moudivlacek moudivlacek komentáře u knih

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Tak tohle mě dostalo! Nejde tu ani tak o brutalitu vražd na místě činů, jakož o psychologické drama velmi vysoké úrovně.
Manžel advokátky Maggie Duncan náhle zmizí z domu, kde nechá napospas jejich dvě malé děti, žádný vzkaz, žádná omluva. A od té doby jde život Maggie a jejich dětí do spirály padající do hlubokých neznámých vod. A Maggie si zprvu musí přiznat, že vlastně po 10 letech manžela vůbec nezná.
Detektiv Tom se pouští do vyšetřování záhadných vražd mladých dívek, což mu připomene nešťastné dávné vyšetřování podobných činů. A aby toho nebylo tolik, tak Tom si vyzkouší i pocit, který by nikomu nepřál, musí se postavit osobní hrůze. Po jeho boku má svou věrnou Becky, která s ním jde až na doraz svých sil a možností, aby zlo bylo konečně potrestáno.
Konec jsem tak trochu čekala, nepřekvapil, ale..... Určitě pochopíte, až knihu přečtete.
Doporučuji milovníkům psychodramat či psychothrillerů.

08.07.2023 5 z 5

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

Další skvělý díl s agentkou Ninou. Vrah, který nemá city, nechápe emoce a jde krutě a tvrdě za svým. Rozhodně se nechce nechat zastavit agenty FBI ani policií. Ale vrah nepočítá s něčím, co ho donutí změnit plány. Nina s týmem pátrá po důkazech potřebné k případu, ale i to, po čem v srdci nejvíce toužila. A také začíná chápat, co znamená "tým" a jaké vztahy jsou důvěra a víra v druhé.
Moc se těším na další díl.

01.07.2023 5 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Ha! Právě jsem objevila pro mě novou a skvělou autorku.
Agentka Laurel se vrací na základnu, když jí zavolá matka a žádá o pomoc pro jejího strýce. Na místě je hned střet pravomocí s Rangers zde jako státní policie. Jenže na hrátky o vedení není čas, vrah si totiž volno nevzal. Laurel nejenže pátrá po vrahovi, ale nečekaně zde najde mnohem více. Ať už dobrého, tak i špatného. Ale Laurel má důvod jít pouze vpřed. Odhodlání nemá jen vrah.
Už se těším, až bude další díl. Určitě po něm sáhnu.

30.06.2023 5 z 5

Sleduji tě Sleduji tě Michael Robotham

Po dlouhé době opět setkání s klinickým psychologem Joem. A opět skvělá kniha, i když od tohoto autora ani nic jiného nečekám. A na začátku opravdu doporučím číst tuto sérii postupně, aspoň si uděláte lepší obrázek o Joeovi a jeho příteli nyní detektivu v důchodu Ruizovi.
Zde je příběh ženy Marnie, která se snaží uživit svoje dvě děti po náhlém zmizení svého manžela, a její snaha hlavně přežít. Ale dluhy po manželovi jí to rozhodně neusnadňují. A název knihy napovídá, že je tu ještě někdo jiný. A ten číhá zpovzdálí a číhá na správný okamžik....
A také se dozvíte, jaký je rozdíl (z odborného hlediska) mezi voyeurem a stalkerem. A také o jedné vzácné psychické poruše. Napínavé až do konce.
A já se rozhodně budu těšit na další díl. Knihu doporučuji.

18.05.2023 5 z 5

Co ukrývá jezero Co ukrývá jezero Barry Hutchison

Na další případ detektiva Logana jsem se těšila a rozhodně nejsem zklamaná. Hned ze začátku jsem měla radost. Logan se nechá přeložit na sever a my se setkáváme s partou policie z 1. dílu. Logan vyšetřuje brutální vraždu mladé ženy. Od začátku se do případu vkrádá exorcismus a starý Loganův "známý" ruský mafián, který z jeho přítomnosti není nadšen. Údajných vrahů je hodně, ale pravda mě dostala. A ten motiv? No, někdy mi nad některými lidmi zůstává rozum stát.
Pokud bude vydán další díl, určitě si ho přečtu.

