nula87 nula87 komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Životní příběh Gerty Schnirch se čte těžce. Ne proto, že by byla kniha špatně napsaná, právě naopak - je napsaná skvěle. Ale to téma je tak silné a bolestné, že čtení opravdu způsobuje smutek, bolest, a stud.
Ano, "odsun" byl vyvolán naprostými zvěrstvy, které páchali Němci dlouhých 6 let. Ale to, že se nakonec stal pouhou mstou (a to i na těch, kteří nic špatného neudělali) je ostudou českého národa. Ano, můžeme mít oprávněný pocit, že kniha není objektivní, protože pozitivní české postavy vlastně neobsahuje (až na jednu, možná dvě výjimky). A ona opravdu objektivní není, popisuje to, co se dělo, z pohledu rozpolcené Gerty, jejíma očima, jejím srdcem.
Kniha Kateřiny Tučkové je důležitým příspěvkem k tomu, aby se o tomto tématu mluvilo, a abychom se s ním my, jako Češi, mohli nějak vyrovnat.

10.07.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pohnuté osudy lidí v pohnuté době. Procházíme s hlavními hrdiny jejich těžkými životy, kde krátké chvíle štěstí střídají většinou mnohem delší období strachu, bolesti a problémů. Taková doba ale byla, a na Karvinsku umocněna tím, že se vám doslova pod nohama pohybuje zem.
Lednická umí vyprávět tak, abychom vše prožívali společně s postavami. Je vidět, že velmi poctivě studovala onu dobu, a velmi dobře chápe tento kraj.

11.08.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Neuvěřitelně silná a propracovaná kniha. Tučková prošla archívy, historické prameny, mluvila se svědky, a na tomto základě vystavěla příběh o totalitě, perzekuci, ponižování a bolesti. Ale taky o lásce, víře a naději.
Komunistická moc a ovládnutá komunistická církev - a v zapomenuté vesnici v horách skupina malých jednotlivců, kteří se v tom hrozném prostředí a době snaží dovolat Boha, spravedlnosti a svobody.

12.02.2024 5 z 5

Dokumentární román o jedné z mnoha tragédií ve válečném Československu. Tady navíc umocněno tím, že se odehrála v kraji s velmi problematickou minulostí. Lednická skvěle píše o tématu, které se dotýká jejího kraje, a přináší mnoho nových informací. Snad to pomůže tomu, aby tato událost a její oběti nebyly zapomenuty.

07.09.2023 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Skvělá kniha - autor velmi poctivě a do posledního detailu nastudoval celé téma, a je to znát. Podrobný popis postav, vývoje celé akce až do tragického konce jednoho ze zásadních příběhů moderních českých dějin.

08.01.2024 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Krásná, i když tragická cesta historií, ale i současností střední Evropy - cesta plná bitev, velikánů i troubů historie, cesta plná krve, lásky a šílenství, příběhů a samozřejmě vlaků a železničních tratí.
Rudišův text se místy čte obtížně, ale pokud si člověk zvykne na jeho tempo a rytmus, dostane skvělý zážitek vrcholící pro oba hrdiny na jejich osudových místech.

13.11.2023 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Backman navazuje na turbulentní události v zapadlém Medvědíně jen několik týdnů poté, co se městečko změnilo navždy. Přichází léto a možná i naděje na lepší zítřky. Ale ty naděje jsou falešné, protože lidé se nemění.
Backman i ve druhém díle skvěle vykresluje jednotlivé postavy, nahazuje jednotlivé střípky celého příběhu, které se navzájem ovlivňují a proplétají. A umí rozesmát, vyděsit i dojmout.

18.05.2023 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Příběh, kde hokej a hokejový klub na malém městě jen vytyčuje hřiště a mantinely celého příběhu.
Jinak jde o skvělý příběh o nás lidech a o všem, co nás v životě může potkat a čemu musíme čelit. Backman mimo jiné výborně pracuje s jazykem, což jen potvrzuje výjimečnost této knihy.

