niknikita niknikita komentáře u knih

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Krátký návrat k veršům, které jsem v mládí četla jedním dechem...ach, Des Grieux!

07.02.2023 5 z 5

Bretaňské speciality Bretaňské speciality Jean-Luc Bannalec (p)

Jeden modrý kámen a plno mrtvých...a to všechno kvůli sesterské rivalitě.
Devátý díl bretaňské série byl na můj vkus trochu překombinovaný a občas jsem se snížila k přeskakování stránek.
Mírné zklamání z mého oblíbeného autora.

06.02.2023 3 z 5

Ve jménu nebes Ve jménu nebes Jon Krakauer

Znepokojující svědectví o tom, jak snadné je ovlivnit a zmanipulovat /ne/myslící davy.
Poučné , nejen do dnešních dnů , kdy jsou lidské emoce přinejmenším vyhrocené.

23.01.2023 5 z 5

Intimní autoportrét Intimní autoportrét Frida Kahlo

Skoro kapesní publikace a jak vystihuje podstatu neobyčejné osobnosti.
Můj skromný obdiv...

14.01.2023 5 z 5

Postřehy z Londonistánu Postřehy z Londonistánu Iva Pekárková

Moje první seznámení s autorkou a určitě ne poslední.
Vyprávění důvěryhodné především na základě vlastních zkušeností a v mnohém poučné. Občas se nestačíme divit, občas nemusíme souhlasit, ale Postřehy Ivy Pekárkové jsou otevřené a bez cenzury. V tom je jejich nesporná hodnota.

13.01.2023 4 z 5

Druhé drobky z Františka Gellnera Druhé drobky z Františka Gellnera František Gellner

...
"Rozum je vždy škodná v revíru srdce"
F.G.

09.01.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Co napsat do komentářů, kde už je snad všechno napsáno?
Každopádně jsem si příběh užívala a pohltil mne až do chvíle, kdy jsem se prokousávala soudním procesem, ale to je můj osobní problém s kriminálkami...
Stručně jen dodávám, skvělá kniha.

08.01.2023 5 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Děkuji za krásný návrat do mládí, který mi Colleen Hooverová pokaždé dopřeje ve svých knihách. Možná jsou její příběhy pro někoho předvídatelné, možná příliš romantické a bůhví co ještě.
Pravda je jenom jedna. Autorka má dar psát tak, že jsem si Kosti v srdci vychutnávala slovo od slova ️

01.01.2023 5 z 5

Lidé, kteří mě znali Lidé, kteří mě znali Kim Hooper

Zajímavý příběh, který je napsaný trochu jako deník, ale působí poměrně chaoticky, asi jako hrdinka sama.
Na prvotinu dobře čtivé, ovšem není to kniha, ke které se někdy vrátím.

19.12.2022 4 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Bavilo mě to, bylo to na pozadí jedné z mnoha tuzemských kauz a byla tam spousta vtipu. Na detektivku, které čtu sporadicky, jsem měla dobrý zážitek.

Asi se s tímto autorem v budoucnu ještě ráda setkám.

27.11.2022 4 z 5

Když Paříž spala Když Paříž spala Ruth Druart

Tak tohle je dobré, na prvotinu bych řekla až moc dobré.
Napětí, emoce a silné vztahy... pěkný příběh, který se dobře čte, přestože se odehrává na pozadí nesmírného lidského utrpení.

25.11.2022 5 z 5

Ocucanej konec Ocucanej konec Marek Epstein

Příjemně jsem se odreagovala a pobavila.
Povídka "Attenzione!" je naprosto skvělá a mohla by posloužit jako námět pro další film autora.

21.11.2022 4 z 5

Ohybač křížů Ohybač křížů Marek Epstein

První kniha autora je napsaná lehkým rukopisem, který se čte velice dobře a životní kotrmelce mladého muže, i přes svoji dramatičnost, jsou brány s mladistvou uvolněností a lehkým sarkasmem.
Nenašla jsem žádná hluchá místa a bavila mne spousta pěkných metafor.

"Škrtla sirkou a svíčka roztáhla hubený ručičky světla"

"Slunce rozpouštělo březnový deprese"

14.11.2022 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Prosmála jsem se prvními stránkami a pak mi začal postupně tuhnout úsměv na rtech. Trochu černého humoru na pozadí apokalyptického příběhu, který se opírá o podobnost čistě náhodnou, tak na mne působila moje první kniha od autora.
Roman Bureš se mi asi dostal pod kůži, přestože Sci-fi mne doposud trošku míjela.

12.11.2022 4 z 5

Peru pod kůží Peru pod kůží Vladimír Plešinger

Vyčerpávající množství informací autor prokládá osobními zážitky z cest po Peru a fotografiemi. V hlavě mám obrovský kaleidoskop, ale víc než obyčejný cestopis je tahle kniha naučná, to především. Musela jsem se obrnit velkou trpělivostí a děkuji - Péťa 1950 -za doporučení k pomalému dávkování četby.
Můj čtenářský komfort ale rušilo velké množství složených vět, které by při větném rozboru zamotaly hlavu nejednoho studenta českého jazyka.

10.11.2022 3 z 5

Láska v Paříži – Romy Schneiderová a Alain Delon Láska v Paříži – Romy Schneiderová a Alain Delon Thilo Wydra

Dokonalé!

Čteme spoustu strhujících příběhů, které nejsou skutečné a přitom mají nálepku "bestseller".

Láska v Paříži je jiná.
Charismatický Alain Delon a Romy Schneiderová na obálce knihy jsou úžasní...
Dva krásní lidé, kteří se potkali ve filmovém světě a které provázela spousta otazníků o jejich soukromí.
Tak jsem už po pár stránkách poznala, že jsem se dotkla samé podstaty jejich osudů a pochopila, jejich opravdový život.

Thilo Wydra má můj čtenářský obdiv a velký dík.
Čtěte, stojí to za to.

04.11.2022 5 z 5

Mount Everest - Výpravy na hranice možností Mount Everest - Výpravy na hranice možností Reinhold Messner

Historie zdolávání Everestu z pera toho nejpovolanějšího a spousta nádherných fotografií. Je to lahůdka pro milovníky hor.

31.10.2022 5 z 5

Spřízněná duše Spřízněná duše Nicholas Sparks

Nadšení z prvních stránek a dopisní schránky na pobřeží postupně mizelo a příběh Hope a Trua si podával ruce s červenou knihovnou. Plno prázdných míst a nekonečná nuda, takže jsem ostudně přeskakovala a prolistovala se ke konci neuvěřitelné love story.
Asi se můj čtenářský apetit změnil, nebo tohle je už jiný Sparks.

30.10.2022 3 z 5

Útěk do Toskánska Útěk do Toskánska Eva Rýznerová

Myslím, že je to intimní zpověď ženy, která nemá ambice spisovatelky, přestože umí moc dobře zacházet se slovy.
Přesně to popsala "intelektuálka"...bylo to meditační a cítila jsem se v Toskánsku hezky.

26.10.2022 4 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Neustále hledáme a málokdy nalézáme...tahle realita se táhne napříč generacemi a Danny Smiřický je toho jasným příkladem.

15.10.2022 4 z 5