01.05.2023 4 z 5

Krotitel Krotitel Camilla Läckberg

Další skvělý příběh detektiva Patrika a jeho ženy spisovatelky Eriky. A jako vždy, i když oba začínají řešit jinou dějovou linku, tak stejně se nakonec spojí v jednu. Erika chce psát o odsouzené vražedkyni, která dosud odmítala jakýkoliv kontakt s kýmkoli. Patrik řeší brutální smrt nezletilé Victorie, která se dosud bez jakékoli stopy pohřešovala. Teprve pitva odhalí veškerou zrůdnost spáchané na dívce. A je to právě Erika, která popostrčí policii správným směrem. Sice jsem odhalila autorkou "utajené", ale ne vše. A jak milovníci detektivek moc dobře ví, málokdy můžeme říct, že daný člověk je čiré zlo. S tím se tady setkáte ve velké míře. A obdivuji Patrika, který i přes zasahování Evy do vyšetřování, ji miluje a vždy ji zachrání jako rytíř na bílém koni. Ale není vše pohádka, což si čtenář na konci zcela určitě uvědomí. Skvěle napsané, i když místy drsné.

20.11.2022 4 z 5

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

Kdo miluje období viktoriánské Anglie, období pravých gentlemanů a mladých lady, touto knihou rozhodně neprohloupí. Marianne je mladá dívka, která podle etikety není zrovna "pravou" dámou, a ve skutečnosti ji to ani netrápí, jen by chtěla dál žít na venkově s otce a starat se o něj, má srdce naplněné láskou k rodině a dobrotou. Ale pak je pozvána na venkov k významné rodině Wynhamů, kde se její hezčí dvojče Cecily pokusí "ukořistit" dědice. Jenže Marianne tam přijíždí dřív, cestou zažije přepadení a přítomnost "gentlemana". Později se dotyčný objeví na sídle. On touží po opravdové lásce, jen Marianne musí přesvědčit, že jeho srdce má už dávno. A ona přemýšlí, že by jednou byla na prvním místě místo Cecily ona..... Moc krásná oddechovka, která utiší bolesti všedního dne a přihraje vám úsměv na tvář.

29.08.2022 5 z 5

Oko za oko Oko za oko Carol Wyer

Zlomená inspektorka Kate přesvědčená o svém selhání v práci je nečekaně přizvána k případu vraždy, jedná se o choulostivý případ, oběť byla dobrý přítel jejího nadřízeného Dicksona. Jedná se tu o neobvyklý způsob vraždy, navíc svědci mlží a lžou. Kate neustále pod vlivem prášků a s nedůvěrou kolegů a nadřízených dál pátrá. Má těžké podezření, ale to si musí nechat pro sebe, dokud nenajde důkazy. O všem mluví se svým manželem novinářem Chrisem, jenže....Konečný motiv vraha nebudu komentovat, jen že opět si člověk v hlavě přebírá, kdo je a není skutečnou obětí. Vraha jsem uhodla a tipla i motiv. Nicméně jsem si užila, spolu s Kate zjistila pravdu, ale jsou věci, které ještě nejsou uzavřené....Třeba to bude v dalším dílu.

14.08.2022 4 z 5

Vražda v ledu Vražda v ledu Catherine Shepherd

Julia a Fabian se dostanou k vyšetřování vražd, které nejsou zase až tak běžné. Mladé ženy v ledu. Samozřejmě se najdou podezřelí, ale to by bylo moc jednoduché. Navíc Florian si u sebe všiml něčeho zvláštního, a to dost ovlivní vzájemný počáteční vztah s Julií.
Julie má novou asistentku, a později by měla dostat nového šéfa. Obojí ji dost ovlivní.
Motiv vraha naprosto neuznávám, pro mě jen my samotní máme právo rozhodovat o sobě a svém životě. Vrah je šílenec a manipulátor, a prostě svým způsobem je jen pro mne ubožákem.
Těším se na další díl.

24.07.2022 4 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Sebastian není "otec roku", i když není zlý ve své podstatě, tohle bylo pro mne ale silné kafe. Vanja je nucena opět spolupracovat se Sebastianem. Vyšetřují se případy brutálního znásilnění a vražd. Sebastian je každopádně odborník na slovo vzatý, ale zde on i policie i státní kriminálka dlouho tápe. Hodně se tu probírá nejen vyšetřování samotné, ale i Billova osobní změna a jeho "trampoty", ale i vztah mezi Sebastianem a jeho dcerou. A závěr? Překvapení mísící se s šokem a tak trochu i odmítáním ten závěr přijmout. Doufám, že následující díl některé věci vysvětlí.
Každopádně příznivci Sebastiana si zde přijdou na své.

