Orange8knihomol Orange8knihomol komentáře u knih

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Moc pěkné čtení na jeden večer. Příběh byl místy vtipný i dojemný. Strašidlo cantervillské mě, jakožto jedna z mnoha položek povinných děl k maturitní zkoušce, velice překvapilo tím, že mne opravdu bavilo. Oscar Wilde napsal originální příběh o strašidlu, jemuž začne jeho posmrtnou existenci komplikovat jedna neotesaná a troufalá americká rodinka, která se na zámek Canterville nastěhuje... Jak tohle může asi dopadnout? Knihu určitě DOPORUČUJI, zamilovala jsem si ji!

24.03.2021 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Kdo se zajímá alespoň trochu o Tolkienův svět, rozhodně je pak Silmarillion ta správná kniha, po které sáhnout. Jedná se totiž o zajímavé doplnění vašich vědomostí ohledně tohoto tématu, navíc vám čtení zpříjemní Nasmithovy pestrobarevné ilustrace, jež k příběhu bezpochyby skvěle sedí. DOPORUČUJI všem Tolkienovcům! Zaujímavé dodatky na konci (rodokmeny, rejstřík s drobnými popisky, atd...) určitě oceníte. =)

15.08.2020 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Harry Potter je prostě láska na první pohled... Příběh byl více než brilantně promyšlený. Děj opět akční, dobrodružný, místy vtipný, postavy vykresleny do detailu. J. K. Rowlingová je fantastická spisovatelka, která má snad neomezené množství fantazie a nápadů. Vydání s ilustracemi Jima Kaye je naprosto kouzelné a ještě více čtení zpříjemňuje a utvrzuje v tom, jak jsou knihy o HP úžasné. Klidně bych hodnotila 10 hvězdičkami z možných 5, neboť HP je dvakrát, ne-li vícekrát, lepší než jiné knihy, kterým jsem udělila 5 hvězdiček... Myslím, že ten, kdo HP ještě nečetl, dělá obrovskou chybu, takže pokud jste ho ještě nečetli, honem do knihovny! :D Rozhodně DOPORUČUJI, jedná se o mé nejoblíbenější knihy, jaké jsem kdy četla.

02.01.2020 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Opět nemám slov.... U tohoto dílu mne zaskočil konec, při jehož čtení jsem jaksi zapomněla zavřít svá ústa. Příběh všech knih byl krásně a detailně promyšlený, neboť zapadal do sebe (a to hlavně v posledním díle). Je vidět, že si se psaním této série dal autor velkou práci a do psaní vložil své srdce, a proto je výsledek tak úžasný! Rozhodně musím DOPORUČIT úplně všem věkovým kategoriím.

29.11.2018 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Přečetla jsem opět jako maturitní četbu, ale rozhodně toho nelituji! Do knihy jsem se nepouštěla s moc velkým nadšením, avšak bezprostředně po několika stránkách jsem nabyla vědomí, že tohle se mi opravdu bude líbit. No a líbilo! A jak! Dramata nečtu zrovna s láskou, ale Karel Čapek píše krásně poutavě, a tak jsem knížku přelouskala jedna báseň. Pokud bereme v potaz, že byla kniha poprvé vydána v roce 1937, je zajímavé, jak autor brilantně předpověděl situaci v českých zemích těsně před 2. sv. válkou a současně již tehdy varoval před nástupem nacismu. Díky tomu se jedná o dílo s hlubším podtextem, které nejednoho přivede k zamyšlení. Silně DOPORUČUJI!

06.08.2022 5 z 5

Hotel Winterhouse Hotel Winterhouse Ben Guterson

Tak to byla jízda! Kniha se četla sama a neuvěřitelně rychle, tak byl její příběh čtivý! Děj byl naprosto úchvatný, kouzelný a brilantně promyšlený, doplněný krásnými ilustracemi. Tak velké očekávání jsem od knihy absolutně neměla, jelikož od jejího čtení jsem se jednoduše nedokázala odtrhnout. Vyvolala ve mně zimní, dokonce i vánoční atmosféru, a mnoho silných pocitů (dojetí, radost, strach i smích). Také bych si přála prožít podobné dobrodružství jako Alžběta s Freddym v tak okouzlujícím hotelu, v němž nechybí ani obrovská knihovna, výroba flurschenů (prazvláštních cukrovinek), možnost bruslení na jezeře Luna, sáňkování, lyžování, plavání v bazénu, poslouchání přednášek a koncertů a spousta dalších aktivit. Ráda bych se spřátelila s panem Norbridgem, majitelem hotelu a člověkem, jež snad ovládá magii. Knížku bych rozhodně DOPORUČILA všem, bez ohledu na věk či pohlaví, za mne další skvělé dílo, téměř tak úžasné jako samotný král všech dětských fantasy knih - Harry Potter.

