moudivlacek moudivlacek komentáře u knih

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Strach! Co ten všechno dokáže, dokáže z nás dostat to nejlepší, donutí nás se bránit v nouzi nejvyšší, bohužel někdy nás strach zažene do úzkých tak, že člověk dělá neodpustitelné chyby. A tak vzniknou lži, a aby někdo udržel lež při životě, naklade na ni další lež. Ale najednou se lži začnou bortit a pravda se klube dravě na povrch. Ale to někdo nemůže dopustit, a tak "likviduje" ty, kteří by vše mohli ohrozit. Tentokrát Erika zakusí i strach o svoje blízké. Na druhou stranu Erika zažije i nečekané s Petersonem, jenže na rozdíl od něj není na budoucno připravená. Žije zatím jen pro případ. A ona je rozhodnuta dopátrat pachatele a postavit je k odpovědnosti.
Láska, která má být čistá, a která byla " zneužita" fanatismem v lidech. Těším se na další díl.

19.03.2022 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Psychodrama, které mě hluboce zasáhlo. Lidský mozek je velmi složitý a my ještě o něm nevíme vše. Lidská paměť je někdy úžasná věc a někdy bychom ji raději neměli. Detektiv Frost se dostává k vyšetřování napohled podivných sebevražd. Oběti jsou pacienti psychiatričky Frankie, která vymazává traumatické vzpomínky a místo nich dává lepší. Otázkou není jen, jestli je to etické, ale spíš to, zda se to proti osobě neobrátí jiným způsobem. Co je lepší, vyrovnat se s traumatem (a někdy to ani nejde), anebo vymazat "škodlivý kus paměti" a nahradit jiným? Kdo má právo "upravovat" paměť? A nenajdou se jiní, kteří toho zneužijí? A jak jedná někdo, kdo nikdy traumatem neprošel, a jak někdo, kdo byl i několikrát na samém dně své duše?
Je to kniha, která není jen pouhou detektivkou, ale spíš pro mě takovým mementem pro to, abychom se nepovažovali za "Boha". Spíš si teď říkám, že jestli budu mít někdy psychický problém, moc dobře si rozmyslím, jestli vůbec k nějakému psychiatrovi půjdu. Knihu doporučuji milovníkům psychodramat.

31.08.2022 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Další příběh Eriky a jejího nového týmu, v němž jsou naši známí z minulých dílů. Erika donutí své nadřízené, aby mohla vyšetřovat brutální vraždu mladé dívky. Sice zrovna nejsem zastánce stylu - dupy, dupy, to chci já -, ale musím přiznat, že literární Erice to pálí. A také začíná být více lidštější než v prvním díle.
Sice známe vraha velice brzy, přesto to neztrácí nic na napětí. Možná někdo nepozná hned ze začátku jeho motiv, ale pak to musí pochopit každý. Jen trošku nevěřím poslední jeho oběti, která pro mne byla superhrdinkou. Ale kdo ví, možná že lidé v těchto situacích ze sebe vydolují i to, co by jinak nedokázali. Každopádně - motiv vraha smutný a tak trošku je i i obrazem dnešní doby a některých hloupých "nastavení" náhledů na člověka jako takového.

28.06.2022 4 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Říká se, že láska hory přenáší. Ale také je pravda, že pomsta a nenávist jsou jedni z nejsilnějších záporných emocí, které člověka ženou vpřed a dodávají mu "nečekané" síly. Zde Kim i její šéf a tým zjistí, že vraždy jsou páchané podle "životního scénáře" Kim. Ta se svou minulost snaží ignorovat, uschovat v nejzazším koutku své mysli a nedovolí nikomu, aby se v tom "přehraboval", byť za cenu jí pomoci. A najednou každý ví, co se jí stalo, čím si prošla a že pravděpodobně na ni v "cíli" čeká vrah. Otázkou je, jestli Kim to vše zvládne, jak si vše poskládá. Navíc je v týmu na výpomoc i "dozor" nad Kim profilerka Alison, ta má svoje problémy, svůj názor na Kim i na svůj minulý případ. Obě ženy pochopí, co pochopit mají i díky svým "společným zážitkům".
Takže tohle byla opravdu jízda. Pořád smekán klobouk nejen před Kim a jejím týmem, ale i moudrostí jejího šéfa a starého známého psychologa Kim. Moc se těším na další díl. Knihu doporučuji.

