Naraca Naraca komentáře u knih

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Celkem se ztotožňuji s Joanne Harris, která je citovaná na zadní straně knihy: "Některé knihy prostě čtete. Jiné si vychutnáte. A některé knihy (jako je tato) prostě vstřebáte, srdcem i duší."
Vyvolává ve mně pocit tepla, přesně se hodí do dešťivých dnů, kdy jsem ji četla.

05.05.2019 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

(SPOILER) Super počtení, hodně by mě zajímalo, kde se nakonec usadí. Nicméně jsem našla jednu, pro mě významnou díru.

Nevím jestli to tu už někdo psal, ale nejde mi do hlavy, jak je možné, že se z krychle nesypou další J2. Pokud se J "originál" na konci objeví v takovém počtu, není možné, aby se totéž nestalo už předtím i J2. Oba přeci hledali totéž...

21.10.2021 4 z 5

Pirátský guláš Pirátský guláš Neil Gaiman

U téhle knihy jsem hodně váhala s hodnocením a jsem ráda, že jsem tomu dala čas.
Po prvním přečtení, jsem byla trochu zklamaná - je to kraťoučká jednohubka a poněkud plochá. Ovšem Chris Riddell je geniální ilustrátor a obrazová složka knihy je (u tohoto příběhu nepostradatelná) naprosto perfektní.
Nebýt mých dvou dcer, prostě bych guláš odložila - přečteno, nenadšeno a hotovo. Jenže jim se líbil. A chtěly ho číst pořád dokola... a mě se začal líbit čím dál tím víc.
S rázným přednesem byla vlastně psina ho číst.
Někdy je lepší nemít žádná očekávání, tak jako ho neměly ony.
Je to jednoduché, kátké (a vlastně proč ne?), ale jednoduše dobré.

15.08.2022 5 z 5

Mapa dní Mapa dní Ransom Riggs

Opět váhám s hodnocením, 2 nebo 3 hvězdy? V každém kritickém komentáři zde nacházím své vlastní výtky - kniha je sice čtivá, ale obsahuje dost nedomyšlených momentů, které mi svým způsobem kazí dojem z celé série. Co nebylo zmíněno, nebo jsemsi toho v žádném komentáři nevšimla - smrt Aba přestává dávat tak docela smysl. (SPOILER) Opěvovaný a nejnadanější lovec své doby má pod domem bunkr a v něm nemá jedinou zbraň (?!), pro kterou by si mohl dojít a bránit se? Že vážně nemá v tak perfektně vybaveném bunkru schovanou zbraň, obzvláště když ví, že si o něm vlastní rodina myslí, že je blázen... Tak to je asi vážně blázen.
Nicméně si i 5. díl přečtu.

11.03.2020 3 z 5

Zapomeňte na film a nějaké nálepkování, prostě si užijte příběh jednoho sympaťáka, který přebíhá mezi deštivým počasím ve světě obyčejných lidí a sluncem ve světě smyček a podivínů. Fotky klidně přeskočte, pokud si chcete užít více své vlastní fantazie (mně se ale líbí).

10.05.2019 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Burton.
To mi připadá jako dostačující komentář za mě. Neznam od něj nic, co by se mi nelíbilo.
Trochu mě překvapilo a velice potěšilo, že se přiběh a ilustrace líbí i mé tříletce, pro kterou je Noční můra jejím prvním setkáním s tímto autorem.

11.09.2021 5 z 5

MŇAM! Mami, dneska vařím já MŇAM! Mami, dneska vařím já Kristýna Bábková

Vizualne povedena kucharka pro deti. Ty urcite potesi mnozstvi illustraci a fotek, najdou tu i omalovanku a volne listy pro vlastni napady a recepty. Rodici muze ulehcit kazdodenni vymysleni jidelnicku, podle stari ditete i praci. Kucharka je vhodna i pro uplne zacatecniky, rekla bych tak od 2 let. :-)

Dospelaci by mohli autorce vytknout trivialnost nekterych receptu. Nicmene je to opravdu knizka vareni pro deti a verim, ze kdyz v ni najdou recepty, ktere zvladnou samy, nebo s malou vypomoci pripravit (byt je to jen omyt a nakrajet ovoce), je to pro ne velky uspech a motivace ve zkouseni dalsich receptu a zapojovani se do chodu domacnosti. Takze chvalim i vychovny efekt.

21.12.2020

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

U prvních dvou knih série jsem neměla problém přestat číst (klidně na týden, číst souběžně jinou knihu, atd.), třetí díl mě opravdu potěšil, je znát, že se Kotleta v postapo světě dobře aklimatizoval.

