Naďa2411 Naďa2411 komentáře u knih

Cena krve Cena krve Dick Francis (p)

Hlavní osobu detektivní aknihy je Gene Hawkins, který má nastoupit na dovolenou, vyzve jeho nadřízený k vyšetření ztráty koně, který má velkou hodnotu. Nejde tak o peníze, ale o nenahraditelného koně. Již se ztratili postupně tři hřebci mezinárodní třídy a dva majitelé. Jedná se o pouhou náhodu? Spisovatel je znalec koní a precizně popisuje mravenčí detektivní postup. Je to druhá kniha od tohoto spisovatele a opět se mi líbila.

09.02.2024 5 z 5

Dítě války Dítě války Renita D´Silva

(SPOILER) V 15-ti letech zůstane Claire za 1. světové války jako sirotek, je ubytována u tety v Anglii. Hned ji zaměstná a Claire pracuje jako zdravotní sestra, ošetřuje nemocné vojáky. Claire měla otce z Indie matku Angličanku, a když se jí nabídne, aby dělala osobní zdravotní asistentku jedné rodiny, která jede do Indiie,vůbec neváhá...
V jiných kapitolách vystupuje
sebevědomá chytrá Indira jenž je teprve 33 let a je již výkonou ředitelkou v Indii. Píše se rok 1995. Vice ji jde o kariéru, nevěnuje se moc svému synovi a manželovi. Od mala byla raději sama, bránila se citům. I po narození syna se více soustředila na práci. Manžel byl doma se synem. Kapitoly se střídá jí o Claire je v knize 70 % obsahu.
V meziválečné období se Clare v Indii vypracuje a zdokonaluje ve zdravotnictví, dokonce má i ordinaci se svým osudovým mužem, který je ženatý a velmi miluje svou ženu. Jednou Claire podlehne lásce a splodi dítě, aby zabránila rozruch odjíždí do Anglie. Tam porodí, ale dítě je tmavé. Začíná 2.sv. válka a Claire učiní velmi těžké životní rozhodnutí. Vzdá se mateřství a posilá svého syna do Indie za jeho otcem, aby tam vedl plnohodnotný život.
Je až mrazivé , že jsou životní osudové karty rozdány tak, aby se kolo osudu uzavřelo skutečně až koncem 20. století.
Kniha má krátké kapitoly, dobře se četla, více jsem poznala prostředí Indie. Smutný osud Claire na mě velmi zapůsobil. Díky pěkné obálce znám osud lidí zasažených oběma válkami.

09.02.2024 5 z 5

Moderní sebeobrana Moderní sebeobrana Pavel Houdek

Na sebeobranu chodím, a proto když jsem poprvé uviděla nabídku koupě této knihy vůbec jsem neváhala. Obálka je v mé oblíbené barvě, obrázek je velmi praktický. Autorem jsou manželé, kteří nám v knize popisují nejen možné způsoby obrany při fyzickém útoku, ale i návod, aby k němu ani nedošlo. Tato část byla pro mne velkým přínosem. Určitě by kniha měla být více prezentována a podporovaná v rámci povinné školní docházky. Doporučuji knihu všem generacím, vždyť jsme zranitelní v každém věku. A neodpustím si napsat, nikdy není pozdě se sebeobranou začít.

07.02.2024 5 z 5

Neohrožený Mikeš Neohrožený Mikeš Božena Němcová

Ač mám tvorbu paní Němcové ráda, u této aknihy jsem se moc bála, nelíbila se mi.

06.02.2024 2 z 5

Velká kočičí pohádka Velká kočičí pohádka Karel Čapek

Připomněla jsem si další Čapkovu pohádku z mého dětství v této aknize, souhlasím s předchozím názorem. Jinak pohádka pěkná s hezkou obálkou.

06.02.2024 5 z 5

Nové povídání o pejskovi a kočičce Nové povídání o pejskovi a kočičce Vlastimil Peška

Toto je moderní vydání této aknihy mých postaviček z dětství pejska a kočičky. Mají nového kamaráda zajíce. Pěkné, pohádky se mi líbily.

