mysa.cek mysa.cek komentáře u knih

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

veľmi intímna koláž prežitých udalostí, pocitov, spomienok, úvah, útržkov dní a miest..
krásna, poetická..za mňa jednoznačne áno!

05.12.2019 5 z 5

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

jedna z tých prepotrebných kníh, ktorá po prečítaní spôsobuje vďačnosť.

14.07.2019 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

zvláštny príbeh..dosť predvídateľný a v podstate dookola o tom istom. dokonca mi nevadili, ani erotické scény (asi až na tú poslednú, nejako som ju nepochopila:), myslím, že celkom presne vyjadrujú to zúfalstvo, čo presakuje z celej knihy, a aj vďaka nim má tú neskutočnú atmosféru. úplne ma vtiahla...za mňa skvelá kniha, aj keď aby si ju človek užil, musí byť správne naladený a mať aj čosi odžité...

07.07.2019 5 z 5

Požierači neba Požierači neba Paolo Giordano

Cestou z kníhkupectva som rozmýšľala, prečo som si ju vybrala...možno ten názov? Sama neviem. Nejako sa mi postavila do cesty.
Teraz si myslím, že ona si vybrala mňa..tá kniha má pre mňa osobne niekoľko dôležitých odkazov. Ale myslím, že ich tam nájde každý, kto vášnivo hľadá odpovede na otázky života...

01.05.2019 5 z 5

Nočný vlak do Lisabonu Nočný vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Ten nápad sa mi nenormálne páči. Nasadnúť na nočný vlak bohviekam..kvôli knihe.
Amadeu je tiež zaujímavá postavička. Zopár skvelých, sýtych myšlienok.
Ale myslím, že by ma úplne uspokojila aj polovica..témy, myšlienky mi prišli už neoriginálne. Ale pripúsťam, že táto kniha si vyžaduje čas a kľud, ktorý som nemala...
A obálka je sexi.

24.04.2019 4 z 5

Deti polnoci Deti polnoci Salman Rushdie

Poriadne veľké sústo...kniha bohatá na príbehy, postavy, udalosti aj počet strán :D Vyžaduje si sústredenie, takže to nie je žiadna oddychovka. Ale páči sa mi tá atmosféra, trochu Marquéz, trochu Baudolino, trochu Kusturicove filmy.
Výborný výlet do Indie..plný farieb a vôní, aj keď miestami naturalistický.

18.03.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Čakala som ďalšiu knihu podobnú tým, čo som o holokauste čítala. Ale Hana ma zasiahla úplne iným spôsobom..tá atmosféra a hmla, čo Hanu obostiera,
mi holokaust sprítomňuje oveľa intenzívnejšie ako naturalistické opisy nacistických zverstiev.
A skrýva pre mňa veľmi dôležité posolstvo...buď vľúdny k divným ľuďom. Nikdy nevieš, čo sa skrýva za chlpatými, suchými kôrkami vo vreckách...

08.03.2019 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Silná, magická, mystická..všetky sme stvorené prírodou a každá z nás má v sebe kúsok bohyne. Len ho objaviť.. a rozhodnúť, ktorým smerom necháme tú energiu plynúť.

07.03.2019 5 z 5

Gundžovníky Gundžovníky Július Satinský

Jedna z tých kníh, pri ktorých mi je veľmi ľúto, keď sa ocitnem na poslednej strane..krásna exkurzia do Bratislavy 70' a 80' rokov.

01.03.2019 5 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Knížtička maličká, na nedeľnú siestu pri čaji. Dostala sa mi do rúk vo výpredaji, za pár šupov..potom som si prečítala hodnotenia, ale našťastie som dosť tvrdohlavá, aby som sa dala do čítania :) páči sa mi veľmi. Tá atmosféra mi pripomína Amelie z Montmartru...jeden z mojich obľúbených filmov. Dokonca mi nevadil ani romantický happyend. Vďačím jej za pár veľmi príjemných chvíľ.