10.04.2023 4 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Takže virtuálně stezka zdolána, teď už jen zabalit a vyrazit.
Čte se to velmi příjemně, způsob střídání popisu jednotlivých etap a příběhů lidí byl dobrou volbou.

24.03.2023 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Silný příběh napsaný úžasně čtivým způsobem. Velmi dobře napsané postavy, většina z nich rozporuplná, proto může být trochu těžké si k nim (zvláště k hlavnímu hrdinovi) najít pozitivní vztah. Ale Hosseini pracuje jak s postavami, tak s vlastním příběhem velmi dobře, hledá jejich bolesti, tajemství a strachy. Krásná kniha.

30.12.2023 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Velmi silný a nevybíravý popis toho, jací my lidé ve skutečnosti jsme - jenom nám dát příležitost... V tom románu je o lidstvu vlastně všechno. McCarthy se snaží nést oheň civilizace, tak jak ji známe my, ale moc dobře ví, že nemá téměř žádnou šanci.

01.01.2016 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Barvitý, vrstevnatý příběh tří generací procházející celým 20. stoletím - války, okupace, normalizace, svoboda. To vše jak se silnými stránkami hlavních hrdinek, tak s jejich pochybeními a slabostmi. Místy tomu chybí lehkost a přirozenost, ale na debut myslím velmi slušné.

13.05.2024 4 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Zajímavá, chytře vystavěná detektivka z prostředí, kde sirka je větší zbraň než pistole. Dávná historie se propojuje se současností jak nevyřešenými křivdami minulosti, tak tajemstvími jednotlivých postav.

02.02.2024 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Tři knihy v jednom, každá trochu jiná, a přesto se nakonec nenásilně potkají. Líbily se mi oba současné příběhy, jak ten studentský pražský, tak ten až spirituální tokijský. A navíc stará povídka, která nakonec svede celý příběh dohromady. Moderní svěží český román.

19.10.2023 4 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Tomáš Etzler je rovný chlap, který si umí jít za svým, má jednoznačné názory, a nebojí se je říct. Zajímavý rozhovor nejen o novinařině, ale taky politice, rodině, a světě kolem nás.

28.07.2023 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Dlouho jsem přemýšlel, kterou Murakamiho knihou začít. Nakonec vyhrála takhle krátká, ale zábavná povídka, doplněná působivými ilustracemi.

25.03.2024 4 z 5

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Skvělá kniha - plná informací, propojující vzájemné souvislosti (mnohdy překvapující) a dávající do uceleného kontextu to, odkud jsme přišli, a kdo jsme.
Navíc napsáno velmi čtivou a srozumitelnou formou.

25.08.2023 5 z 5

Příběhy a vzpomínky lidí, kteří byli u toho. Ať už jako obyčejní lidé, likvidátoři zapojení do úklidu a jejich vdovy, vědci, nebo političtí pracovníci. Jak chcete bojovat proti neviditelnému nepříteli, když vás připravují na úplně jinou válku? Jak se chcete vyrovnat se životem po havárii? Se svou zodpovědností, svědomím, smutkem a zoufalstvím?

09.08.2023 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Je skoro až neuvěřitelné, jak King jde s dobou a i ve svém věku vystřihne další skvělou knihu. Knihu, která má naprosto skvělý a bechderoucí úvod, ve kterém jde zatím "jen" o detektivku, a nakonec ji splete do mixu detektivky, horroru a nadpřirozena takovým způsobem, před kterým nezbývá než smeknout.

11.04.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Silné téma, relativně dobře vystavěný příběh. Ale podle mě tomu chybí důkladnější prokreslení postav, jejich motivací a chování. Bohužel mi to přišlo v mnoha ohledech nedotažené. Toto téma si zasloužilo větší prostor a větší hloubku.

21.02.2024 3 z 5