OldFirehand OldFirehand komentáře u knih

Old Surehand I Old Surehand I Karel May

A taký dobrý príbeh tak strašne zvrzali absolútne nevydareným filmom.
To by som zakázal, nech to pomenujú inak!

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

Dielo vnímam ako autorove najhodnotnejšie.
Skvelý príbeh, výborná fantázia a úžasné opisy.
Čitateľ je tam doslova s nimi.

Detektívkar? Až v druhom rade.

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Z celej trilógie sa mi to páčilo najviac. Najmenej romantizmu, najmenej neuveriteľných prvkov. Pri prvých dvoch častiach som tak nejak tušil koniec a aj bol načase, tu som ho netušil a ani som nechcel aby prišiel...

17.02.2018 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Perfektná postapo strieľačka, rázny dej, nevyberaný slovník. Kotleta je v rámci žánru výborný. Bavil som sa od začiatku do konca, koniec ma naozaj prekvapil, to sa mi nestáva často.
Rozhodne odporúčam!

17.02.2018 3 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Dielo v celku perfektné, dobre som sa ako chalan bavil. Dobrodružné, napínavé, vyzdvihuje hodnoty. Spomínam si však, ako mi parádne liezli na nervy "tajomné" narážky na Afriku. Stále som neveriacky krútil hlavou, kedy už konečne bude odhalené to veľké tajomstvo, o ktorom čitateľ už dávno vie (a to nie je jediná verneovka s rovnakým problémom). Ale inak naozaj perfektné.

17.02.2018 4 z 5

Stroskotanci na Koralovom ostrove Stroskotanci na Koralovom ostrove Frederick Marryat

Súhlasím s IvanomF, avšak je nutné dodať, že je to trochu rozprávka. Veci obvykle nejdú tak jednoducho, už vôbec nie s deťmi atď. Ale je to naozaj pekná rozprávka.

17.01.2018 4 z 5

Hirošimský denník Hirošimský denník Mičihiko Hačija

Silné. Strhujúce. Pritom japonsky pokorné.
Odporúčam.

26.08.2017 5 z 5

Po niekoľkých stranách som to odložil. Musím sa pozrieť na originál.
Nerozumiem tomu množstvu vulgarizmov. Absolútne nepotrebných.
Hádam ani v Kotletovom Spade nie je toľko nadávok v celej knihe, ako tu na 20 stranách.
Chcem veriť, že sa jedná iba o zločin prekladateľa/vydavateľa.

Videl som film, ten ma pobavil.

27.12.2021 1 z 5

Amerika Amerika Drahomíra Chroboková

Výborne spracované množstvo informácii. Fauna a flóra, história, geológia, meteorológia, náuka o spoločnosti, novodobé dejiny, zaujímavosti,.... Všetko podporené fotografiami, nákresmi, mapou. Spracované veľmi čtivým spôsobom.
Občasná politická narážka je nevyhnutná vzhľadom na dobu vydania... Ale nie v množstve, ktoré by narúšalo zážitok.

30.11.2021 4 z 5

Strasti a útrapy Adriana Mola Strasti a útrapy Adriana Mola Sue Townsend

Ohromná sranda, aj po rokoch po týchto knihách stále siaham.
Tak uveriteľný detský/pubertálny intelektuálny hlavný hrdina - neskutočné.
Za zmienku stojí aj dobre zvolená rodinná a finančná situácia, spoločenské postavenie a celkové pomery na anglických perifériách. Také anglické.
Nutné je vyzdvihnúť aj perfektný preklad.

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Výborné, knihu som čítal niekoľko krát a doteraz ma baví.
Oceňujem množstvo detailov, ktoré v bežných postapo dielach chýbajú, čo potom trocha uberá na vierohodnosti a spôsobuje miernu romantičnosť. Jediné, čo ma mrzí, je preskočenie niektorých dôležitých pasáží (napr. bitka s Hordou) a ich krátke dodatočné opísanie. Všeobecne mohlo byť dielo rozsiahlejšie, taká výborná téma sa dá rozpísať omnoho dôkladnejšie - spôsobom, akým bola písaná prvá polovica (možno to tak vnímam kvôli výraznému fandeniu žánru).
Inak naozaj výnimočné.

