ondrej.b ondrej.b komentáře u knih

Skalpel, prosím Skalpel, prosím Valja Stýblová

Tento příběh asi nejvíce ocení odborná veřejnost a pracovníci tzv. "z oboru". Mezi ty se řadím i já, se svou zatím 20 let trvající praxí na neurochirurgickém oddělení. Se zájmem jsem si knihu přečetl a je tu velmi pěkně popsáno a vůbec vykresleno jak prostředí nemocniční, tak prostředí rodiny profesora. Zákonitě lze knihu srovnávat s výborným filmem J. Svobody. Kniha má samozřejmě košatější příběh a naopak film nás oproti knize "napíná" až do konce, jak to s malým Uzlíkem dopadne. Vůbec mi nevadilo vidět v duchu ty scény z filmu s panem Macháčkem a dalšími herci. A malá poznámka na závěr. V pamětech profesora Vladimíra Beneše st. jsem se dočetl, že postava profesora má předobraz ve skutečné postavě, zakladateli čs. neurochirurgie, profesoru Zdeňku Kuncovi, který dlouhá léta působil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

19.10.2017 5 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Tak tohle mě tedy zasáhlo. Naprosto skvěle čtivě, samozřejmě s určitou mírou nadhledu, autorovy fantazie a fikce, beletristicky zpracovány osudy hrdiny Pravomila Raichla, který prošel snad všemi hrůzami co nabídlo minulé století. Kdo nezná skutečné osudy tohoto válečného hrdiny, doporučuji si přečíst od pana Čvančary Pravomil Raichl - Život na hranici smrti. Tam je to vše v reálných skutečnostech, ale i částečná fikce pana Stančíka mě ohromně bavila. No a pak doporučuji dokument České televize Křišťálový fantom, který mapuje to, jak došlo k setkání dcery prokurátora Vaše se synem generála Heliodora Píky. Tohle vás prostě musí zasáhnout, to jsou velmi silné momenty. A nakonec i dokument Vrahem z povolání (2013) přímo o Vašovi doporučuji rovněž. A ještě jednou tleskám této knize, určitě si to zaslouží.

15.05.2022 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Po Chaloupkách jsem přečetl i tento titul a utvrdil se v tom, že autor píše spíše pro ženy. Tohle je už opravdu červená knihovna jako vyšitá, kdy místy je to tak sladké, že je to až moc. Paradoxně úplně nevím proč, ale příběh se mi četl dobře a vcelku rychle jsem knihu zdolal. Hodně tomu pomohla tématika míst, která jsem loni prochodil na dovolené a chtěl jsem si je tak přiblížit tímto příběhem. Nicméně bych uvítal z krušnohorska spíše temný román s prvky thrilleru než tuto slaďárnu. A konec byl tak očekávaný od té chvíle, kdy Kamila vysadila prášky:-)

07.06.2022 3 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Hodně dlouho jsem čekal na to, až někdo vydá přesnou historii celé události, i s politickými souvislostmi, které je potřeba u toho zmínit. Ano, Modlitba pro Černobyl je rovněž silná kniha, ale tam je to hlavně těmi příběhy lidí. Já se chtěl dočíst nejenom to, ale právě si i ujasnit tu časovou osu, ty hrůzné události, jak šly za sebou. V této knize je to myslím velmi srozumitelně popsáno, včetně odborných věcí a včetně osob, které se kolem toho pohybovali. Vidíme tady přesně ty typické sovětské a ruské způsoby zamlčování, tutlání, zkreslování atd. Navíc doporučuji současně běžící seriál Černobyl na stanici HBO. Při sledování toho, o čem jste si v této knize četli, vám rovněž moc dobře nebude...

15.05.2019 5 z 5

Příběhy železné opony Příběhy železné opony Luděk Navara

Popsané příběhy jsou někdy dobře známé, jindy až kuriózní. Dnes je to skoro neuvěřitelné, co lidé obětovali v touze po svobodě. Na nynějších hranicích je pusto prázdno a na umělé zbytky železné opony se jezdíme dívat do muzea a venkovních instalací. Kdo by si to kdysi pomyslel. Od tohoto vydání jsem čekal aktuálnější stav hlavních osob v příbězích, až jsem si později přečetl autorovu poznámku o ponechání informací o osobách v původní formě. Tato poznámka měla být hned na úvod, pro méně znalé může být matoucí např. to, že ještě žije Milan Paumer a Ctirad Mašín. Ale jinak kniha zaslouží respekt a obdiv lidí, co riskovali pro svobodu.

