Nikidree Nikidree komentáře u knih

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Stejně jako předchozí dva díly, i tuto hodnotím jen jako dobré. Celkově vzato, jedná se o dobrou trilogii, která má slabší i silnější místa. Celý příběh má hlavu a patu, i když lze najít pár věcí, které jsem tak trochu divné, úplně tam nesedí nebo by tam prostě jen nemusely být. Jde však o nenáročné a oddechové čtení.
Největší kámen úrazu vidím ve vztahu Aliny a Mala, který zabírá až moc prostoru. Naopak bych uvítala, kdyby měl třeba víc prostoru Temnyj, protože o něm bych se ráda dozvěděla víc.
A ještě bych vytkla konec. Nelíbí se mi, co tam autorka provedla. Ačkoliv mi to kolem a kolem nevadí, jedna věc mi tam přijde nelogická a druhá se mi prostě nelíbí. Ale to je věc názoru.
Ačkoliv hodnotím jako průměr, můžu Grišu doporučit. Asi ji ocení spíš mladší jedinci, ale řekla bych, že si v tom každý najde své (pokud ho to chytne)

27.07.2022 3 z 5

Milovaná Milovaná Morgan Rice

Ačkoliv nedočtené knihy nehodnotím, tady u té udělám výjimku a rozhodně se nebudu držet zpátky. Něco tak příšerného se mi do ruky dlouho nedostalo. Rozhodně nelze říct, že by byl druhý díl lepší, než první. A že už první díl je katastrofa..
Zabalila jsem to v první třetině a opravdu nehodlám knihu někdy dočítat, natož se pouštět do zbylých dílů. Vůbec se nedivím, že jsou přeložené jen 4 z 11 a že byly k dostání zdarma. Kniha je tak pro 13 leté holky, avšak obsahuje i pár drastičtějších prvků, které by ocenil spíš starší čtenář. Kterého však pravděpodobně odradí způsob, jakým je to psané.
Naivní a těžce kýčovitý příběh, kde hl. hrdinku víc zajímá, zda ji miluje týpek starý jak Metuzalém (doslova) tak moc, jako ona jeho. A že ho sotva poznala, že sotva zjistila že není člověk a že upíři vůbec existují? No a co! Těžce jednoduché dialogy, díky kterým jsou rozhovory mezi postavami očistec. Téměř nulově vykreslené charaktery postav v kombinaci s jejich chováním je očistec na druhou. A když k tomu přidáte hrozný popis, vyjde vám těžce bolestné čtení. Které bohužel ještě zhoršuje velmi nekvalitní překlad.
Zvládnu přečíst kde co, ale toto je nad mé síly.

01.07.2022 odpad!

Třetí hrob přímo před nosem Třetí hrob přímo před nosem Darynda Jones

Série o Charley je jeden z mých restů, do kterého jsem se momentálně pustila. Ačkoliv je to dlouho, co jsem přečetla druhý díl, k mému překvapení jsem se během chvilky zorientovala. Taky mě překvapilo, že jsem zapomněla, jak je to občas vtipné. Ne všechny hlášky, které Charley pronese, mě osloví, avšak některé jsou opravdu povedené.
Na druhou stranu jsem si taky vzpomněla, proč přesně jsem sérii odložila po druhém díle. Osobně nemám nic proti tomu, když se informace (o čemkoliv) dávkují postupně. Avšak v případ Charley a Reyese je to opravdu extrém. On něco řekne a místo, aby to alespoň něco malého vysvětlilo, vyvstává akorát víc otázek. Ona se naopak ani nesnaží cokoliv zjišťovat. Dialogy mezi nimi jsou na zabití, pokud tedy vůbec nějaké jsou. Sice už trochu chápu, proč je to k sobě tak moc táhne, ale že jim autorka nedopřeje alespoň jednou dvakrát nějakou lepší (smysluplnější) konverzaci, mě opravdu štve. Navíc Charley ho tady nejprve vychvaluje pomalu do nebes a potom mu nevěří a pořád se v tom tak nějak plácá.
Vím, že je to teprve 3. díl snad z 11 nebo kolik jich je (byť jen 4 jsou oficiálně přeložené a vydané), takže nečekám, že by se vše podstatné prozradilo hned na začátku. Přesto bych uvítala lepší dávkování informací a celkově lepší posun v ději. No uvidím, co přinese další díl.

