netty.vanity netty.vanity komentáře u knih

Bible Bible neznámý - neuveden

Dá se to brát jako určitý morální kodex (víceméně každý v sobě snad máme zahnízděné "Nezabiješ,neokradeš..") bez něhož by společnost byla neurvalá a nezvladatelná a prostě by nefungovala. Na druhou stranu stačila jedna kniha a jedno "náboženství", kdyby jich nebylo tolik neválčilo by se. :)) Je to sporné. Přesto některé příběhy působí zajímavě. Ale to je tak vše, pro mě jako nevěřícího je to naprosto nicneříkající, věřím, že napsáno je to pro zaslepené lidi, kteří chtějí shazovat všechno na "někoho" nebo "něco" jiného. (A přesto se zase nabízí otázka, jak by lidstvo vypadalo, kdyby alespoň podvědomě nevěřilo,že je něco víc). Pro mě je jediným "bohem" dobro v lidech a "ďáblem" zlo v lidech. Nic víc. Protože člověk by měl spoléhat jen na sebe a počítat s důsledky, když něco provede. Ne se jít vyzpovídat a odcházet z kostela s čistým svědomím.

17.02.2013 1 z 5

Sociální fobie a její léčba: Příručka pro lidi se sociální fobií Sociální fobie a její léčba: Příručka pro lidi se sociální fobií Ján Praško

Jak samotná příručka tvrdí, nejedná se o žádnou náhradu léčby, konec konců kdo čeká, že se mu po přečtení knížky změní život, tak si od toho slibuje nemožné. Tahle příručka se snaží jen pojmenovat problémy "postižených"touto úzkostnou poruchou a zároveň navrhnout různé formy léčby.Zde vylíčené situace,emoce,myšlenky,fyzické i duševní stavy jsou kupříkldu pro mě tak typické a pravdivé, až z toho člověka skoro zamrazí, obzvlášť pokud si dosud nechtěl přiznat, že sociální fobií trpí. Zapisování si stresových situací je zajímavé a sama jsem se k tomu uchýlila. Autori výborně popsali tento bludný kruh, celkově je to poutavé a dost výstižné. Pokud trpíte sociální fóbií, jen Vás zajímá anebo víte o někom, kdo ji má, určitě doporučuji si příručku přečíst..

22.03.2012 4 z 5

Chvíle před koncem Chvíle před koncem Lauren Oliver

Obsahuje spoilery - Before I Fall je tak trochu rozporuplná kniha co se hlavní hrdinky týče. Zasloužila si zemřít, nebo ne? Docela těžké na zodpovězení a asi bych se o tom nepřela. Že spousta z nás byla takových v pubertě není úplně pravda, nedovedu si představit, jak by to vypadalo, kdyby každý druhý někoho takhle šikanoval:-) V knize se setkáváme s rozmazlenou dívkou, která je na střední škole populární a je to přesně ten typ, s jakým se nikdy nepřátelím. Ignoruje kluka, který je hodný a má o ni skutečný zájem, jen kvůli nějakým společenským vrstvám, bezdůvodně víceméně šikanuje ostatní a myslí si, že jí svět padne k nohám. Všechno se změní, když dojde k nehodě, Sam zemře a vrací se stále dokola do toho osudného dne. Ve skutečnosti tohle téma není vůbec nové a ve filmovém/seriálovém světě dost omílané, ale přenesené do knížky je to vlastně zajímavější. Nejsem si jistá, jestli by se někdo takový napravil v podstatě ze dne na den, na druhou stranu je jasné, že předtucha smrtí s člověkem trochu zamává. To, jak VELKÝ SPOILER Sam nakonec zachránila Juliet, kterou s kamarádkami dlouho trýznily a ponižovaly, před smrtí a sama díky tomu zemřela,bylo sice smutné, ale asi ten nejlepší konec,jaký mohl být. Navíc málokdy hlavní hrdinka zemře.. Určitě originální kniha,která stojí za povšimnutí.

