Nielada Nielada komentáře u knih

Prevítovi Prevítovi Roald Dahl

U nás ve třetí třídě se z této knihy stal naprostý hit a děti na ni čekají pomyslnou frontu ve školní knihovně.

16.11.2023 5 z 5

Sibiřské haiku Sibiřské haiku Jurga Vilė

Nesmírně silná kniha. Text i ilustrace skvělé. Doporučuji starším dětem i dospělým.

25.11.2022 5 z 5

Kapka Ája Kapka Ája Alena Mornštajnová

Ačkoliv mám knihy Aleny Mornštajnové moc ráda, tahle mě bohužel trošku zklamala. Více jak samotný text mě zaujaly ilustrace a naučné doplnění, které hodnotím velmi kladně.

02.11.2022 3 z 5

Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství Tamar Meir

Vřele doporučuji. Krásné ilustrace, skvělá cesta, jak seznámit malé děti s holocaustem.

14.07.2021 5 z 5

Cesta do divočiny Cesta do divočiny Aleksandra Machowiak Mizielińska

Cestu do divočiny čteme se sedmiletým synem a jsme naprosto nadšení! Velký formát umožňuje vyniknout nádherným ilustracím, ze kterých až zrak přechází. Společně s veverkou Ulou a zubrem Kubou projdeme osm národních parků po celém světě - každý je jiný a jedinečný. Jsme u druhého a já sama už jsem se dozvěděla tolik informací! Je to skvělá práce po všech směrech. Moc doporučuji do knihovniček dětí z prvního stupně!

17.11.2020 5 z 5

Kluk odnikud Kluk odnikud Katherine Marsh

Tleskám. Z knihy jsem byla nadšená od první stránky a tento pocit mě neopustil ani u té poslední. Skvěle napsaný, silný a vysoce aktuální příběh, který by se měl dostat do učebnic. Velmi citlivě zpracované téma uprchlictví, které pomohlo i mně samotné podívat se na věc z trochu jiného pohledu. Myslím si, že když děti (a nejen ony) prožijí spolu s hlavními hrdiny jejich trable i radosti, pochopí toho mnohem více než z kusých a mnohdy velmi pokroucených informací, kterých se naší společnosti ve velké míře dostává.

28.12.2019 5 z 5

Dračí polévka Dračí polévka Alena Ježková

Dračí polévka se mi moc líbila. Styl vyprávění, nádherné ilustrace a témata, o kterých stojí za to psát. Pomineme-li neúplnou rodinu, hned druhé a možná i první téma: jaké to je žít v cizí zemi a ještě k tomu, když jste dítě! DOPORUČUJI!

14.04.2019 5 z 5

Jutta Jutta Vladimír Černil

Juttu jsem nedočetla. Silně mě k ní táhlo téma, kterému se věnuje, a také to, že asi dost věrně zachycuje skutečný životní příběh, což na knihách miluji. Jenže velkou překážkou pro mě byl autorův sloh - opakování slov tam, kde to opravdu nebylo nutné, neprokreslenost postav, která mi nedovolovala se do příběhu položit a uvěřit mu, ačkoliv byl vlastně pravdivý. Je mi to vzhledem k mé zvědavosti líto a pořád přemýšlím, jestli to nepřekousnu a ke knize se nevrátím, ale asi to nedám. (kromě toho - občas dost zvláštní členění textu způsobené nakladatelstvím - místy téměř chybějící mezery mezi slovy atd. - ale to je v dnešní době tak častá záležitost, že se až divím, jak mě to pokaždé rozhodí.)

25.11.2018 2 z 5

Anna a Anna Anna a Anna Charlotte Inden

Kniha se mi líbila od A až po Z - od začátku do konce, od grafiky po obsah, od formy dopisů po pojetí první i poslední lásky. Myslím, že v nabídce knih pro mladší dospívající dívky by mohla zaujmout čestné místo - jde do hloubky, je jemná a křehká, zkrátka něco, co pomáhá vytříbit literární vkus i pohled na život.

18.11.2018 5 z 5

Letní zahrada Letní zahrada Paullina Simons

Nedočteno - to se mi nestává často. Ale nemohla jsem. Příběh začínal celkem slibně - nové události v novém světadíle, spoustu zajímavých prostředí. Jenže - dějová linka, která mě lákala, byla stále hutně prokládána linkou, která mě nebavila - pro své neustálé opakování a podle mě bez přínosu pro samotný děj. A tak jsem si řekla: Jelikož už z prvního dílu vím, jak to má rád Alexandr a jak to má ráda Taťána, končím, protože se možná stěží dozvím něco jiného. Omlouvám se autorce za možná předčasně odsuzující výrok, ale fakt to nešlo.

03.02.2018 2 z 5

Taťána a Alexandr Taťána a Alexandr Paullina Simons

I přes lehké rozčarování z prvního dílu, jsem se do toho pustila. Snad to bude lepší, říkala jsem si. Z počátku jsem však nasedla do jakéhosi nákladního vlaku, který si to velmi pomalu šinul po kolejích. Po starých, po těch jsem už ale jela v prvním dílu, napadalo mě. Proč mi autorka stále připomíná to, co jsem už četla? Ta jízda mě dost nebavila. Někdy v polovině se do toho vlak ovšem opřel, přejel na nové koleje a fakt to tedy jelo. Ke konci už tak rychle, že jsem skoro ani nestíhala číst. Takže jdu na trojku.

