Nuray Nuray komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Knížku jsem četla z důvodu, že jsem ji viděla v nějaké luštitelské výzvě a na podzim vyšla filmová adaptace. Ani jsem v podstatě nevěděla, do jakého žánru se pouštím.
Jestli je příběh uvěřitelný či ne, na to si asi musí každý vytvořit obrázek sám. Já knihu přečetla během necelých 3 dnů a den na to si pustila i filmové zpracování.

Líbí se mi styl, kterým je kniha napsaná. Občas se mi totiž stává, že už samotný překlad (možná i originál, to nevím) bývá katastrofální a nedá se to číst. Věřím, že čtenáře, kteří rádi u knih relaxují a nepřemýšlí nad logikou, bude kniha hodně bavit.
Kyin život je čtivý a i když člověk nemá nějaká zvláštní očekávání od "akce", dokáže zaujmout na dlouhé hodiny. Většinu času jsem čekala, že přijde chvíle, kdy její otec překročí jisté meze. Překvapilo mě, že se to nestalo.
Pro mě byl asi nejvíce nelogický počin, že nikoho z prchajících ani nenapadlo ji vzít s sebou. Cože? Ne, nesedí mi to. No, bez toho by příběh nemohl vzniknout.

Na celé knize se mi asi nejvíc líbí příroda a musím říct, že jsem se i pár věcí i dozvěděla. Je hezké si představit, že obyčejná malá opuštěná holčička se dokáže naučit soběstačnosti a ještě se sama od sebe vzdělávat a dotáhnout to tak daleko.

Vlastně má holka víc štěstí, než mnozí lidé. Ne každý dokáže nalézt to, co ho v životě baví a ještě se tím živit.

02.06.2023 4 z 5

Za mě velmi povedené dílo.

Sice jsem se místy ztrácela, ale přesto ... pokud je pravda alespoň 30 % z toho, co pan Šlachta v rozhovorech popisuje, tak klobouček.

Většina kauz, která je v knize zmíněna, se odehrávala, když jsem ještě o politiku neměla takový zájem, takže si ani příliš nepamatuji jejich mediální zpracování. Nicméně jsem ráda za "subjektivní" názor či náhled pana Šlachty, ať je to, jak je to. Díky, střípky skládačky zapadají a mě kniha opravdu neskutečně bavila, což jsem vůbec nečekala. Doporučuji každému, koho zajímá názor jiný než-li mediální.

04.02.2021 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

No paráda.

Kdybych měla hodnotit všechny knihy Dana Browna, bylo by to lehce horší než Šifra, která u mě asi vede. Ale to by musela být škála hodnocení alespoň od 1 do 100. A jelikož není, tak i zde dávám 5* :-)

Opět moc hezky propracovaný příběh. Nechápu, jak tohle někdo dovede vymyslet. Veškeré popisy budov v zemích, které jsem v životě nenavštívila a ani zřejmě nenavštívím, popisy fyziky, chemie, počítačů.... Tohle jsem zatím u žádného autora nezaznamenala a jelikož tyto popisy nejsou zdlouhavé, ale tak akorát (aby nebyly nudné), je to pro mě obrovské plus.

Pár věcí jsem předvídala, pár ne. Nemůžu popřít, že schéma příběhu je opět stejné, nepřekvapivé. To je menší minus, ale vzhledem k tomu, že to není to "gró", tak to v nejmenším nevadí. Musím přiznat, že jsem na začátku čtení zalistovala trochu na konec a i když jsem si to vyloženě nečetla, jen prolítla očima, tak jsem tušila, kdo za vším stojí. Takže mi to pomalu dávalo vše smysl.

Suma sumárum, opět senzační příběh z ruky Dana Browna, který jistě nadchne čtenáře ve všech věkových kategoriích.

08.07.2019 5 z 5

Proti všem Proti všem Julie Kagawa

Co potřebuju?
Nutně další díl!

Já teda nevím, je to sice všechno na jedno brdo... Hodně mi to připomíná třeba Divergenci. Ale krucinál! Tohle měli natočit. Tohle má bejt už dávno přeložený!
První díl jsem četla už dávno, včera jsem konečně sáhla po druhém. A dneska?
Přemýšlím, jak se zabít, jestli nebude další pokračování v českém jazyce :-D :-)

Prostě jsem si krásně odpočinula hnedle první dva dny po zkouškovém a moje srdce plesá. Díky.