04.05.2012 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Nejlepší počin co se drogového světa týče.. nechápu, jak si někdo může stěžovat na teenagerovskou formou, kterou nám je příběh podán.. Díky tomu je to přece tak autentické. Ale k věci.. nejspíš žádná kniha ve mě nevyvolala tak silné pocity jako právě tahle. Nebere si servítky, nepřikrášluje, prostě je to napsané tak, jak to bohužel u feťáků chodí. Hlavní hrdinka ve vás občas vyvolá vztek, jindy lítost.. obvzlášť, když si představíte, že to není žádný vymyšlený příběh. Smutné je, jestli je pravda, že se Christiane po tolika letech k drogám zase vrátila, ale ani bych se tomu nedivila. Když můžeš přestat,nechceš a když chceš přestat,nemůžeš.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Ona ta slavná kniha není zase tak slavná.. Po shlédnutí adaptace z roku 2011 jsem byla natěšená na předlohu, podle které celé to úžasné dílo vzniklo-a nevím,jestli to bude tím,že už jsem věděla,co se stane dopředu-ale neskutečně mě to nudilo. Ve zdejších komentářích se píše,že je prvních sto stran nudných a o ničem. Já bych takovou shledala celou knihu-přestože jsem nevydržela do konce.Dokonce i momenty,které mi ve filmu připadaly naprosto dech beroucí jsou zde popsány tak nesmírně nudně,že jsem u čtení usínala.Neustále posedávání u kávy,rozebírání historie rodiny..Hodně stránek k přečtení,ani podrobné rozepisování mi nevadí,ale číst na dvou stránkách o tom,jaká je zima a jak si Mikael kupuje spodky..?Ne,děkuji.
Lisbeth je úžasný násilnický asociál a konečně originální "hrdinka"s tetováním,piercingy a čírem,bylo na čase po všech těch křehkých profláklých barbínkách.To je právě to,co mě k celému příběhu nejvíce táhlo.Ale rozhodně bylo lepší se na ni koukat,než si o ní číst..mrzí mě,že se to u mě neujalo,ale nerada se nutím k něčemu,co mě vyloženě otravuje.Příště se takovým chybám pokusím vyhnout a nejdříve si přečtu knížku..

17.04.2012 2 z 5

Pekelný spasitel Pekelný spasitel Hana Kavurová

"Emo je jen ubohá fraška, umělá parodie poslední doby. Přivlastnili si barevný
hadry a conversky a řežou se, aby svý jizvy mohli ukazovat na netu! Kreténi!"

Stačí si přečíst tenhle odpovídající odstavec a hned je jasno,o jak infantilní záležitost se jedná. Hovorová čeština, jednoduchá forma psaní-no,dobře,přes to by se asi dalo přenést,ale ty hlouposti,které chrlila hlavní ""hrdinka""oplývající klišé "Nikdo mi nerozumí"-to se nedá!..Dneska vážně může psát každý,škoda.Navíc autorka zrovna nemusela hanit něco o čem nemá ani páru ..No nic,alespoň jsem si připomněla,proč nečtu české autory...

06.03.2012 odpad!

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Tuhle knihu jsem si hodně dlouho přála a když se mi konečně dostala do rukou,přečetla jsem si raz dva.Rozhodně si nebere servítky,a pokud jste o Brianovi Warnerovi(alá MM)měli doteď nějaké iluze,přečtením je rozhodně ztratíte.Samý sex,drogy,násilí.Na druhou stranu se člověk konečně dozví,jakým famám lze věřit a kterým ne.Zkrátka životopisná kniha,která se vymyká svému žánru:)

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Mě na takové knihy zkrátka neužije.. Románky plné zbytečných a nezajímavých rozhovorů a pětistránkových popisů vřesu.. Nejspíš jsem udělala chybu, když jsem nejdříve shlédla film;ten mi přišel daleko lepší a bavil mě mnohem víc. Příběh Jany je sice dojemný, ale skoro totožný s jinými dobovými romány. Svoje kvality a kouzlo to určitě má, ale není to nic pro mě. Nadšená jsem u té knihy byla až když jsem ji po tolika dnech dočetla. A to je nutno dodat, že jsem romantička a mám onu citlivou duši.. toto se mnou však nijak výrazně nehnulo. Stručně a jasně zdlouhavé, nudné, otravné a ke konci dost natahované..

