Nel-ly Nel-ly komentáře u knih

Limea Limea Lin Rina

Moc nechápu popis "fantasy romance", když tam žádné fantasy není - pokud tedy nemyslí matriarchální domorodý kmen.
Každopádně... je to jiné a určitě zajímavé. Hrdinka je super - žádná nanynka z běžných YA knih - hrdina taky, vedlejší postavy dobře vykreslené, aby nesplývaly, romance je taky uvěřitelná.
Jen se tam toho ve výsledku prostě nic moc nestane a je to hodně šablonovité a chvílemi nepropracované, nevysvětlené věci, které pozornějšího čtenáře prostě zarazí. A to je škoda. Dát tomu víc času a víc prokreslit charakter, je to pecková jednohubka. Takhle průměr... slabý nadprůměr za samotnou Limeu.

16.05.2022 3 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

To, jak strašně je jasné, na co je to fanfikce, by mělo být pomalu na hraně autorského zákona :D ale budiž...
Kdyby to byla kniha, o které bych nevěděla, že byla fanfikce ze světa Harryho Pottera, asi by mě to nebavilo a hrozně mátlo. Autorka sice svět přetvořila, ale už ho nedotáhla. Je to nepropracované - straně moc mezer v ději a reáliích. Samostatně to jako kniha za moc nestojí, popravdě.

Ale protože jsem věděla, do čeho jdu, tak jsem byla při čtení naprosto neobjektivně dokonale šťastná a spokojená. A za to si to zasluží tu hvězdičku na víc.

15.09.2020 3 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Přiznám se, že jsem měla velké potíže knihu dočíst. A trojku jsem nakonec nikdy nezačala... nezajímalo mě, co se stane... a to je pro mě jasná značka toho, že je něco špatně.
Je to hloupé.
Nelogičnosti. Hlavní hrdinka. Tobias je fajn. Celý ten svět... prostě to nefunguje.

15.09.2020 1 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Hladové hry skončily, nebo že by se jen aréna... přesunula?
Hlavní náctiletí se stávají reklamou na politický přerod Panemu a ukazuje se, ke jsou hranice žánru young adult, přes které už prostě nejede vlak. Je to nedotažené. Svět se autorce lehce rozpadá pod rukama i tím, že série díky němu nepůsobí úplně konzistentně.
Přesto... oceňuju závěr (a to včetně epilogu), který ukázal hloubku psychologického přerodu postav. Za mě jako celek výborná série, ale závěrečný díl zdaleka nejslabší.

15.09.2020 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Přiznám se, že jsem se do toho zažrala především díky audioknize, které jsem nikdy moc nemusela, ale na chození jsou fajn a Jitka Ježková to namluvila vážně skvěle. Úvod je hodně dlouhý, spusta nových slov a reálií, hlavní postavě je na začátku pět a ve vyprávění se vrací ke svému narození, ale bože... skvěle vymyšlený, postavy uvěřitelný (a ano, trvám na tom, že i Ilan, protože napsat dítě je samozřejmě těžké, ale může být dítě, když žije v tomhle světě?) a moje touha po pokračování po dočtení? nervydrásající

plný počet si přeci jen nechám do zásoby... koneckonců při čtení klasické knihy jsem to na začátku odložila, ale teď už je mám doma obě koupené a jsem připravena na rereading před Nastreou

28.08.2020 4 z 5

Rebelské srdce Rebelské srdce Vi Keeland

Úplně jsem při čtení cítila, jak mi odumírají mozkové buňky. Jsem jen ráda, že jsem si to přečetla v angličtině a neutrácela za knihu, které bych se pak nemohla zbavit.

Já věděla, že to bude hloupé (po prvním díle, není divu), ale že to bude až takhle nechutně sladké a hloupé... vlastně se nic nestane, on už není chlap, ona je ufňukaná, a společně dojdou k ... pohádce

05.06.2019 1 z 5

Scotland Street Scotland Street Samantha Young

No co, miluju ho už od jeho dětství (pedofilní, já vim, co nadělat, je to Cole) a potěšilo mě, že jako dospělého ho můžu milovat i nadále. Víc jsem od knihy nepořebovala.

