postmoderna postmoderna komentáře u knih

Sherlock Holmes - Hitlerův posel smrti Sherlock Holmes - Hitlerův posel smrti Petr Macek

Tuto knihu klidně použil jako ukázku významu slova slátanina. Je to taková lite verze dortu Pejska a Kočičky. Podle knihy bych v autorovi nerozpoznal spisovatele, ale spíš za fanouška žánru, který má hodně času :-D

13.08.2019 1 z 5

Dopisy Dopisy Arnold Schönberg

Výběr dopisů 1910 - 1950. Dopisy jsou jednak hrdé, jednak zoufalé. Jednak prosící, jednak odmítavé, kárající, ironické. A.S. umí být jedovatý i na ty, k nimž přichází se suplikou o kousek chleba. Výška odesílatelova sebehodnocení a přesvědčení o absolutní kulturní a odborné převaze nad kýmkoliv je dechberoucí. Může směle číst i nehudebník, který je ale seznámen se zásadním výzanmem autora, ale i s hořkosladkou jakkostí tohoto významu. Je to vlastně trochu smutné čtení, či naopak černý humor. Nezdolnost lidského ducha je tu mezi řádky vidět vysvlečená.

....zatímco ti, kteří jsou svým založením vůči mé hudbě imunní (= netalentovaní)

Ve vašem oznámením jsem jmenován "odvážným zástupcem vídeňské hudební moderny". Nezlobte se, ale Strauss je generálním hudebním ředitelem, Pfitzner ředitelem, Reger dokonce dvorním radou. Nemohl byste mě jmenovat alespoň generálním zástupcem vídeňské hudební moderny?

...je nanejvýš podivné, že se ještě nikdo nezabýval krásou mé formy.

Nemám v úmyslu panu Straussovi škodit. Umělecky mě vůbec nezajímá a tomu, čeho bych se byl od něho svého času naučil, jsem díky Bohu neporozuměl.

20.01.2019 5 z 5

Imaginární svět Imaginární svět Eva Syřišťová

Není to kniha zásadní. Obsažená teorie se dá spolehlivě dohledat jinde obsažnější pro vědce, přehlednější pro laiky. Oceňuji ale odhodlání autorky k citové investici při porozumění schizofrenikům a její trvání na humálním přístupu v situacích, kdy se tento na první pohled jeví jako zbytečný, nepotřebný, nebo neplatný.

15.01.2019 5 z 5

Zápisky z Garthu / Leonora Zápisky z Garthu / Leonora Jaroslav Velinský

Dvě kontratsní půlky. V té první si autor užívá slávy a sexu, v té druhé je autor heroem a užívá si sexu. Ono tedy popravdě nejde o sex, jen jsou všechny ženské postavy z převtěleného Jaroslava Velinského dočista paf. Romantika Chaty v jezerní kotlině přenesená do budoucnosti (a heterosexuální roviny). Výborný závěr. Výborně čtivé a stravitelné bez jakýchkoliv následků. (ani jedovaté, ani výživné)
P.S.: Vylíčená budocnost je naše skorosoučastnost, carsharing a nástěnné televizory jsou odhadnuty dobře, s komunikací a informacemi jsme na tom lépe.

14.01.2019 5 z 5

Zneužití Zneužití Heinz-Peter Röhr

Rér umí psychologický jev vyjádřit úderně a srozumitelně aniž by uhýbal ze seriózní cesty.

06.01.2019 5 z 5

Tarantule / Uvězněná paměť Tarantule / Uvězněná paměť Thierry Jonquet

Žádné kladné postavy, jen úchylové a zoufalci.
Aspoň není komu nadržovat. Že, Pottře?
Tarantule lepší než film....už zase. Skoro jako by spisovatel byl skutečný umělec a režisér látač snobské podívané.
Uvězněná paměť taky skvělá, zatím nezfilmovaná. Producenti nějak neslyší na obsahy, za které by vás google roboti zabanovali nadosmrti + vaši rodinu a region.
Výborný pohled na vybočení z normality. A vybočení z normality je tak lidské! A tak časté! Řekl bych skoro: normální.

28.02.2023 5 z 5

Limes inferior Limes inferior Janusz Andrzej Zajdel

Přistihl jsem se že mě kniha bavila jen v momentech, když jsem optimisticky čekal, že přijde něco super. Ale nepřišlo.

26.07.2022 1 z 5

Vlčí zub Vlčí zub Jaroslav Velinský

Stále mě baví sldovat Velinského dení snění, ale to je tak vše.

01.02.2019 4 z 5

Janáček I: Osiřelý kos,1854–1914 Janáček I: Osiřelý kos,1854–1914 John Tyrrell

Výborná monografie. Podrobná, ale nenudí. Líbí se mi i fakta (například o vydávání Chodníčku a verzích Pastorkyně) a líbí se mi i osobní rovina (Žena a Olga) Asi bych měl problémy podle této knihy biflovat a srovnávat si na časové ose, ale protože si nic nepotřebuju pamatovat a Janáčka žeru, dávám plný počet. Vždycky jsem nesnášel Nejedlého - ale teď mám za hlavního záporáka Kovařovice.

06.11.2018 5 z 5