onRock onRock komentáře u knih

Jez a běhej Jez a běhej Scott Jurek

Neviem ako na ostatných ale na mňa pôsobila kniha značne demotivačne. Zvracanie, úrazy, depresie, samovraždy, rozvod, ultramaratónski bežci na ibuproféne, umierajúca matka, až príliš tvrdý otec, bežci bežiaci s otvorenými ranami, pátranie po zmysle prečo človek behá. Ďalším problémom pre mňa bolo proste to, že kniha je nesúrodá čomu nepomáhajú ani vložené všadeprítomné extrémne drahé vegánske recepty.

Normálne behať je skvelé, ale toto je už skoro náboženstvo – a pomerne extrémne.

03.06.2019 2 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Povinné čítanie o zrade, pravde, dobre a zle.

10.03.2019 5 z 5

Prolhaná věda Prolhaná věda Ben Goldacre

Kniha sa sústreďuje najmä na odkrývanie populárnych mýtov šírených bulvárnou tlačou a pseudovedcami. Napríklad vyvracia informáciu, že MMR vakcinácia spôsobuje autizmus, spochybňuje rôzne šarlatánske metódy detoxikácie, kritizuje lekársky často nevzdelaných tzv. výživových poradcov, vyvracia účinnosť vedecky neúčinnej homeopatie. Skvelá kapitola o placebo efekte. Hlavným cieľom knihy je snaha vzbudiť v čitateľovi snahu po tom, aby si fakty, ktorým je ochotný uveriť, dôkladne overil a skúmal zdroje informácií. Mnoho "hurá" teórií totiž pochádza z pochybných pseudovedeckých výskumov – akademicky nepublikovateľných.

14.10.2018

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Podľa môjho názoru systematický, mimoriadne pragmatický a miestami značne cynický, "návod" ako vládnuť. Účel = ovládnutie a udržanie moci; prostriedky = rozumnosť, miernosť, násilie, deštrukcia, intrigy. Zrejme napríklad najznámejšie dielo, ktoré povzbudzuje k dlhodobému ovládnutiu územia presídlením obyvateľstva dobyvateľov na novozískané územia, alebo kompletnú deštrukciu miest. "Geniálne" niektoré myšlienky v praxi aplikoval napríklad Stalin a mnohí iní surovci, aj napriek tomu, že autor by podobné vládnutie zrejme neschvaľoval.

11.08.2018 3 z 5

Nakonec skončí i Mozart ... vyhraje prach.

25.07.2018 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Drsný skutočný príbeh naivnej tínedžerky zo Západného Berlína druhej polovice 70. rokov 20. storočia, v ktorom kraľoval heroín (Nick Cave a Blixa Bargeld by mali o čom hovoriť). Autorka dokázala zázračne prežiť aj keď za cenu straty akýchkoľvek morálnych zábran. Mnohí iní umreli na uliciach s rozpadnutým telom a so stratenou vôľou. Zaujímavé svedectvo o sekte scientológie a o ich systéme protidrogového programu Narconon.

Aj v generácii Husákových detí si heroín vybral stovky, možno tisíce svojich obetí. O to strašnejšie je to, ako sa dnes bagatelizuje voľný prístup detí k droge, ktorá je pre tvrdé drogy najčastejšie drogou štartovacou - alkoholu.

08.01.2018 2 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Povinné čítanie.

20.09.2017 5 z 5

Vyznanie Vyznanie Marie Vrabcová

(SPOILER) Tak toto som nečakal. Knihu som kúpil v antikvariáte zo zvedavosti dozvedieť sa viac o celému Slovensku známej kauze. Napriek tomu, že teologicky s katolicizmom nesúhlasím (omša-eucharistia, mariánsky kult, pápežstvo, oddelené kňazstvo, celibát), ide o ohromne ľudský rozhovor s čestným a neskorumpovaným človekom. Je až neuveriteľné, že korupcia v RKC má tak masívne rozmery, že bola s vysokou pravdepodobnosťou hlavnou príčinou odvolania pána Bezáka, ktorý mienil odkryť auditmi nelegálne finančné toky vnútri svojej oblasti pôsobenia. Veľmi občerstvujúci je tiež pohľad RB na odluku cirkvi od štátu. Prepojenie s po moci a peniazoch lačnými ľuďmi vo svete, zničenie jedného človeka v mene celku, očividne nie je pre mnohých rímsko-katolíckych biskupov žiaden problém – problémom je o pravde hovoriť a vynášať ju na svetlo. Aké antikristovské. Príbeh Róberta Bezáka v mnohom verne pripomína príbeh Jána Pavla I., ktorý za nejasných okolností „umrel“, tiež pri snahe pozrieť na na zuby Vatikánskej banke. Sebapokorenie človeka končí tam, kde je pošľapávaná jeho ľudská dôstojnosť.