20.03.2022 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Kdo je viník? Kdo je vrah? Je to zcela jednoznačné? To se mi teď honí hlavou po přečtení knížky. Erika je takový rebel samorost a tvrdě na to doplácí. Jenže ona prostě není ten typ na podlézání šéfům, ona je typ na chytání pravých vrahů.
A tentokrát jde o víc, než to zpočátku vypadá. Nadřízený Marsh je pěkná "korouhvička" a málokdy se postaví za své lidi, když je to nejisté, hází zodpovědnost na ně. Erika je zas "přímočará" a často si tak zbytečně dělá problémy sama.
Autor mě překvapil jistou zde zmiňovanou pomůckou. O tom jsem ještě nikdy neslyšela.
Každopádně pro mě smutný konec jako je někdy život sám. Přesto z mého úhlu pohledu velmi dobře napsaný. Jsem zvědavá na další život i případy Eriky.

02.12.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Nová autorova série začíná velmi dobře. Je to příběh vraha, který byť v psychiatrickém vězení stále sní o životě venku a o Kate. Možná je to nemožné pro normální bytost, ale pro uctívanou zrůdu mezi monstry...
Kate se snaží žít lepší život, záleží ji na synovi, ale problém je jeho původ. A také to, že se nechá vtáhnout do soukromého vyšetřování po dlouho pohřešované dívce. A vydatně ji pomáhá asistent Tristan.
Super čtení, co rychle ubíhá, napětí i provázky vedoucí k objasnění všeho.

10.08.2023 5 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

Moc jsem se na tento díl těšila, a rozhodně nejsem zklamaná. První díl se mi moc líbil, ale tento ho předčil na plné čáře. Rozhodně ostatním doporučuji číst popořadě, neboť pochopíte o hodně lépe hrdiny a děj tohoto dílu je na tom postaven.
Evie má stále potíže v "dětském" domově a Cyrus je přivolán jako forenzní psycholog k údajné sebevraždě bývalého detektiva. Cyrus je však jiného mínění. Zkoumá, po čem mrtvý pátral a to ho silně překvapí.
Dějové linky Cyruse a Evie zpočátku běží zvlášť, ale velmi brzy se protknou. Evie je v ohrožení a Cyrus je rozhodnut ji tentokrát ochránit. Jenže je na to sám a proti všem a rozhodně proti němu stojí silný soupeř. Evie zná život lépe, než se zdá, rozhodně není naivní, a je rozhodnuta nejen znovu přežít, ale ochránit svého "přítele" Cyruse.
Pro silné žaludky a nervy a milovníky psychothrillerů tuto knihu rozhodně doporučuji.

28.10.2022 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Detektiv inspektorka Lottie mi poprvé zasáhla do života. Je to vdova, matka tří dětí a zrovna se pouští do vyšetřování podivné vraždy. Jenže vše je mnohem víc komplikované, než se na první pohled zdá. Tajemný, dnes již zavřený, klášter svaté Anděly odmítá zprvu vydat své děsivé tajemství. Lottie bojuje se svými vlastními problémy, s dětmi, které dospívají a snaží se zvládat život bez otce, věčně prudící šéf Lottie, nejbližší kolega Boyd, který ji chápe a zná víc než ostatní kolegové. Jenže Lottie se řítí do propasti, přibývá mrtvých a i podezřelých.... Jenže Lottie ví, že pro ni není cesta zpět, ona musí vše vyřešit a možná si přitom sáhnout i na samé dno své duše....
Děkuji uživateli Elapheg, který mě ke knize přivedl.

30.04.2022 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Velice kontroverzní případ, nad kterým by se měli zamyslet rodiče s vícero dětmi. Téma geniálních dětí a přístupu k nim, jejich budoucnost a schopnost se sžít s "normálními" ostatními lidmi. A samozřejmě je tu i otázka života rodin s geniálním dítětem. Kdo dokáže v konkrétní situaci říci, co je moc a co je "podpora k nejlepšímu výkonu" a co je už "přes čáru". To vše vyšetřuje Kimin tým vyjma Penna, který svědčí u soudu u svého bývalého případu na minulém pracovišti. Ale soud nevychází dle představ obžaloby. Otázkou je, jestli Penn chce zjistit skutečnou pravdu za jakoukoliv cenu pro sebe, nebo vše nechá být.. A můžeme se ptát, zda bývalí kolegové z případu to vidí stejně nebo ne... Obě dějové linky dávají mi důvod hluboce se zamyslet nad svou identitou, svědomím a postojem k životu samému....