15.03.2012 3 z 5

Polibek půlnoci Polibek půlnoci Lara Adrian (p)

Konečně o něco dospělejší kniha z upírské knihovny, která nevypráví o nevyzrálých puberťácích. Bohužel to neslibuje kvalitu. Hlavní aktérka Gabrielle, která se zamiluje do půvabného muže záhy zjistí, že je ve skutečnosti upír a ona patří do jeho světa,protože je Vyvolená,což znamená,že má bystré smysly a navíc je předurčena k tomu být upírovou družkou.Nebylo by to vůbec špatné, KDYBY se Gabi občas nechovala jako blbá husa (jdou po mě krvelační upíři,jsem před nimi v bezpečí v podzemí,ale protože Lucan urazil mou hrdost a neřek,že mě miluje,beru dýku a vracím se k sobě domů,sama se přece ubráním).Chápu,že to autorka musela nějak zakončit,ale takhle trapně to odbýt..a to bylo keců o tom,jak je Gabi inteligentní. K Lucanovi mám také připomínku. Občas byl hrozně Edwardovský a to se člověku pak nechce číst jen samé "musím se od ní držet dál-zaslouží si někoho lepšího-odteď se k ní nepřiblížím,jsem pro ni nebezpečný"..Poslední co mi vadilo tak jsou přebytečné detaily a strašně nudné občasné kapitolky,kde autorka popisuje jak vlastně vznikli Upíři,krvelačnost,Škůdci a Rod.Tyhle pasáže jsem jen přeletěla očima a musím říct,že kdyby tam nebyly,nic by se nestalo a vše by dávalo pořád stejný smysl. Navíc rozepisovat na xx stránek, jak Gabi fotila ve starém blázinci,uf,to na mě bylo moc.. Až na tyhle chyby dobré.Snad na sobě v dalším díle autorka víc zapracovala.

23.12.2011 2 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

"Jednou mi matka řekla, že vždycky jím, jako bych už nikdy v životě neměla vidět žádné další jídlo. "Vždyť ho taky neuvidím, pokud ho nedonesu domů," odpověděla jsem tehdy a matka zmlkla."

Už delší dobu se mi nedařilo najít knihu, která by mě uchvátila natolik, abych se soustředila na všechny detaily a dokonce prahla po dalším díle. Hunger Games jsem zpočátku moc nedůvěřovala, námět o alternativní budoucnosti mě nijak nelákal,protože málokteré příběhy z budoucnosti nepůsobí nakonec jako hloupé slátaniny. Ale tentokrát jsem se ve výběru knihy nespletla a jsem za to nesmírně ráda. Představa, že by to s námi takhle jednou mohlo dopadnout mě mrazí a pronásleduje. Ale příběh jsem zhltla jak jsem mohla,je zkrátka naprosto úžasný.!Konečně originální a neotřelý nápad..Navíc oceňuju i přítomný čas,ve kterém je to psané a charaktery postav.Katniss je nesmírně chytrá a bojácná.Už se strašně moc těším na pokračování a na film!

14.12.2011 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Ne každá žena se musí zamilovat do tohoto příběhu:) Mne popravdě nenadchl ani film (i když Keira byla úžasná), natož kniha. Mám ráda prostředí Anglie, osmnácté století, i romantiku. Ale Jane Austen zkrátka není můj šálek kávy, nejsem si jistá proč, ale nebavilo mě to. A to vůbec. Dvě hvězdičky dávám spíše z milosti..bohužel.

