Nina2410 Nina2410 komentáře u knih

Návrat Návrat Bernhard Schlink

kniha o vysporiadavaní sa s nacistickou minulosťou, viac rozťahaná ako Predčítač ale tiež dobrá :)

21.02.2014 3 z 5

Spisy o Etickom žití Spisy o Etickom žití Peter Singer

strašne moc dobrých myšlienok :)

21.02.2014 5 z 5

Odumírání lidskosti Odumírání lidskosti Konrad Lorenz

pre všetky cítiace bytosti :)

12.12.2013 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

odporucam vsetkym socialnym pracovnikom, ktori sa zaoberaju zavislakmi. Milujem knihy cez ktore sa clovek dozvie vsetko - pocity, myslienky, predstavy, vztahy, nieco o rodine priateloch, proste o vsetkom co suvisi s temou. Situacia Christian mi prisla ako vyustenie podmienok v ktorych zila. Ale kniha je fajn v tom, ze neodsudzuje. Kludne by sa dala pouzit ako povinne citanie pre psychologov, psychiatrov a sociologov. Nie je to len "aha to je fetak, ma asi zle podmienky v rodine, asi sa o neho nestaraju, nema co robit a tak fetuje". Kniha poskytuje viac - kompletny vhľad do života jednej fetačky, kde opisuje svoje pohnutky a clovek ju tak dokaze lahsie pochopit. Ma to asi viac otazok ako odpovedi. Zarazajuce je ako k problemu pristupovali v tej dobe urady a nemocnice. Neviem ako je to dnes, no vtedy to bol des...

01.08.2013 5 z 5

Základní formy strachu Základní formy strachu Fritz Riemann

vyborna kniha, psychoanalytika - autora, ktory ma asi mnoho skusenosti z praxe, psychoterapie. narozdiel od dole uvedeneho nazoru, si nemyslim ze su to prehnane nazory, psychologia je i to typologii osobnosti. ziadnu astrologiu ani vyssie sily som tam nezaznamenala. autor je skuseny psycholog alebo psychiater a predklada nam typy strachu u dnesneho cloveka. Dobre sa to ho hodi hlavne na nasu generaciu, autor ma dobry postreh a tato kniha je klasika medzi psycho knihami. k tomu je vyborne napisana, lahko sa cita. plny pocet bodov.

14.03.2013

Sloupoví aneb Postila Sloupoví aneb Postila Stanislav Komárek

autor opat nesklamal - mudre vtipne a poucne stlpce slov.

14.03.2013 5 z 5

Chvála pomalosti Chvála pomalosti Carl Honoré

Fajn kniha o tom ako spomalit, Tyka sa nas vsetkych, nevieme si uz totiz nic vychutnat pomaly a intenzivne. Chceme vsetkeho vela a najlepsie hned. Potom uz ale vsetko straca hodnotu i ked to pred tym nejaku hodnotu - pre nas - malo.Kto si vazi to, co ziska hned? ak nestihne nic precitit a uz znovu veci straca? Ci uz je to vec, cinnost, pohlad, nalada... No a tak to je potom so vsetkym s cim sa stretneme, nic nema hodnotu a zmysel. Ona tam v tych veciach je, len to nevieme spravne uchopit alebo sa na veci spravne pozriet. vsetko by sa malo diat rychlo a "efektivne" "dynamicky" a blaa blaa... toto vsetko kniha popiera, ukazuje nam ze sa tak diat nemusi a i bez toho sa da zit kvalitne a uspesne.

14.03.2013 4 z 5

Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly Adele Faber

vyborna kniha pre vsetkych rodicov, ktori sa chcu naucit svoje deti vychovavat a usmernovat. obsahuje mnozstvo praktickych rad a odporucani, konkretne problemove situacie a ich riesenia, metody ako zvladnut svoje deti, ako ich karhat (nie trestat), ako ich prinutit k povinnostiam (slovne) etc. a to vsetko bez kriku a hadok. autorky su skusene psychologicky, takze urcite vedia o com pisu.

28.02.2013 5 z 5

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

vyborna kniha pre vsetkych co sa len trochu zaujimaju o to, kam speje nasa zapadna civilizacia, Odpoved sa dozviete v knihe a len napoviem, ze to nie je nic pozitivne.

28.02.2013 5 z 5

Problém Spinoza Problém Spinoza Irvin D. Yalom

autor na zaklade historickych udalosti opisuje vlastny pribeh dvoch na pohlad vzdialenych muzov. Zacala som citat, ale nedocitala som, pretoze tema vzoprenia sa cirkevnym dogmam (Spinoza vs. rabini s vlastnou nemennou pravdou) je sice zaujimava ale uz viac krat omielana. Vela zaujimavych myslienok, no nic nove. Napriek tomu, je to jeden z tych lepsich romanov, ktore som nedocitala.

10.02.2013 3 z 5

Spasení těla Spasení těla Stanislav Komárek

Zaujimavá kniha, otvorené a možno až revolučné názory, vedecký prístup. To sú hlavné pozitíva knihy. Už dávno som nečítala tak otvorený názor na problémy súčasnosti. S väčšinou toho, čo autor napísal sa stotožňujem. Venuje sa napríklad otázke Medicínsko-prumyslového komplexu (MPK). Píše " ...MPK jako integrální součást sociálního systému, jehož málo priznávanými cíli je také premena vetšiny populace v prerostlé detí a její uvedení do závislosti na centrální mašinérii...MPK jako součást sociálního státu se chová zhruba podobne jako řekneme hospody - i šenkýř činí své hosty, zčásti vlastním chovaním, zčásti povahou nabízeného produktu, na sobe závislým, někdy až k chronickému alkoholizmu. ". "Zdravotnícka osveta , jdoucí v posledních desetiletích do absurdních detailu - viry, karcinogeny, cholesterol, lipidy - číhají na každém kroku a v podstate znechucují všechni smyslové radosti...a obava z jejich prítomnosti a témeř nezvratitelného účinku je zcela jistým zdrojem neuróz. Tiež píše o tom ako si ľudia sami nemôžu naordinovať lieky, pretože sú na to nekompetentní no na druhej strane "sčítaním hlasu nekompetentních amatéru sa správne hledá nová vláda pro zemi..."

Určite si prečítam i jeho ďalšie knihy a tento autor sa stáva jedným z mojich obľubených.

01.02.2013 5 z 5

Původ Původ Irving Stone (p)

zaujimava knihy, cakala som mozno viac o evolucii a jeho praci. Dej bol viacmenej o jeho rodine, okoli, o dobrodruzstvach ktore zazil na Beagli. Prijemne sa citala.

20.01.2013 4 z 5