07.09.2022 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Víceméně smutný příběh ze smutné doby a ze smutných míst. Krušnohorský kraj je krásný, to jsem poznal z loňské dovolené, ale co se tam všechno dělo včetně uranových lágrů, je hrůza. Tenhle příběh je až zbytečně moc široce pojatý a ke konci už mu dochází dech. Velké množství postav a pokud jsem jeden den nečetl, už jsem měl problém si utřídit jména a kdo kam patří. Ale autor si s ním dal určitě hodně práce a z toho jak ho sleduji na soc. síti, se rád věnuje historii tohoto kraje. Vždy si jeho informace rád přečtu. A možná taková hloupost, ale při čtení mě napadalo srovnání se seriálem Synové a dcery Jakuba Skláře - stejná doba, podobné zvraty, Pepi jako Jiří Krampol v hospodě…:-). Prostě nějak se mi to spojilo byť o sklářství toto není.

03.03.2022 3 z 5

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Velmi dobrá a skvěle čtivá kniha jako příběh o muži, kterého doslova vymazal komunistický režim z paměti běžných lidí. Moc rád jsem si přečetl tento příběh záživnou formou, kterou nám autor předložil a děkuji za takové zpracování.

29.09.2020 5 z 5

Sněžím! Deník bílé mafie Sněžím! Deník bílé mafie Radek Kedroň

No, co na to říct. Kniha mapuje celý případ nejspíš naprosto dokonale, srozumitelně, velmi čtivě. Takřka se to čte jako detektivka. Horší pocit mám z toho děje, resp. z toho, co se v naší nemocnici dělo za vlády pana ředitele. Jelikož jsem ho znal po pracovní stránce trochu blízce, o to větší šok a nyní zhnusení cítím. Mezi řadovými zaměstnanci (tedy mnou) nebyly jakékoliv potuchy, že ve vedení bují největší korupce a kšefty na úkor naší práce. Řeči o tom, že tehdy nebyly peníze, nyní ukazují, proč. Opravdu je z toho člověku na blití. Vladimír je naprosto ukázkový příklad toho, jak člověka zkazí peníze a moc!

12.04.2020 5 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Super kniha a skvělé téma, které mám rád. Hlavní hrdina prostě nesmrtelný, ale to mi nevadí. Občas je třeba vypnout a zakusit pořádnou řežbu, byť je Gentry nadčlověk.

16.09.2023 5 z 5

Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Karel Tichý

Drsná kniha především tím, co popisuje za sviňárny. Politici a mafiáni si tady dělali a dělají nejspíš pořád co chtějí, ze státu je dojná kráva na peníze a kdo má dobré kontakty, žije si jako pán. Obdivuji odvahu autora s tím takto vyjít na světlo, i když některá jména a události nelze rozkrýt všechny.

16.04.2022 5 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Je to... dobré. Záměrně píšu jen dobré. Není to prostě vynikající, jako starší romány. Ale v rámci příjemné povinnosti přečíst vše od mého oblíbeného autora to určitě neurazilo. Rozuzlení s chlapcem opravdu poněkud pohádkově zakončeno, jakoby autor nevěděl jak dál, koho dál ohrozit, komu překazit plány. Pokud se k chcete k Forsythovi vrátit, doporučuji spíše starší romány.

10.02.2021 3 z 5

Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Vilém Hrach

Pěkně zpracovaná tématika převaděčství na Šumavě, ať už se jedná o Kiliána, nebo o další po únoru 1948. Jelikož bylo použito archiválií, tak jednotlivé případy jsou obzvlášť zajímavě zpracovány a hlavně čtivě. Na jedné straně obdivujete statečnost lidí a na druhé straně vidíte zrůdnost komunistického režimu ve formě procesů, zavírání do lágrů a ztrátu lidské důstojnosti.

16.11.2018 4 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Zase trefa do černého! Tak rád čtu tyhle "Exnerovky", navíc z archeologického prostředí, kde se vyskytuje postava doktora Soudka, a když se mu ještě naježí fousy, musím se smát:-). Je to milé, čtivé, zábavné, napínavé a hlavně srozumitelné. Čtení na oddech, na léto, nebo prostě když si chcete vyčistit hlavu.