30.05.2022 3 z 5

Krvavé hry Krvavé hry Chloe Neill

Abych pravdu řekla, čekala jsem něco trochu jiného. Víc se mi líbila drobná krimi zápletka, než události v Cadoganském domě. Způsob výběru nového krále upírů mě značně zklamal, ačkoliv to, jak to dopadlo bylo velmi zajímavé. Autorka si vytvořila nové možnosti, jak "vést" Chicagské upíry, tak snad toho pořádně využije.
Docela by mě zajímalo, kolik dílů ještě bude. Merit nepatří mezi mé srdcovky, ale jako oddechové nenáročné čtení je dobrá. Takže v sérii budu pokračovat, až vyjdou další díly.

27.05.2022 3 z 5

Hořké sousto Hořké sousto Chloe Neill

Přečetla jsem již dost typově podobných sérií, přičemž některé patří mezi oblíbené a na jiné zase velmi rychle zapomenu, jak mě příliš neoslovily. Merit je tak nějak mezi. Vzpomínám si, že prvních 6 knih jsem přečetla velmi rychle, 7 jsem se již prokousávala značně pomaleji a (jak jsem zjistila během čtení) tento díl jsem pouze rozečetla a odložila na později (konkrétně o 2 roky).
Díky tomu, že se nejdůležitější věci v knize vždy zopakují, byla jsem rychle v obraze a po té dlouhé pauze mě to zase docela bavilo. Jinak nemám moc co říct k ději, je prostě dobrý. Není to žádné super terno, ale ani nemůžu říct, že by mě to vůbec nezajímalo a nudilo. Jediné co bych vytkla, je dopadení padoucha. Jsem ráda, že od něj snad bude konečně pokoj, ale úplně mi nesedělo, že všechny důkazy proti němu se našly tak snadno. Přišlo mi, že je velmi obezřetný a mít vše důležité v XY mi u něj prostě nesedí.
Každopádně konec mě pěkně navnadil na další díl a tak se na něj jdu rovnou vrhnout.

18.05.2022 3 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Dcera mi vůbec nesedla. Nebýt Ahrena a pár kluků ze Selekce, nepřijde mi tam nic zajímavého. Eadlyn je prezentována jako sebevědomá žena, která ví, co chce. Mě však přijde jako nafoukaná arogantní holka, která je přesvědčená, že je nejlepší z nejlepší, byť si sem tam postěžuje na svůj nelehký osud. Upřímně mě hodně překvapilo, že z Maxona a Americy vzešel někdo takový. Nevím, možná ji jen nerozumím.

Co však musím vyzdvihnout je dopis, který napsal Ahren. Klobouk dolů autorce i překladateli, protože ten je vážně nádherný.

Rozhodně sérii dočtu, ale doufám, že závěrečný díl bude lepší, než tento.

25.03.2022 2 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Ačkoliv to není úplně typ knihy, co většinou čtu, musím říct, že jsem mile překvapena. Děj je plynulý a ačkoliv neobsahuje žádná zásadní zvraty, čte se to vážně dobře. Vlastně na to, že čtete především o jedné (ale celkem 35 holkách) + princovi, je to zatraceně dobré. Měla jsem z toho prvotně obavy, že to nebude nic pro mě. Avšak díky povaze Mer a hlavně jejímu vtipkování se jedná o velmi příjemnou záležitost.

Obecně všechny postavy, které se tam objevují víc, mají co do sebe. Mer je svá a díky tomu se mi líbí. Maxon taky není typické královské princátko. Dokonce i Celesta, která je vážně protivná, se tam právě svým charakterem skvěle hodí.

Jediné, co bych vytknula, jsou rebelové. Ty útoky mi přišly takové.. divné. Hodně divné. Snad se v dalších díle dozvím víc, co jsou vlastně zač a co chtějí. V tuto chvíli mi to přišlo jen jako pokus o zpestření, který mě však nijak nezaujal.

22.03.2022 3 z 5

Hvězdy nad hlavou Hvězdy nad hlavou Marissa Meyer

Hvězdy nad hlavou jsou krásnou třešničkou na dortu Měsíčních kronik. Největší radost mi udělal asi poslední příběh, ale i ty ostatní mě zaujaly. Vůbec by mi nevadilo, kdyby jich bylo ještě víc. Obzvlášť z doby, kdy se odehrává právě poslední příběh.

Jsem opravdu ráda, že jsem se nenechala odradil sci-fi žánrem a měla tak možnost prožít velmi zajímavé zpracování klasických pohádek, obsahující ještě zajímavější postavy.