06.02.2024 5 z 5

Rodné brázdy Rodné brázdy Vlasta Javořická

Kniha obsahuje krásné povídky opět ze života vesničanů v období války a po ní.
Janina hrdost - příběh o zakázané lásce, amnestie ovlivnila další osud mladých lidí.
V povídce Topoly popisuje zármutek a smutek dcery prodané rodiči za muže - opilce, kterého nemiluje do domácnosti zlé tchyně a laxního tchána.
V povídce Sestřičky autorka popisuje příběh, když bohatý soudce žádá o ruku sester, které se hádají a hádají.
Proti boží vůli - tak pojmenovala smutný příběh o postiženém chlapci.
Další povídka Lékařská dcera se opírá o stálou lásku mezi otcem a dcerou. Zamilovala se a poznala , co má vyšší váhu.
Švestkové knedlíky - tady autorka trefně popisuje, jak láska prochází žaludkem.
V povídce Pro bratra se jedná o opičí lásku.
Rezeda je další povídka, poučila jsem se o ní, je to kytka, která se neujme, když se přesadí. Jak to souvisí s lidmi, není těžké uhodnout.
Dva muži se vrací z války a každého čeká jiné překvapení v povídce Dvojí shledání. I v další povídce se muži vrací domů z války zrovna v prosinci, koho si odvede čert s názvem Marjánčin Mikuláš nebudu prozrazovat.
Poslední povídka Rodné brázdy je o pýše mladé dívky.
Většina povídek mají stejný námět. Rodiče mají důvod ať z minulosti nebo té doby provdat dceru , podle nich ne podle přání dcery. Ještě, že ta doba pominula. Proč se hlavně ženy po dlouhé generace chovaly takto ke svým dcerám? Vždyť jim nutily se vdávat se pro peníze, pro majetek ne z lásky. Kolik dětí se z nešťastné lásky narodilo to vědí jen ony samy. Téma k zamyšlení....Ale i dnes se najde takováto matka....
Povídky jsou tentokrát i poučné. Doporučuji.

05.02.2024 5 z 5

Dva mlýny Dva mlýny Vlasta Javořická

Další přečtená kniha od mé oblíbené spisovatelky. Kdysi rodinné štěstí, ale velká starost měl ten, kdo vlastnil mlýn. Zaručil potravu, bydlení oproti velké celodenní dřině. Tenkrát byly dva mlýny se jmény Nouzov a Závist, není lehké určit, kde vládla zlá lakomá macecha, a kde se ubydlela láska. Osud zamíchal karty a obyvatelé mlýnů se setkávají v dobrém i ve zlém. Autorka opět krásně popisuje místní kraj na Vysočině, bohužel i příroda umí nečekaně zasáhnout. Kniha je útla, dobře se čte, oddychovka z vesnického prostředí.

04.02.2024 5 z 5

Návrat času Návrat času Alexandra Ripley

I já to vzdávám už na 65. straně. Ztrácím se v čase, ději, pochopení....Nedočteno.

02.02.2024 odpad!

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Tato kniha byla povinná četba k maturitě, nyní jsem si jí připomněla v aknize. Autor má bohatý slovník a dobře se poslouchá toto nadčasové dílo. Dříve si moc ženy nemohly tak moc "vyskakovat", jako hlavní hrdinka Kateřina. Určitě její vlastnosti zná každý: velmi hubatá a panovačná. Má sestru Biancu, která je protipólem. Jejich otec si klade podmínku, ač se o hodnou a milou Biancu uchází více nápadníků, nemůže si nikoho vzít, dokud se nenajde manžel pro Kateřinu. Kniha je známá i jako rozhlasové zpracování v divadlech bývá na programu po dlouhá léta. Autor užívá hovorovou řeč, možná i proto se dobře čte. Doporučuji, toto dílo určitě by mělo být stále povinnou četbou.

02.02.2024 5 z 5

Vánoční stromeček Vánoční stromeček Ondřej Kalivoda

Nejdříve chci i tady poděkovat spisovateli za knížku, kterou mi osobně poslal s věnovánim. Moc si toho cením a vážím. A teď ke knize, která je plná adrenalinu. Při čtení jsem měla pocit, že jsem s touto partou, jsem mladá, odvážná plná očekávání a nevěřím, že se může něco stát. Díky knize jsem se vrátila o pár let zpět, jako účastníci této knihy jsem byla s nimi na vodě a prožívala pocit: jsem dospělá, bez rodičů, jsem se svou partou. Tak jako je v knize i já jsem byla u kartářky a poodhalila mi můj osud. Zda se náplní u postav této knihy nebudu prozrazovat .... Knížka se pěkně čte a opět se u mě potvrdilo, že něco je mezi nebem a zemí, já osobně totiž tyto vjemy vnímám velmi citlivě, takže autor se trefil do "mého vkusu". Doufám, že bude brzy další kniha s tímto tématem, moc se těším.