12.05.2018 4 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Popravddě moc nechápu to všeobecné nadšení. Bylo to rozkošný, to ano, ale... Městečko bylo podivně sluníčkovatý, hlavní hrdinka samozřejmě dokonale krásná a ve středu zájmu prostě všech (a nakonci až nechutně přecitlivělá), její trauma je jaksi na vedlejší koleji, jeho trauma zas nepropracovaný. Zápletka na konci spíš ubohá (nesměla chybět ta trapná kapitola na pár řádků, aby vyvolala umělé drama) a...

Jak se znakuje "ach"? :D

3,5 za nápad, čtivost a zdařilý pokus o děj

23.11.2015 3 z 5

Chlad Chlad Maya Banks

Zajímavá a dobře popsaná byla ta první "akce", pak to klesá do průměrného popelkovského příběhu. A opět, kdyby se vynechaly dvě přehnané věci - stav hrdinky a konec, přišlo by mi to lepší. Takhle se Banks neposunula z průměru.

25.03.2015 2 z 5

Cesta u řeky Cesta u řeky Amanda Quick (p)

Nečekala jsem, že kniha od Amandy Quick bude vypadat zrovna takhle... detektivní příběh vůbec nebyl špatný a ani trochu předvídatelný, vážně jsem neměla tušení, co nakonec z toho všeho vyplyne. A jak detektivky nečtu, tahle se mi líbila.
Problém jsem měla s nereálností... ta byla do očí bijící, samotné postavy a jejich neuvěřitelná intuice (a fakt, že genealožka náhodou zdědila bohatství a akcie v rodinné firmě, notak!) a... dialogy. Moc a moc dialogů, až moc.

10.11.2014 3 z 5

Prokletí Prokletí Michaela Burdová

Zdálo se to jenom mně, nebo jsem to už četla...? Ty postavy jsou opravdu jedna jako druhá a přesto jsou opět hrozně ploché, absolutně nechápu, proč se Larissa (a vlastně i ostatní) chovali tak, jak se chovali.
Ten nápad byl skvělý, příběh sice jednoduchý, ale taky zajímavý, ale to zpracování je docela hrůza... od dialogů, přes středověkou Anglii (ale sakra, alespoň trochu průpravy by to htělo, třeba se jen kouknout na historickej film) až po styl psaní.
Myslím, že kdyby autorka zůstala jen u dětských knih, bylo by to fajn, jenže opět, jako u Syna pekel, tuhle knihu bych dítěti do ruky nedala, takže je pro mě vcelku nepoužitelná.

06.11.2014 2 z 5

Upíří žezlo Upíří žezlo Monika Šnaiberková

Já vím, že je to prvotina a jako k prvotině k tomu člověk musí přistupovat trochu s nadhledem, ale... nepochopím, proč se tohle rozhodl někdo vydat (a ještě, když to prý vyšlo prostřednictvím agentury Mám talent, moc pěkná vizitka).
Charaktery nejsou, dialogy skřípou, styl psaní pokulhává, neustálé přirovnávání k filmům je otravné a příběh je jednoduchý a plný tak nesmyslných situací, že to snad autorka nemohla myslet vážně. Úplně stačilo, že očividně napsala upířinu sama o sobě, jen si nadělila dlouhé černé vlasy a zelené oči, jinak byla česká vyskočkolačka samozřejmě úplně normální.
No, gratuluju autorce k vydání knihy. Ale dokonale mě odradila.

04.10.2014 1 z 5

Gabrielův Ráj Gabrielův Ráj Sylvain Reynard

Já končim. Oproti odstínům je tohle nová úroveň debility... a nejen protože ten, kdo to napsal, zjevně nějak psát umí a má zájem o umění, a tím spíš mě irituje, že mohl napsat takovou pí****

Staršný, strašný, strašný a jedna z hodně mála knih, kde jsem to necelých dvěstě stránek před koncem vzdala.

09.08.2014 odpad!

Kdopak je ta zrzka? Kdopak je ta zrzka? Alice Clayton

Důvod nízkého hodnocení je z velké části očekávání po Wallbangerovi. Tohle bylo...
Vtipné, svérázné, romantické a... vynucené, provoplánové, klišoidní a vnucení další postavy jen kvli pokračování hrozně násilný. Nechápu, proč je tohle série (dokonce třídílná).
Tak půl na půl, ale spíš dolu.
btw. Když vám všichni obdivují úžasný přírodní kozy, tak prostě NEBUDETE běhat bez podrpsenky. Tak :D

21.06.2014 2 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Hezká kniha zpracovávající opravdu složité téma, ale... kdybych nevěděla, že se má v polovině něco dít, knihu odložím. Začátek je nenápadité klišé, nesedl mi styl psaní a vlastně celá první polovina knihy byla taková utahaná... nevědět, že to má být něco víc, než klasická New Adult romance, tak u čtení nevydřím. Za téma a jeho zpracování má autorka hvězdičku navíc, ale na pokračování zvědavá nejsem... nechápu nutkání autorek (Easy, Hopeless, Krásná katastrofa) psát to samé, ale z pohledu kluka. Proč jako?