04.09.2022 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Další díl s Erikou a jejím týmem. Tentokrát je obětí mladá žena, která nejenže neměla zrovna dobrou pověst, ale i skrývala mnohé. A také tu máme vraha s maskou, který rád děsí lidi a zneužívá strachu. Otázkou je, zda je to jedna osoba. Navíc Erika řeší nečekané problémy s tchánem. Peterson je zpět a i od něj se dočkáme překvapení.
A ten konec? Sice jsem vraha odhadla, ale tu "třešinku na dortu" jsem neobjevila. A že stála za to.

10.03.2023 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Příběhy s detektivem nyní náčelnicí Josie mám ráda, je to typ ženy, která se jen tak nevzdává, i když má plno za sebou. Anebo si to při nejmenším myslela. Nyní jako náčelnice se podílí na vyšetřování identifikace ostatků zavražděné ženy. Do toho po malých douškách čteme o dětství Josie. Rozhodně to není minulost, kterou byste záviděli. Ale Josie má skvělý tým, a i když na chvíli musí stát stranou, její lidi jí věří a jdou za ní. Josie má před sebou nejen zrůdu, ale i odhalení nečekaného tajemství. Kniha nemá hluchých míst, děj rychle utíká. Nyní jen mohu říci, že jdu shánět další díl.

09.11.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Těšila jsem se na další setkání Strika a Robin, vyděsila se při pohledu na bichli, ale nakonec si vše pořádně užila. Tento případ Strika a Robina je starý skoro čtyřicet let, to opravdu je těžké znovu zahájit pátrání po pohřešované ženě. Strike pochopí, že není moc pravděpodobný úspěch, ale případ ho zaujme. Vyprávění, které je protkáno vyšetřováním mnoha menších případů agentury, vyvíjejícího vztahu Strika a Robin i mezi členy agentury. Vyprávění o zločincích, obětích. O tom, jak je těžké pro pozůstalé s určitostí nic nevědět. O tom, že i jim se mění tragédií život. O tom, jak někdy škatulkujeme lidi dle všeobecného názoru na pohlaví i profese....
Bylo to "těžké čtení", ale poctivě jsem hltala stránku za stránkou. Teď jsem dočetla a jen doufám, že v budoucnu se sympatickou dvojkou vyšetřovatelů potkám...Knihu doporučuji.

30.07.2022 5 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

Nová autorka a zároveň začátek slibné série.
Lizzy se potýká s následky po únosu sériového vraha po svém. Ale najednou je povolána k případu FBI, kde je pro ni vzkaz. Vrah na ni nezapomněl a chce zpět "své". Lizzy se tak po letech setká se svým bývalým přítelem nyní agentem FBI Jaredem. A tak spolu se pouští do případu, který prokáže, kdo je kdo. Možná i název knihy vám silně napoví.
Měl by být brzy další díl a ten si ujít nenechám.

15.07.2023 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Skvělý thriller! Forenzní psycholožka Zoe, která se zabývá mj. i profily sériových vrahů, a "odklizený" agent FBI Tatum se střetnou na společném případu v Chicagu. I když zpočátku o nějaké jejich vzájemné spolupráci a spolupráci s místní policií se nedá mluvit, všichni brzy pochopí, jak moc dobře Zoe své práci rozumí. Jenže Zoe tají něco ze své minulosti, a to se jí nevyplatí. Tatum je dobrý agent, jenže občas je moc hrrr. A i když si někdo myslí, že lepší bude držet tuto dvojku od případu dál, oni se nevzdávají. A vrah to ví.... Zoe má ještě jeden problém.... zajímá se o ni ještě někdo nevítaný, starý známý....
Kniha má spád, dědeček Tatuma je pěkné číslo, Zoe má "křehkou" mladší sestru. Osobní životy hlavních hrdinů dokreslují jen hlavní příběh. Hlavní dvojice se skvěle doplňuje ve všech směrech, a já doufám, že i příští díl bude tak čtivý jako tento.

