okeey okeey komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

To, co hlavní hrdinka zažila si nikdo nezaslouží, bylo mi jí hrozně líto, chtěla jsem ji vytáhnout z knihy a obejmout, až tak na mě kniha zapůsobila.
Příběh provází poetické popisy přírody, které vám vykouzlí úsměv na tváři.
Kniha se krásně čte, je napsána tak, že slova jsou jako pohlazení, palec nahoru za jazyk a práci, kterou autorka odvedla. V mé knihovně má titul čestné místo. Vřele doporučuji k přečtení, ale věřím tomu, že ne každému sedne.

10.09.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tahle audiokniha dlouho čekala na poslech, nevím proč jsem to tak oddalovala, protože se mi velmi líbila.

Jedná se o úžasný náhled na prostý život ve Slezsku v letech 1894-1921. Vilma Cibulková, která knihu čte, příběhu dodává tu správnou atmosféru.
Líbí se mi, že je v knize část historie, která není až tak známá a odlišuje se tím všem těm knihám o koncentrácích, i když ty je samozřejmě také důležité si připomenout, aby se historie neopakovala.
Opět jsem si uvědomila, jak dobře se dnes máme a že to, na co si stěžujeme si většinou opravdu malichernosti.
Vřele doporučuji, více takových příběhů!

02.12.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová je vážně neskutečná! Totální emocionální horská dráha!
Otevřela opravdu těžké téma, příběh vás na začátku ,,vdechne, požvýká a vyplivne" na konci. Neuvěřitelně silný příběh, který vás nenechá v klidu. Tohle je má třetí kniha od autorky a s každou další knihou jsem čím dál víc v údivu, co tato žena dokáže přenést na papír. Její příběhy jsou poutavé, dechberoucí a to ani nemluvím o tom, jak vám stránky ubíhají po rukama. Fenomální! Děkuji za tuto knihu paní Mornštajnová, je to velmi silný příběh s obrovským přesahem.

16.05.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Tohle bylo tak praštěný až to bylo skvělý!
Nic víc absurdnějšího ani vtipnějšího jsem neslyšela. Ano, není to žádná vrcholně složitá, vážná světová literatura, ale zaručuji vám, že se u této audioknihy nejen pobavíte, ale také si oddychnete od problémů všedních dní. To totiž Fredrik Backman umí více než dobře. Četla a poslouchala jsem od něj více příběhů a všechny do jednoho se mi moc líbily. Tento autor se právem řadí do mých nejoblíbenějších.
A nesmím zapomenout na proměny hlasu pana Otakara Brouska ml., ty jsou prostě bravurní!
Skvělá oddychovka.

02.12.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tak tohle byla dobrá vymejvárna mozku. Tohle je dobrej příklad toho, jak by vláda nikdy neměla vypadat. Každý výraz na tváři, každý pohyb, analyzován. Budete řízeni a to tím stylem, že vám bude řečeno, kdy budete vstávat, co budete dělat ve volném čase a dokonce, co si budete myslet. Při čtení se mi kroutily prsty u nohou vzteky nad nespravedlností, která v knize vládne, ale kdyby něco takového nastalo, rozhodně by s tím nikdo nic neudělal. Učebnicový příklad špatné budoucnosti.

10.01.2019 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

To je přesně ten King jakého znám a jakého zbožňuju! Byť se tento příběh vymyká jeho obvyklým hororovým knihám, tak není z jeho tvorby jediný.
Jsem u Stephena Kinga zvyklá, že se první polovina knihy vleče a pořádná zápletka se rozvine až za půlkou, ale Pohádka mě chytla hned od první strany.
Charlie je zkrátka syn, kterého by si každý rodič přál mít, je milý, obětavý, velkorysý, skromný a všechna superlativa, která vás napadnou, tak je asi pochopitelné, že mi přirostl k srdci už od začátku. Hlavní zápletka začala tím, že uslyšel štěkot psa, který ho přilákal ke zraněnému páníčkovi. Charlie se o pana Bowditche postaral a zároveň si vzal na starosti i fenku Radar, zatímco se její pán bude dávat dohromady v nemocnici.
Nebudu tu přepisovat anotaci, ale co byste měli vědět je, že je tento příběh výjimečný, kouzelný a naprosto vás vtáhne, bezpochyby je to nejlepší kniha od mistra hororů, kterou jsem četla a to už (mezi námi) něco znamená! Navíc nás celým příběhem provází vzájemná láska a oddanost mezi psem a jeho pánem, s čímž se samozřejmě jako pejskař ztotožňuji.
728 stran magického příběhu.
Myslím, že moje recenze je jako doporučení všeříkající.

29.08.2023 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Další útlá knížečka, která mě chytla za srdce (jedna z prvních byla A každé ráno je cesta domů delší a delší). Zdánlivě banální příběh, který má obrovské poselství. Musím si jí pořídit do vlastní knihovny. Příběh, který má neuvěřitelný smysl a po přečtení vám zůstane úsměv na rtech. Po tomhle si prostě uvědomíš, že není důležité co všechno máš (materiálně), kolik máš škol, jak moc si oblíbený,.... jde prostě jen o to BÝT ŠŤASTNÝ a chtít udělat šťastnými i lidi okolo tebe. Zdánlivě banální rutina pro jednoho člověka, velký krok pro dalších x lidí a hlavně pro přírodu. Díky za to, že se mi toto dílko dostalo do rukou.

