Pablo7 Pablo7 komentáře u knih

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Byla to moje třetí kniha od Hakla a hodnotím ji jako nejlepší. Vztah s otcem je pro autora dost zásadní a tak mě čtení dokázalo emocionálně zaujmout. Samozřejmě mě nebavili některé části např.rozhovory o letadlech, ale i tak je to dost dobře vylíčený komplikovaný vztah otce a syna.

07.06.2020 4 z 5

Pravidla směšného chování Pravidla směšného chování Emil Hakl (p)

Dal bych 3,5 hvězdičky, kdybych mohl. Kniha má tři části, nejsilnější je aspoň pro mně prostřední, kde se autor loučí s otcem. Není to špatně napsaný. Autor píše dobře, stručně, ale úplně mě jazyk, autorův styl nedostal.

07.06.2020 3 z 5

Svatá Barbora Svatá Barbora Marek Šindelka

Knížka je perfektně graficky zpracována. Když jsem si ji půjčil ani jsem nevěděl, že vychází z tzv.kuřimské kauzy, kterou jsem po pravdě příliš nesledoval. Autoři však bohužel celý příběh vypráví prostřednictvím novinářky, která má reprezentovat náš voyerismus. Autoři píší, že nevypráví příběh jedna ku jedné, ale z etických důvodů vypouští některé oběti. Právě postava novinářky mně přišla úplně zbytečná, nezajímavá a nevěrohodná. Škoda, mohlo to být lepší.

31.05.2020 4 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Kevin Lynch

Kniha je vytištěná na pěkném papíře, má hodné fotek a různých grafů. Bod srážím za občasné chyby, kdy v textu se píše něco jiného než v popisech grafů. Navíc některé obrázky se časově neshodují s textem. Nicméně pokud se chcete získat základní informace o Stevovi Jobsovi, tak ji doporučuji.

03.05.2020 4 z 5

Supermarket sovětských hrdinů Supermarket sovětských hrdinů Jáchym Topol

Soubor šesti různorodých textů, jak žánrově tak i časově. První část, popis putování na Slovensko po stopách slovenského povstání ale nejenom, se mi líbila, ale měl jsem pocit, že bych potřeboval vysvětlivky, kdo je kdo atd. Druhá část je ukázka z nevydaného románu. Dobrý, ale to že to autor nedotáhl na román, taky o něčem svědčí. Pak je tam krátká próza z 90 let, která je docela dobrá. Následuje scénář k filmové povídce, kterou jsem kupodivu neviděl. Dál následují dvě krátké divadelní hry, které mě moc nebavily a proto srážím hodnocení na tři hvězdy. Celkově je to dost nevyrovnané a nečte se to úplně snadno, ale jsou tam zajímavé pasáže.

28.03.2020 3 z 5

Zum Befehl, pane lajtnant... Zum Befehl, pane lajtnant... Jiří Kamen

Je to kniha velkého formátu, takže když se drží v ruce, tak se pronese. Jsou to výňatky z dopisů lidí, kteří bojovali v první světové válce. Vzhledem k různorodosti stylů a neustálému přeskakování jsem se nemohl začíst. Pokud se zajímáte o historii z pohledu obyčejných lidí je to kniha pro vás. Kladl jsem si také otázku, jestli jsme se v Rakousku Uhersku měli tak špatně. Válka byla ale asi velký zlom.

09.02.2020 3 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Tahle kniha mě doslova nadchla. Náhodou jsem slyšel ukázku audioknihy a pak jsem si půjčil knihu. První část je vyprávěná zdánlivě obyčejným úředníčkem, který vyhrál ve sportce. Je to skvěle napsané a nemohl jsem se od toho odtrhnout. Hlavní hrdina popisuje svůj život a nápad na únos holky, do které je zamilovaný. Vše popisuje stručně a věcně. Druhá část je tvořená deníkovými zápisy unesené dívky. Trochu to ztrácí tempo. Dívka je studentkou umění a hodně přemýšlí o světě, má spoustu emocí a vzpomíná na svůj život na svobodě. Taky samozřejmě popisuje své věznění. Vynikne rozdíl v charakteru a intelektu obou postav. Pak následuje třetí a čtvrtá část, které obsahují rozuzlení příběhu. Myslím, že kromě psychodrama to je i společenský román o šedesátých letech v Anglie.

26.01.2020 5 z 5

Šmírbuch jazyka českého Šmírbuch jazyka českého Patrik Ouředník

Docela mi trvalo než jsem to dočetl. Autor ukazuje bohatost češtiny a oceňuji jeho práci se všemi výrazy a hlavně citáty z knih.

18.11.2019 4 z 5

Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil Slánského Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil Slánského Pavel Kosatík

Docela dobrý komiks. Trochu mně vadili, že postavy sovětských poradců neměli tváře, ale chápu, že to byl umělecký záměr. Snad se to ale dalo udělat více dramaticky, aby byl člověk více vtažen do té doby. To se úplně nepovedlo.

18.11.2019 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Poslechnuto jako audio hned po druhém dílu. Přeci jen se kniha dost opakuje a tak mě to bavilo míň. Nicméně koncem kniha se to trochu rozjelo. Nenáročná oddychové čtení.