07.06.2019 5 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Ach jo, všichni si tu vychvalují postavy, ale jsem vážně jediná, koho tak neskutečně se** Chaol? :D když s ním byla v druhém díle, líbil se mi, i když jsem pořád víc tíhla k Dorianovi, ale pak mi už přišlo, že se chová jak rozmazlenej spratek, žádnej rozum, akorát kolem sebe kope a nic z toho a ještě je takovej protiva. Jeho chování k Celaeně... Grrr kopla bych ho :D Nevím, ale děsně mě rozčiluje :D
Jinak samozřejmě prima série :) !

28.12.2016 5 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Poslední dobou nějak není čas na čtení. Při čtení podobně tlustých knih Vám pak chybí, když čtení přerušíte.

Ale.

Knížka je napsaná tak, že nezapomenete, co se tam vlastně děje.
Dobře, než se dostanete k nějakému ději, trvá to.... no, polovinu knihy. Pak se táhne druhou polovinu popis toho, jak plyne život jednotlivých hrdinů.
Posledních několik málo stránek jde do akce, aby se děj posunul dál. Líbí se Vám, že při čtení zapomenete na skutečnost a ponoříte se do záhad hory. A je Vám skoro jedno, že se celou dobu nic nového nedozvídáte.

Řekněme, že jsem určitě četla knížky lepší. Poznámky pod čarou mě většinou spíš rušily. Autor se snaží být často za každou cenu vtipný a ne vždy mu to tak úplně vychází. Poznámky jsem kolikrát četla z donucení, že je to přeci součást knihy, ale většinou spíš jen tak mimoděk bez vnímání čteného textu.

Suma sumárum: knížka je hezká, nepohorší a určitě je to dějově něco originálního. Ale podle dřívějších recenzí jsem očekávala nějaké oooobr boom, které se úplně nedělo. Asi stárnu ale, tak to bude spíš problém můj :-)

26.04.2022 4 z 5

Magie vítězí Magie vítězí Ilona Andrews

To je opravdu konec?
Přišlo mi to hrozně krátké...
Ale krásné :-))
Kate a Curran mě provází už tolik let, že mě mrzí, že je po všem. Ale na druhou stranu jsem ráda, že to dopadlo, jak to dopadlo. Třeba si po státnicích přečtu sérii od znovu. Díky manželům za jejich nápad vytvořit tento svět.

Epilog slibuje možnost dalších dílů. Dočkáme se?

25.02.2020 5 z 5

Na můj vkus se toho v knize moc neděje. Obvykle mám knihy této délky přečtené za 2-3 dny, Analfabetku jsem louskala víc jak týden. Ale musím přiznat, že jsem se občas i zasmála.

Na to jak je to vychvalované - nic moc. Čekala jsem víc. Na druhou stranu je to ale oddychová kniha, u které se člověk dokáže zasmát.

21.07.2019 4 z 5

Zkouška věrnosti Zkouška věrnosti Julie Kagawa

*MOŽNÝ SPOILER DRAKIE VS. TALON*
Dočetla jsem Drakii a teď jsem někde uprostřed této knihy.
Jak čtu komentáře pode mnou - připomíná to Drakii - ale podle mě ne. Drakie mi přišla hrozně jednoduchá, pořád řešila, jestli chce nebo nechce Willa a co na to Cassian, matka, Tamra a kmen. Neustále v sobě řešila úplně to samý a přišlo mi, jako by to autorka psala vždy po strašně dlouhé pauze (HODNĚ se opakovalo, co Jacindě běhalo hlavou), každou chvíli se tam líbali a nemělo to žádné kouzlo.
Kdežto Talon - co se týče vztahu Garreta a Ember - přijde mi to jako "normální" randění, žádný "chci ho... nechci ho, je na mě moc dobrej a já s ním být nemůžu ... teď už ho vlastně ale zase chci, protože na to mám právo... " ... jasný, ani jeden z těch dvou nechápal, co se děje - jeden z nich je masochistický zabiják draků, jenž jedná bez emocí a druhý drak, který žádné emoce prožívat "nemůže".
Will a Jacinda mi byli celkem protivní a to se mi dlouho u žádné knížky nestalo. :-)

Takže Talon za mě je 1 000x lepší.