24.02.2019 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Nejde mi to z hlavy...ako môže príbeh starý dvetisíc rokov, napísaný pred sto rokmi, byť tak neuveriteľne súčasný. Svedectvo o moci, ktorá sa môže ocitnúť v rukách psychopatov a ich zbabelých pätolízačských posluhovačov. Svedectvo o sile slabých, ktorí v tichosti menia svet...

22.02.2019 5 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

Gróf Rostov je jednoznačne jedna z najsympatickejších literárnych postáv, tak ako je kniha skvelou exkurziou do boľševického Ruska. Škoda len, že je taká rozvláčna..svieže, skvelé a vtipné čítanie striedajú ťažkopádne nekonečné pasáže..
Jedna z tých kníh, na ktoré som sa "ulakomila" vďaka rebríčku kníhkupectva, ale posúvať ďalej ich radšej nebudem..

10.02.2019 3 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Páči sa mi ten absurdný, cynický, občas trochu vulgárny humor. A neviem sa rozhodnúť, či Dopplerovi tak trochu závidím, alebo si o ňom myslím, že je sebecký magor...myslím, že na účely rozhodovania si zadovážim pokračovanie...

29.01.2019 5 z 5

Expedícia: Môj ľúbostný príbeh Expedícia: Môj ľúbostný príbeh Bea Uusma

Skvelé čítanie...príbehy úspešných dobyvateľov severného pólu poznáme všetci. Ale čo príbeh štyroch diletantov, ktorých smutný koniec je aj po sto rokoch nejasný? Mne je táto zvláštna trojica polárnikov neskutočne sympatická, a celkom rozumiem lekárke, čo sa so stotrinásťročným oneskorením vydáva po ich stopách..výborný príbeh, výborné spracovanie. Teším sa, že som sa rozhodla pre papierovú, nie elektornickú knihu a že ju môžem mať vo svojej knižnici :)

28.01.2019 5 z 5

Vrkoč Vrkoč Lætitia Colombani

Také jednoduchšie čítanie, pre menej náročných čitateľov. Napriek tomu sa veľmi dobre číta, dej pekne plynie a striedanie kapitol o troch hlavných postavách udržiava napätie. A záver bol veľmi príjemným prekvapením...aj keď sa dal vytušiť už niekoľko kapitol dopredu.

25.01.2019 5 z 5

Geniálna priateľka Geniálna priateľka Elena Ferrante

"Elene Ferrante je možno najlepšou súčasnou spisovateľkou, o ktorej ste nikdy nepočuli." Nechcela som si nechať ujsť najlepšiu súčasnú spisovateľku. Bohužiaľ, moje čitateľské očakávania nenaplnila. A možno nerozumiem knihám, alebo nie som cieľová skupina.. Pre mňa veľa humbuku pre nič..

24.01.2019 3 z 5

Listy Oľge Listy Oľge Július Satinský

Krásna kniha...od obálky, cez grafické spracovanie a Julove "časopisy"..ale ten obsah. Ten vzťah, skoro neuveriteľný a neskutočné úvahy o knihách, filmoch, o živote. A Ďufka :) od teraz jedna z mojich obľúbených literárnych postáv.
Veľmi som si ju užila a teším sa na Gundžovníky :)

18.01.2019 5 z 5

Cesta tieňmi Cesta tieňmi Mariateresa Di Lascia

Chvíľu mi trvalo, kým som jej prišla na chuť..ale to bude asi tým, že to nie je tak celkom "môj žáner". V každom prípade stojí za prečítanie a myslím, že časom siahnem aj po Ferrante..

13.01.2019

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Tak trochu iný Nesbo, na akého som zvyknutá.Prekvapil, ale neurazil. A musím priznať, že mi vôbec nechýbali nechutné sériové mŕtvoly. Pohodová jednohubka s happyendom :)

13.01.2019 5 z 5

Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Karel Čapek

Kniha tak krásna, múdra, poetická, vtipná, GENIÁLNA, že nemám právo ani odvahu ju hodnotiť. Ďakujem, pán Čapek :)

08.01.2019 5 z 5