mythos91 mythos91 komentáře u knih

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Jako fanoušek historických románů, v současné době nejvíce se věnující vikinské kultuře, kdy mě uchvátili romány Bernarda Cornwella nebo Gilese Kristiana, jsem náhodně narazil na českého autora pana Niedla a řekl si: "Jo, to vypadá zajímavě, to si chci přečíst." A trefil jsem se přesně do černého. Literárně stavím tuhle sérii na nejvyšší pozice. I to, že se děj odehrává z velké části v Jižních Čechách kolem Prachatic a na Zlaté Stezce, jejíž části jsem s rodinou na několika dovolených na Šumavě absolvoval, na mě působí tak nějak nostalgicky a připadám si tak trochu součástí tohohle příběhu. Samotný Hynek Tas z Boru mi přirostl k srdci a tak se jen horko těžko s tímhle udatným rytířem loučím, na zmírnění žalu už vybírám první knihu Rytířů z Vřesova. Věřím, že zažiju opět strhující dobrodružství z téhle nelehké doby.

26.06.2019 5 z 5

Emotivní příběh ze socialistických 80. let a osudu jedné mladé ženy. Vlastně i jejích blízkých osob. Ačkoli jsem po většinu času četby tohohle románu měl stažené hrdlo a necítil se komfortně, díky trpkostem zažívajících hlavní postavou Lindou, autorku musím vyzdvihnout.
Velmi dobře napsaná kniha o lidské síle, ztrátě svobody a dopadu socialismu nejen na hlavní postavu, ale na celou rodinu. Inspirováno skutečnou událostí.

07.12.2023 4 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Kniha předkládá tři dějové linie. Popisuje minulost ze života Kamily, další linie líčí Petrův né příliš spořádaný způsob života a ta součastná vypráví o jejich společném směřování. Dokážu se přenést a částečně uvěřit radikální změně v chování hlavní osoby doktora Petra Holoubka. Dříve totální hajzlík, holkař a alkoholik, v součastné lince pokorný, férový a uvědomělý člověk. OK a tohle vše beru, protože autor napsal příběh velmi přirozeně, pro čtenáře pochopitelně a hlavně čtivě. I přes velké výtky některých recenzí, mě příběh oslovil a četl se velmi příjemně.

20.10.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Na začátku čtení jsem drsné téma únosu tří malých chlapců a potažmo jejich brutální smrti musel tedy trochu vstřebat. Nicméně jsem už od úvodu byl stylem psaní pohlcen a věděl jsem, že budu chtít znát celý příběh a jak se celý děj rozklíčuje. První knihu Stvůra o dvojici detektivů Benešovi s Linhartovou si rozhodně seženu a přečtu.

29.01.2023 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Kniha je napsána obratně a čtivou formou a z tohohle hlediska ji hodnotím kladně. Některé popisované skutky a chování v koncentračním táboře mi ale přijdou nevěrohodné. Jako vymyšlený román bych příběh bral, ale pokud je prezentován jako podle skutečných událostí, tak na mě popis života a fungování v táboře nepůsobí vždy věrohodně.

22.02.2022 3 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Soukromý detektiv Michael Dabert chrání v průběhu příběhu hned několik osob. Nejdříve osobitou manželku podnikatele Blancharta, později se má postarat o návrat uneseného desetiletého syna ruského vědce. S malým Aljošou se pro návrat k rodičům plaví středozemním mořem a snaží se vyváznout ze smrtonosné hry. Dabertovi nechybí jeho suchý humor, tak se stane, že čtenáři cukají koutky úst i ve vážných situacích kdy jde o život.

06.09.2023 4 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Moc hezky zpracovaná kniha jak po stránce grafické, tak i obsahově. Popis jednotlivých etap obsahuje místa průchodu, zajímavosti na trase, nebo i na co si dát pozor a kde odbočit. Etapy jsou prokládány příběhy lidí, kteří se vydali na tuhle čerstvě vyznačenou dálkovou trasu s dojmy, které zde zažily. A že to byly velmi zajímavé příběhy. Má očekávání kniha rozhodně splnila a těším se až vyrazím do přírody, třeba i na zmiňovaná místa.