28.08.2016 5 z 5

Smečka Smečka Andrea R. Cremer

Za sebe musím říct, že jsem tuhle knihu četla téměř hned po vydání (i další díly) a předčila mé očekávání ! Hrozně jsem se ztotožňovala s některými problémy, které měla hlavní hrdinka, s jejími pocity a podobně. Občas mě sice štvalo chování některých postav, ale tak už to zkrátka bývá, že. Pro mě je tato kniha na žebříčku nejlepších 10, které jsem kdy četla (co se týče fantasy literatury). Myslím, že pokud jste do fantasy takoví blázni, jako já, tak začnete slintat po tom, abyste se v mžiku taky mohli vžít do knihy a dokázat se (například) přeměnit ve vlka a jen tak si skákat po skalnatých převisech a být tak nespoutaní, jak to dokáží snad jen vlci... !

Za mě jedině doporučuji a palec nahoru :-)

02.09.2015 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Konečně jedna z mála knih, u které jsem nemohla přestat. V práci koukám na hodinky, kdy se asi dostanu domů a večer je mi smutno, že jsem se kvůli dalším povinnostem nedostala ke knize.

Čtení jedna báseň. Hrůzy světa, krása přírody, ošklivost lidské duše, její krása, vášeň, láska, vraždy, válka, odpuštění, sebeobětování, přátelství. Houževnatost, síla žen, marnivost žen, pýcha. Síla můžu, arogance, nadvláda, touha vlastnit. Vše skloubeno v jednu knihu, jeden velký příběh, u kterého si jen říkáte s každou další stránkou: Proč?

Drobné nedostatky v příběhu a jeho (ne)logice si nechám tentokrát pro sebe, stejně jako tajemství Prokletého roku.

A konec? Pecka!

13.07.2023 5 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Mě to bavilo !

Začnu tím, jako spousta jiných - už nejsem cílová skupina.
Kniha je vskutku napsaná jednoduše, vše je předvídatelné, ale proč ne? Já si ráda odpočinula.
Svět mě bavil a věřím, že bude bavit dál. Faktem je, že vzhledem k formátu písma je příběh velmi krátký - při nedostatku času jsem jej přečetla za 2 dny. Ale má to spád. Má to nápad. Zkrátka mě to bavilo :-)

22.10.2019 4 z 5

Osud Tearlingu Osud Tearlingu Erika Johansen

Sérii jsem četla s obrovskym očekáváním netradičního promyšleného příběhu. První díl jsem zhltla jedním dechem, ovšem s dalšími dvěma pokračováními jsem byla stále víc zklamaná.
Konec mi přišel, jako kdyby autorka nevěděla, jak z toho ven, tak to takhle divně, hrůzně, prostě příšerně uťala :-(

27.07.2018 2 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Tak jsem po mučivě dlouhé době přemáhání došla ke zdárnému konci.

Knižní série je zajímavá. Styl psaní se odlišuje od ostatních. Poznámky pod čarou někomu vadí, někdo kvůli nim tuto sérii miluje. Mně ale vadí to uvadání, se kterým táto série končí.

První díl byl takovým seznámením.
Druhý díl byl plný akce.
Třetí díl byl ....
... Já ani nevím, čím vlastně byl. Snahou k dokončení, snahou o oživení děje. Nějak se nemůžu rozhodnout, jestli vlastně nějaký kompletní děj můžu v sérii hledat. Jestli by prostě nebylo lepší, kdyby ta knížka měla 300 stran a měla přijatelnější spád.
Ani netvrdím, že by zde bylo nějak moc květnatého popisu. Spíš je tu hodně zbytečností, kdy já zkrátka často zapomínala, kam mají vlastně hlavní postavy namířeno a proč. Někdy mi poměrně vadilo jejich smýšlení, které se k nim až tak nehodilo.

Pasáže o bozích asi nechápu pořádně do teď.

Dále asi nejsem nejotrlejší povahy, ale jak nemám ráda Ashlinn, tak jsem některé pasáže musela vyloženě přeskočit.

No, série zajímavá, ale neuškodilo by jí ubrat na stránkách a přidat na ději. Nicméně díky za zajímavý nový svět, na pana Laskavého, Trica, Sida a Zatmění budu vzpomínat ráda. Ačkoliv Zatmění prošla kdovíproč za mě celkem nepochopitelnou proměnou "osobnosti", která z její podstaty nedává úplně smysl.