26.08.2022 5 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Asi budu souhlasit s většinou lidiček, kteří tuto knihu přečetli. Tak tomu s klidem v srdci mohu říct - thriller! Setkáváme se zde se Sneijderem a Sabinou v jejich nejlepší formě. A i když není problém uhodnout vraha, nic to nemění na dramatičnosti. Sneijder vůbec není v snadné situaci a Sabina, která již s ním pracovala a docela ho zná, již není ta hloupoučká a nebojácná. Vědomosti a znalosti a jejich "dary" je vedou pomalu, ale jistě vpřed. Tentokrát mi bylo líto minulosti, která se krutě prolíná do současnosti. A ten konec? Vůbec se mi "nelíbil", ale poslední dobou tento konec hlavních hrdinů není výjimečný. Byla jsem na konci víc než smutná.
Ale naštěstí jsem četla dovětek. Autor nám slibuje pokračování, a to dalším příběhem Sneijdera, a já jen tajně doufám, že se ho brzy dočkám. Knihu i autora doporučuji.

20.07.2022 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Vynikající začátek nové série a skvělý "nástupce Joea O´Loughlina". Psycholog Cyrus si prožil v dětství své a nyní pomáhá policii při případech. Do toho si vyžádá jeho odbornou pomoc bývalý spolužák z vysoké, a tak Cyrus se setkává s tajemnou a "nebezpečnou" Evie. A on v ní vidí to, co jiní ne. Eva má dar, kterému říká "prokletí". Cyrus jí chce pomoct, jenže Evie si svou minulost tvrdě střeží.
Cyrus je odhodlán najít pravého vraha a zároveň pomoci Evie. I když jsem měla někdy pocit, že je tomu naopak.
Konec je otevřený - vzhledem k Evie -, a tak doufám, že brzy bude následovat pokračování. Vynikající příběh. Doporučuji.

07.11.2021 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Díky databázi jsem narazila na dalšího velmi dobrého autora.
Detektiv Erika dostává druhou šanci a hned od první chvíle si proti sobě popudí pár lidí. Dostává na starost vraždu dívky nalezené pod ledem. Jenže Eriku nezajímá, jak moc má vlivné rodiče, jí záleží jen na dopadení vraha.
A tak brzy tvrdě narazí... Jenže je zajímavé, že se zde najde i pár kolegů, kteří jí věří a snaží se jí tajně pomáhat. Otázkou je, jestli jejich pomoc nepřijde pozdě...
Další velmi častý a hodně starý motiv vražd - jenže - a díky bohu - velmi dobře zpracován. Moc se těším na další případ Eriky.

23.10.2021 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Po přečtení tohoto dílu si teprve plně začínám uvědomovat, jaké obrovské zlo mohou mít takzvané elitní tajné kluby na školách - a já tajně doufám, že je to typické jen pro Anglii a Ameriku, že nám se to zatím vyhýbá.
A v duchu se ptám, cožpak každý musí být v nějakém spolku, aby z něj mohlo něco dobrého a užitečného vyrůst? Copak se pořád musí někdo povyšovat nad druhé a ubližovat slabším? Cožpak je to normální?
Je to zlo, které někdy není až tak vidět, ale pro to není menším. Mysleme na to, když vybíráme školy pro své děti, ať jsou tam v bezpečí a rádi!
Tento díl je hodně smutný a tragický a Kim má důvod být zase víc smutnější. Ale já věřím, že je duševně velmi silná na to, aby to zvládla i nadále. A všichni kolem. Doporučuji!!!
Až si ulevím a vypláču, tak za čas si ráda přečtu další díl.

17.10.2021 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Na tuto knihu jsem narazila zde a jsem za to ráda. To byla opravdu krutá jízda od začátku do konce. Vrahův deník byl mistrovský kousek autora a detektivovi Samovi to vysvětlilo mnohé. Samozřejmě že nesouhlasím s vraždami nikoho, ale přesto se mi líbily zásady tří (vlastně čtyř) opic, bohužel byly zneužity. Každopádně je to opět něco, co miluji - žádný superman střelec detektiv, ale mozek detektiv. A teď proti sobě má velmi inteligentního vraha. Otázkou je, kdo zvítězí. Kniha má spád od začátku až do konce. Těším se moc na pokračování. A tuto knihu mohu jen doporučit milovníkům žánru thrillery, aby si to užili jako já.

29.05.2021 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Och!!! Rozhodně to není čtení ani pro slabé žaludky, ani pro slabé nervy. Už od začátku až do konce zůstává čtenář v napětí a hltá řádky, aby odhalil vraha, jeho motiv, a jak bude dopaden. Sice se mi konci podařilo správně odhalit motiv, vraha však ne. Vraždy i psychický teror jsou popsány detailně a je to síla. Hunter a García jsou skvělá dvojka a já doufám, že jsem o nich nečetla naposledy.... Knihu doporučuji milovníkům napětí.

23.04.2023 5 z 5