16.01.2023 5 z 5

Později Později Stephen King

Autor vybrán kvůli Čtenářské výzvě a musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen. King je skutečně mistr slova. Barvitý způsob jakým byl příběh vyprávěn a události popisovány dokáže vyždímat z fantazie čtenáře parádní obraz odehrávajícího se děje. Čtenářská výzva tak u mě plní svůj účel, a to přivést ke knihám a žánrům, které by si člověk sám nevybral. Myslím, že si budu chtít přečíst i další Kingova díla a nahlédnout více do autorova rukopisu.

03.11.2023 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

I třetí kniha o putování Hynka Tase z Boru se nese v duchu předešlých knih. Stále děj strhující čtenáře odhalovat nové události, kterým hlavní hrdina musí čelit a jak se s nimi dokáže vypořádat. Tentokrát se objevují dvě časové linie: Tvrz Drkolná - leden roku 1421 (krátké kapitoly o rekonvalescenci Hynka po zranění) a hlavní linie od jara roku 1420. Opět výborná kniha.
Tas k Janu Žižkovi: " Ještě nikdy, co svět světem stojí, taková společnost nefungovala. Společnost, která nic neprodukuje, jen ničí a spotřebovává, se pohltí časem sama." (str.338)

16.06.2019 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Poslechnuto v audioverzi. Po účasti Martiny Viktorie ve Star Dance jsem objevil i tuto knihu a osobnost i slovní projev paní farářky mne zaujal na tolik, že jsem si chtěl přečíst o čem vlastně kniha bude. Očekávání jsem neměl žádná, v podstatě jsem čekal, co vlastně kniha čtenáři sdělí. Objevují se v ní popisy cest na různé semináře, nebo setkání s papežem, itinerář běžného dne, myšlenky, které se svévolně honí autorce v hlavě a nebo náboženské popisy a myšlenky. Kniha mě až tolik nezaujala, právě pro náboženský základ. Jasně, tak autorka je přece farářka... :-) 2,5 *

30.01.2024 3 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

(SPOILER) Listiny několika cechů na Starém Městě pražském byly ukradeny. Rychtář Pardus se snaží celou věc vyšetřit a viníky potrestat, ale organizovaná banda úřaduje a šíří kolem sebe strach. Několik lidí už zaplatilo životem. I jemu jde o život. Klíčového spojence nachází v platnéřském učňovi Lukášovi.
Misky vah se neustále překlápí, po setmění není nikdo v bezpečí, štěstěna je vrtkavá…

Citace:
„Pamatuj, že před ničím neutečeš, a co se má stát, stejně si tě najde. Je to vůle Boží. Chovej se tak, abys byl připraven. A Lukáš věděl, že není zase až tak bezmocný.“

20.02.2023 5 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Ani u téhle páté knihy rytířů z Vřesova a Olšové neklesá autorova nastavená laťka vypravování příběhu. Wolfram a Beneš opět kráčí dále, nepřátelé zůstali nepřáteli a v království se stále něco děje… čtenář se prostě nemá šanci nudit.

11.07.2020 5 z 5

Znamení Jednorožce Znamení Jednorožce Hana Marie Körnerová (p)

Pěkně čtivý historický román z 18. století z francouzského venkova. V příběhu dvojčat, jejichž cesty se na čas rozešly a později zase spojí nechybí dobrodružství, intriky, ale ani romantika. Děj příběhu se četl velmi lehce a čtenář nemá čas se nudit. Dle jiných románů autorky tato kniha na mě nepůsobila tak beznadějně a drsně jako jiné. Vhodná četba na „vydýchání“ zejména po hůře stravitelných knihách. Hned navážu na druhý díl Znamení hada.

23.02.2024 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Krátký mysteriózní příběh, který mi tak trochu připomínal Alenku v říši divů. Četlo se příjemně a lehce. Děj dokreslovaly krásné ilustrace německé výtvarnice Kat Menschik.