21.10.2011 2 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Už dlouho jsem nebyla po přečtení knihy takhle rozčilená. Abych to vysvětlila; poprvé za několik let se mi stalo, že jsem se zažrala do knížky a musela ji přečíst hned v ten samý den, kdy jsem ji otevřela. Není to tím, že by to snad bylo tak záživné, naopak. Některé pasáže jsou opravdu velice unylé. Ale je to docela čtivé a hlavně a především je to to tajemství, které nutí čtenáře dočíst do konce. Od začátku je jasné, že s tím domem nebo s lidmi v něm něco není v pořádku. Bohužel, Rosemary mi připadala jako hloupá kravka. Několik měsíců v těhotenství trpí bolestmi, ale doktor jen říká, že to přejde a nic s tím nedělá. Její manžel se chová podivně a je mu úplně fuk, že jeho žena trpí. A mnoho dalšího Ro jen tak přehlédla..? Celou dobu jsem si říkala, že mi to snad časem nějak vyvrátí, ale na konci jsem popravdě měla chut tu knihu hodit do krbu a už na ni nikdy v životě nepomyslet. Řeči o tom, že mateřská láska je silnější než všechno na světě? Tak nad tím kroutím hlavou. Rosemary podle mě byla prostě jen blbá husa, která jen tak zničehonic přijala to, že má dítě se satanem. Škoda, že toho fracka neubodala a neskočila z okna, závěr by to byl tedy mnohem lepší a v rámci možností ""uvěřitelnější"". Takhle jsem jen znechucená tím, co jsem to vlastně četla.

19.07.2013 3 z 5

Les rukou a zubů Les rukou a zubů Carrie Ryan

Měla jsem velká očekávání a tak jsem nakonec hodně zklamaná. Les rukou a zubů měl potenciál něčím se stát, líbila se mi forma psaní a tím neútěšným životem hlavní hrdinky mi to připomínalo Hunger Games. Jenomže nakonec z toho vychází taková průměrná a lehce zapomenutelná tuctovka. Po upírech, andělech, vlkodlacích, sukubách a démonech přichází zombie..s jejich popisem se autorka teda vůbec nezatěžovala,což byla škoda.Navíc má příběh mnoho děr a já se musím ptát:Proč proti "Nečistým"nebojovali? Proč nepřemýšleli nad tím,že jejich nepřátelé budou v přesile,když sem tam hodí přes plot nějakého nakaženého?Proč se nenaučili přes všechny ty roky bojovat? No asi zřejmě proto,že to autorka nedomyslela a celý příběh je blbost. O ubrečené "hrdince",plochých postavách a věčných řečech o Bohu ani nemluvě...

28.04.2012 2 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Zkusím to shrnout tak, abych nevypadala jako necita. Do knížky jsem šla s tím, že to bude o nějaké dívce vyrovnané se svým krutým osudem, ale dočkala jsem se víceméně dívčího románku, jen s tím rozdílem, že hlavní hrdinka měla leukémii. I přes to jsem ji nemohla litovat, protože se mi svým chováním šíleně protivila. Když trpíte smrtelnou nemocí, je jasné, že se asi nebudete chovat nijak úkázkově, ale sakra, já bych se alespoň snažila to rodičům neztěžovat a nezlehčovat problémy ostatních! Člověk by čekal,že když tak dlouho čelíte rozsudku smrti, začnete se sebou něco dělat a uvědomíte si spoustu věcí, ale Tessa byla zpropadený sobecký puberťák. Později jsem ji začínala litovat, když se jí přitížilo, navíc jsem si připomněla nemoc, na kterou zemřela moje babička, takže to pro mě bylo celkem osobní. Ale nechytlo mě to vůbec za srdce tak, jak jsem čekala. Nesednu si z té knížky zkrátka na zadek proto,že hlavní hrdinka umírá,to po mě nechtějte.. Na druhou stranu v kůži umírajícího jsem nebyla, těžko říct, co se takovému člověku honí hlavou. Přesto je to tak maximálně na tři hvězdičky.