03.11.2019 5 z 5

Dívka, která upíjela měsíc Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhill

Zpočátku mi nějaký ten čas trvalo, než jsem si zvykla na autorčin zajímavý styl psaní. Musím uznat, že takovýto příběh jsem doposud ještě nečetla, čímž si knížka vysloužila mou oblibu. Opravdu. Autorce rozhodně nechybí bohatá fantazie a originální nápady. Jediné, z čeho jsem byla trošku šokovaná, byly lehce brutální pasáže, při jejichž čtení se mi vybavily knihy Moře inkoustu a zlata - Čtenářka a Mluvčí od T. Chee. Jinak rozhodně DOPORUČUJI. I přesto, že jsem očekávala něco úplně jiného, mne kniha nezklamala.

06.03.2019 5 z 5

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Další díl mě opět nezklamal. Konečně už se tu zase více objevoval Edward. Děj byl hlavně ke konci napínávý, neboť se udála bitva mezi upíry (Cullenovi+vlkodlaci proti Victorii a novorozeným upírům). Zároveň se plánuje přeměna Belly, ke které by mělo (podle Edwardových požadavků a podmínkách) dojít až po svatbě. Styl psaní super. Rozhodně DOPORUČUJI! Ihned se vrhám na 4. díl.

21.07.2018 5 z 5

Láska mezi písmenky Láska mezi písmenky Jodi Picoult

Wow! Pokračování moc krásné. Zápletka originální a děj částmi nepředvídatelný, tedy až na konec... Jsem moc ráda, že jsem si tuto duologii přečetla. Rozhodně velké DOPORUČENÍ všem, kteří milují pohádky a vše, co k nim patří, jako já.

25.05.2018 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Konečně vím, co je to ta filosofie a jaké byly její dějiny. Příběh se mi líbil, ale pravdou je, že se mi částmi zdál až moc přetažený za vlasy a nereálný. Ale jinak super! Jelikož je to čtení na zamyšlení, tak se mi knížka četla trochu pomaleji. Jinak jsou různé filosofické myšlenky vždy vysvětlovány také na nějakém příkladu tak, aby je pochopili i náctiletí čtenáři. Doporučuji!

05.05.2018 4 z 5

Věřte tomu nebo ne, ale poprvé jsem ,,Harryho Pottera" četla ve svých 13-ti letech v roce 2017 v tomto TOP ilustrovaném vydání! Samozřejmě filmy jsem viděla už od svých cca 4 let. Ale musím uznat, že knihy jsou daleko lepší než zfilmované zpracování. Zatím mám přečtené jen tyto 3 ilustrované díly a čekám až vyjde na podzim 2018 4. ilustrovaný díl. Mohu jen a jen DOPORUČIT! Prostě ,,Harry" je ,,Harry".✌️

13.02.2018 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

(SPOILER) Smutný příběh lásky mezi dvěma mladými lidmi, Petrem a Lucií.
Kniha cíleně ukazuje, jaké strasti přináší válka - strach, nejistotu, smrt... Právě proto ji můžeme považovat za dílo ostře kritizující 1. sv. válku a Romaina Rollanda řadit do skupiny spisovatelů silně poznamenaných válečnými útrapami - do tzv. ztracené generace.
Co se příběhu týká, pojednává o lásce Petra a Lucie, která je tragicky ukončena bombardováním Paříže. Z hlediska žánru jde o novelu - právě díky konci, který by mnozí nečekali. (My jsme však dílo rozebírali ve škole o hodinu literatury, a tak jsem již bohužel znala celý děj i se závěrem...) Téma není nijak překotně originální, ale tuším, že právě zasazení do válečných let činí knihu zajímavější. Autorův styl psaní mi vyhovoval, najdete zde spoustu tropů (kupř. metafory, přirovnání, personifikace ad.).
Petra a Lucii DOPORUČUJI spíše dámské části čtenářů.

29.07.2022 5 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Sic jsem četla pouze český překlad, ale i přesto musím E. A. Poeovi složit velký obdiv, neboť vytvořil pozoruhodnou hororovou báseň s příběhem, který mrazí. Působivé "Nevermore" (,,Už víckrát ne.") zajisté zůstane v paměti nejednomu čtenáři. Rozhodně DOPORUČUJI přečíst, je to klasika, kterou by měl znát snad každý vzdělaný člověk. Navíc - jako jedna z povinné četby - skvělá volba!