03.02.2018 3 z 5

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Čekala jsem mnoho a dostala jsem mnoho. Příběh je vyprávěň velmi poutavě, při líčení vzájemného sbližování hlavních postav jsem chvílemi ani nedýchala. Obléhání Leningradu - věru silné téma. Jenže - pak přišel ten osudný měsíc v Lazarevu a já měla dojem, že držím v rukou knihu zcela jiného žánru. Asi by mi stačilo tak pětinově, abych pochopila, o čem podle autorky je pravá vášeň. Předkládalo se mi to však na smetaně, na hříbkách, na prkénku, na chlebu, s oblohou, s přílohou, s předkrmem a moučníkem, na lačno, jako sedmý chod. Zkrátka - přejedlo se mi to. Škoda. Ten příběh se mi v tom guláši utopil a já ho zmáčený lovím zpět a snažím se ve svých vzpomínkách očistit, uhladit a vysušit, aby byl tak pěkný jako dřív. Ale i tak - trochu stále zavání.

03.02.2018 4 z 5

Na březích švestkového potoka Na březích švestkového potoka Laura Ingalls Wilder

Druhý díl nás bavil opět moc a moc, snad ještě víc než první. Škoda, že jich není více.

26.11.2017 5 z 5

Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány Laura Ingalls Wilder

Knihu jsem objevila náhodně v bazaru a vůbec jsem netušila, o co jde. O to více a lépe jsem byla překvapena. S dětmi (4, 9 a 11 let) jsme si ji četli před spaním a moc nás to všechny bavilo, hodně jsem si u ní povídali a vysvětlovali spoustu věcí. Přidávám se k názoru ostatních, že je velká škoda, že u nás vyšly jen dva díly. Je mi to líto.

26.11.2017 5 z 5

Tobiáš Lolness. II. Elíšiny oči Tobiáš Lolness. II. Elíšiny oči Timothée de Fombelle

Super pokračování prvního dílu. Ze začátku malinko zdlouhavé, ale pak se to opět rozjelo - no prostě paráda. Řekla bych, že tato kniha by mohla skoro patřit do nějakého vlastního originálního žánru - dobrodužná fantazie s nadčasovými tématy - nebo tak nějak.

30.07.2017 5 z 5

Tobiáš Lolness. I. Život ve větvích Tobiáš Lolness. I. Život ve větvích Timothée de Fombelle

Moc se mi to líbilo - neotřelý námět, témata k zamyšlení a napínavé a dobrodružné, až se dech tají. Bavilo mě to jako dospělou, vím, že ji milují i děti tak okolo 12ti let a výše (například několik dětí v 8. třídě ji přímo hltalo). Chci ji nabídnout i své 11ti leté dceři, uvidíme.

30.07.2017 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Četla jsem knihu s podobným námětem Slavík, která se mi líbila více. Musím ale ocenit super zápletku, bezvadně napsaný příběh, který se postupně rozkrývá, výborně propojené paralelní děje. Styl psaní je pro mě oddechový - výborně jsem si odpočinula. Ale osobně mám raději trochu hutněji psané knihy, u kterých je samo čtení autorova jazyka požitkem, když mám pocit, že v rukou držím mistrnné dílo. Chvílemi to pro mě bylo plytké, možná trochu laciné, některé motivy zbytečné, jakoby odpovídající populárním tématům dnešní doby. Takže dvě malá minus ale jinak dost velkých plus.

30.07.2017 4 z 5

Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy Diane Ackerman

Knihu jsem vnímala rozporuplně. Čekala jsem hluboký strhující zážitek z četby, příběh od kterého nepůjde odejít. Na to, že čtu hodně a bylo to o dovolené!!!, mi trvalo téměř týden, než jsem ji přelouskala. Je velmi hutná, nabitá informacemi a širokým záběrem, ve kterém autorka podrobně informuje o všech možných kontextech příběhu. Pokud patříte mezi milovníky faktů a historických knih precizně seznamujících s dobou, pokud nehledáte příběh, který se opravdu místy ztrácí, ale informace, neváhejte, bude se vám líbit. I mně se svým způsobem velmi líbila a hodně jsem se z ní dozvěděla. Oceňuji autorku, jakou práci a poctivost do knihy vložila.

30.07.2017 4 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Farma byla pro mě zážitek, a i když ne zcela kladný pak tedy dozajista silný. Protože jsem zatím přečetla jen málo detektivek o thrillerech ani nemluvě, nevadilo mi, že je to podle některých níže uvedených komentářů jen další ze severských příběhů. Příběh je znepokojující a na závěrečných stránkách vám dojde, že i mnohem hlubší, než se zdálo. Četlo se to samo, ale nebyla to pro mě kniha, na kterou bych se vyloženě těšila. Nešla odložit, ale už jsem si přála mít to za sebou. Samo téma ani hlavní postavy moc sympatií prostě nevyvolají, člověk je hnán rozporem a hádankami - co je pravda a co ne? V podstatě velmi dobře napsané.

27.04.2017 4 z 5

Mikulášovy přestávky Mikulášovy přestávky René Goscinny

Prostě klasika, která nezklame. Víte, co můžete čekat a dočkáte se - spousty skvělých vtipů, svižný jazyk, dokonalé ilustrace. S dcerami jsme se před spaním nasmály a pěkně se nám pak usínalo.

12.03.2017 5 z 5