02.02.2024 5 z 5

Waterloo po česku Waterloo po česku Vít Olmer

Překvapuje mě, že kniha stará přes 20 let tu nemá žádný komentář. I v mé knihovně si ji dosud málo čtenářů půjčilo. Nejsem televizní fanoušek, takže autora a známého režiséra moc neznám. Ještě že na konci knihy je seznam jeho tvorby, ano pár filmů jsem viděla. Kniha je vlastně tvorbou zatím autorova poslední filmové verze. Obsahuje povídky, jak píše sám režisér, ze života. Námět čerpal ze svých tří manželství. Nejvíce se mi líbila povídka Svatozář a Bílá punčoška. Mezi jednotlivými povídky je interview s herci, kteří ve filmu hráli. Za mě kniha průměr.

01.02.2024 3 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Ač nemám sci-fi ráda, čtenáři a čtenářky, toto byl mrazivý a dechberoucí poslech aknihy. Skupina mě provedla antarktickým světem, kde byl před milióny snad až i miliardy lety svět, který je nyní mrtvý, zato ponechává dosud děsivé hrůzy. Expedice objeví, co dosud nebylo objeveno ani v lidské fantazii. Tady se spisovatel opravdu "vyřádil". Tento horor bych nechtěla na vlastní kůži zažít. Moc pěkně popsané, skutečně jsem měla pocit, že jsem členem týmu a naplňuji poslání tohoto projektu objevit dosud nepoznané.

01.02.2024 5 z 5

Hodina čarodějnic II. Hodina čarodějnic II. Anne Rice (p)

Talamasca tajná síť, která sleduje jakékoliv zdroje, informace o čarodějnictví. Jedním z nich byl Petyre, který vypráví příběh o rodině Mayfairů hlavně o ženách. Kniha v první třetině mě bavila, mělo to správný čarodějnický spád a vzlet, pak ale se začal rozebírat rodokmen Mayfairů, měla jsem v tom velký zmatek, přestalo mě to bavit.

31.01.2024 2 z 5

Vojtíšek Vojtíšek Lubomír Jaroš

Tato akniha mě nebavila, chtěla jsem pokračovat v další knize tohoto autora. Dětské pohádky se mi nelíbily, třeba jsem na ně už "moc dospělá". Tyto pohádky jak se říká : nemají hlavu ani patu. S předešlou knihou se nedá porovnat.

31.01.2024 1 z 5

Vojtíškova dobrodružství Vojtíškova dobrodružství Lubomír Jaroš

Od spisovatele se mi líbili knihy pro dospělé čtenáře a touto aknihou jsem chtěla "ochutnat" knihu pro nejmenší. Opět mě autor nezklamal. Krátké povídky na dobrou noc, jsou miloučké a hezoučké.

31.01.2024 5 z 5

Obraz Jana Palatáče Obraz Jana Palatáče Lubomír Jaroš

To byl krásný poslech. Akniha plná citu, něhy, pohlazení, touhy, očekávání. Bývalý známý malíř Jan tráví podzim života ve své chatě bez elektriky, bez vody..... Občas ho navštíví přítel básník Libor. Finanční situace malíře donutí prodat svůj oblíbený obraz s názvem "Žena" - jedná se o ležící akt ženy jako roční období. Obraz měl pro malíře velkou osobní cenu. Zástupce Milady majitelky galerie ihned vyplácí zálohu a obraz půjde do aukce. Libor napomůže osudu, aby se v galerii setkal malíř s majitelkou. I když se tomu tak bohužel nestane, je v galerii odhaleno nejedno tajemství..... Obálka se povedla, pochopí každý, kdo alespoň trochu maluje. Knihu doporučuji.

30.01.2024 5 z 5

Kuchařka kačera Donalda Kuchařka kačera Donalda Walt Disney

S touto kuchařkou peču už dlouhá léta. Spokojenost a věrnost každý rok hlavně o vánocích.

27.01.2024 5 z 5

Kdo jsem Kdo jsem Bohumil Hrabal

Zpočátku mě kniha bavila, jak spisovatel popisuje své hříšné mladí, pak jsem se už nudila a přiznám se, že jsem hodně přeskakovala text. Není v knize přímá řeč, nikdy mi připadalo, že autora napadla nějaká myšlenka a pak nová a další nová. Místy pak nedokončené. V knize jsou velmi malá písmena.

27.01.2024 2 z 5

Jakub a jeho pán Jakub a jeho pán Milan Kundera

Já se také přidávám k předchozím čtenářům, tato akniha v podobě rozhlasové hry mi nesedla. I sám autor vlastně v této knize o osobě "pochybuje". Rozhovor dvou mužů o ženách.

26.01.2024 odpad!