10.03.2012 3 z 5

Nenasytná Nenasytná Meg Cabot

Čekala jsem,že nám tu upírskou mánii Meg Cabot ochutí trochou hořkosti a nadsázky a bohužel z toho vyšla stejně strašná slátanina, jako je třeba Stmívání (no dobře,tak hrozné to asi není).Vůbec mě to nebavilo,pořád jsem přeskakovala odstavce až jsem se na to musela vykašlat.Poslední dobou pochybuju,že Meg umí psát..kam se poděly časy Mediátora?

06.03.2012 1 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

I když si tu mezi všemi těmi čtyřmi pěti hvězdičkami připadám jako mimozemšťan, prostě nemůžu dát víc než dvě. Příběh by nebyl vůbec špatný,kdyby se jednalo jen o to,co se stalo tehdy,když se Ally nečekaně objevila u Nathana doma.To dojemné citové vydírání,kdy starý pár bojuje s Allyinym Alzheimerem si podle mě mohl Sparks nechat,i když se právě touhle částí chlubil.Ta mě vůbec nebrala,asi jsem necita,ale je to tak.Raději mám ráda přeslazené happy endy,kdy se mladý pár obejme,vyzná si lásku a zazvoní zvonec.Nemusím vědět,co se stane o čtyřicet,padesát let později.Jinak celkově příběh z New Bernu,kdy se mladí milenci po několika letech setkávají se mi moc líbil,jen byl příliš uspěchaný.První den přijela,druhý už spolu leželi v posteli a třetí den opustila snoubence.. Nevím,něco mi na celé té knize zkrátka nesedí.Většinou mě to fakt nebavilo.. Spíš nechápu,co na tom všechny rozbrečelo,opravdu ne. Chvílemi až moc sentimentální (především ta láska Nathana k Ally),takže pro mě vážně slabota.Snad film bude lepší..

15.11.2011 2 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

"šílenství je neschopnost sdělit své myšlenky. Jako bys byla
někde v cizí zemi - všechno vidíš, rozumíš všemu, co se kolem
tebe děje, ale nedokážeš se vyjádřit a nemůžeš od nikoho čekat
pomoc, protože nerozumíš jazyku, kterým se tam mluví"

Ke knize mne přivedl hodně povedený stejnojmenný film, který mne naprosto dostal. Říkala jsem si, že kniha bude stejně dobrá, ne-li lepší, ale bohužel se mi takové spokojenosti jako u filmu nedostalo.. Beze sporu jsem zde našla spoustu věcí k zamyšlení, přečetla si pěkné citáty.. ale tím to nejspíš končí. I když nese kniha důležité poselství, nemyslím, že by skutečně někomu zabránila se zabít a nemyslím, že je to kniha, která člověku změní život. Mně určitě ne. Pár pasáží jsem musela vynechat, jak šíleně mne nudily, což mě sice mrzí, ale kdybych to neudělala, nedošla bych až ke konci.. film byl nádherný,strašně mě nadchnul a kniha zase vyloženě zklamala. Dvě hvězdičky za některé citáty a objasňování toho, co to znamená, být blázen.. víc si to podle mne nezaslouží. Nejsem žádný ignorant, který musí číst za každou cenu akci a obrovskou lásku, ba psychologie mě zajímá!Ale tohle bylo podáno vleklým nudným dojmem.. a vděčná jsem jen za to, že to mělo tak málo stran. Navíc se stoprocentní jistotou mohu říct, že tohoto autora už nejspíš nikdy nevyhledám...