10.11.2023 4 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

(SPOILER) I tahle zatím poslední kniha celé série se mi četla moc dobře. Stále se něco dělo a události měly spád. Ačkoli se stali smutné věci, především smrt osoby Wolframovu srdci nejbližší, právě tyto události představovaly nejvýraznější dějovou linii. V duchu filmu 96 hodin s Liamem Neesonem se Wolfram chopil pomsty s důrazem a vervou sobě vlastním. Viníci poznali nesmlouvavost i ostrost meče tohoto středověkého reka. Budu doufat, že se rytíři z Vřesova a Olšové ještě alespoň v jedné knize objeví.

12.09.2021 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Pokračování příběhu Hynka Tase se nese ve stejném duchu jako první kniha, děj už není v bezprostřední blízkosti krále Václava IV., který se pozvolna propíjí ke své smrti, nýbrž na jihu Čech na Vlkově a jeho okolí. Kniha je opět výtečným autorovým dílem, popisující události v téhle rušné a drsné době, misky vah se stále přehupují, takže čtenář lačně ukrajuje děj a zažívá trpká i veselejší období spolu s rytířem Hynkem. Opět paráda.

28.05.2019 5 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

(SPOILER) Ondřej z Rohatce rekonstruuje sídlo po svém otci a plní požadavek krále Jana Lucemburského zúčastnit se po jeho boku třech válečných tažení.

Ty poroučíš i králi, Rohatče? Je to past, už jsem to zažil. Když se podíváš kolem, Milosti, vidíš někoho? Já bych se rád podíval, ale nemůžu. Milosti, oni ujedou...

Rohatče! zazněl králův hlas. Tvoje Milosti, jsem zde. Pánové, zde vidíte muže, který poroučí nejen šlechticům mnohem urozenějším než je on sám, ale dokonce i svému králi, což je nevídané. Jak jsi to věděl? zeptal se král Ondřeje. Jen tušení, Milosti. Najednou mě začalo brnět celé tělo a já věděl, že se vše odehraje jinak, než jak to mělo vypadat.

22.07.2023 5 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Příjemně čtivá kniha, kde jsou střídány dvě dějové linky, historická doba vikingů a současná doba. Archeoložka Mia zdědí ve Švédsku chatu po babičce a shodou náhod a za pomoci místního archeologa Haakona odkrývají na jejím pozemku nemalé pozůstatky vikinské osady. V 9. století si viking Haukr přiveze v podstatě z nuceného nájezdu několik otroků a jako rukojmí i šlechtičnu Ceridwen, kterou hodlá za výkupné vrátit její rodině. Při obyčejných denních činnostech vidí chování své věčně nespokojené ženy v kontrastu se zajatkyní, která začne pečovat o jeho odstrčenou hluchoněmou dceru Jorun a vytváří si tak bližší vztah nejen k dceři, ale i zajatkyni Ceri. Oba příběhy se tak vzájemně stupňovitě proplétají a mocná síla run začíná působit…

28.02.2023 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Přečetl jsem sérii o Hynku Tasovi, i Rytíře z Vřesova, a když jsem objevil další knihu od pana Niedla s novými příběhy, neváhal jsem v koupi. Protože autor mistrně ovládá vypravěčský jazyk a ponoří čtenáře rychle do děje středověkých událostí, čekal jsem zda i u téhle knihy dostojí svému jménu. A dostál... opět jsem hltal stránku za stránkou a ukrajoval děj zajímavého příběhu, tentokrát Ondřeje z Rohatce. No nic, nezbývá než trpělivě vyčkat na vydání dalšího dílu a mezi tím... vzhůru za jinými dobrodružstvími.

18.08.2022 5 z 5

Od tohoto autora jsem už několik knih přečetl, ale tahle se mi do ruky dostala až nyní. Viděl jsem dříve jako jiní divadelní prezentaci od Jardy Duška. Knihu považuji za „povinou četbu“ z knih o seberozvoji. Jednoduše napsané a snadno pochopitelné, nicméně velmi poučné. Styl autora mi prostě sedí a tudíž mě jeho knihy obohacují.

16.09.2021 5 z 5