17.05.2022 5 z 5

Láska mého života Láska mého života Penelope Ward

Krásná kniha o skutečné lásce, na jejímž konci mi nejedna slzička ukápla. Rychlé seznámení, velký společenský rozdíl a následný rozchod? Ten by se zdál v tomto případě zcela normální a nic nového pod sluncem. Ale následné nečekané setkání po 10 letech? Tak tady v realitě ne vždy to jde podle našich srdcí. Ale říká se, že láska hory přenáší, že hluboká láska vytrvá navěky, kdo si počká, ten se dočká. Chtělo by se říci, že to naši hrdinové měli snadné. Opak je pravdou. A i když hlavní hrdinové Grace a Gavin hodně dlouho překonávají svoji minulost, ten, kdo mě zde opravdu na konci mile překvapil, byl Gavinův bratr. Sáhnout si na samé dno své duše, odrazit se ode dna a ještě naznačit bratrovi směr pravdy.... Takže romantika, která pohladí a zároveň povzbudí i nešťastně zamilované - nikdy se nevzdávejte své lásky, nikdy nevíte, kdy přijde obrat k lepšímu... Užijte si to.

03.04.2022 4 z 5

Krvavý anděl Krvavý anděl Franck Thilliez

Morbidita nejvyššího stupně a rozhodně ne pro slabé žaludky a nervy. Příběh, který nemá hluchá místa. Podrobný popis obětí i míst činu dokáže v čtenáři vyvolat děs. To si pak člověk říká, co za zvrácená monstra mezi námi žijí.
Ale nejedná se jen o vraha samotného, je v tom něco hrůznějšího, co v našem reálném světě se opravdu děje...
A stejně, jako je drsný vrah, je drsný i komisař Sharko. Velice jsem si oblíbila i psycholožku, profilerku, která významně nasměřuje Sharka na pravou cestu poznání.
Autora bych možná přirovnala k Chrisovi Carterovi, i když ten je pro mne 1 z topů autorů thrillerů. Milovníkům thrillerů velmi dobré kvality doporučuji.

29.01.2022 5 z 5

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

Trochu jsem doufala ve více ezoteriky v příběhu, přesto nejsem zklamaná. Osudy jedné rodiny z minulosti s pokračováním v přítomnosti.
Tentokrát jsem jen odhalila otce Kristín, ovšem vraha nikoli. Každopádně Tóra zde měla navrch víc jak přítel Matthias. Do toho rodinné trampoty se synem budoucím otcem.
A i přes smutek příběhu jsem se zas dozvěděla zajímavost o koních a lišce.
Jsem zvědavá na další příběh s Tórou.

30.12.2021 4 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Sice do jisté míry chápu rozzlobenost vraha, ale silně nesouhlasím už s jeho činy. Každopádně si myslím, že jeho motiv je odrazem celého světa, vrahovým řešením se ale nic nezmění. A zároveň souhlasím se Sebastianem, který poukazuje na to, kdo si dnes může říkat, že je úspěšný, zajímavý, inspirativní pro druhé - a rozhodně to nejsou jen pouhé vědomosti, byť na vysoké úrovni.
Tentokrát se v příběhu děje dost i v osobní rovině - u Torkela jsem to kladně přivítala, Ursule přála, Vanjino vyvádění a přístup ne zcela chápu, Sebastian - to je prostě případ pro sebe. Ale kdo je nejvíc šokující už z minulého dílu je Billy. Měla jsem ho moc ráda a docela mu fandila, ale co ten závěr????!!! Jako vážně až takto?? No snad bude nějaké další vysvětlení..... Knihu doporučuji.

15.12.2021 5 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Velice jsem si oblíbila Davida Rakera. Tam, kde selhává policie, nastupuje on. Pro něj nikdo není méně důležitý, netlačí na něj "vrchnost" ani politici, jen on sám rozhoduje, koho přijme a koho ne.
Líbí se mi na Davidovi jeho tvrdohlavost, a díky životním zkušenostem již ví a zná, že ne vše jde snadno, vše se rádo komplikuje. Ale to, co dělá, ho utváří, ať se to někomu líbí nebo ne. Je to on. A přitom ale se snaží pomoci, dostát svému slibu.
Na konci jsem se dost vyděsila, ale pořád jsem si opakovala název série a to mě uklidnilo. Pro pochopení opravdu doporučuji číst od začátku série.
Ráda se pustím do dalšího dílu.