01.10.2021 5 z 5

Oheň a síra Oheň a síra Michael Wolff

Kostrbato napísaná kniha o Trumpovi, jeho rodine a intrigách počas prvého roku vládnutia DT. S Donaldom je to ešte horšie ako ste si mysleli – nejde o ekvivalent niekoho ako Bureš/Hranol ale skôr Andreja Danka. Kniha stojí o prečítanie napríklad aj vďaka niektorým záznamom neuveriteľných (rozumej bez hlavy a päty) prejavov DT.

24.09.2021 3 z 5

10 dní v Islamskom štáte 10 dní v Islamskom štáte Jürgen Todenhöfer

Autor sa snaží pochopiť ISIL na základe rozhovorov s jeho členmi a jeho fyzickou návštevou. Islam obhajuje výlučne Koránom ako náboženstvo prinášajúce lásku a mier, v rozpore s krutosťou ISIL. Ale krutosť ISIL nevychádza pravdepodobne 100% z Koránu, alebo len nenávisti voči Izraelu a USA. Stojí asi aj na samotnom živote proroka, ktorý neváhal súhlasiť s masakrom Židov a rozkradnutím ich majetku (Život Mohammada, posla božieho, Ibn Ishák). Et cetera. BTW – len tak tak to prežil.

Z tlače:
Viac ako tretina [Tureckých Nemcov] v prieskume z roku 2005 vyjadrila názor, že pokiaľ to poslúži moslimskej komunite, sú pripravení použiť násilie proti neveriacim. [Zachary Shore - Where next? - The New York Times, July 15, 2005]

Na záver treba dodať, že aj z uvedenej odpovedi vyplýva skutočnosť, ktorú sme spomínali, že cieľom uplatnenia trestu smrti za odvrátenie sa od islamu nie je trestať jednotlivca alebo siahať na jeho právo na slobodné vyznanie, ale ochrana spoločnosti. (http://www.islam-sk.sk/sk/islamske-pravo-sloboda-viery-a-konvertovanie-z-islamu-na-ine-nabozenstvo – už nefunkčný link)

48% mladých moslimov v Antverpách je presvedčených, že Korán by sa mal chápať doslovne a 21% z nich priznalo, že už počuli od svojho imáma nenávistnú kázeň. Naviac, 21% mladých moslimov v Antverpách povedalo, že pre nich predstavuje problém, že väčšina obyvateľov Antverp sú nemoslimovia, kým len menej ako polovica (47%) to ako problém nevidí. [Keeping Islam Pure in Europe - The Brussels Journal, December 8, 2005]

03.08.2020 3 z 5

Víra navzdory KGB Víra navzdory KGB Hermann Hartfeld

Neuveriteľná kniha a realite prenasledovania kresťanov v bývalom ZSSR. Kniha zložená s viacerých príbehov reálnych ľudí, ktorí si odsedeli desiatky rokov (alebo umreli) v gulagoch len kvôli odmietnutiu spolupráce so zločineckou KGB, ktorý organizoval vlastnú, agentami pretkanú, štátu poplatnú cirkev.

30.05.2020 5 z 5

Ben Hur Ben Hur Lewis Wallace

Príbeh pomsty Júdu, syna Hura, ktorú zhatí až viera v Mesiáša, ktorý už viac nehlása „oko za oko a zub za zub“ ale odpustenie nepriateľom. Príbeh o kontraste tvrdého a egoistického sveta Ríma a poníženého, no stále, na základe Tóry, revoltujúceho Jeruzalema. Príbeh o tom, že očakávaný Mesiáš nezničil Rím a nenastolil svetskú vládu pod svojim vedením ale umrel najkrutejšou smrťou vtedajšieho sveta, odpúšťajúc. Príbeh o nepochopení rozdielu prvého a druhého príchodu Mesiáša. Príbeh o tom, že ženská krása nie je vždy najšťastnejšou voľbou.