04.05.2014 3 z 5

Černý rytíř Černý rytíř Rina Kent

Osobně si myslím, že je autorka narušená...

Takže to máme... šikanu, psychickou poruchu, sebevraždu, lži a my tomu říkáme romantika?

Jako jo... už 4. díl, neměla jsem to číst, ale já byla jaksi fascinovaná tím, jak ještě stupidní to být může, tak jsem si to tehdy dala v angličtině celý najednou a ono to bylo horší a horší a horší

20.05.2024 odpad!

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Autorka je v téhle sérii královna Cliffhangerů. Po prvním díle, prostě musíte chtít číst ten druhý. Po druhém díle prostě toužíte po třetím. A hlavně to bylo to obrovské kouzlo celé trilogie.
Mně osobně zas po dlouhé době dostala YA hrdinka, která si to musí vydřít a neleveluje s mocí, až je z ní dokonalá nejsilnější Mařena (slyšíš Maas?). Za tu největší plus.
Celá série je konzistentní, i když třetí díl je asi nejslabší. Nic epického (ne, že bych na to čekala, ale tak...), nic zvlášť překvapivého, možná kniha kratší než musela být, ale mě série uchvátila hlavně kvůli hrdinům a popisům.

Druhý díl i třetí díl jsem četla v AJ a následně i v ČJ a v obojím se to četlo krásně a člověk si prostě užíval, jak autorka píše čtvitě, ale přesto ne jednoduše, bez neustále se opakujících frází apod.

Svět víl je přesně takový, jaký jsem ho doufala mít v jiných vílích sériích a nedostala. Přesto bych bývala raději, aby autorka nespěchala s vydáváním (přestože to čekání po dvojce bylo zlo), stačilo pár úprav, a mohlo to být dílo, o kterém všichni budu dlouho mluvit. Takhle asi trochu zapadne, což je škoda.

BTW: Taryn je nejdebilnější a nejzbytečnější postava ever, která ze všeho vytříská to nej.
BTW2: autorům YA knih by měl někdo vysvětlit, že ne všechny vedlejší postavy se mezi sebou musí nutně párovat

30.10.2020 4 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Jsem málem zapomněla, že jsem to vlastně četla.
No... Manonina linka byla ta nejzajímavější a srdcervoucí.
Zbytek nějak skončil, emočně mě to moc neoslovilo a musím autorce nechat, že na to, jak příšerný byl první díl (a druhý ještě horší), tak tu sérii opravdu dotáhla úslužně. Přesto tu fanouškovskou základnu u téhle série nechápu, epickou fantasy si prostě představuju jinak, alespoň že to nakonec nebylo postavené na dokonalé neporazitelné Mařeně, jako předchozí díly, za to hvězdička navíc.

22.10.2020 3 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Člověk to četl před 17 lety a stejně si to pamatuje (možná i proto, kolikrát to četl znovu ve svých nácti). A musím říct, což mě potěšilo, že i po těch letech mě čtení stále velmi bavilo a to je co říct. Pro mě a moje knihomolské já na základní škole je tohle absolutní srdcovka, která mě baví číst i v dospělosti.

15.09.2020 4 z 5

Jmenuji se X Jmenuji se X A. J. Molloy

Musím téhle knize uznat jednu věc - pamatuju si ji i roky poté, co jsem na ni narazila.
Strašná záležitost, co se snažila chytit na popularitě fifty shades.
Když pomenu příšernou, naivní a nesympatickou hrdinku, necharismatického hrdinu a hloupý příběh (to má spusta těchhle románů), tak problém jsem měla hlavně se stylem vyprávění. Vyjadřování hlavní hrdinky bylo něco tak... nepochopitelného, že by mě zajímalo, jestli originál byl tak příšerný jako překlad (a bojím se, že překladatel je tady nevinně).
Strašná, strašná záležitost, u které nechápu, že to vůbec někdo mohl vydat natož prodávat do dalších zemí.

07.09.2020 odpad!