22.06.2021 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Opět brilantní příběh s mnoha zvraty a napínavými úseky, při nichž se čtenáři jistě zatají dech a v hloubi duše bude doufat, že vše se k dobru obrátí. Neuvěřitelně jsem si oblíbila nejen Froda, Gandalfa nebo třeba Bilba, ale také Sama, jehož hlášky dodávají příběhu šmrnc. Konec však zůstal otevřený, a tak se nezbytně musím pustit do posledního dílu a zjistit, jaký konec Tolkien Pánovi prstenů přidělil. (Ale kdoví? Třeba si samy postavy určují svůj vlastní konec...) Z mé strany velké DOPORUČENÍ! Hurá na pokračování!

23.05.2020 5 z 5

Tajemství hotelu Winterhouse Tajemství hotelu Winterhouse Ben Guterson

Nádherný příběh plný magie, přátelství, rodinné lásky a hlavně dobrodružství! Knížka se četla jedním dechem a rozhodně v ničem nezaostávala za svou předchůdkyní (1. dílem). Myslím, že takový příběh by si měl přečíst každý bez ohledu na věk, jelikož se jedná o mistrovské dílo (dle mého úsudku). Právě jsem Tajemství hotelu Winterhouse dočetla a musím říct, že se ve mně sehrává přímo bouře pocitů (na jednu stranu jsem samozřejmě ráda za další přečtenou knihu, ale také jsem smutná při pomyšlení, že tak krásný příběh mám již ,,za sebou" a že si bohužel musím počkat na pokračování...). Z mé strany bez velkého rozmýšlení na 100% DOPORUČUJI úplně všem!

29.03.2020 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Co k této knize dodat?! No, myslím, že všichni víme, že se jedná o naprostý skvost, který je vtipný, neotřelý, nápaditý a skvěle propracovaný svými dechberoucími a osobitými ilustracemi. Tim Burton je prostě výtečný básník, ilustrátor, animátor i režisér, který má vskutku bohatou fantazii a hlavně smysl pro humor. DOPORUČUJI všem bez ohledu na věk, knížka se čte sama, kor pokud je před Vánocemi.

01.11.2019 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

WOW! To byla pecka! Musím se přiznat, že jsem nejprve několikrát viděla filmy, a to asi od 3. třídy ZŠ. Jelikož se mi příběh líbil už od malička, neustále jsem si pouštěla filmy a herce si oblíbila. V té době Twilight sága prostě frčela, neboť byl cca rok 2012/2013. Až nyní jsem se rozhodla, že si celou sérii přečtu. Po dočtení jsem byla překvapená, jak krásné je i to knižní, tedy též originální, zpracování. Určitě se trošičku obě zpracování lišila, např. logicky ve filmu nebylo vše a určité věci byly nepatrně pozměněné, ale pointa byla samosebou stejná. Rozhodně DOPORUČUJI jak shlédnout filmy, tak si i přečíst knihy.

05.06.2018 5 z 5

Láska mezi řádky Láska mezi řádky Jodi Picoult

Wow! Příběh byl originální, vtipný, trošičku napínavý a zároveň také romantický. Miluji pohádky, takže tahle knížka se mi velmi líbila, ale zároveň moc nemusím milostné románky, což nemění nic na tom, že mě kniha přímo nadchla a uchvátila během pár minut čtení. Něco mě nutilo číst neustále dá a dál, než jsem knihu zhltla. Už se nemohu dočkat pokračování, které se nyní chystám číst. Dle mého názoru je také super to, že tuto knížku a její 2. díl napsala matka s dcerou společně. Velké DOPORUČENÍ a to nejen dětem a teenegerům, nýbrž i dospělým!

16.05.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nejdříve jsem viděla film a následně si o hlavních prázdninách přečetla knihu. Čtení mi trvalo 12 dní (a to jsme byli na dovolené a chodili na celý den na túry a výlety), protože se mi líbila dokonce více než samotný film. Úplně krásné a dojemné čtení o náctileté dívce, která žije v Německu a děj se odehrává v období 2. sv. války, kdy příběh vypráví samotná smrt. Doporučuji!

13.02.2018

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Tuto knížku jsem četla asi ve 2. nebo 3. třídě na 1. stupni ZŠ a ikdyž jsem nikdy nebyla milovníkem psů, vím, že se mi styl psaní a celá kniha líbila.

13.02.2018