03.05.2020

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Keďže som film dodnes celý nevidel (aj keď neviem ako sa mi to podarilo) môžem knihu hodnotiť bez ovplyvnenia filmom. Ide o fiktívny nadsadený príbeh duševne zaostalého Forresta, v pozadí života ktorého sa odvíja pohľad na Spojené štáty na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia. V bláznivej a nostalgickej a miestami smutnej knihe sa striedajú pútavejšie a menej vydarené pasáže, z niektorých som mal pocit, že by mohli byť kľudne vyškrtnuté a knihe by to neublížilo. Je film lepší? To fakt neviem. Kniha zas až taká pecka nie je. A záver je fakt smutný - Forrest si život úplne pokafral.

23.09.2019 3 z 5

Námestie Svatej Alžbety Námestie Svatej Alžbety Rudolf Jašík

Geniálne, poetické a surové dielo. Nemilosrdné postavenie do svetla zlodejov a vrahov z radov Hlinkovych gárd v Slovenskom fašistickom štáte, ktoré dodnes slovenskí neonacisti tak veľmi obdivujú. Kiež by ho znovu niekto znovu sfilmoval so scenárom oveľa bližším tejto knihe.

25.08.2019 5 z 5

Třetí oko Třetí oko Lobsang Rampa (p)

Pozor vôbec nejde o autobiografiu ale o kompiláciu + výmysly. Táto kniha bola napísaná pravdepodobne len za účelom zisku ako mnoho inej podobnej literatúry.
Viz napríklad:
• Heinrich Harrer: Návrat do Tibetu,
• Lobsang Rampa - Láma nebo podvodník?

05.08.2019 odpad!

Rock proti proudu A-L (I. díl) Rock proti proudu A-L (I. díl) Radek Fic

V svojej dobe kniha určovala čo si fakt treba nahrať na kazety alebo napáliť na CD. Teda ak to niekto v okruhu 100 km mal.

03.08.2019 5 z 5

Zvrátená veda Zvrátená veda Ben Goldacre

14.10.2018 5 z 5

Válka v temnotách – Skutečná moc tajných služeb Válka v temnotách – Skutečná moc tajných služeb Udo Ulfkotte

Stručný prierez históriou a súčasnosťou (do cca 2005) tajných služieb Británie, USA, Nemecka, Francúzska a Ruska. Kniha odhaľuje niektoré škandály, omyly, chyby (rozumej vraždy civilistov) a stratu kontroly štátu nad všetkými zmienenými tajnými službami. Po prečítaní knihy môže nasledovať kocovina zo súčasného sveta, v ktorý ovplyvňuje honba za peniazmi z predaja zbraní, drog (často podporovaným tajnými službami) a priemyselnou nadvládou.

28.08.2018 4 z 5

Útěk z Treblinky Útěk z Treblinky Chil Rajchman

Povinné čítanie. Najmä pre voličov otvorene antisemitskej a rasistickej ĽSNS (resp. paradoxne - radikálnych západoeurópskych moslimských strán), ktorých vlhkým snom je znovu zaviesť podobný režim aký viedol k holokaustu. ĽSNS sa na jar 2018 napríklad vyjadrila, že najväčším zločinom Slovenského štátu bolo to, že vojaci tohto štátu bojovali proti Rusku. O tom, že Židov chcú znovu vyhladiť tak sunnitské ako aj šííitske radikálne moslimské strany ani nehovoriac.

16.04.2018 5 z 5

Příběh orwellovských let Příběh orwellovských let Vladimír Liberda

Panoptikum väzenského života za reálneho socializmu. Ak sudcovia, prokurátori či policajti z bývalého práskačského totalitného režimu prešli do súdnictva, prokuratúry a polície pozamatových čias, niet sa čo čudovať v akom hlbokom kanáli sú v súčasnosti oba naše štáty, na čele s ich premiérmi.

16.04.2018 5 z 5