všemu dodávají úplně nový rozměr. Skvěle odvedená práce. Určitě doporučuji.

01.06.2023 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Velmi povedená a čtivě napsaná kniha, která má rozhodně co nabídnout i v dnešní době. Některé pointy byly velmi trefné, jiné už dnes asi úplně fungovat nebudou, ale namotivovat člověka zpět ke psaní tahle kniha dovede. Nejvíce cením názornou ukázku přepisu první a druhé verze povídky 1408, kde pan King mimo jiné uvedl, proč dané změny provedl.

11.04.2023 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Hodnotit tohle dílo je docela těžké. Na jednu stranu mi to přišlo až zbytečně odborné, na druhou vlastně tak dobře napsané, že i ten odborný text se četl výborně. A dějově? Snad do tři čtvrtě knihy se nestalo vůbec nic a přitom vlastně úplně všechno, protože si autor poctivě budoval své podhoubí. Mendelův příběh je vlastně o tom, jak vůbec nic nezažít a přitom udělat jeden z největších genetických objevů, přičemž to je všem okolo putna. U Benedicta Lamberta se mi zase líbila sonda do jeho duše. Těžko říct, jaký by byl, kdyby byl "normální". Pardon. Lepší slovo mě nenapadá a jak by řekla Jean, ta šedá myška, takhle bych mluvit neměl. Zajímavé téma a hlavně dobře nastudované.

26.05.2021 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Mnohem lepší jak díl předešlý. Myslím, že necpat humor do každé věty, ale spíš občasně knížce prospělo i co se týče čtivosti. Navíc spousta momentů v knížce velmi potěšilo. Těším se na příští osudy Bordelu v kuchyni :D

18.11.2020 4 z 5

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

Hezký příběh, který se dá přečíst na jeden zátah. Ideální na cestu do vlaku nebo do letadla ;) Teď jen uvažuji, jestli si dám lososa nebo jehněčí....

15.12.2018 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Tak tohle bylo velmi dobré čtení. Spousta zajímavých zápletek a opět skvělé vyústění. Hailey znovu prokázal, že se danou látku naučil na jedničku. Scéna s nohou byla velmi silná, stejně jako zápletka s dítětem. Na pana doktora Joa Parsona asi jen tak nezapomenu. No,.. není sranda vést nemocnici.

08.11.2018 5 z 5

Účinný lék Účinný lék Arthur Hailey

Velmi povedené dílo a kniha, která mi pomohla získat místo v mé první práci v nemocnici. Hailey má talent nastudovat danou problematiku dopodrobna, popsat ji s omáčkou zajímavého příběhu a vy pak máte pocit, že tomu rozumíte. Zajímalo by mě, jak by ten příběh pokračoval dál.

15.08.2018 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Tohle byla jízda! Všichni mi to stále doporučovali, já se bránil, ale nakonec jsem se neubránil. Výborná záležitost, výborné zvraty... drsné! Čistá zábava.

14.08.2018 5 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Na to, že se jedná o odbornější knihu, byla napsána velmi čtivou formou. Jedinou výtku mám k tomu, že autor často zmiňuje studie, na které už ale nedá žádný odkaz. Pak to působí, že si daná fakta vycucnul z prstu. Příklad: lidé, kteří více spí, vydělávají více peněz. Z čeho to vychází? Jinak je ale téma spánku rozebrané opravdu přehledně a to skrz na skrz ze všech směrů z pohledu lidí, zvířat i rostlin. No nic. Myslím, že si půjdu na chvíli schrupnout. Přece jen, chci ty peníze. Dobrou :)

24.01.2024 4 z 5

Moc se mi to líbilo po slohové stránce. Rozdělení knihy na život na kolejích, oficiální památky, co je mimo oficiální cesty, propaganda a dějiny, vše bylo super. Ale z těch pěti hvězdiček to opravdu shodily ty překlepy, chybějící předložky, písmenka. Prostě chyby, které měl zkontrolovat a opravit ten, kdo knihu vydal. KLDR je určitě zajímavá a fascinující, místy i úsměvná (zastávka metra jménem Rekonstrukce mě prostě rozbila) z pohledu nás cizinců. Bohužel ale existují lidé, kteří v tomhle reálně žijí a to je to děsivé.

