notburga notburga komentáře u knih

O mašinkách O mašinkách Jiří Kahoun

Úžasná věc, tedy alespoň pro malé chlapečky (5 let a více), které fascinují mašinky a železnice. Matkám (a možná i otcům) doporučuji vzít si ke čtení slovník nádražních pojmů a nenechat se zaskočit (když už jsme u toho, malý slovníček pojmů na konci by neuškodil). Příběhy na sebe příliš nenavazují, takže je možné číst ty nejoblíbenější stále dokola.

Příhody včelích medvídků Příhody včelích medvídků Jiří Kahoun

Pohádky jsou krátké a na můj vkus občas stručné, hlavně co do konečného vyznění. Ale dobře se čtou před spaním a většinou nad nimi není třeba příliš přemýšlet.

Zrada v Minecraftu Zrada v Minecraftu René Balický

Pěkný příběh už pro trochu starší děti. Knihu jsem ale dočítala na několikrát, nějak mě příběh nedokázal u sebe udržet.

Minecraft - Základní příručka Minecraft - Základní příručka neznámý - neuveden

Hodně jednoduchý výcuc základů pro absolutní začátečníky. Přehlednosti velmi pomáhají obrázky ze hry. A rozhovor s Notchem a Jensem je docela zajímavý - tedy rozhodně pro mladší věkovou skupinu, na kterou je kniha cílena.

Výprava za diamantovým mečem Výprava za diamantovým mečem Winter Morgan

Nebylo to špatně, i když asi zatím nejslabší příběh, který jsem s touto tématikou četla. Děj se dal hodně předvídat, ale pravda, nejsem dvanáctileté dítě.

17.05.2015 3 z 5

Zajatci Minecraftu Zajatci Minecraftu Petr Heteša

Za mě skvělá kniha. Koupila jsem ji synovi na čtení před spaním a pak si jí potají odnesla a dočetla za jeden večer. Tenkrát jsem byla Minecraftem zcela nepolíbená a přesto mi nepřipadalo, že něčemu nerozumím a docela jsem se i bavila, i když mi dalo trochu práce přepnout se do světa puberťáků, pro které je tato kniha zjevně určena.
Mimochodem, pokud ji koupíte dětem trochu mladším, nedivte se, že vám pak budou od obrazovky PC létat dosud neslyšená slovíčka, i když ve světě dnešních dorostenců asi běžná.

Povstání Herobrina Povstání Herobrina Steve DeWinter

Mám víceméně podobný názor jako Nelly. Pro osmiletého klučinu jde o čtení akorát, i když bylo vidět, že ho některé pasáže nudí. jen doporučuji koupit knihu až po několika odehraných týdnech počítačové hry (ne hned za začátku v zápalu prvotního nadšení) neb malý čtenář asi nebude tušit, která bije ;)

Minecraft - Vydoluj maximum! Minecraft - Vydoluj maximum! Stephen O'Brien

Jakožto rodič, který se snažil knihou prokousat, aby do mohl do hry důkladně zasvětit své ještě nedokonale čtoucí dítě, jsem se občas cítila trochu ztracená. Některé věci jsem musela dohledávat na internetu, což bohudíky nebylo příliš složité.
Docela dobře vypadají nákresy funkčních automatických farem apod., podle kterých se dá opravdu zobrazená věc postavit, i když někdy ne úplně napoprvé.

Občas mi přišlo, že bylo třeba hodně listovat, neboť byla věc či činnost umístěna (dle mě) absolutně nelogicky a rejstřík knihy by také mohl být zpracován pečlivěji. Ale jinak poměrně dobrá publikace a určitě bych ji koupila znovu, protože další knihy s návody, které se mi později dostaly do ruky sice obsahují "sem tam" nějaký ten trik navíc, ale občas zapomínají důkladně rozebrat základy.

Knížka o slonech Knížka o slonech Hans Bauer

Velmi zajímavé čtení. kromě zmíněné pasáže o sloních hřbitovech doporučuji ještě část o drezuře slonů - v jejich domovině, v zoo i v cirkuse. Nejvíce mě zaujalo množství příběhů o skutečných slonech.

Japonská kaligrafie Japonská kaligrafie Yoko Takenami

Vše podrobně popsáno, tahy jsou očíslovány a názorně vyvedeny. nechybí ani pár dobrých rad do začátku.

15.05.2015 5 z 5

Chryzantémy ze země zelených hor Chryzantémy ze země zelených hor * antologie

Neprávem opomíjená kniha, jen proto, že Korea není zrovna v "kurzu." Pro autora bylo zpracování této knihy srdeční záležitostí, což je na ní velmi vidět.

Milenci z Jeda Milenci z Jeda * antologie

Chtělo to více, než jedno přečtení, abych mohla dát knize adekvátní hodnocení. A také alespoň minimální znalost japonských lidových reálií, jinak budou některé příběhy velmi těžko pochopitelné a srozumitelné, i když se autor v úvodu snaží o opak.

15.05.2015 5 z 5

Řecká kuchyně Marthy Elefteriadu Řecká kuchyně Marthy Elefteriadu Martha Elefteriadu

Spíše takový rodinný receptář pro zkušenější kuchařky. Ale sem tam nějaký obrázek nebo náčrtek pro lepší vysvětlení postupu by neuškodil.

Tapas Tapas kolektiv autorů

Velmi dobře popsané a nafocené autentické recepty. Nechybí ani rozumné množství historických souvislostí a pravidla servírování.

V rytmu života V rytmu života Petr Petříček

Hodně zjednodušená kniha, ale pro úplné začátečníky asi fajn :)

14.05.2015 3 z 5

Čínské uzly Čínské uzly Iva Czyžová

Dobře a názorně popsáno včetně střípků z historie.

Kostýmy pro orientální tance Kostýmy pro orientální tance Iva Czyžová

Velmi dobře zpracovaná kniha. Pokud se o toto téma je trochu víc zajímáte, nejspíš se nic moc nového nedozvíte. Ale můžete se pokochat nádhernými fotografiemi.

14.05.2015 5 z 5

Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře Aleš Trnka

Dlouho jsem s hodnocením váhala. Z knihy jsem absolutně nadšená, ale pár poznámek mám. Vadí mi mísení čínské a japonské symboliky. Pokud ztratíte jen trochu koncentraci, lehko se přestanete orientovat a zaměnit obě země při jejich podobnosti je tak snadné. Navíc jsou zde použity staré překlady ještě zveršovaného haiku, které jsou po jazykové i historické stránce nesprávné.

Jak chovat dinosaury Jak chovat dinosaury Robert Mash

Kniha nezklamala. Vše vtipně a zajímavě popsáno. Teď už zbývá jen sehnat toho dinosaura...

Velká kniha o dinosaurech Velká kniha o dinosaurech David Lambert

Moje nejoblíbenější kniha o dinosaurech. Překrásné ilustrace a text členný tak, že jsem ji začala číst už v šesti a v pubertě v ní stále nacházela něco nového, čemu jsem předtím nevěnovala pozornost. Zajímavá je dvojstránka popisující různé teorie o příčinách vyhynutí.