Druhá planeta smrti Druhá planeta smrti Harry Harrison

No, nedá sa to označiť za výborné.
Oceňujem spracovanie prostredia druhej planéty, srandovne vykreslené jednotlivé úrovne civilizácie a snáď také detaily ako krenoj či ten parný stroj.
Inak je to výborné leda tak na zabitie nudy počas dlhej cesty vlakom/lietadlom.

17.01.2018

Země žen Země žen Vladimír Páral

Ohromná politická utópia. Známe okolie, zvyklosti, slang - našincovi veľmi blízke. Autor dosiahol, že člobrďa vôbec nemá pocit, že číta nejaké sci-fi.

26.08.2017 5 z 5

Stanovište 1 Stanovište 1 Dmitry Glukhovsky

Ale jo. Neurazilo. Príjemná jednohubka, chcete vedieť, čo je ďalej. Námet zaujímavý, dal by sa rozpísať obšírnejšie aj na viac. Potom by to bol román. Takto mi to prišlo ako zbytočne rozťahaná poviedka, max novelka. Alebo je to úmysel? Jeden román vydáme akože ako trilógiu? Neviem...
V zásade vhodná skladba postáv. Sem-tam drobná nelogickosť (možno zavinené prekladom), no aj jedna dosť zásadná, ktorá mi celkom pokazila zážitok z tej konkrétnej čítanej pasáže. Nebudem prezrádzať, prídete na to sami. Čitatelia Metra ihneď spoznajú Glukhovského jazyk a štýl. Dej zaujímavý. Najsilnejšou autorovou zbraňou je bez pochyby veľmi originálna a pútavá tvorba prostredia. Ďalšie diely si určite prečítam.

27.12.2021 3 z 5

Na všech frontách boj Na všech frontách boj Václav Šmidrkal

Veľmi poučné. Zaujímavé detailné politické súvislosti. Pritom skvele zachovaná autenticita pohľadu jednotlivca. Komentáre pod čiarou žiadúce, no nevyrušujúce. Dielo nemá nič s krásnou literatúrou, no v útlej knižočke nájdete mnoho a mnoho dobových faktov podaných absolútne autenticky. Odporúčam.

02.11.2021 3 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Z celej série mi to prišlo ako najslabšie.

12.06.2020 1 z 5

Dve záhady Dve záhady Peter Stoličný

Oba príbehy sú perfektné, ľahké sci-fi pre dobrodružne založených milovníkov napríklad Foglara či Troch pátračov. Uveriteľné postavy, uveriteľné prostredie, uveriteľné vzorce správania. Jasne oddelené dobro a zlo.
Pre faganov pecka!

17.02.2018 5 z 5

Buffalo Bill a prekliata karavána Buffalo Bill a prekliata karavána David Hamilton

Pôvodne som čítal Hamiltonove knihy v túžbe po dobrodružstve, odniesol som si však skôr historické poznatky (čo je tiež fajn).
Prekážajú mi dialógy končiace tromi bodkami, neuveriteľné množstvo výkričníkov a podobne.
Skúsim zohnať anglický originál alebo iný preklad.

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

Príbehy o planétach smrti sú skvelou oddychovkou do vlaku.
Alebo na dovolenku s deťmi - človeku akosi neprekáža, keď to musí prerušovať, hehe.
Proste dobrá vesmírna strieľačka s hlavným hrdinom a lá pánom sveta.
Nič viac, nič menej.

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Tak táto verneovka mi prišla dosť slabá. Prvú polovicu som sa bavil, potom to už bolo akési zdĺhavé, pre mňa nezáživné. Tento námet bol podľa mňa zbytočne natiahnutý - dalo sa to vtesnať aj na polovicu.