01.03.2022 4 z 5

V temnotě V temnotě Robyn Thurman

Ne, toto mi vůbec nesedlo. Ačkoliv je to typ fantasy, co mě baví, Kal s Nikem si mě vůbec nezískali. Do čtení jsem se nutila a hrozně těžko se prokousávala dalšími stránkami. Ačkoliv jich není ani 300, přišlo mi to nekonečné. Nesedl mi styl psaní, kdy se popis děje mísí s komentářem/myšlenkami Kala, který je vypravěčem. Neustále vsuvky na základě zkušeností z minulosti nebo toho, že Nika prostě zná, mi ve většině případů přišly naprosto zbytečné. Celkově prvních 100 stránek je o ničem. Události, které se tam stanou, jsou jen velmi řídká omáčka. Smysl jejich jednání a hlavně zajímavější události se odehrají až v druhé polovině knihy.
Sarkasmus je skvělá věc, obzvlášť, když ho máte rádi. Ale nic se nemá přehánět. Tady odkapával pomalu z každého odstavce, čímž pro mě ztrácel na zajímavosti. Kal sice působí jako líný, věčně nespokojený a remcající jedinec, takže by se dalo pochopit, že sarkasmus je jeho denní chleba. Jenže podle mě je to nešťastně podané. Navíc ačkoliv je to příběh hlavně o něm, vlastně víte jen co je zač a co s bratrem celý život dělá. Nic víc. Niko naopak působí hrozně chladně, odměřeně a zároveň přísně, až si člověk říká, zda jsou ti dva vůbec bratři a co za vztah to vlastně mají.

Jediné, co bych vyzdvihla je originalita. Líbí se mi pracování s nadpřirozenými bytostmi, kdy například elfové nejsou "krásní a neodolatelní". Jenže to je všechno.
Beru v potaz, že je to první díl, že další může být lepší. Proto zkusím přečíst druhý a uvidím, zda mě to chytne víc, nebo sérii nechám nedočtenou.

30.01.2022 2 z 5

Nezkrotná Nezkrotná Kristin Cast

Jak já byla ráda, že se v minulém díle vztahy s kluky "vyřešily"! Jenže to by bylo moc snadné a tak se to musí zase celé zamotat. A něco mi říká, že další díl v tom bude pokračovat ještě víc.. Ach jo, už jich mám plné zuby.
Chápu, že je toho na Zoey moc, ale tohle mi k ní prostě nesedí. Chová se jako bůů a nejhorší je, že to sama místy v podstatě přiznává a stejně to dělá dál. Ano, jsem na tuto sérii už poněkud stará, ale myslím že i mé mladší já by z toho bylo už na prášky.
Kromě výše zmíněno je to ale dost slušné a poměrně propracované čtení. Sice dost emoční, ale taky zajímavé a napínavé. Hodně mě potěšilo, že se záležitost s Neferet konečně pohnula a jsem velmi zvědavá, co přinese další díl.

11.01.2022 3 z 5

Inferno Inferno Lisa Jane Smith

Jsem ráda, že poslední díl napravil vroubek z dílu druhého. Toto bylo rozhodně příjemnější na čtení a hlavně mnohem zajímavější. Taky se mi zamlouvá, jak to celé dopadlo. Myslím, že tento konec k tomu opravdu sedí.
Ačkoliv bych našla spoustu věcí, které bych celé trilogii vytkla, jako celek to není až tak špatné. Hlavní roli hraje cílová kategorie čtenářů, kterou už nesplňuji. Proto mi to nesedlo tak, jak mohlo. I přes to to můžu doporučit. Jako nenáročná čtivo s kapkou strašidelných prvků to je dobré.

29.12.2021 3 z 5

Doupě Doupě Lisa Jane Smith

Uh.. Na to, jak mě první díl celkem zaujal, druhý mě dost odradil. Julián se svou drastickou hrou je super, ale chování/popis hl. hrdinů na mě bylo celkem silné kafe. Ne vážně, k čemu je potřeba vědět, že někdo jde spát v pyžamu od světové značky? Že má na sobě ty a ty šaty, že v tom a tom působí ležérně ale neodolatelně?
Už jsem asi opravdu stará na tento typ YA, protože tohle pro mě bylo utrpení. Stejně jako že se v jednu chvíli Jenny chová hystericky, hned na to by mohla odhodláním tříštit skály a vzápětí upadá do mdlob. Tom se celou knihu chová jako hrdinný blbec a zbytek party je takový.. nijaký.
V tuto chvíli nevím, o co se autorka vlastně snaží. Snad mi to poslední díl objasní. Dávám 2*, přeci jen je to kniha pro jinou kategorii čtenářů a já jsem už zmlsná jinými, daleko propracovanějšími knihami. Takže 1* by prostě nebyla fér.