28.07.2021 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Uf! Teď už se mohu nadechnout! No, alespoň do začátku dalšího dílu. Sayer nečekaně je povolána do aktivní služby a rovnou dostává velmi zapeklitý případ. I když tak ze začátku nevypadá, půjde tam o mnohé, náročné a těžko uvěřitelné. Neustálé zvraty a nové poznatky, beznaděj, zoufalství provizorního mini týmu, který však je odhodlaný dospět k pravdě i za cenu osobních obětí. Na psychiku náročné, a pro mne docela uvěřitelné. Nikdo druhému do hlavy nevidí. V pozadí případu Sayer dělá ještě na svém výzkumu, kde ji vrásky přidělává jeden neznámý účastník. Za mne - prostě nářez na nervy!!! Doporučuji.

30.06.2021 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Zajímavé čtení, hlavně po psychologické stránce. Byť se zde vyšetřují vraždy, které na počátku se zdály jasnými sebevraždami, je z nich cítit pomsta za něco. Do toho se připlete i tajemství bývalého šéfa kriminálky. Ava tentokrát málem doplatí na svou tvrdohlavost a neústupnost životem, stejně tak jako Luc. Jejich rozdílná vyšetřování však mají jedno společné - nedaří se chytit vraha a mít pevné důkazy proti němu.
Vraha jsem odhalila velice brzy, i poznala, co mu "dělá radost", trochu tipla i motiv, ale trošku vedle jsem byla v jeho minulosti.
Každopádně děj napětí, touhy po pomstě, touhy po spravedlnosti, uvědomění pravé lásky, kdo pro koho co znamená. Ale také profesní cti, odhodlání a nečekané spolupráce.

16.03.2021 5 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

Po dlouhé době jsem zase četla příběh této série. Na konci jsem brečela a za slzy se nestydím.
Už podle názvu je to příběh z dávné minulosti o "čarodějnici" a jejím procesu. Pak také příběh podivné vraždy malé holčičky, kterou prý zabily 13leté dívky. A příběh vraždy malé holčičky dnes! Je tu ale otázka rasismu ve Švédsku ohledně uprchlíků, rovněž i šikany mezi dětmi. Rovněž utajovaná láska a zakázaná.
Je tu toho dost. Dost bolesti a nenávisti, ale i nečekané pomoci a solidarity. Prostě emocí až nad hlavu.

04.01.2024 4 z 5

Zavři oči Zavři oči Michael Robotham

Tuhle sérii čtu postupně a Joea jsem si oblíbila a svým způsobem ho obdivuji.
Joe je přizvaný k morbidní vraždě matky a dcery. Jeho úsudky sice občas odmítá i policie, ale on je opravdu odborník. A dokud sám sobě neřekne, že mu teď vše sedí, nepřestane vyšetřovat a pátrat po pravdě.
Navíc se dozví špatnou zprávu od ženy. A on není zvyklý, že tentokrát je ta slabší jeho žena.
Konec jsem obrečela. Přesto doufám, že i další díl bude čtivý. Knihu doporučuji.

05.10.2023 5 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Jsem milovnice detektivek, thrillerů a psychothrillerů. Začátek této knihy sice vypadá na "obyčejnou" detektivku, která přeskakuje z minulosti hlavních hrdinů do současnosti, takže člověk musí dávat dost bacha, kde se zrovna dějově nachází.
Ale jinak se začátkem nenechte odradit a pokračujte neúnavně dál ve čtení. Hledání 12-tileté dívky z tábora totiž nečekaně bere obrat, který sice hodně napoví, přesto v závěru je čeká překvapení s šokem dohromady. Alespoň tohle se stalo mne. Příběh dívky, která si od narození zažila peklo, teď čeká lásku v nové rodině. Jenže to by pak byl romantický příběh, že? Takže nic není jak to vypadá, a paradoxně ti, kterým soudní systém nejvíce ublížil, nyní nejvíce jsou umanutí dopátrat se skutečné pravdy. A pravda je někdy setsakra krutá....
Moc se těším na další díl. Každopádně všem doporučuji číst popořadě. Dějová návaznost tu určitě je. Doporučuji.

25.09.2023 5 z 5