25.01.2020 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

,...povznesení, pocit, že jste nechali sami sebe za sebou a můžete se dostat ještě dál." Tohle je kniha, která vystupuje z Kingova obvyklého žánru hororů. Je to kniha, která se čte lehce, má hlubší význam a nemá prvky hororu. Myslím si, že i tahle literatura Kingovi sluší, je to zase něco jiného. Je to útlá knížečka, plná emocí, lidského charakteru a předsudků. Je zajímavé, jak si spousta lidí života neváží do doby, kdy je smrt za dveřmi. Podoba s knihou Zhubni od stejnojmenného spisovatele je nepopiratelná. Rozhodně doporučuji, okamžitě mě vtáhla do děje a určitě si ji užijete tak jako já.

06.11.2019 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Kniha sama o sobě má velmi dobrý marketing, drtivá většina recenzí je pozitivních, takže jsem měla opravdu velká očekávání. Má očekávání byla pokořena, protože mi obsah, v podobě rozhovoru mezi Josefem Marešem a Martinem Moravcem, vážně sedl. Navíc hlasy, Miroslava Hanuše (Josef Mareš) a Josefa Pejchala (Martin Morace), dodaly rozhovoru tu správnou atmosféru.
Nějaké knihy i audioknihy s True crime tématikou, jejichž autoři jsou z řad policistů, jsem četla (poslouchala) a je mi sympatické, jak je každá jinak uchopená. Vyzdvihla bych, že se tu zas až tolik neřešily konkrétní případy, ale bylo to spíš zaměřené na práci kriminalisty z pohledu člověka, který tuto profesi vykonával půlku svého života a takových knih není mnoho. Dozvíme se spoustu užitečných informací, např. jaké chování prozradí pachatele, jak se chovat na místě činu, co všechno práce kriminalisty obnáší, jak se k ní Josef Mareš dostal, apod.
Mám ji jak jako audioknihu, tak i jako papírovou knihu a budu si je střežit, protože pro mě mají opravdu velkou hodnotu. Doporučuji naprosto všem, protože věřím, že každý si v tom najde to své a jestli v tom doporučení můžu být konkrétní, tak si rozhovor poslechněte jako audioknihu, věřte mi, vyvolá to ve vás přesně ty pocity, které to vyvolat má.

13.06.2023 5 z 5

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Budu se asi opakovat, ale ráda čtu knihy s knižní tematikou.
Příběh jednoho knihkupectví a jedné ženy, kterou zasáhne obrovská ztráta a to matky a přítele. Najednou stojí před rozhodnutím, zda zděděné knihkupectví, její domov, půjde z dluhů zachránit a bude v něm žít a prodávat knihy, nebo ho prodá, ale to by znamenalo, že o střechu nad hlavou přijde i její dědeček, který v domě taktéž vyrůstal a žije. Život Natalii připravil nejeden problém, se kterým se musí popasovat.
Kniha se četla lehce, vtáhla mě do děje a příběh se mi rozhodně moc líbil, najdeme tu spoustu problémů ze života ať už s láskou nebo stářím. Rozhodně doporučuji všem na pěkný podzimní večer po dekou s teplým nápojem.

16.09.2021 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Tohle byl opravdu Kingův majstrštyk!
Čekala jsem od toho hodně, protože vím, že i film je klasika, kterou zná dnes už pomalu každý a slyšela jsem samé dobré ohlasy.
Ale kniha, ta je tedy opravdu neskutečná, velmi se mi líbila. Má všechno, co bych od příběhu tohoto žánru čekala - napětí, emoce, nespravedlnost. A já si nespravedlnost beru osobně, tak si asi dokážete představit, jak jsem se při čtení rozčilovala. Každopádně ale o tom to je, tohle v nás má kniha vyvolat - emoce.
Hltala jsem stránku za stránkou a nemohla se dočkat dalšího vývoje, až byl najednou konec. Mistrně promyšlené, charaktery postav a prostředí barvitě popsané. Znovu kloubouk dolů mistře!
Děkuji za to, že jste pane Kingu.

22.07.2021 5 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Tohle je knížečka, která se hodí na dovolenou, k vodě, na zahradu, do postele anebo když si prostě říkáte, že ta vaše rodina přece nemůže být tak nemožná. Zkrátka kniha do pohody i nepohody.
Vtipné historky z rodinného života Pogodových a musím přiznat, že jsem si dost často říkala: ,,Tohle prostě nevymyslíš." Takže ano, věřím, že všechny historky jsou pravdivé. Knihu rozhodně doporučuji, je to nenáročné oddychové čtení.