16.10.2023 4 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Válečná Francie je mi svým způsobem blízká, takže tohle téma mě bavilo hodně. Už dlouho se mi nestalo, že by se mi něco četlo tak dobře. Dokonce jsem se přistihl, že jsem si přál, abych v noci nemohl spát, protože pak přece můžu pokračovat v četbě. Škoda jen toho rychlého konce. Ach jo, Marian Sutro! Potřebuji vědět, co se stalo potom! Provazochodkyně čeká :)

14.03.2023 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Za mě velmi čtivá kniha. Nejvíce mě však z toho celého bavilo právě Frostovo dilema hned na začátku. To co udělal on, bych ještě asi dokázal pochopit, ale udělal by tohle opravdu i třeba soudce? Dokázali byste žít se lží? :)

16.10.2020 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Co se týče Mawerovy tvorby, tak mohu srovnávat pouze s knihou Pád, která mi přišla malinko lepší a psychologicky propracovanější. Stejně jako ostatní i já měl s knihou občasné problémy. Nejhorší byl vlastně začátek a přiznám se, že do četby se mi tak moc nechtělo. Ty permanentní popisy architektury a minimum děje. Pak se to ale tak po 60 stránce začalo nepatrně obracet, až se to dostalo do něčeho, co jsem hltal po nocích a velmi mě to bavilo. Velkým problémem pro mě bylo i takové zvláštní odosobnění autora od postav, což možná způsobovaly některé typy vět při popisu toho, co postavy dělají. Na vině však mohl být i český překlad. Za mě tedy horší čtyři hvězdičky. A co musím autorovi přiznat je, že se jedná o nejlepší marketing, který kdy vila Tugendhat měla.

15.08.2020 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Moc pěkné počtení. Sonda do duše alkoholičky okořeněná zápletkou vraždy. Čteno po návratu z Manchestru, kde jsme vždy vlakem projížděli mezi domy, přesně jak se to popisuje v knize. Závěr předvídatelný, ale dobře udělaný. Škoda, že film už se tak moc nepovedl.

12.08.2018 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Obsahuje Spoilery: Tak mi zase od sovy přišel dopis, že se mám dostavit na nový školní rok do Bradavic. Rychle jsem sehnal všechny učebnice, překvapivě nějak moc jich bylo od Zlatoslava Lockharta a už už si to ženu s Harrym na nástupiště 9 a 3/4, když najednou nabouráme do zdi. Naštěstí Ron měl skvělý nápad jet taťkovým létajícím autem, tak jsme to hecli a pak už nás čekal jeden průšvih za druhým. Co říci k druhému pokračování Harryho Pottera?
Za mě osobně lepší jak díl první, protože už pracujeme se světem, který trochu známe, příběh je takový “komornější“ a tím i ucelenější (logicky, jsme přece v Komnatě :) a celé mi to nějak hezky uběhlo. Jen jsem si všiml, že Harry přece jen od svého bratránka Dudleyho něco pochytil, protože zatímco on od Rona a Hermiony dárky dostal, sám nic nikomu k Vánocům nedal. Teď mu to odpouštím, ale pro příště, abychom se brzy neobjevili na převýchovu v Azkabanu :)

01.06.2024 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

S touhle knihou jsem měl poměrně problém. Jsou tam pasáže, které jsou hodně pěkné a zábavné, ale i pasáže, které jsou vyloženě nudné (třeba různé politické domluvy o území, část bitev a podobně). Problémem je i nadměrné množství postav, kdy pak stejně ve výsledku za chvíli nevíte, kdo s kým mluvil. Samotný závěr se mi líbí tak, jak je. Nic bych na něm neměnil. I vzhledem k tomu, že se jedná o závěr celé ságy, tak tomu v hodnocení trošku přilepšuji.

22.04.2022 4 z 5

151 dní Pacifickou hřebenovkou jsem četl vždycky před spaním a musím říct, že už se mi o ní i zdálo. Krásné hory a příběh nezkušené holky, která se vyhecuje a nakonec to zvládne. Nebo ne? Na Lucku jsem narazil díky pořadu 7 pádů a už v tu chvíli jsem věděl, že si knížku pořídím. Nelitoval jsem a při čtení se hodně smál, obzvláště u dní s komáry nebo třeba u krysy ve stanu :D Ps. Pokud jste ultralight backpackeři, ale bez knihy nikdy nikam nevyrazíte, rozhodně si nebalte tuhle, protože pak dopadnete přesně jako Lůca :)

14.09.2021 4 z 5

Stále vládne mráz Stále vládne mráz Rolf Börjlind

Je to stále dobré. Čtvrtý díl a mám pocit, že to jde kvalitativně nahoru, i když možná je to jen tím, že hrdinové postupem času dozráli. Po dočtení jsem si musel znovu přečíst první kapitolu a vlastně vůbec nevím, jestli se tam opravdu stalo to, co si myslím.

17.01.2021 4 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Tak tohle bylo velmi zajímavé čtení. Přišlo mi, že co se psalo na obálce knihy, bylo velmi trefné. Jacku Heathovi přišla současná literatura nezáživná a tak si napsal něco super záživného a super čtivého. A dílo se mu opravdu povedlo. Stejně jako ostatní i já fandil hlavnímu hrdinovi, ač to byl prostě obyčejný kanibal. Zvraty na konci jsem hltal a ve výsledku mě mrzelo, že už je po všem. Klidně bych ocenil, kdyby napsal i druhý díl :)

11.02.2020 4 z 5