07.06.2019 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Murakami se musí v klidu vychutnat, vyžaduje bdělého čtenáře a souvislejší četbu. To se mi tentokrát nepoštěstilo a knihu si za čas musím zopakovat. Poté přidám i tu poslední hvězdičku, kterou si Hon na ovci určitě zaslouží.

24.03.2019 4 z 5

Tajemství karet Tajemství karet Jostein Gaarder

Na hřbet téhle knížky jsem se několik let pouze dívala, vzít ji do ruky a otevřít mě napadlo až letos. Příběh je čtivý, vtipná je důmyslně uspořádaná sestava vypravěčů, kterou si čas od času musí čtenář ujasnit, aby se neztratil v tom, kdo že to právě vypráví (pokud knížku nezhltnete na jeden nádech).
Báječné čtivo, škoda, že jsem ho neobjevila v mladším věku.

20.01.2019 5 z 5

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Hlavní hrdina je báječně připo**aný a chybující klikař, což mě neskutečně těší. Obdivuju otrlé a nesmrtelné ostrostřelce, kteří si vědí vždy rady, ale s chlápkem který si píše deník ve světě nemálo podobném tomu v mé oblíbené hře (7 Days to Die) se jednoduše snáze sžívám. I tu kočku jsem přetrpěla, konec konců jsem nedávno dočetla Bobiverzum .

11.01.2022 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Tentokrát jsem s hodnocením na vahách. Připadá mi, jako by si autor místy říkal - Jak bych to vše jen ještě víc zkomplikoval a natáhl? Tím se pro mě stal děj dost předvídatelný a některé rádoby překvapivé situace rozpačité. Milostný příběh dvou podivných dětí na mě působil nemotorně, jako našroubovaný až dodatečně - Jo a abych nezapomněl, oni se vlastně milují, tak jim to tam taky napíšu!

Ale (!) stejně musím v sérii pokračovat, protože mě tenhle podivný svět jednoduše baví a jsem zvědavá, co přinese další díl. Pochopitelně budu doufat, že se odkudsi objeví naše ztracená podivná kamarádka.

29.05.2019

Pokud se nemůžete rozhoupat k radikálnímu větrání skříní, polic a vůbec, může být tahle kniha malým popostrčením - najdete tu návod kde začít, jak postupovat a čeho se vyvarovat. Nebudete muset vymýšlet vlastní taktiku úklidu, ten samotný si pochopitelně odedřete sami (a nebo můžete zůstat líní jako já a užívat si všechny ty věci, které vám dělají radost, protože vyhazovat je by vám radost nedělalo =) ).

12.04.2019

Milostné rošády Milostné rošády Roald Dahl

Nutně si musím přečíst zbylé příhody strýčka Oswalda!

12.04.2019 5 z 5

Kobercové Kobercové Terry Pratchett

Už při luxování nebudu myslet na nic jiného než na to, kolik vesnic a měst jsem pobořila...

04.04.2019 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Před lety jsem viděla film natočený podle této knihy, během čtení jsem si vybavila tak dvě scény, jinak celý film zapadl kamsi do černé díry, kde končí většína filmů, které mě nijak zvlášť neoslní.
S potěšením můžu konstatovat, že knižní předlohu tenhle osud nepotká. Velmi se mi líbila kompozice knihy, návaznosti, příběhy, ...

11.03.2019 5 z 5

Labyrint Labyrint Kate Mosse

Pro mě velký propadák, ani napotřetí se mi nepodařilo knihu dočíst. Samé klišé, slovník i příběh působí poněkud kýčovitě, bohužel.

16.10.2018 1 z 5

Záhady: zapoj mozkové závity a vyřeš 10 hrůzostrašných případů Záhady: zapoj mozkové závity a vyřeš 10 hrůzostrašných případů Víctor Escandell

Fajn čtení pro malé detektivy, milovníky a milovnice strašidel. Kniha obsahuje dešifrátor, díky kterému si ověříte správnou odpověď. Příběhy se nám líbily, až na Halloweeen, ten byl dost slabý. Luštili jsme se skoro pětiletou cácorkou, něco vyluštila, někde jsme jí museli poradit, každopádně pokračujeme další knihou Záhad.

23.08.2022 4 z 5

Avlež Kífla Avlež Kífla Roald Dahl

Laskavý příběh nesmělého pana Hupse, který se řídí heslem "účel světí prostředky" a se značnou dávkou trpělivosti postupuje k s vému cíli a spokojenosti všech zúčastněných.

29.03.2022 5 z 5

Jaroslav Hašek: Data, fakta a dokumenty Jaroslav Hašek: Data, fakta a dokumenty Radko Pytlík

Prehledna kniha vhodna pro milovniky Haskova dila a nejen pro ne.

21.12.2020 5 z 5