12.05.2019 5 z 5

Smutně krásný příběh, který se vám usídlí v srdci a jen tak z něj neodejde. Pár slovy vyjádřená nemoc, která může potkat každého z nás. Příběh na zamyšlenou. Vyprávění plné krásných myšlenek. Ukázku máte níže. Kniha patří k mým nejmilejším.

02.11.2018 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Krásná kniha. Dva odlišné a přesto podobné příběhy, které od sebe dělí 50 let a přesto se prolínají. Prvky retrospektivního vyprávění, které mám tak ráda.
Jak moc velká je láska? Nebo spíš jak moc velká může být? Jaké to je zamilovat se do ženatého muže nebo vdané ženy? Zamilovat se do vdané ženy v 60. letech 19. století? Nebo do ženatého muže ve 20. století? Je to všechno, jenom ne jednoduché. Odlišné, ale přesto stejně složité. Krásný příběh, který prostě musíte dočíst dokonce, jinak vám nedá spát. Nejlepší kniha od autorky Jojo Moyes, co jsem četla a asi jedna z nejlepších vůbec.

23.10.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Já nevim, že já (takovej posera, kterej se bojí i tmy), se pouštím do takových knížek. Každopádně horor výbornej, ale teda mrazí mě ještě teď. Typově bych příběh přirovnala k záhadě Blair Witch, jsou tam dost podobné znaky. Nejlepší horor (po IT od Kinga), co jsem kdy četla. Perfekt!

17.10.2018 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Hrůzostrašný, silně emotivní, realistický příběh, který by měl být zařazen do povinné četby, jednak kvůli historickým faktům a také proto, že by se nemělo zapomínat, čeho všeho byli lidé schopni a jaké hrůzy se na našem území, ještě před pár desítkami let, odehrávaly. Je třeba si to připomínat, abychom dělali vše proto, aby se to už neopakovalo. Paní Violu ,,Lily" obdivuji, že byla tak odvážná si tím vším projít znovu, když o tom vyprávěla. Každopádně to musí být neuvěřitelně silná osobnost a děkuji za to, že se podělila s veřejností o její životní příběh. Jedna z nejlepších a zároveň jedna z nejhrůznějších knih, co jsem kdy četla. Koupě rozhidně nelituji, kniha má čestné místo v mé knihovně. Klobouk dolů.

02.10.2018 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Popravdě jsem nevěděla, co od knihy čekat. Harry Potter je moje srdcová záležitost a naprosto rozumím tomu, proč J.K.R. psala tuto knihu pod pseudonymem, přesně proto, aby se vyhnula srovnávání. Ale myslím si, že se neměla čeho bát.

Příběh je velmi promyšlený, postupně rozmotáváme nitky, až nám na konci všechno dá smysl a propojení všech okolností případu, který se v knize vyšetřuje.

Mám ráda, když je pro mě v detektivkách konec překvapivý, protože tak poznám kvalitní, promyšlené vyšetřování. Audioknihu rozhodně doporučuji a pan Oliva má hlas, který se k příběhu hodí. Rozhodně doporučuji.

06.11.2023

Carrie Carrie Stephen King

Tohle je zase další psycho, které si nemůžete nechat ujít. Není to sice žádná drasťárna, která by vás strašila ve snech, ale psycho je to slušné. Poslouchala jsem jako audioknihu, i jsem četla knihu, protože jednou to zkrátka nestačilo. Líbí se mi, že se zde řeší i celkem vážné téma šikany a ukazuje se, jak to může zajít daleko, byť je to doplněné o fantasy prvky. Budu se opakovat, ale King zkrátka umí, drží napětí do poslední chvíle a pak prostě bum! Stephen King mě zkrátka hrozně baví. Doporučuji, doporučuji, doporučuji!

28.06.2022 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Tohle je něco tak syrového, vtipného i smutného zároveň. Příběh opravdu obdivuhodného člověka, který pracuje s autistickými dětmi ve stacionáři. Proč obdivuhodného? Protože pro mě je to člověk nesmírně trpělivý s nervy ze železa, překypující pozitivismem a nekonečným humorem, tím jsem vlastně shrnula celou knihu.
Ne každý na to má, aby mohl takovou práci dělat, a o to víc si važme lidí, kteří tuto práci vykonávají a tyto děti vedou k určité samostatnosti a alespoň trochu normálnímu životu, protože si to ty děti zkrátka zaslouží. Myslím, že více slov není potřeba.

17.03.2022 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Dokážete si představit, že se dobrovolně zúčastníte nečeho jako je Dlouhý pochod? Tzn. 100 lidí, kteří mají tu ,,výsadu" jdou a jdou a jdou, nejméně 4km/h, zastavíš se, dostaneš 3 varovaní=max 2 minuty a vojáci tě zastřelej. Tadá! Jako tohle prostě nevymyslíš, ale evidentně pro někoho jako je Stephen King není nic nemožné. Čtení této knihy provázela bolest nohou za všechny účastníky, zatajený dech a fandění hlavnímu hrdinovi. Výborně napsané, četlo se to samo. Jediné, co mě mrzí je ten uspěchaný konec. Jinak rozhodně doporučuji

18.11.2019 5 z 5