23.08.2022 3 z 5

Souboj na Araluenu Souboj na Araluenu John Flanagan

O něco lepší než předchozí díl. Ale už to není, co to bývalo :-)

Dost se kniha vlekla a konec byl dost nafouklý. Ale i tak díky, že jsem se mohla vrátit do tohoto světa - nebo do toho, co z něj ještě zbylo :-)

06.02.2020 4 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

S hraničářovým učněm jsem začala v podstatě hned, co začal vycházet. Takže přemýšlím, jestli jsem na to už moc stará nebo je tahle knížka trošku slabší :-)
Samozřejmě opět pěkné prostředí. Některé pasáže se mi zdály psané tak nějak "dětsky". Hlavní linka celkem předvídatelná a docela dlouho mě kniha uspávala. Myslím, že předtím nikdy takhle dlouhý rozjezd nebyl, ale přiznám se, že jsem dlouho předchozí díly nečetla.

Nicméně je to pořád Hraničářův učeň. Takže sbírám jednu hvězdičku za slabší kousek a jednu hvězdičku za některé nejasnosti, které se zde vyskytly, pořád je to ale hezký svět a doporučuji jako oddychovou četbu hlavně mladším. :-)

29.01.2020 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

No.... Poslední dobou nemám vůbec štěstí na knihy. Začala jsem hodně dávat na hodnocení zde a skoro vždy mě to zklamalo.
Na svět jsem se těšila, zvlášť když jsem kdysi přečetla Dvory od Sarah. Ano, svět byl pěkný, ale v knížce se celou dobu v podstatě nic neděje. Na zlomové věci hlavní hrdinka vždycky přijde v podstatě "omylem" - něco jako když jsem se já před 12 lety pokoušela psát svou knihu, ve stylu: ,,...na stole leží kus papíru, kde je náhodně napsán nějaký blábol a on je nakonec hrozně důležitý".
Dost často se tam točí jedna myšlenka. Navíc mi hlavní hrdinka přijde hrozně nepřirozená...

Nejvíc jsem si oblíbila Vivi.

Ale budiž, je to takový průměr. Mladší čtenáři asi budou mít radost :-)
Dala bych 2,5 - což nejde - takže za obálku 3*.

17.01.2020 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Kéž by takových knih existovalo vícero :-) jsem nadšená. A mrzí mě, že je konec. Krásně propracovaný příběh, profesionální. Nenudila jsem se ani sekundu.

I když co se týče Mathiase - dost velké klišé. Vždycky všechno přežijou a pak je v lepším případě zabije malé dítě.
Ale těším se na další díl, který by zřejmě měl být!

PS: kdyby měl někdo typ na podobně zpracované příběhy, budu ráda za zprávu :-))

09.10.2019 5 z 5

Ledová jako sníh Ledová jako sníh Danielle Paige

Já se prostě snažím... Snažím se to dočíst, ale marně.

Není to tak, že by to bylo tak hrozné. Četla jsem spoustu příběhů "na motivy..."... Mám to ráda. A u tohoto nápad velmi pěkný. ALE.

....ale to zpracování. Jsem v půlce a nemohu dál. Přijde mi, jako by to psala tak 15iletá slečna. Bale, Bale, Bale. Ok. Ale ten styl psaní :( myšlení Snow.... Ty pasáže, jak ani neví, že má moc a pak bojuje jak kdyby byla nevim co. Spousta nevysvětleného. Nemožného...

Je mi to moc líto, ale nedám to. Mohlo to být hezké, mohlo to mít 5*. Ale zpracování se nepovedlo....

28.09.2019 1 z 5

Legenda Legenda Stephanie Garber

Když jsem začala tento díl číst, zklamalo mě, že je o Telle. Moc jsem ji neměla ráda.

Když jsem po dvou dnech příběh dočetla,.... chci další!!!

Na Caraval jsem narazila před nějakým časem - rok/dva zpět. Četla jsem anotaci, která mě ale vůbec neuchvátila. Řekla jsem si, že to nebude nic pro mě. Nevím, jak Vy, ale já si vždy při anotaci v hlavě představím nějakou scénu, která mi to vystihuje a tohle mě prostě nenadchlo.

Minulý týden, po zkouškovém období, jsem nedočkavě vpadla do knihovny ji vyloupit. Dostal se mi do rukou i Caraval, do kterého se mi moc nechtělo, ale nakonec jsem po něm sáhla. A jsem velmi příjemně překvapená!

V prvním díle se mi moc líbil Dante, Julian i Scarlet. Tellu jsem nemusela.

Teď nemusím Juliana a trochu se mi zprotivila i Scarlet :-D no, jsem zvědavá, co přinese poslední díl, doufám, že kniha u nás vyjde ještě letos, abych si ji stihla přečíst před Státnicema. Díky moc za tento příběh! :-)

12.06.2019 5 z 5