27.08.2017 4 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

No a takhle my si tady v té Praze žijeme. Viewegha jinak nečtu, ale tady mě zaujalo téma těch špinavostí, co se v hlavním městě děly. Mazánek s Kolibříkem, Bárta, Věci veřejné, Standa Gross a jeho křišťálově všechno čisté, vytírání si prdelí s nějakou morálkou, která těmhle lidem absolutně nic neříká…. Kniha je stále aktuální viz kauza Dozimetr. Jó, to ještě byly časy, když nebyla DNES v područí toho estébáka a pracovali tam slušní lidé. Bylo to nehezké čtení, ale napsané velmi dobře a čtivě, krátké kapitoly mají spád a drží si výborné tempo. Skvěle napsáno. A teď následuje Mráz přichází z Hradu, to bude asi rovněž výživné…

03.11.2022 5 z 5

Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Jaroslav Čvančara

Pěkné dílo, samozřejmě hlavně díky osudu pana Raichla, ale i autora, který to dal celé dohromady. Příběh jsem doslova hltal a mnohdy až neuvěřitelné zážitky mě naplňovaly úžasem, jakou statečnost musel pan Raichl prokázat. Tenhle svinský režim si opravdu zasloužil radikální řešení a ne to, co je dnes možno vidět. Díky tedy panu Čvančarovi za parádní knihu s parádními fotografiemi, a panu Raichlovi děkuji za jeho životní příběh. Více takových hrdinů!

02.04.2019 5 z 5

Osamělý mrtvý muž Osamělý mrtvý muž Václav Erben

Proč zkoušet číst další "Exnerovky"? No protože jsou to nejlepší české detektivky staré školy. Kapitána Exnera si zamilujete, to jinak nejde:-). Tady v tomto příběhu jsem si to opět užil. Moc pěkně vyprávěný děj, skvěle popsány jednotlivé postavy (třeba Adolf Kroupa, nebo Karel Buš - to je borec:-) a další. Nezklamou Beránek s Vlčkem jako vždy. I téma zoologické zahrady je zajímavé, dnes si tam už jen tak nevlezete přes rozbitý plot. Tohle nejsou provařené severské thrillery, tohle je české a moc hezké. Jako u každé knihy s kapitánem vás to nutí číst dál a dál a těžko se mi přestávalo, pokud jsem musel. Je to návyková literatura, a to mi jistě dosvědčí pán Bůh a svatý Václav....

28.01.2019 5 z 5

1938: Věrni zůstaneme 1938: Věrni zůstaneme Jan Drnek

Výborná mystifikační rekonstrukce co by bylo, kdyby... I přes obsáhlost se mi to četlo dobře a pokračuji na druhý díl - Neporaženi. Historici asi nad tímto dílem ohrnují nos, ale i kdyby to mělo jenom přispět k tomu, aby si člověk začal zjišťovat skutečná fakta o tehdejší situaci, tak je dobře, že to autor napsal. Je to všechno bohužel jen "falešná" hrdost, kterou při čtení cítím, ale aspoň na papíře se bojuje.

P.S. Netuší někdo jestli Albatros chystá i další knihy ze série Žab? Už kvůli tomu nehezkému vzhledu původního vydání NV by to stálo za to.

14.10.2018 5 z 5

Kosmonauti na pokraji smrti Kosmonauti na pokraji smrti Karel Pacner

Opravdu úžasná kniha velmi zajímavých událostí, které v kosmu někdy dopadly dobře, ale někdy bohužel ne. Tradičně od autora dostanete kvalitní dílo plné faktů a precizně zpracovaných kapitol o jednotlivých událostech. Při čtení jsme si opravdu přišel na své. Možná jedna drobná výtka patří tiskařskému šotkovi, protože občas se v textu objeví nějaká předložka dvakrát nebo nesmyslně před slovem a pak i po něm. Ale všiml jsem si toho cca 5x, takže nic hrozného. Maximální hodnocení je na místě.

20.09.2018 5 z 5

Na dosah ruky Na dosah ruky Václav Erben

Prostě opět výborné. Jakékoliv prostředí svědčí postavě kapitána Exnera a jeho týmu. Tady to prostředí činžovního domu a tajemství jeho sklepa, vztahy mezi obyvateli, velmi zajímavé. Pan Erben velmi umně popíše prakticky cokoliv, tady mě rozesmálo to téma čtyřprocentních pánů:-). Opět velmi čtivé, srozumitelné a poutavé. Krátké kapitoly nutí člověka pokračovat dál a dál, protože je stále zvědavý, jako to bude dál.

24.02.2018 5 z 5

Znamení lyry Znamení lyry Václav Erben

Opět výborné, jak jinak. Kapitán Exner propluje s noblesou i "špinavým" vojenským prostředím. Věta, že "se smutným povzdechem si vyndal z kufru svou poslední čistou košili", mě dostala:-). Téma, jako chlapovi, je mi blízké, takže se mi naopak prostředí příběhu líbilo a vůbec nebylo nezáživným. Je to prostě oddechová detektivka, která potěší a místy i rozesměje. Díky za ni!

23.05.2017 5 z 5