03.11.2019 3 z 5

Cestovní pas Cestovní pas Herta Müller

Krátká kniha, která se ale nečte úplně snadno. Kvůli hodně krátkým větám jsem se nemohl začít. Drsný popis života německé menšiny v Rumunsku a snaze se vystěhovat.

29.08.2019 4 z 5

Evropa na rozcestí Evropa na rozcestí Stanislav Komárek

Tak jsem konečně dočetl. Nečte se to vůbec dobře, což je dáno jednak autorovým jazykem a také spoustou citací typu více v kapitole xy, viz. autor xy. Určitě je tam spousta zajímavých myšlenek a informací, ale přijde mi to, že autor semlel dohromady vše, co ho zrovna napadlo. Knize by prospěl nějaký redaktor, který by autora usměrnil směrem k větší srozumitelnosti.

Zdá se, že hlavní problém je pro autora nízká porodnost Evropy. Stačí se víc množit a vše bude asi OK. Strašení tím, jak Evropu čeká socialismus (když už i Putin prohlašuje, že návrat do času socialismu není možný) mi přijde už dost mimo. Stejně jako představa, jak se z Evropy díky migraci či konvertitům stane brzy muslimský kontinent. Vůbec žádná zmínka např. o nacionalismu, či jak Evropu funkčně uspořádat, jen prvoplánová kritika bruselské byrokracie.

29.12.2018 3 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Krátký příběh o pádu člověka až na dno. Krátké kapitoly bez jednoho vypravěče, skládají obrázek o Lesterovi Ballardovi. O Lestera se nikdo nezajímá, vyrostl sám a postupně ztrácí svůj dům, příbytek, kde pak žil a končí jako vrah a nekrofil v jeskyni na útěku před spravedlností. Působivě je vylíčen boj o přežití v drsné přírodě. Autor přesto Lestera nesoudí a je pro něj také dítě Boží.

25.12.2018 4 z 5

Moje nová svoboda Moje nová svoboda Zohre Esmaeli

Velmi dobře a čtivě napsaná kniha. V nejdelší části popisuje svoji cestu s rodinou z Afghánistánu do Německa, kterou podnikli už asi v r.1998. Je to ale dost aktuální i dnes. Je zajímavé, že procházeli i přes Česko. Kromě obtíží na cestě a se člověk dozví dost o afghánské kultuře, náboženství a mentalitě. V druhé části popisuje svůj pobyt v Německu a útěk od své rodiny, když se nechtěla nuceně provdat a chtěla si žít po svém. Nakonec popisuje něco málo ze své kariéry modelky a svého život.

18.03.2018 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Nenáročná, oddychová četba. Autorka vtipně a hezkou češtinou vypráví historky z hereckého prostředí a svého života. Některé kapitoly jsou vtipné hodně, některé méně. Je lepší číst každý den jen několik kapitol (blogů), protože po chvíli se přeci jen autorka trochu opakuje. Proto snižuji ohodnocení na 4*, protože mé nadšení z knihy postupně klesalo. Za pochvalu stojí pěkná grafická úprava.

15.02.2018 4 z 5

Utz Utz Bruce Chatwin

Mám dost rozporuplně pocity. Na jednu stranu je to zajímavé tím, že zahraniční autor situoval děj své knihy do Prahy. Zajímavý popis vášně sběratele. Hlavní postava se postupně jeví v jiném světle než na začátku. Příliš věrohodně ale tento zlom nepůsobí.

19.08.2017 3 z 5

Zápisky šílencovy Zápisky šílencovy Ivan Mládek

Četl jsem rozšířené vydání z roku 2013. Ivan Mládek mě v minulosti mockrát pobavil v televizi, ale to se mu povedlo jen zřídka v této knize. Ty nejlepší vtipy jsou známé z televizních vystoupení, kde vyzní lépe než v knize.

17.07.2017 2 z 5

Moje šílené století Moje šílené století Ivan Klíma

Kniha se skládá ze vzpomínek autora na svůj život a jeho úvah o různých obecných jevech - cenzura, svoboda, demokracie, diktatura. Víc mě bavily vzpomínky, ale i v úvahách se člověk může dost dovědět. Některé pasáže mě přišly více zajímavé než jiné, ale autor se poctivě snaží vyrovnat se svou minulostí vč.členství v KSČ. Člověk dokáže lépe pochopit, že tolik lidí podlehlo komunistickým ideám i historii naší vlasti.

01.07.2017 4 z 5

Ad acta Ad acta Patrik Ouředník

Zajímavé hlavně po jazykové stránce. Autor ovládá češtinu skvěle. V detektivním příběhu jsem se trochu ztrácel a nějak jsem knihu nepochopil.

29.06.2017 3 z 5

...a máš mě rád? ...a máš mě rád? Jan Pelc

Malá knížka různorodých povídek. První povídka byla značně bizarní, ale pak už to bylo normálnější. Bavilo mě jazykem i formou. Je to taková jednohubka.

21.11.2023 4 z 5