28.10.2011 2 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Tohle píšu asi necelou minutu po přečtení a první co mě napadá je, že jsem očekávala něco lepšího. Bylo to sice nesmírně poučné, přínosné a dojemné, ale díky všem doporučením jsem čekala něco záživnějšího, než jen popisy toho, kdo zrovna loupe brambory, nebo kdo jde kdy na záchod. Ano jistě, o to v celé knize nešlo, je mi to jasné. Jednalo se o nesmírně houževnatou, sečtělou (a hodně často až moc přechytralou)mladou dívenku, která žije dva roky v zadní části jedné firmy a nevychází ven proto, že je Židovka a venku by ji čekal trpký konec. Její osud je hodně bolestivý, ale ona i tak neztrácí naděje a dokonce se zabývá takovými "triviálními" věcmi jako je láska, nebo hádky s matkou.Je nesmírně učenlivá, takže neustále jen leží v knihách a občas přemítá o filosofických otázkách.
Pravdou je, že nejsilnější na tom všem není samotný deník, ale Annin konec, který dojme snad všechny citlivé čtenáře.Jinak mě celkové zápisky příliš neuchvátily, některé pasáže jsem dokonce přeskočila. Anne je mi líto,obdivuji její spisovatelské nadání, i když myslím, že celkově dospěla až příliš brzy ,na druhou stranu v některých věcech byla naopak velice nevyspělá. Občas jsem nerozuměla jejím nadávkám vůči rodičům, které dle mě často byly velice neoprávněné a sobecké.Jinak je deník samozřejmě jedinečný a málokdo z nás si asi umí představit tu hrůzu, být takhle dlouho zavřený bez čerstvého vzduchu,a pořád s těmi samými lidmi.Nemluvě o době, kdy jí v koncentračním táboře oholili hlavu, vytetovali na paži identifikační číslo a ona musela snést mnohem horší podmínky... více by mě nejspíš dojaly a zajímaly její zápisky (kdyby byly) o dění z tábora, ale to je bohužel nemožné (nebo naštěstí?) asi bych se potom topila v slzavém údolí, protože je svět tak strašlivě nespravedlivý a já hodně citlivá. Abych to konečně stručně zhodnotila, samotné zápisky tak za dvě hvězdičky, ale když zhodnotím celou situaci a vybavím si, jak byla Anne v její situaci silná (já bych nebyla), dávám tři.

23.10.2011 3 z 5

Audrey Hepburn: intimní životopis Audrey Hepburn: intimní životopis Diana Maychick

Konečně jsem v knihovně objevila knihu, která mi pomohla nahlédnout do duše mé oblíbené herečky Audrey.Vysvětluje její nechuť k jídlu, probírá se jejím strastiplným životem a rozebírá milostný život. Je úžasné, že po tom všem, čím si prošla, dokázala být Audrey tak silný a laskavý člověk. Smekám před jejím herectvím a její dobrotou. Dnes už se takovéhle elegantní dámy v šoubyznysu nevyskytují.. Na jednu stranu je to škoda, na druhou dobře, že se na ni nikdy nezapomene..

Počátek Počátek Ellen Schreiber

Zajímalo by mě, jestli se mi ještě někdy podaří najít kvalitní literaturu s upíří tématikou.. Protože zatím je většina na jedno brdo. Dobrý způsob,jak se zavděčit náctiletým fanynkám Stmívání, ale já jsem na takovou četbu asi přeci jen stará. Což o to,čtivé to je,ale ten pitomý a imbecilní příběh byl zkrátka moc.. nechápu,proč dnešní autorky musejí do spojení s upíry dávat styl gothic.Ale vlastně ano,protože je to tak děsně "cool".Tak o co tu kráčí?Holka,která si strašně zakládá na svém gothickém vzezření sní o tom,že se stane upírkou.. stěží hledá spřízněnou duši,ale když se do města nastěhuje další gothic s černými vlasy,bledou pletí a pověstí upíra,tak je najednou ruka v rukávě.To je tak strašně trapné,průhledné a jednoduché.. Kdyby se tito rádoby umělci raději snažili po sobě zanechat kvalitní tvorbu,než aby se jen zavděčovali puberťákům..

29.04.2012 2 z 5