26.12.2021 2 z 5

Lovec Lovec Lisa Jane Smith

Skvělý nápad s poněkud horším provedením. Alespoň to byl můj první dojem při čtení. Rozhodně se jedná o knihu pro mladší čtenáře, avšak pokud člověk chce něco oddechového, kde nemusí přemýšlet, je Zakázaná Hra dobrou volbou.
Věřím, že kdyby tento nápad zpracoval někdo, kdo dokáže lépe pracovat s fantasy prvky, lépe popisovat, vyprávět a hlavně pracovat s postavami, byla by to naprosto bombastická záležitost.
Hl. postavy jsou věkově tak na střední a podle toho se chovají. Osobně mě nijak nezaujaly, hlavně proto, že se o nich člověk vlastně nic moc nedozví. Výjimku tvoří snad jen Jenny. Jelikož má však kniha lehce přes 200 stránek, nelze čekat žádné zázraky.
Zbylé dva díly si plánuji přečíst, abych to měla komplet. Zajímá mě, jak to dopadne.

21.12.2021 3 z 5

Zrazená Zrazená Kristin Cast

Druhý díl je rozhodně zajímavější, než první. Konečně se tu něco pořádného dělo. Z jedné osoby se začíná stávat ne tak špatná a u druhé je to naopak. Jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál. Konec mě pěkně navnadil.
Na druhou stranu hormony hl. hrdinky dostaly víc prostoru a to už mi zrovna nesedlo. Heath na mě velký dojem neudělal už v prvním díle a tady je to ještě horší. Naopak Erik tu příliš nebyl a další obdivovatel (?) i přes to, co udělal, vyzněl tak nějak naprázdno. No nevím, snad další díl něco objasní.
Co mi v knize chybí nejvíc, je lepší uvedení do světa. Ráda bych znala důvod tetování, případně zda má i nějaký význam. Zda dospělí upíři mají běžně tetování i jinde na těle než jen na hlavě, jak lze získat jeho případné rozšíření atp.

17.12.2021 3 z 5

Magie střelného prachu Magie střelného prachu Ilona Andrews

Nevím, proč jsem se rozhodla číst tento doplňkový díl až po celé sérii, ale nijak mi to nevadilo.
Můžu říct, že obě povídky byly moc pěkné, ačkoliv ta s Andreou byla samozřejmě zajímavější, protože děj měl víc prostoru, než Magické dary s Kate.
Asi bych tomu nic nevytkla. Brala jsem to jako doplňkovou knihu k sérii o Kate a tím to opravdu je.
Snad jen bych zmínila, že mě mrzí, že nejsou vydané i ostatní knihy ze světa Kate Daniels. Co jsem tak koukala na web stránky autorky, jsou příběhy i s Julií, Hughem, Dali i Curranem. Hlavně Currana bych si hrozně ráda přečetla. No ale co se dá dělat..

15.12.2021 4 z 5

Zloději dýmu Zloději dýmu Sally Green

Vypadalo to jako zajímavý příběh s různými postavami, které nemají téměř nic společného. Jenže ať jsem se snažila sebevíc, nechytl mě. Do čtení jsem se nutila a skoro jsem to chtěla vzdát.
Ačkoliv je nápad zajímavý, provedení za mě velmi pokulhává. Vlivem toho, že sledujeme 5 hrdinů, kteří sem tam dostanou prostor, se to celé neskutečně táhne. Některé kapitoly mi přišly naprosto zbytečné. Troufám si říct, že mají spíš informativní obsah, aby čtenář lépe pochopil osobnost některého z hl. hrdinů, ale mě to tedy úplně minulo. Navíc když vám sednou jen 2 hrdinové z 5, je těžké si knihu užít..
Bohužel jsem si neužila ani konec, který je z celé knihy nejzajímavější. A jelikož mě ani moc nezajímá, jak to dopadne, nejspíš se do dalších dílů v brzké době pouštět nebudu.

19.11.2021 2 z 5

Magie ničivá Magie ničivá Ilona Andrews

Jelikož už od 3. dílu nečtu anotace, abych byla co nejvíc překvapená z děje, byla jsem dost zaskočená z úvodních slov autorky a říkala si, co se tu sakra stane.
Musím říct, že tento díl byl docela pecka. Hlavně kvůli událostem, které se tam odehrály. Jsem moc zvědavá na poslední díly, co mě čekají. Jak se to všechno vyvrbí a jak to s Rolandem dopadne. Také se udály velké změny se Smečkou a jsem hodně zvědavá, jak to s osudy Kate a Currana zamává.
Jediné, co bych zmínila, je změna u Kate. Nemůžu si pomoct, už mi nepřijde tak soběstačná, jako na začátku. Samozřejmě že vztah s Jeho Chlupatostí v tom udělal své a je to v pořádku. Ale nemůžu si pomoct, už ji nevidím jako drsnou tvrďačku, jakou mi přišla na začátku. Neříkám, že je to chyba, jen jsem si toho všimla.
A jako druhou věc bych podotkla to, co už u nějakého dílu předtím. Hrozně moc bych uvítala rozepsanější konce. Epilogy mi nestačí. Obsah v nich je většinou několik dní po události v poslední kapitole a stejně je takový.. že to člověku moc neřekne. Ano, naláká ho na další díl, ale prostě je to takový útržek "ničeho".

17.11.2021 5 z 5

Nejhorší večírek tvého života Nejhorší večírek tvého života Andy Rowski

Příliš gamebooků jsem nečetla a tudíž nemůžu úplně hodnotit kvalitu Nejhoršího večírku. Za mě to nebylo špatné čtení. Jako oddechovka to je celkem dobré. Sice mi ze začátku úplně nesedl popis/styl psaní, ale když jsem si zvykla, tak to už šlo.
Došla jsem celkem ke 3 různým koncům. Bohužel ani jednou až úplně na konec. Což samozřejmě není vina knihy.
Co mi tu však chybělo, bylo napnutí, jak to sakra dopadne, co se "se mnou" stane atp. Přišlo mi, že jsem se rozhodovala prostě "jen tak", že mě kniha nedonutila se nad tím nějak víc zamýšlet a zvažovat, co by mohlo být lepší, bezpečnější,..
Označila bych to za takový průměr - nezklame ani nenadchne. Obálka se mi zamlouvá, ilustrace v knize taky, ale bez napětí tomu prostě chybí šťáva.

22.10.2021 3 z 5

Čarodějnice z Hex Hall Čarodějnice z Hex Hall Rachel Hawkins

Po Hex Hall jsem sáhla s vidinou odpočinkové četby a trefila se. Za mě opravdu sedí označení "pro děti a mládež". Jedná o studentské prostředí pro nadpřirození bytosti s "typickými problémy" dané věkové kategorie - přátelství, osobní problémy a pochyby a troška zamilovanosti,..
Hrdinka je fajn, ačkoliv její sarkasmus na mě tolik nepůsobí. Občas se pousměji, ale ke smíchu mě nepřivádí. Na to by chtělo propracovanější hlášky a tak nějak.. větší kouzlo celého dialogu/momentu.
Děj je poměrně jednoduchý (stejně jako styl psaní), avšak díky nadpřirozeným bytostem, se nejedná o typický scénář ze školního prostředí. Což je dobře. Na těch pár stránkách, co kniha má, se příběh odehraje rychle, avšak poměrně plynule a má hlavu i patu.
Být mladší a mít toho méně přečteného, asi mě to zaujme víc, avšak jako oddechovka super.

08.08.2021 3 z 5

Dcera čisté krve Dcera čisté krve Anne Bishop

Necelou první třetinu jsem hodně tápala nad světem i jeho pravidly, a hlavně co to vlastně čtu. Různé postavy, různá místa a občas odlišný způsob vyprávění. Někdy to na mě působilo až lyricko-psychologicky (existuje vůbec něco takového?), naštěstí to však většinou bylo "normální" vyprávění.
První polovinu jsem si nebyla jistá, zda je to kniha pro mě. Způsob jak funguje svět mi přišel hodně ujetý až zvrácený a nemohla jsem se do toho dostat. Ovšem jakmile se hl. hrdinka objevila víc, začalo mě to celkem bavit.
Rozhodně to není typické fantasy. Vyskytuje se tu dost násilí a brutality, ale i velmi hezké momenty, převážně s hl. hrdinkou. Styl psaní není špatný, ale buď vám sedne nebo ne. Jak jsem již napsala, některé úseky se trochu vymykaly.
Hodlám pokračovat dál, zajímá mě, jak se to bude vyvíjet. Musím však přiznat, že se pro mě nejedná o knihu, kterou bych zhltla jedním dechem.

30.07.2021 2 z 5